Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Aluminiu

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
DanBolea

DanBolea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.10.2015
Buna ziua !



Stie cineva de unde pot cumpara un recipient pentru topirea de doze de aluminiu ?
Din ce material ar trebui sa fie recipientul respectiv?
Si , Cat m-ar costa sa achizitionez recipientul respectiv?

#2
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007
Clip educativ :) home made forge:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6F0jZrFDhcY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Banuiesc ca trebuie sa fie dintr-un otel destul de gros.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Recipientul de care vorbesti se numeste cuptor. Din sumedenia de date pe care le-ai dat, imposibil de ghicit ce vrei. Una-i sa topesti o doza, alta-i sa topesti o tona, pretul difera.

#4
DanBolea

DanBolea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.10.2015
Clipuri ca acestea am mai vazut dar mi se pare o risipa de resuse sa consum un extingtor pentru a obtine un vas in care pot topii
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hHD10DjxM1g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@rumegus

ceea ce vreau eu este extingtorul acela pe care il taie in video clip

nu doresc cuptorul

Pai am deja stransi vreo 3 saci menajeri de doze stranse nu doresc sa topesc 1t dar sunt ceva si acolo

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu trebuie sa tai un extinctor, gaseste o teava de fier si-i sudezi un capac din tabla mai groasa.

#6
DanBolea

DanBolea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.10.2015
Ideea ta e buna dar cat rezista teava aia sudata ?

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De ce crezi c-ar rezista mai putin decat extinctorul? Aluminiul se topeste pe la 660 grade.

#8
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Iti vand eu o oala vehe de la bunica.

#9
tiocuip

tiocuip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 20.09.2015
Attached File  con ceramic.jpg   6.01K   15 downloads
cu 10 lei cumperi conul ceramic

Edited by tiocuip, 30 October 2015 - 19:07.


#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Recipientul de topire il faci dintr-o oala sau orice alt vas de fier. Fierul se topeste pe la 1200 grd Celsius, aluminiul pe la 650. Deci nu sunt probleme.

#11
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
3 saci cu doze?

Pai...:
- daca ai nevoie de aluminiu bloc (pentru oarece trebusoara) mai bine le duci la un centru mare de colectare si le dai pentru ceva bucata-aluminiu pe care o au aia pe acolo (lasand o diferenta care este muuult mai mica decat cheltuiala si riscul topirii)
- daca colectezi doar sa le vinzi, cel mai bine le calci cu ceva si ajungi sa ocupe vreo juma` de sac, doar (metoda cu care iar ocolesti cheltuiala si riscul unei topiri)

Edited by cuculili, 30 October 2015 - 19:33.


#12
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 27.06.2006

View PostDanBolea, on 30 octombrie 2015 - 14:29, said:

Buna ziua !
Stie cineva de unde pot cumpara un recipient pentru topirea de doze de aluminiu ?
Din ce material ar trebui sa fie recipientul respectiv?
Si , Cat m-ar costa sa achizitionez recipientul respectiv?

Recipientul pentru topire se numeste "creuzet".
Creuzetul poate sa fie din grafit sau din "beton refractar" turnat intr-o forma.
Nu stiu de unde se mai pot cumpara creuzete din grafit sau saci cu beton refractar.

Pentru topire este suficient un cuptor cu arzator (aer/gaz metan) tangential. Combustibilul (gazul metan) se poate prelua din reteaua obisnuita/casnica (pentru cuptoare mici) iar aerul pentru arzator trebuie furnizat de un compresor care are posibilitatea de a modifica debitul de aer.
Presupun ca sti ca dozele de aluminiu trebuie intai trecute printr-un proces de uscare/evaporare a continutului lichid. Altfel iti "explodeaza" topitura de metal din cuptor daca bagi in ea metale ude.

#13
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
La 24 ai tai tre sa te invete mosu care e afon in PC si abia stiu butoanele...Eu am auzit de youtube.

Ceea ce spune @gabicen are dreptate se numeste -forja-.Un adaos de aer suflat in foc mareste debitul de oxigen si face mai eficienta flacara.
   De lichidele din doze nu trebuie sa te temi insa pt ca se evapora fara sa-ti dauneze decat ca timp de topire.

In cazul in care intentia e sa dai la colectare AL stiu ca e alt pret dar nu stiu diferenta si nu stiu daca merita.Fa o proba.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tE40ZvEHRyw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu te pune nimeni sa faci ziduri , nu faci case.

Edited by unucelalalt, 30 October 2015 - 22:23.


#14
DanBolea

DanBolea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.10.2015

View Postunucelalalt, on 30 octombrie 2015 - 15:51, said:

Iti vand eu o oala vehe de la bunica.
am nevoie sa fie un recupient mai mic umpic mai mare ca diametrul unei doze


MM-am mai informat si am aflat ca recipientul se numeste *creuzet* care poate fi si din grafit nu numai din fier

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate