Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Digi Energy - Noul furnizor de curent electric din România.

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
5605 replies to this topic

#109
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si semnal la mobil tot n-o sa aibă.

Edited by megafanro, 04 December 2015 - 03:35.


#110
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostSidorin, on 30 noiembrie 2015 - 11:56, said:

Înseamnă că pentru mine nu merită pentru 10-20 lei mai puţin pe lună să primesc curent tot pe instalaţiile (acum subdimensionate) montate de comunişti acum 60 de ani. Totuşi oare dacă cer un contract de 6 kWh ? Ăstia de acum nu-s chiar proşti, mi-au băgat sub nas să semnez un contract de 3 kWh si eu am semnat ca primarul.
Păi contractul de 3 kw, nu 3khw, are tarife mai mici, oricum. Este chiar mai ieftin curentul la Enel decât la erdeesh. La electrica nu știu cât este.

#111
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 14.02.2002
Eu cred că voi pleca la Digi Energie numai ca să nu le mai dau bani cocalarilor de la E.ON, după câte mi-au făcut. Oricum, aștept mai multe detalii.

#112
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Daca la avarii ajung sa apelez tot la vechiul furnizor ( in cazul meu eon ), nu exista riscul ca o sesizare de-a mea sa fie tratata cu mai putin interes? Asta fara sa ma gandesc si la scenarii de genul sabotarea intentionata a rds-ului de catre vechiul furnizor.

#113
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postprisonbreak, on 30 noiembrie 2015 - 12:34, said:

Daca la avarii ajung sa apelez tot la vechiul furnizor ( in cazul meu eon ), nu exista riscul ca o sesizare de-a mea sa fie tratata cu mai putin interes? Asta fara sa ma gandesc si la scenarii de genul sabotarea intentionata a rds-ului de catre vechiul furnizor.
Nu-i vor sabota, dar își vor trata cu prioritate clienții proprii, după care se vor ocupa și de problema ta. Nu-i mare problemă, îți iei un generator și reziști câteva zile. :)

Edited by neur0, 30 November 2015 - 12:54.


#114
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postprisonbreak, on 30 noiembrie 2015 - 12:34, said:

Daca la avarii ajung sa apelez tot la vechiul furnizor ( in cazul meu eon ), nu exista riscul ca o sesizare de-a mea sa fie tratata cu mai putin interes? Asta fara sa ma gandesc si la scenarii de genul sabotarea intentionata a rds-ului de catre vechiul furnizor.
Nu inteleg, daca devii client rds atunci de ce sa apelezi la eon?

#115
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Pentru ca de avarii nu s-ar ocupa rds ci cei care au concesionat reteaua de distributie. Recte actualii furnizori de electricitate. Si chiar daca renunt la eon in favoarea rds, tot eon ar urma sa se ocupe de mentenanta. Cel putin asta am inteles.

#116
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010

View Posta_d_y, on 29 noiembrie 2015 - 22:43, said:

Digi Energy, urmeaza DIGI airlines, digi agricultura Posted Image

Nop...urmatorul pas va fi...DIGI GAS.  Posted Image

Edited by uraganel, 30 November 2015 - 14:32.


#117
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View Postbogdan_popescu, on 30 noiembrie 2015 - 00:15, said:

Daca vor aparea si la noi contoarele inteligente din Italia atunci sa vezi probleme, ai contract pe putere de 6 Kw, nu poti sa tragi simultan cu mai mult de 6Kw ca sare siguranta, atunci sa vezi ca nu vei mai putea spala cu masina, folosi cuptorul electric, aerul conditionat si feonul in acelasi timp Posted Image
Cu contoarele vechi tragi pana roseste sarma Posted Image
tu glumesti sau chiar asa este in Italia ?

Acum iti spun si eu ceva adevarat:am o ruda care munceste in Italia(Sicilia) la o batrana.
Stii cum mananca batrana si cum o obliga si pe ea sa manance?
In primul rand ,baga in ei macaroane la greu,dar nu oricum.
Cate 20 de fire de macoroane de persoana,pe care le numara.
Eu cand am auzit nu am crezut.
Si sunt f zgarciti,la consum de apa,la dus,la lumina,la aragaz,etc

Ma intreb daca e adevarat ce zici tu si daca da,de ce au introdus acest sistem?

#118
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013
Carcotasii sunt rugati sa ramana la furnizorii actuali de energie electrica...........Posted Image

#119
emi_axel

emi_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 29.08.2007
Apreciez initiativa Digi dar nu inteleg unde e marea reducere de -30% la factura?

Spre exemplu din pdf-ul postat in primele pagini de unde coleg de pe forum, la un consum de 200kW platesc 125 lei la Electrica iar daca "portez" la Digi Energy platesc cu 10 lei mai putin la cea mai buna grila sau 5 lei mai putin la a 3-a grila.

Asta inseamna o "reducere" de mai putin de 10% daca schimb furnizorul de energie electrica. 5-10 lei pe luna mai putin la factura nu mi se pare cine stie ce afacere.

#120
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006

View Postgrinci, on 29 noiembrie 2015 - 23:42, said:

Eu sunt curios de celelalte detalii: cum se face citirea? Daca e cu autocitire, unde transmiti indexul? E la doua luni? Cine face regularizarea, tipu' de la cablu?
Citirea se face in continuare la furnizorul actual.Enel in cazul Bucurestiului, EON in cazul tau.

View PostNero-d, on 30 noiembrie 2015 - 00:54, said:

sau daca am o problema la bransament sau o problema de retea sau statie de transformare... mi le remediaza digi?!?
ca pana acum sunam la avarii enel!!!
are digi un call center cu macar un operator competent de care sa dai in maxim 10 minute de nervi si butonat?
nici p-aia n-o au cu "pentru limba romana apasati pe 1"... ca n-au bani sa plateasca vorbitori de engleza!
Avariile se anunta ca si pana acum la furnizorul/distribuitorul actual. O sa existe si call-center RCS pe partea de Digi Energy, dar, pentru avarii si sesizarii se poate suna in continuare la Enel/Eon/samd.

View PostCornel, on 30 noiembrie 2015 - 00:56, said:

@catalinman  Care ar fi procedurile pe care ar trebui sa le urmez in cazul in care semnez cu Digi ? Notifica Digi actualul furnizor de energie si contractul meu cu acesta se incheie automat sau trebuie sa ma duc eu sa inchei cu acesta contractul acutal ? Care sunt pasii ? Este ceva de genu portarii in cazul telefoniei mobile ?
Initial se semneaza un precontract pana se strang toate actele. Pentru ca este nevoie de extras de carte funciara si certificatul de racordare/ aviz tehnic de racordare. Cum cei mai multi romani nu au aceste documente abonatul o sa imputerniceasca RCS-RDS sa se ocupe de strângerea actelor in termen de 21 de zile. Abia pe urma se semneaza contractul efectiv. Nu mai trebuie facuta cerere de reziliere la furnizorul actual. Practic, Digi notifica furnizorul si se procedeaza exact ca la o portare dintr-o retea de telefonie mobila in alta retea.

View PostNero-d, on 30 noiembrie 2015 - 01:20, said:

next step = DIGI POP!
Next step nu este Digi POP pentru ca inca nu se semneaza in POP-uri. ;)

#121
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
catalinman,In Brasov se va ajunge cu acest proiect?

#122
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008

View Postcatalinman, on 29 noiembrie 2015 - 22:09, said:

La EON nu stie cat, la Enel in schimb stiu ca e 183.5. La RDS pretul este 155 daca ai cablu sau internet, 165 daca nu ai nimic de la RDS si 145 daca ai cablu sau internet si esti pensionar.

Deci e clar de jeg e oferta. Nu știu câte cucuri buzunare a golit Zoli pentru aprobare de la ANRE cu oferta asta.
Parcă era un CC (Consiliul Concurenței) pentru asta.

Edited by KyKyKyKy, 30 November 2015 - 15:33.


#123
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
O intrebare asa mai prostuta :P .Acolo vad ca este o grila cum o sa fie consumul adica eu aleg 200kw si o sa platesc vara iarna pentru 200kw zic asta pentru ca vara am un consum mai mic.La Electrica platesc efectiv cat consum,dar media e undeva anuala e undeva la 200 si ceva.

#124
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Calculați prețul pe site-ul Enel sau EON și apoi comparați cu oferta Digi. S-ar putea să aveți o surpriză. :D

#125
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Sa imi faca cineva calcului Digi Energy vs Electrica Transilvania Sud.
Jur ca habar nu am.

Edited by ZIGZAG20, 30 November 2015 - 15:40.


#126
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostZIGZAG20, on 30 noiembrie 2015 - 15:40, said:

Sa imi faca cineva calcului Digi Energy vs Electrica Transilvania Sud.
Jur ca habar nu am.
Îmi iese dubios de mic, vreo 95 de lei pentru 250 kwh.

70.81 curent + 1.47 accize + 4.90 cogenerare, cu tva fac 95.70 de lei. La Enel ieșise vreo 131 de lei.

http://www.electrica...culator-tarife/

Edited by neur0, 30 November 2015 - 15:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate