Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Angajat al politiei condus la gro...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

Orange SI pe 1800

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by geo2001
nici un operator nu deconecteaza nici un tip de apel !!!.....deci nu mai spuneti ca ce-i care fac transfer date vor fi deconectati...


Aici ai dreptate dar, exista posibilitatea ca ei sa rezerve resurse gen cum e la Burn-Proof la writere iar daca incarcarea creste, poate refuza anumite conectari si poate oferi prioritate altora, gen abonamente... este verificat :)

#20
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Silent Thunder
Ma mir ca nu va dati seama ca singurii care castiga din Orange 1800 sunt doar cei care isi iau date.
In caz ca reteaua pe 900 e full, prioritatile sunt clare voce, sms, date si deci vor fi deconectati cei de pe date.
Deci ptr un trafic fluent de date e nevoie de 1800 altfel au pus-o.

El se refera la altceva, la modelul Connex, acolo GPRS aloca dinamic canalele, si daca apare un apel de voce se ia un canal de la GPRS si se da la voce, astfel ca cel mai adesea in orase, in special Bucuresti, desi te conectezi pe 38Kbps, ramai in cateva minute tot pe 9600bps, si din pacat dinamic dinamic  dar nu se aloca inapoi acele canale "date", se pare ca aceasta este si o problema de drivere, dar oricum...
Si asta o stiu de la nenumaratele reclamatii de la Customer Support in legatura cu "viteza".

Greets,
Speedo

#21
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Câteodata, 1800 Mhz e o catastrofa : la tara, daca prinzi un 1800 cu 110dbm si un 900 cu 90dbm, prostul asta de telefon o sa ramâna calat pe 1800Mhz !! Nu vrea deloc sa treaca pe 900 doar daca  îl fortezi (pui mâna pe antena, semnalul de la 1800 scade, deci îl selectioneaza pe cel în 900).

Daca se pun relee 1800 la munte (sau, în general, în afara oraselor), o sa fie vai de voi !

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Telefonul selecteaza semnalul mai puternic, nu ramine calat undeva intr-o banda.... Daca te misti cu telefonul o sa vezi ca singur schimba antene in veselie urmarind maximul de semnal si asta e transparent pentru tine, nu te prinzi in mod normal.
Deci in situatia in care o retea va avea si 900 si 1800 semnalul mai puternic va fi preferat... Oricum, 1800 se va pune in orase ca pentru asta e frecventa, pentru capacitate, la tara sigur ramine 900 MHz e mult mai eficient si pentru ei...
Din punct de vedere al telefonului, frecventa este un simplu numar de canal, restul il face sinteza.

#23
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
Nautate: Am sunat a n-a oara la orange si uitati ce am aflat:

"Infrastructura in 1800 ne este functionala, dar nu avem licenta de operare in 1800, tine de guvern treaba" citat aproximativ de la reprezentantul orange la 411... acum ce trebuie sa intelegem noi din asta? :)

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Si apropo de cele discutate mai sus, revin cu un detaliu din manualul telefonului Philips Savvy DB legat de selectarea celulei 1800/900

"Jul, 17 2000
Phone summary

Dual Band
The mobile registers on to the strongest cell whichever band it is (900 or 1800 MHZ). "

Deci, se pare ca tine de telefon treaba...

#25
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Are n-are licenta, in Costinesti, pe plaja, era un BTS mobil , Orange, pe 1800MHz, care mergea foarte bine, oricum, trebuie sa remarc ca era "dat" foarte incet (NetMonitor), cinste lor, ca nu "prajeau" oamenii in zona.

Si in Neptun pe plaja, era un BTS mobil, dar am inca dubii daca era pe 1800 sau 900...

Greets,
Speedo

#26
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Si la Saturn era o dubita Iveco cu o antena mare si cu niste desene Orange pe ea. Nu am idee pe ce frecventa functiona.

#27
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
heh ... decat network busy si rusine totala mai bine antene pe plaja.....

#28
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Dube cu antene mobile.:jeez: Mai urmeaza sa puna astia antene mobile pe telecabine si prin brazi la munte... :0
  La concerte, la meciuri de fotbal cu public de zeci de mii mi se pare OK, dar pe plaja?!? Poate intram in cartea recordurilor cu asa ceva. Le dam o lectie la americaniii aia "prosti" care refuza sa puna antene pina si in statiile de metrou...
Acum serios,au ajuns de risu' lumii astia de la Connex si Orange. Cu cartelistii tot inainte... pina la blackout :)

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Chestia cu dubita e cunoscuta se practica peste tot unde e nevoie de acoperire temporara. La Eforie Sud in cladiri pe faleza nu prea merge Orange, e varza la semnal fata de Connex si probabil au venit sa suplimenteze semnalul.
In rest daca antena e mare, peste 1m lungime e de 900 MHz...

#30
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Ce varza dom-ne ca eu m-am intors de citeva saptamani de la mare chiar din Eforie Nord si am fost si prin Sud iar semnalul era foarte bun peste tot (orange).

#31
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Chestia cu dubita e cunoscuta se practica peste tot unde e nevoie de acoperire temporara. La Eforie Sud in cladiri pe faleza nu prea merge Orange, e varza la semnal fata de Connex si probabil au venit sa suplimenteze semnalul.
In rest daca antena e mare, peste 1m lungime e de 900 MHz...

Cred ca avea peste 5m antena.

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Antaris
Ce varza dom-ne ca eu m-am intors de citeva saptamani de la mare chiar din Eforie Nord si am fost si prin Sud iar semnalul era foarte bun peste tot (orange).

Asa crezi tu... poate daca ai fost pe sosea... acolo merge ca au antene... eu insa vorbesc de zone serioase, cu adevarat interesante... de exemplu, faci stanga chiar la benzinarie cand vii pe strada dinspre eforie nord, mergi pe drumul ala printre case pina la faleza (800m aprox), dreapta 50m... acolo e o vila cu picsina & stuff... am uitat numele... e superba oricum, de acolo testeaza, mai ales in bucatarie sau locul de servire a mesei !
(Sunt si poze disponibile dar nu le-am scanat inca...  :cool: in curand o sa apara). Ce vreau sa spun e nu ca e semnal 0... ca nu poti suna, merge dar trebuie sa iesi afara... sa ti telefonul ca o statie... privesti marea sa nu te enervezi etc... normal era sa fie semnal maxim, sa mearga si fara antena :)

Daca-l lasam pe masa intr-o anumita pozitie expres aleasa era semnal 0... intra 112 in Connex... daca-l tineam in mina 2 din 6 liniute... mergea sa sun, cum il duceam la ureche pica... Daca-l lasam pe masa in pozitie acceptabila si il sunam 2 din 3 incercari nu putea, dadea "Bun venit in reteaua Orange... abonatul este intr-o zona fara semnal... glumeam " :)
In aceleais conditii Connex 4 din 4 (antena pe pilon la 500m de locul respectiv). De aici concluzia simpla, ca sa asigure semnal maxim le mai trebuie o antena...

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by moartea
Cred ca avea peste 5m antena.

Lasa 5m... ca ala era pilonul, vezi antena cum e... e montata spre varf si poate arata ca in imaginea
http://www.andreicio...normala_900.jpg

Aia de 1800 este cam de doua ori mai mica si mai subtire.

#34
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Lasa 5m... ca ala era pilonul, vezi antena cum e... e montata spre varf si poate arata ca in imaginea  
http://www.andreicio...normala_900.jpg

Aia de 1800 este cam de doua ori mai mica si mai subtire.

Ca sa iti spun sincer, am vazut-o doar o data, in trecere. Oricum, chiar daca as fi stat langa ea, as fi fost preocupat tot de bere si de fete :)

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
;)  :cool:  :P

#36
DirectX

DirectX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.08.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Asa crezi tu... poate daca ai fost pe sosea... acolo merge ca au antene... eu insa vorbesc de zone serioase, cu adevarat interesante... de exemplu, faci stanga chiar la benzinarie cand vii pe strada dinspre eforie nord, mergi pe drumul ala printre case pina la faleza (800m aprox), dreapta 50m... acolo e o vila cu picsina & stuff... am uitat numele... e superba oricum, de acolo testeaza, mai ales in bucatarie sau locul de servire a mesei !
(Sunt si poze disponibile dar nu le-am scanat inca...  :cool: in curand o sa apara). Ce vreau sa spun e nu ca e semnal 0... ca nu poti suna, merge dar trebuie sa iesi afara... sa ti telefonul ca o statie... privesti marea sa nu te enervezi etc... normal era sa fie semnal maxim, sa mearga si fara antena :)

Daca-l lasam pe masa intr-o anumita pozitie expres aleasa era semnal 0... intra 112 in Connex... daca-l tineam in mina 2 din 6 liniute... mergea sa sun, cum il duceam la ureche pica... Daca-l lasam pe masa in pozitie acceptabila si il sunam 2 din 3 incercari nu putea, dadea "Bun venit in reteaua Orange... abonatul este intr-o zona fara semnal... glumeam " :)
In aceleasi conditii Connex 4 din 4 (antena pe pilon la 500m de locul respectiv). De aici concluzia simpla, ca sa asigure semnal maxim le mai trebuie o antena...
Propun stergerea unor asemenea mesaje in care se face reclama
directa si pe fata unor furnizori de servicii recunoscuti pentru
lipsa lor de calitate. Acesta nu este un forum pro-verde ! :cya:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate