Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 

Orange SI pe 1800

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Tu poti sa propui ce vrei.. e treaba ta, bineinteles ca forumul in sine nu e verde, nu e nici portocaliu si nici rosu... e realist atita tot si chiar usor albastru daca ma uit la tema, by the way, ai citit thread-ul inainte sa postezi acest prim mesaj ratat al tau pe acest forum ?  :cool:

Pentru reply-uri ironice si fara sens (ca nu ai spus nimic acolo, ai incercat doar sa manipulezi opinia fara sa ai cunostinta de subiect, nimic mai mult) se poate primi un mic ban...  :cya:

#38
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 07.08.2003
Sper ca sa apara ceva schimbari pe Orange, pentru ca, dupa parerea mea, sunt total depasiti de valul de conectari care se fac, cel putin in zona Bacaului de unde sunt eu. De vreo 2 ore (este ora 23.30) Orange e down in Bacau.
Eu am si Zapp si Connex si Orange.
La Zapp am avut S200 si am avut doar probleme cu el. Connexul e ramas in urma cu oferta. Pe Orange sunt 90% din partenerii mei de afaceri in Bacau, asa ca mi-am luat si eu. Toata stima pentru oferta lor si pentru programul de fidelizare, dar calitatea oferita e tare nashpa. Va invit sa testati durata stabilirii unei conectari Zapp-Zapp, Connex-Connex si Orange-Orange. Portocala e cea mai in urma. Pe Connex la o linie de semnal vorbesti, pe Orange nu prea vorbesti bine nici la doua linii. Sper sa se remedieze treaba.
Un amic care are o firma subcontractanta in Bacau pt Orange (pe partea tehnica) a primit dispozitii sa-si caute noi oameni fiindca vor avea mult de lucru in urmatoarea perioada !!! Intelegeti voi ce vreti de aici !!!

#39
Domnul

Domnul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 02.02.2003

Quote

Originally posted by Antaris
Ce varza dom-ne ca eu m-am intors de citeva saptamani de la mare chiar din Eforie Nord si am fost si prin Sud iar semnalul era foarte bun peste tot (orange).
Orange are semnal excelent pe tot litoralul.

#40
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Pe litoral da, insa prin munti e varza la semnal.

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Domnul
Orange are semnal excelent pe tot litoralul.

Yep, mai putin in sala de mese la vila "Hercules"... din Ef. Sud - faleza  :cool:

"Pe Connex la o linie de semnal vorbesti, pe Orange nu prea vorbesti bine nici la doua linii. "

Exact aceeasi situatie pe litoral la locatia de mai sus, telefonul pus pe masa oscileaza intre 2 si 3 liniute, ceea ce ar fi fain dar 2 din 3 incercari nu suna... nu poate. Daca tii telefonul in buzunar, uita ca ai retea... ca apare No Network... sau 112 in Connex ca il mai si ecranezi cu propriul corp. Pe strada merge bine iar la sosea este aproape maxim... asa cum probabil a constatat Domnul. Problema in gluma ar fi, ce faci, mergi pina la sosea sa vorbesti la tel ?

De fapt nu are sens sa ne contrazicem fara sa testam corect ca oricum, situatia e si in Bucuresti daca e pe asa, pe strada poti sa ai semnal maxim si intr-un subsol de bloc la cativa metri sa ai semnal 0... concluzia nu e ca e prost si nu merge & stuff si ca se poate imbunatati calitatea semnalului (ceea ce au facut temporar cu microbuzul in Costinesti...).

Acelasi lucru este facut de Vodafone in imaginea:
http://www.andreicio...rdware/temp.jpg
sau de Movistar, o varianta mai profesionala: http://www.andreicio...ware/camion.jpg

Metoda se practica si este foarte utila pentru imbunatatirea semnalului in locuri sezoniere... cum e la mare unde proabil nu vor sa cheltuiasca bani pentru releu pe bune pentru 4 luni pe an de utilizare cit de cit... ca vorba aia, cine vine iarna la Costinesti...

Pentru cine nu cunoaste, acum 2 ani semnalul Orange in Costinesti era de 3-4 din 6 liniute (Ericsson 1018s) pe strada, acoperirea fiind facuta de departe, ca si in prezent, deci nu super-mare avand in vedere ca poti avea probleme in cladiri mai ales daca ai tel cu antena interna, vad ca acuma baietii au remediat situatia folosind metode temporare mai ieftine... bravo lor ! (sa nu credeti ca sunt portocaliu !  :P ).

Imaginea (www.andreicioaca.as.ro/utils/litoral.gif) reprezinta harta site-urilor CNX pe litoral modificata de mine in asa fel incit sa aveti idee de locul de test.
"Locatia mea" reprezinta vila cu precizie de 200m... am pus si treleul de la Savoy (Orange, Connex si mi se pare si Zapp se afla acolo). La Costinesti dupa cum se vede (punctele verzi reprezinta sit-uri GSM), exista releu Connex permanent inca din 2001.

Ca date suplimentare, altitudinea in Mamaia e 2m fata de mare, in Costinesti e aproape 25m, in Eforie sud e sn.

#42
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
Am gasit pe canalul 585 o celula de orange pe 1800!!!
:D
nu ma pot lega si nici 112 nu merge, insa in rest receptia e ok

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Si in ce locatie e... sa o putem testa ?

#44
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
sunt 4 celule in zona mea, din care 2 utilizabile

577 -99 pana la -80
585 102 pana la -90
597 108
601 108

eu sunt multumit si cu atat :)) deci imi voi putea folosi 5130 :)

sunt puse pe barred e nevoie de un nokia cu netmonitor si pus pe barr discard(sau reverse)
momentan nu merge nici macar 112, dar cu barr discard apare in lista de retele available

am verificat mai bine si se pare ca orange ne pregateste ceva frumos in bucuresti... va fi acoperire cam in tot orasul...
in zona bucur-obor am gasit fix 3 celule in 1800, si in alte zone am gasit. sunt cam de la 577 pana la 603 par sa aiba destul de multe fregvente...

ps poate sa mai incerce si altineva cu netmonitorul? e relativ greu de gasit cu telefon dual band... daca e cineva dispus sa incerce eu il pot ajuta cu ce stiu eu... (nu reusesc nici eu din prima sa le gasesc)

una peste alta cu cell barring discard daca se cauta pe 1800 semnal se gaseste R0 10 pe langa Ro 03... :yeah baby

#45
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
vad ca nu zice nimeni nimic sa confirme sau infirme :((

sa explic inca o data procedura folosita de mine ca sa le descopar:

se ia un nokia(de preferinta 5130, dar probabil orice dual-band)
trebuie sa aiba cartela orange pentru a fi mai comod de gasit celulele.
se seteaza din netmonitor in mod executie meniul 19(cell barr)
ecranul va afisa cell barr reverse
acum se poate face o cautare a retelelor si daca sunteti norocosi apare ro 01 :)
daca e cartela orange, o vizita pe la meniul 01-03-12 va arata ca dupa ce ia la rand celulele de cosmo(care nu sunt barate) va poposi in final pe cele de orange acolo unde e semnal.

pentru cei cu alte cartele din pacate nu exista decat metoda manuala... pus in pozitia 33 din sim numarul celulei de ex 577 rulat in mod executie meniul 17(bts test) resetat telefonul cu *3370# (sau inchis/deschis daca nu merge) si vazut daca pe acea celula exista semnal orange... din observatiile mele prin buc nu se folosesc de catre orange decat celulele impare.

daca incearca cineva cu succes asta(si la meniul 12 apare 226-10 nu 226-03) atunci inseamna ca si pe la el orange e in teste cu 1800-le :)
va rog... poate gasiti si connex... eu nu am dat de asa minune.

#46
Domnul

Domnul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 02.02.2003
Orange a instalat locatii pe 1800 in Bucuresti, in majoritatea
zonelor cu probleme de pe litoral si partial pe Valea Prahovei.
Urmeaza si altele .

#47
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
confirm si in arad orange 1800 testat cu 5130 dupa cum a spus tudor

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
O posibila cauza a upgrade-urile cu Motorola la Orange:

Microsoft, Motorola Working on Cell Phone Software  
  SEATTLE (Reuters) - Microsoft Corp. MSFT.O is working toward a deal to provide software for Motorola Inc.'s MOT.N cell phones for sale to customers of Orange, France Telecom's FTE.PA wireless carrier said.
A deal with Motorola, which recently unloaded its 19 percent stake in Symbian, a Microsoft competitor in mobile phone software, would represent a significant step for the world's largest software maker, which is trying to penetrate the market for mobile phone operating systems.

Orange initially flagged the possibility of a deal in a June statement. The Financial Times, without citing sources, reported on Thursday that a Microsoft-powered phone by Motorola would be launched this month.

Motorola, the world's second-largest handset maker, was not immediately available for comment and a Microsoft spokeswoman did not confirm any deal with Motorola.

A France Telecom spokeswoman in the United States said that Orange was working toward a deal that included Microsoft-powered software on an Orange mobile phone.

Orange, in a statement, said that it would strike "deals with Microsoft to develop new Windows Mobile-based Smartphones" as well as a cell phone for business customers featuring an operating system from Palm Inc. PALM.O , a Microsoft rival.

Orange said it was trying to offer its customers a choice of operating systems for its service.

Motorola, which had previously used its own software or Symbian's, earlier this year launched its first cell phone that includes both the Linux operating system and Java software technology, which are rivals to Microsoft products.

#49
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

Quote

Originally posted by Domnul
Orange are semnal excelent pe tot litoralul.

Hmm... nu prea am impresia... la Venus semnalul nu e cine stie ce (nu pe plaja, dar în hotele). Iar între Bucuresti si Constanta, cu trenul, semnalul Orange se pierde de mai multe ori, si e destul de slab :eek:. la Connex, pe tot traiectoriul, nu am pierdut semnalul decât 1 data. :cool:



In septembrie, când am fost prin Bucuresti, am vazut ca la mine lânga bloc, Orange a înlocuit câteva antene 900 cu 1800. Inainte erau 3 sectoare cu câte 2 antene 900 pe fiecare sector, iar acum fiecare sectoar are 1 antena 900 si una 1800.

Dar problema e ca acesul pe acele atene 1800 era barat. Toate canalele 1800 pe care le-am vazut erau barate (dupa Nokia Netmonitor). De ce oare le or mai alimenta cu curent ?

Deci întrebarea ar fi : Orange a dat în functie canalele 1800Mhz în Bucuresti ? Ca în septembrie, înca nu mergea.  :nu:

#50
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
nu le-a dat :(( si nici nu prea imi dau seama ce au de gand, insa pot sa-ti spun ca in timp am observat ca le-au schimbat numarul la celule... de la numere sub 1000 le-au pus in cele de peste 33000... deci mi se pare ca incet incet ies din teste si se pregatesc sa le bage in sistem. de curand am observat ca si referentii de la 411 stiu de trecerea pe 1800... acum cateva luni saracii nu stiau despre ce vorbesc. poate in decembrie vom fi fericiti sa avem asa ceva... :)

#51
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Pai daca nu merg, de ce le or alimenta cu curent electric ? :confused: Ca ne iradieaza degeaba ! Si în momentul de fata, nu servesc la nimic.

Connex ce mai are de gând, pun si ei 1800 ? :confused:

#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Am o intrebare si eu, asa mai taraneasca si la misto'... si daca merge pe 1800... pe mine cu ce ma incalzeste mai mult decit 900 MHz ? De radiat, radiaza la fel, ca e puterea in mobil juma din 900 MHz, calitativ e la fel, semnal mai prost in betoane si subterane, paracri & stuff, congestie in Orange parca nu e... atunci care e motivul inflacararii la 1800 ?  :P

Connex ar merita sa adauge capacitati ca se mai congestioneaza in weekend dar nu cred ca va pune prea curind 1800, mi se pare nici nu au solicitat licenta de 1.8GHz... Orange deasemenea nu are inca licenta de 1800, dar e  pe drum, au facut solicitarea demult... poate de la anu o sa si mearga 1800 daca au banii si guvernul e bun cu ei... sa vedem.

#53
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Dupa stiinta mea, de la 1 ianuarie expira interdictia (sau cum se numeste) connex/orange de a trece pe 1800 si cosmorom de a trece pe 900 (amuzant, nu ? :) ). Asa ca, probabil, orange pun la punct reteaua pentru a o lansa de la anul. Din cauza asta e barat accesul la 1800.

#54
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Am o intrebare si eu, asa mai taraneasca si la misto'... si daca merge pe 1800... pe mine cu ce ma incalzeste mai mult decit 900 MHz ? De radiat, radiaza la fel, ca e puterea in mobil juma din 900 MHz, calitativ e la fel, semnal mai prost in betoane si subterane, paracri & stuff, congestie in Orange parca nu e... atunci care e motivul inflacararii la 1800 ?  :P 
.

Total de acord, 1800 este un dezastru la acoperire, iar la voce nu se simte nici o diferenta fata de 900 mhz.
  Eu folosesc si GSM 1900 mhz in US si cind am fost in Ro parca se auzea chiar mai bine pe Connex( acelasi telefon folosit T39)
    Chiar ca nu  prea e nici un motiv de sarit in sus de bucurie cu 1800 mhz :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate