Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

difuzoare filtre si amplificatoate

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Componentele pentru filtre (sau filtrele gata facute) le gasesti la magazinele de... componente electronice, reale sau virtuale. Va trebui sa sapi putin pe internet. Sfatul meu este sa nu te complici cu nu stiu ce calcule savante pentru difuzoarele alea, cerceteaza putin, aplica respectivele calcule si cauta niste filtre gata facute. In lipsa unei aparaturi corespunzatoare, e greu pentru tine sa executi corect inductantele bobinelor din filtre.

#20
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca vrei sa experimentezi pe acele difuzore care nu au parametri iti dau 2 ponturi.
1-Faci o incinta bass reflex generica dupa putinii parametri care ii ai la acel difuzor de joase si lasi un perete mobil din care jonglezi volumul incintei la teste si impreuna si cu manipularea lungimii portului de bass reflex prin tatonari gasesti combinatia optima intre volumul incintei si lungimea portului pentru a obtine rezultate optime.Ca sa nu strici aiurea porturle de bass reflex poti folosi la teste tuburi de carton de la suluri de servetele  sau tuburi de PVC de la silicon.
2-Cu frecventa de taiere intre joase si medii iarasi e foarte dificil.Daca intre medii si inlte jonglezi din valorea condensatorului intre medii si joase e mai dificil ca ai inductante.Pentru asta eu apelez la un vechi truc prin care leg difuzorul de joase si cel de medii in regim biamp(il pun pe ala de joase pe un canal si cel de medii pe celalat canal al amplificatorului) si cu ajutorul unui DAW serios(program editare audio cum e Audition de la adobe)  duplic unul din canale pe celalt(Join stereo) si pun filtru trece jos pe canalul legat la difuzorul de joase si filtru trece sus pe canalull aferent difuzorului de medii.Apoi ma joc cu cele 2 frecvente de taiere(pe diferite tonuri si melodii de test) pana gasesc frecventa optima de taiere.Odata gasita aceasta valoare o bag intr-un program de calculat filtre impreuna cu ceilalti parametri respectiv puterea si impedanta si aflu ce valori ao inductantele celor 2 bobine. Pe urma nu mai ramane decat sa ma bag la bricolat dar fara apart de masurat inductante  e cam imposibil sa scoti la capat.

#21
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,355
  • Înscris: 26.02.2008
Excelente sfaturi.  Uite câteva tipsdespre bobine.  Cum se măsoară parametrii Thiele/ Small , cum se concepe filtrul.  Te ajută mult. Sunt date pertinente. Acumulează informații, înțelege fenomenul, apoi poți experimenta.  Altfel riști să arzi etajul final al amplificatorului punându-l , de exemplu, la masă.

Bobine poti cumpăra de aici dar prețul unui filtru întreg va depăși cu mult valoarea difuzoarelor și sunetul, datorat calității slabe ale lor, nu va crește.

Încearcă filtre gata făcute ca acesta. E mai ieftin și ar fi pt 3 căi.. Am găsit pe cineva, pe ocazii ce făcea bobine cu prize intermediare. Era interesantă ideea.

Edited by orlandobarbulescu, 26 November 2015 - 06:55.


#22
sebi_afrodiziak

sebi_afrodiziak

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2015
Am terminat de ceva   vreme  proiectul si sunt foarte fericit de ce a iesit .
Nu stiu cum pot atasa poze?

#23
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
In dreapta-jos gasesti un buton pe care scrie Mai multe optiuni de raspuns, dai click pe el, apoi, in noua pagina ai in partea de jos optiunea de-a atasa fisire. Dai pe Alege fisierul, cauti imaginea, dai Deschidere apoi Ataseaza fisier.

Daca ai imaginile deja pe undeva pe vreun site, blog, etc., atunci vezi pe pe a doua bara cu optiunile de formatare, acolo unde faci textul boldat, italic, etc., mai pe la mijloc ai o imagine patrata pe care daca fixezi mouse-ul va aparea Imagine si unde poti introduce direct link-ul acelei imagini, acolo unde se afla ea.

#24
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,675
  • Înscris: 24.10.2015
Daca esti de pe windows phone trebuie sa alegi "Full Version", pe varianta mobila nu este nuci un buton de adăugat poze. Cel putin eu nu am găsit.

Când imi aduc aminte si eu cate boxe am construit... Fără nici un calcul si nici o bataie de cap.

Găseam pe undeva un difuzor de midbas de 16 cm pentru auto, scoteam dintr-un tv vechi un tweeter cu tot cu condensator si le făceam o boxa inchisa de cam 35cm h, 25 L si 20 adâncime. Conectam boxa la o combina cu 4 "etaje" AKAI si eram foarte fericit.

Asta vara am verificat o boxa ca sa-mi aduc aminte de copilărie si suna oribil dea dreptul.

#25
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Pana la urma vedem si noi ce incinte ti-au iesit?

#26
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
De văzut le vom vedea... dar cum le auzim? Haţ haţ... pooc! Posted Image

#27
sebi_afrodiziak

sebi_afrodiziak

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.11.2015
Scuze pentru intarziere, am fost ocupat (renovez apartamentul).
Filtrele care le-am pus sunt din boxele Heco P-5302 SL . Dupa parerea mea se aud mult mai bine decat ma asteptam !!
Am un domn care construieste boxe de  30 de ani si pana si el a fost impresionat, nu distorsioneaza nici la volm si inalt  basul e cald si inaltele cristal, ( a venit cu  un amplificator propriu , Yamaha AX-1090, vreau si eu unulPosted Image ).
Subwooferul din inagine nu am mai apucat sa il vopsesc dar urmeaza , desi boxele au bass mai mult decat este necesar  eu am gandit sistemul ca un 2.1 (mai tai din amp bass , ca daia am subwoofer,  pentru a evita distorsiunile)
Pentru un prim proiect eu zic ca nu e un fail, si orcum am invatat  mulltePosted Image .
Multumesc pentru sutunere si astept pareri !

pentru a le auzi   va invit cu toata placerea  in Targovite (Dambovita) , dupa ce imi iau un amplificator pe masura, gen Yamaha AX-1090 sau asemanator . Ce imi recomandati?

Attached Files



#28
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
arata aiurea acolo sus difuzoarele in cruce dar e lucrat curatel si finisajul imi place :D  Bravo bravo !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate