Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 

Cafeneaua Telekom (permanently closed)

* * * * * 21 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71240 replies to this topic

#17407
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Ce e ala deep freeze? Nu am fost niciodata la un net cafe si nu stiu ce este.

Si eu as fi vrut TV-ul meu sa-l iau pe vremuri pentru ca se vedea/auzea mai bine dar nu se putea. Acum nu mai conteaza, muzica nu mai ascult la TV iar LCD-urile mai toate se vad la fel, adica bine, problemele tin mai degraba de reteaua de TV folosita de hotel. Idem si la net.

La Caciulata ar trebui sa-mi iau un AC portabil, hihi. Apropo, nu cred ca mai merg, ai dreaq de multi bani ce au ajuns sa faca cu strandurile termale deschise in 2013, au reziliat contractele cu casa pensionarilor, nu mai putem lua bilet/sejur.

Edited by Neaceasca85, 27 May 2017 - 01:37.


#17408
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
Deepfreeze e un program ce iti ingheata sistemul, orice modificari sau salvari faci pe el cand dai un restart sistemul revine la modul cum era atunci cand programul a fost activat. Degeaba iei virusi, stergi fisiere, lasi fisiere ale tale pe el, etc. un restart si totul e ca atunci.

Hehe, am studiat eu un pic treaba, astept ziua in care sa se inventeze ac portabil. Pana atunci in calatorii e cat de cat ok, la cort am metode de facut racoare, merg iarna, nu e asa rau. In orase insa teroare, nu e de iesit din casa cand e cald. Cred ca e scump, ce sa iti fac daca nu vrei cu cortu. Sau alte solutii alternative ieftine.

Edited by LunaCrystal, 27 May 2017 - 01:42.


#17409
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Ar fi bine ca o terapie de soc pe mentalitati sa fie conditiile mai dure. In Antalya stau fara grija, nu are cum sa nu fie AC la hotel pentru ca verile sunt mai fierbinti, umezeala marii rupe in 2, de fapt acum nici la Mamaia noastra nu mai gasesti camere fara AC la hoteluri, ce interesant arata balcoanele pline de AC-uri. Am fost la Aurora in 2014 care are camere miiiiici de tot, dar plin de AC-uri.

La fel si cu energia electrica la Spineni si in ruralul romanesc in general, daca ar fi fost fulgere mult mai des, nu s-ar mai fi luat asa curentul, cum e la Caciulata tot linie de 20 KV aeriana dar rezista. Posted Image

Multi se vaieta de canicula vara pentru ca nu au AC, dar nu cumva nu au AC pentru ca perioada fierbinte nu e suficient de lunga sau pentru ca temperaturile de 40 C si peste nu sunt suficient de frecvente? Posted Image

#17410
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
Ba nu, exista si in Mamaia camere fara aer conditionat! Nu stiu insa ce intelegi tu prin conditii dure. Motive pentru care unii nu au aer conditionat sunt multe. Dar oricum motiv tot e sa te vaiti de caldura si cu aer conditionat cu tot.

Edited by LunaCrystal, 27 May 2017 - 01:53.


#17411
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Iernile se pare ca sunt suficient de reci pentru ca aproape toti sa aiba centrale. In Antalya cred ca centrala e exceptia si nu regula.

View PostLunaCrystal, on 27 mai 2017 - 01:52, said:

Ba nu, exista si in Mamaia camere fara aer conditionat! Nu stiu insa ce intelegi tu prin conditii dure.
Clima mai calduroasa, furtuni cu fulgere mai multe.

Citeam stupefiat despre proiectarea retelelor aeriene de 20 KV ca in zonele cu activitate keraunica intensa se fac nu stiu cum (keraunica-fulgere), imediat m-am intrebat de ce nu si in ruralul romanesc? Poate pentru ca satele sunt deja pustii.

#17412
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
Nu stiu ce sa zic, sunt zone unde e mai frig si sunt mai putine centrale decat in zone calde.

Pe furtuna e fain sa stai in cort, imi place. Hehe. Chiar, peste aproximativ o saptamana o sa fie furtuni ce zici?

Sate care sa merite investitii majore in Romania sunt putine.

#17413
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,889
  • Înscris: 14.10.2008
Nu, cel putin la mine ploi mocanesti saptamana asta, pana luni, dupa aia 28-30 C, nu vad furtuni in viitorul apropiat.

Hai gata ca la 06:30 ma trezesc sa ma duc la Spineni, bine ca conduce fratele. Apoi de la 11 pomana tatalui meu aici, o pomana pica bine in iunie cand nu e post si alta in decembrie in postul Craciunului. Dar maine se mananca de toate, mici, sarmale etc. Posted Image

#17414
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postxperia_ray, on 26 mai 2017 - 23:53, said:

Na poftim, dupa ce ca nu mai au clienti mai fac si pe ai dracu !

http://www.gds.ro/Lo...il-poti-folosi/

Este o cartelă pe care nu se mai vede seria, astfel că nici măcar nu pot să îmi portez numărul în altă rețea, număr pe care îl am de 15 ani.

Sa-i zica cineva ca se poate citi seria chiar din telefon din setari sau cu o simpla aplicatie...

Edited by MembruAnonim, 27 May 2017 - 09:05.


#17415
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@w21, da, dar sa-i zica cineva si agentului care nu vrea sa faca portarea pentru ca nu se vede seria pe sim.

#17416
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008

View PostLunaCrystal, on 27 mai 2017 - 01:41, said:

Deepfreeze e un program ce iti ingheata sistemul, orice modificari sau salvari faci pe el cand dai un restart sistemul revine la modul cum era atunci cand programul a fost activat. Degeaba iei virusi, stergi fisiere, lasi fisiere ale tale pe el, etc. un restart si totul e ca atunci.

Hehe, am studiat eu un pic treaba, astept ziua in care sa se inventeze ac portabil. Pana atunci in calatorii e cat de cat ok, la cort am metode de facut racoare, merg iarna, nu e asa rau. In orase insa teroare, nu e de iesit din casa cand e cald. Cred ca e scump, ce sa iti fac daca nu vrei cu cortu. Sau alte solutii alternative ieftine.
Se cheamã Sandbox, de fapt

#17417
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
Ba nu. Sandbox e altceva.

#17418
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Your IPv4 address on the public Internet appears to be  
Your IPv6 address on the public Internet appears to be  
Your Internet Service Provider (ISP) appears to be RCS-RDS 73-75 Dr. Staicovici, RO
Since you have IPv6, we are including a tab that shows how well you can reach other IPv6 sites. [more info]
Good news! Your current configuration will continue to work as web sites enable IPv6.
Your DNS server (possibly run by your ISP) appears to have IPv6 Internet access.

Your readiness score
10/10 for your IPv6 stability and readiness, when publishers are forced to go IPv6 only



din nou :D

Attached File  787.jpg   30.25K   28 downloads

#17419
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daily Traffic
  623.85 GB

#17420
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jj-8D5-AejI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Orange & Digi Mobil - cele mai bune retele mobile din Romania. Digi are fibra la majoritatea site-urilor mobile, Orange au cel mai extins 4G si fibra la multe statii.

#17421
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daily Traffic
  838.34 GB

#17422
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

View PostLunaCrystal, on 27 mai 2017 - 00:00, said:

Pentru ca vreau sa il pot lua oriunde usor cu mine, sa aiba autonomie mare/consum scazut de curent (conteaza mult cand e alimentat de baterii externe). Calatoresc mult, inclusiv in zone neelectrificate. Vreau ca orice device sa il pot lua oriunde cu mine, nu sa fac regres in timp la laptopuri mari sau pc. Ma gandeam si la varianta sa iau un 2 in 1 cu eMMC si sa cumpar un card (micro)sd de cateva sute de GB pentru a avea spatiu de stocare suficient.

Eu as luaun laptop normal si cand as merge in asttel de zone as folosi mai mult smartphoneul. Ia-ti un powerbank, este unul de 20 000 mAh la oferta la emag http://www.emag.ro/a...5/pd/DF1YXDBBM/ (in comparatie modelul de iphone pe care il ai are o baterie de 1 715 mAh)

Edited by danzi23, 27 May 2017 - 18:18.


#17423
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006

View PostMembruAnonim, on 27 mai 2017 - 16:48, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jj-8D5-AejI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Orange & Digi Mobil - cele mai bune retele mobile din Romania. Digi are fibra la majoritatea site-urilor mobile, Orange au cel mai extins 4G si fibra la multe statii.
Si eu sunt de acceasi parere, dar nu pentru fibra, asta tine de bucataria lor interna, nu ma intereseaza cu ce au link-urile ci sa imi mearga mie cat mai bine in cat mai multe locuri. Orange are cel mai extins 4G si Digi cel mai ieftin abonament cu trafic nelimitat de internet si mult  trafic pe 4G la viteza maxima in cazul acestui abonament.

View Postdanzi23, on 27 mai 2017 - 18:17, said:

Eu as luaun laptop normal si cand as merge in asttel de zone as folosi mai mult smartphoneul. Ia-ti un powerbank, este unul de 20 000 mAh la oferta la emag http://www.emag.ro/a...5/pd/DF1YXDBBM/ (in comparatie modelul de iphone pe care il ai are o baterie de 1 715 mAh)
Am mai multe powerbank-uri, de capacitati diferite, atat cumparate cat si home-made per total mult mai mult de 20000 mah. Nu imi convine insa sa stau fara laptop, nici macar in astfel de zone. Apoi eu iau/vreau sa iau laptopul cu mine aproape oriunde merg, nu doar in calatorii asa ca vreau sa fie cat de mic si usor. De folosit folosesc smartphone-ul dar am nevoie si de laptop deseori, nu tine loc total un smartphone de laptop.

#17424
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
:naughty:
Attached File  Screenshot_20170527-205251.png   191.12K   45 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate