Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 

Orange SI pe 1800

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#109
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Ca si semnalu' de la TVR1 ... util pe raza de 1km (adica in incinta sediului) ... si in rest deranjeaza pana si in Somalia.

#110
adrianb

adrianb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.12.2003

Quote

Originally posted by Cosconor
Eu am vazut ca pun 1800 acolo unde au loc : când are numai 900, un BTS trisectorizat avea 6 antene, adica 2 antene pe fiecare sector (de ce ? :help: ). Dar acum, au scos de la fiecre sector una din acele 2 antene 900, si au ramplasat-o cu o antena 1800. :OK:


Intr-adevar, am observat tot mai multe statii "mixte",o antena de 900 si una de 1800 pe acelasi sector (in general in zone aglomerate din Bucuresti).

#111
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003
Eu nu am vazut decit antene mixte Connex-Orange de 900... ex. Spitalul CFR de linga Sofitel sau in Aviatiei...

Am testat in Bucuresti in mai multe loruci nu exista Orange in 1800... deocamdata. In centru nu e sigur... (unirii)

#112
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
Andrei: vrei sa spui ca nu e dat drumul nu? la suprafata nu prea este loc in bucuresti unde sa nu fie macar un pic de semnal pe 1800 de la orange... dar inca sunt puse pe barred :mad: eu stiu de ele din septembrie....

#113
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
1800 nu merge înca în Bucuresti. :nu:

#114
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Am citi un lucru tare interesant astazi : se pare ca daca un canal e barat, telefonul nu poate sa intre pe el când e în stand-by, dar în comunicatie are dreptul. Si asta vazusem si eu asta-iarna : începeam comunicatia pe un canal 900 Mhz, si dupa aia, intram pe un canal 1800 Mhz. Când terminam comunicatia, canalul 900 revenea pentru stand-by.

Si se pare ca în franta, unele macro-celule sunt puse special în Barred pentru a acepta doar comunicatiii. Practic, nu extind acoperirea (ca nu poti sa te conectezi în stand-by pe ele), au doar rolul de a prelua comunicatiile.

Am înteles eu gresit ? :eek:

#115
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Eu mai scris pe undeva, poate chiar in topic-ul asta (nu m-am uitat inca), faptul ca telefonul nu se logheaza pe ce canal vrea el ci pe acela pe care i se comanda de catre BSC si daca BSC-ul interzice accesul la alea de 1800 e clar ca n-are ce face.

Cum Orange a declarat ca 1800 va fi overlay peste 900 se poate ca atunci cand telefonul este in comunicatie sa fie trecut pe 1800 din anumite necesitati.

Oricum, optica asta de folosire a frecventelor o contrazice pe cea general acceptata si care se invata la cursuri, ca 900 trebuie sa fie overlay peste 1800, insa... considerand ca doar echipamentele de 1800 "duc" GPRS la 56Kbps si viitorul EDGE este de inteles de le le "tin" deoparte de userii obisnuiti.

Greets,
Speedo

#116
maiself

maiself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 15.04.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Cum Orange a declarat ca 1800 va fi overlay peste 900 se poate ca atunci cand telefonul este in comunicatie sa fie trecut pe 1800 din anumite necesitati.  
Greets,
Speedo

Si daca ai aparat 900-only?
Ramaii acolo sau pur si simplu ti se intrerupe apelul din
motive de resurse realocate/canale nedisponibile, etc?

#117
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Ramai acolo, ca mobilul spune ce canale vede el mai bine in functie de asta il muta BSC-ul, second option pentru mutare venind de la incarcarea BTS-ului, putand sa te mute pe altul 3 strazi mai incolo numai sa descongestioneze traficul pe coltul tau de bloc.

Greets,
Speedo

#118
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
:confused: Deci, pâna la urma, ce am spus eu e adevarat sau nu ?

#119
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

Quote

Originally posted by Speedo
Sa remarcam solutia folosita, diversitate spatiala, adica antene la cca 1-1,5m distanta una de alta pentru a inbunatatii calitatea semnalului receptionat de la mobile. Asta inseamna zona dificila, cu multe reflectii radio, noise, etc.

Dar nu erau în diversitate patiala, ca antenele erau lipite una de alta (cele mai "lipite" erau cele de la Sinaia, de la Cota 1400, ca aproape le-am confundat cu o antena Zapp !).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate