Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cafeneaua Telekom (permanently closed)

* * * * * 21 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71240 replies to this topic

#28711
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Lasi pe mai multi sa se chinuie cu 128 kilutzi? Pai parasesc imediat Mi-Fi-ul tau. E abonamentul Digi in el si 10 GB sunt consumati pe 3 G? Mi-Fi-ul tau stie doar B1 si nu si B38?

Edited by Neaceasca85, 18 June 2018 - 18:19.


#28712
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View PostNeaceasca85, on 18 iunie 2018 - 17:59, said:

...
Acum fibra optica si vitezele supersonice sunt obsesia mea maladiva, Youtube la rezolutie maxima si camere de supraveghere. Am mai scris astea, acum localhost ca nou oaspete in Cafenea ma face sa ma repet, un defect mostenit de la tatal meu.

Eu nu tin neaparat la viteze mari, insa ma intereseaza stabilitatea. Insa intr-adevar intre cupru si fibra, aleg fibra. Acum 8 ani de zile am fost cu un proiect la Romtelecom cu solutii de tranzitie de la IPv4 la IPv6 si ca bonus am avut ocazia sa discut cu niste oameni mai mari din Romtelecom, plus o vizita pe la fostul Palat al telefoanelor. Ideea e ca multi mi-au zis ca au probleme in rural cu ADSL-ul. La TM reteaua este ingropata, alimentarea DSLAM-ului este din pamant, deci risc de fulger cam zero. Sunt curios totusi daca mi-ar face praf modemul.
Mai mari emotii am la UPC, pentru ca iese direct pe fatada blocului, mai apoi cred ca pe stalp.

#28713
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
La mine televizorul a fost mereu in priza si la coaxial conectat, inca din 1993 pe CATV, doar problemele de varsta ale lui Thomson le-am avut(din 2002 se stingea aleatoriu), de altfel nici la tzara nu mi s-a ars ceva vreodata, atata tot ca acolo nu aveam curent pe fulgere.

Culmea, pe final in 2003 a fost close call cu televizorul, a pocnit puternic la acel trasnet, dar intre 2003 si 2012 cat am avut HFC, nu am avut probleme cu vreo sarcina parazita pe RF-ul televizorului, simple_dreams insa a patit-o pe HFC-ul UPC, ceea ce inseamna ca HFC-ul UPC din Sannicolau era mai prost facut decat HFC-ul RDS folosit in Slatina pana la GPON.

Eu am ONT ZTE ZXA 10 F 625 A acasa, FTTH de 1 Gbps RDS, la magazin si birouri (unde am net de la RDS din 2006, acasa pana in 2012 doar TV) FTTB cu 100 mbps dar in maxim 2 ani ma vor migra si acolo la FTTH.

Localh0st, ia de aici cateva din camerele stradale ale Slatinei, instalate in 2009 cu fibra optica si curent din cablul torsadat de pe stalpi, faza permanenta:

http://86.126.182.4:...ex.shtml?id=151

Alegi de sus AI Cuza, Esplanada (default asta intra), Fantana Sperantei sau Casa Casatoriilor. Poti prinde momentele cand dispecerii le invart si zoom-eaza. Miercurea trecuta la o furtuna ce mai mult a ocolit acest stream a picat rusinos, numai ale mele din magazin mai mergeau, ca a RDS-ului e praf de cand au schimbat site-ul Digi.

Edited by Neaceasca85, 18 June 2018 - 18:35.


#28714
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand mi-a puscat modemul s-au ars inca alte cateva sute de bucati in oras, alaturi de TV-uri si mediaboxuri si ce or mai fi avut oamenii. Gandeste-te ca s-a topit coaxialul de distributie...

#28715
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
In Slatina coaxialul anilor '90 al NOVEL CATV (devenit RCS-RDS in aprilie 2000) era peste acoperisurile blocurilor, intervalul septembrie 1993-iulie 2003. HFC-ul (2003-2012) si GPON-ul (2012 si prezent, din 2009 la blocuri) sunt pe stalpii de iluminat, iar la HFC nodurile optice erau alimentate din scara de bloc cea mai apropiata, nu din cablul aerian torsadat precum sunt acum camerele primariei. Din nodul optic plecau si tele-alimentarile amplifurilor de linie.

Edited by Neaceasca85, 18 June 2018 - 18:49.


#28716
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View PostNeaceasca85, on 18 iunie 2018 - 18:39, said:

La mine televizorul a fost mereu in priza si la coaxial conectat, inca din 1993 pe CATV, doar problemele de varsta ale lui Thomson le-am avut(din 2002 se stingea aleatoriu), de altfel nici la tzara nu mi s-a ars ceva vreodata, atata tot ca acolo nu aveam curent pe fulgere.

Culmea, pe final in 2003 a fost close call cu televizorul, a pocnit puternic la acel trasnet, dar intre 2003 si 2012 cat am avut HFC, nu am avut probleme cu vreo sarcina parazita pe RF-ul televizorului, simple_dreams insa a patit-o pe HFC-ul UPC, ceea ce inseamna ca HFC-ul UPC din Sannicolau era mai prost facut decat HFC-ul RDS folosit in Slatina pana la GPON.


Frumos streamul. In Timisoara nu prea am stat sa vad camerele publice. Oricum cele folosite de Politia Locala cred ca sunt mai mult de jucarie, pe aici e cam jungla. Stau de 4 ani, nu prea mai imi place, dar na, m-am stabilizat... apartament cumparat, m-am insurat adica e ok. #rezist.

In afara de furtuna de anul trecut care s-a lasat si cu urmari mai tragice, in rest nu prea am prins chestii prin Timisoara. Pe vremea cand stateam in camin, eram prea beat sa imi dau seama daca e furtuna sau nu.

In rest, am pregatit orice in caz de avarie generala, in special telefonul prin satelit si statia de emisie receptie.

View PostMembruAnonim, on 18 iunie 2018 - 18:40, said:

Cand mi-a puscat modemul s-au ars inca alte cateva sute de bucati in oras, alaturi de TV-uri si mediaboxuri si ce or mai fi avut oamenii. Gandeste-te ca s-a topit coaxialul de distributie...

Nasol asa. La bunici la Baia de Arama era misto ca la primul semn de furtuna se taia curentul. Clasica poveste ca la neaceasca.

#28717
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Partea cea mai rea a fost ca aveam modemul de coaxial conectat la PC prin cablu. :lol:

Iti dai seama ce fericire am simtit cand am auzit ca face ''plici'' modemul si apoi a mai pocnit o tura.

#28718
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View PostMembruAnonim, on 18 iunie 2018 - 19:00, said:

Partea cea mai rea a fost ca aveam modemul de coaxial conectat la PC prin cablu. Posted Image

Iti dai seama ce fericire am simtit cand am auzit ca face ''plici'' modemul si apoi a mai pocnit o tura.

Recunosc ca n-am patit niciodata chestia asta si nu prea stiu cum e, insa imi pot iamgina.
A fost intr-o fractiune de secunda cand Compalul a facut POC, apoi ti-a dat si in laptop, dar fiind ca aveai eth legat?

De atunci ai prins boala pe ei? Haha.

#28719
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
Vremea asta imi aduce aminte de o mare dragoste a mea, pe care o astept sa vina: Toamna!

#28720
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
https://forum.softpe...2#entry23082401

View Postl0calh0st, on 18 iunie 2018 - 19:22, said:


Recunosc ca n-am patit niciodata chestia asta si nu prea stiu cum e, insa imi pot iamgina.
A fost intr-o fractiune de secunda cand Compalul a facut POC, apoi ti-a dat si in laptop, dar fiind ca aveai eth legat?

De atunci ai prins boala pe ei? Haha.
Eram pe PC, nu pe laptop. O fractiune de secunda si cand a bubuit afara puternic concomitend a puscat si Hitron-ul. :D Dar a mai facut plici imediat din nou... semn ca iar s-a descarcat fulgerul pe undeva.

De atunci da, am scos la fiecare furtuna coaxialele si abia am astept sa vina RDS sau Telekom cu fibra sa ma mut. :D

#28721
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View PostMembruAnonim, on 18 iunie 2018 - 19:38, said:

https://forum.softpe...2#entry23082401


Eram pe PC, nu pe laptop. O fractiune de secunda si cand a bubuit afara puternic concomitend a puscat si Hitron-ul. Posted Image Dar a mai facut plici imediat din nou... semn ca iar s-a descarcat fulgerul pe undeva.

De atunci da, am scos la fiecare furtuna coaxialele si abia am astept sa vina RDS sau Telekom cu fibra sa ma mut. Posted Image

E aiurea ca v-a lovit pe mai multi.
Eu inca nu am avut probleme cu UPC-ul aici... Presupun ca la blocuri e altceva.

#28722
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
500 de euro ??
Nu cred ca a existat operator in RO sa ceara aceasta garantie (chiar daca acel client exista in Preventel).

Edited by Nimcid25, 18 June 2018 - 19:45.


#28723
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stiu ca dupa furtuna aia nu mai aveau in magazie in Timisoara modemuri de schimb. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 18 June 2018 - 19:46.


#28724
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008

View PostRao633, on 18 iunie 2018 - 19:23, said:

Vremea asta imi aduce aminte de o mare dragoste a mea, pe care o astept sa vina: Toamna!
Evident ca nu-mi place, vara vreau ori canicula (din cauza verii de nostalgie 2012 dar si inainte ma incanta, chiar si 2007-le cand nu aveam AC) ori furtuni memorabile spectaculoase si infricosatoare, adrenalina meteorologica.

Iarna vreau zapezi mari si viscole puternice, toamna si primavara mi se rupe, fie ce-o fi, dar nu suport racoarea vara si caldura iarna sau mai ales lipsa zapezii. Totusi, mi se pare normal sa ploua in aprilie si mai, hai si iunie, dar fara canicula nu simt ca a fost vara, asa cum nu simt ca a fost iarna fara zapada si ger.

***********

Rao, dezmatz culinar, in weekend shaorma sambata seara (dementiala) si cartofi prajiti en gros duminica, pizza acum cu bere. Posted Image

Atasez screen shot cu live-ul de pe DVR, am mai atasat si se vad schimbarile de-alungul timpului.

Attached Files



#28725
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Neaceasca85:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9vZdg2_Cg38?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28726
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006

View PostNeaceasca85, on 18 iunie 2018 - 18:19, said:

Lasi pe mai multi sa se chinuie cu 128 kilutzi? Pai parasesc imediat Mi-Fi-ul tau. E abonamentul Digi in el si 10 GB sunt consumati pe 3 G? Mi-Fi-ul tau stie doar B1 si nu si B38?
Las neparolat permament. Comuta automat pe 4G si viteze mai bune. Da, e terminat traficul pe 3G, abonamentul ala la Digi e in el. Mifi-ul stie doar B1 insa nu cred sa existe zone cu semnal B38 fara B1.

Iata situatia:
Trafic date inclus 3G: 5.00 GB

Trafic date consumat 3G: 15.25 GB

Trafic date inclus 4G: 50.00 GB

Trafic date consumat 4G: 10.79 GB

Trafic date consumat total: 26.04 GB

Data de resetare a traficului de internet mobil la viteza superioara este 2018-06-20

Edited by LunaCrystal, 18 June 2018 - 20:21.


#28727
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostMembruAnonim, on 18 iunie 2018 - 18:40, said:

Cand mi-a puscat modemul s-au ars inca alte cateva sute de bucati in oras, alaturi de TV-uri si mediaboxuri si ce or mai fi avut oamenii. Gandeste-te ca s-a topit coaxialul de distributie...
Exemplul tau e un foarte bun user case pentru montat eclatoare si alte protectii la supratensiuni.

View Postl0calh0st, on 18 iunie 2018 - 18:51, said:

statia de emisie receptie.
Ce model de statie de emisie-receptie ai? Tot caut sa cumpar una de ceva timp si tot nu ma pot hotari la un model anume.

#28728
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am avut, dar pe coaxialul lor nu m-am gandit ca oi pati chiar asa, m-am bazat pe ce au zis, ca au reteaua protejata... :D Cand aveam net prin UTP de la reteaua locala am avut descarcator APC si m-a salvat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate