Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Parere configuratie PC gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#91
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postepurean, on 15 octombrie 2015 - 20:06, said:

au vre-o importanta conectorii astia ?
Sunt conectori pentru alimentarea suplimentara a placilor grafice. Fara adaptori, cu sursa aia poti folosi doar placi grafice fara alimentare separata, cu un conector de alimentare PCI-E cu 6 pini sau cu un conector de alimentare PCI-E cu 8 pini. Exista si placi grafice care au nevoie de doi conectori de 6 pini, de unul de 6 si unul de 8 sau de doi de 8. Teoretic ai putea folosi adaptori Molex-PCI-E pentru a obtine si conectorii lipsa, dar daca o sursa nu are decat un conector 6/8 pini, nu e o idee buna sa adaugi inca unul cu adaptori, ca probabil sursa nu e capabila sa alimenteze placi grafice cu un asemenea consum.

Legat de stoc:
Esti dispus sa comanzi sursa si de la alte magazine?
Din bugetul de 2.500 lei, daca am socotit bine, ti-au mai ramas 265 lei pentru sursa. Esti dispus sa mai cresti bugetul pentru sursa? Daca da, pana la ce suma?

Edited by Seb, 15 October 2015 - 20:21.


#92
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
Da sunt dispus sa comand de oriunde, dar pe sursa maxim as da undeva la 250 ...
Si inca o intrebare, ce ma sfatuiesti ? Am o placuta de 4 GB ddr III sa mai iau una tot de 4? Ma gandeam sa iau una de 8. cum ar fi mai ok ?

#93
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ai spus ca ai 2 module DDR3 de cate 4GB fiecare. Acum zici ca ai doar unul?

#94
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
as vrea sa las unul si pe pc care il am acuma, dar nu e problema le pot lua pe ambele ,intreb asa ca idee cum ar fi mai bine 4 cu 4 sau daca are ceva 4 cu 8

#95
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Preferabil sa folosesti module identice.

Decat sa cumperi un modul de 8GB pentru PC-ul nou, mai bine cumperi unul de 4GB pentru ala vechi si pui cele doua de 4GB in asta nou (daca alea vechi sunt identice).

Mai exact, ce model sunt modulele de 4GB? Da un link. Sunt identice?

#96
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
http://hw.rosalinux....u5474-026-a00lf
dar zici ca e ok 8 GB ram. nu e putin ?

Pana la urma ce sursa sa iau ,ca as vrea sa dau comanda acuma ...

#97
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Modulele actuale sunt DDR3-1333 CL9, 1,5V din ce informatii am gasit eu dupa codul ala.

Ajung 8GB pentru orice joc care merge pe configuratia ta (de fapt, pentru majoritatea jocurilor ar ajunge si 4GB). Poti experimenta singur cu un modul de 4GB sau cu ambele in PC-ul asta nou si decizi daca mai e nevoie sa cumperi memorie sau lasi cate un modul de 4GB in fiecare PC. Memorie e usor sa adaugi. Sa cresti calitatea sursei deja cumparate e imposibil.

Edited by Seb, 15 October 2015 - 21:11.


#98
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
Ce parere ai de aceasta

http://www.emag.ro/s...6/pd/DYVMRBBBM/

#99
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Surse de la Corsair minim seria CX.

Edited by Seb, 15 October 2015 - 21:17.


#100
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
am cam pus mana pe cateva surse pe care le recomand si dpdv practic stau cam asa:
- sirtec de 400w si 500 au cabluri cam scurticele, asadar wire management mai greut
- sirtec eco de 550w are cablurile mai lungi si mi se pare mai ok.
- seasonic-ul de 430w are cabluri ca lungime intre cele 2 si mi-au placut cel mai mult pentru ca sunt toate negre si nu mai arata ca un circ pc-ul tau.

din punct de vedere al puterii reale, toate sunt mai mult sau mai putin egale, mai ales ca tu nu vei folosi nici macar jumate.

din punct de vedere al calitatii componentelor sursei, seasonic cica ar fi ceva mai bunicica.

din punct de vedere al silentiozitatii - toate sunt cam la fel, adica sursa e ultimul lucru pe care-l vei auzi in pc-ul tau - se aud mai tare: cooler procesor, venturi carcasa, venturi placa video.

preferinta personala ar fi seasonic.

si apropo: nu mai veni cu alte optiuni ca le cam stim pe toate din bugetul ala si sirtec + seasonic sunt cele mai ok. daca maresti bugetul poate mai apar si altele, dar va fi un MOFT si nu o necesitate pentru ca practic nu vei observa nici o diferenta.

Edited by shmu, 15 October 2015 - 21:20.


#101
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
Pai da-mi un link te rog cu un Seasonic ca sa-l si comand,ca nu le gasesc pe stoc

#102
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
La Mediadot au in stoc si Seasonic Eco 430 (228 lei/5 ani garantie vad ca si la asta; la PC Garage, modelul asta are doar 3 ani garantie - poate e o greseala la unul din cele doua site-uri, deoarece garantia e data de distribuitor de regula, iar asta e acelasi) si Seasonic S12II-430 Bronze (267 lei/5 ani garantie). A doua are un inca un cablu 6 pin PCI-E, pe langa cel 6+2 pin. Daca nu esti din Bucuresti, mai comanda ceva sa treci de 300 lei (poate memorie), sa ai transport gratuit.

Eu am avut o vreme un sistem i5-4440 + GTX 660 (teoretic GTX 660/TDP 140W are consum mai mare decat GTX 960/TDP 120W), 3 hard disk-uri + un SSD, 3 ventilatoare, totul alimentat de Seasonic S12II-430 Bronze, fara nici un fel de probleme, inclusiv in stress test-uri in full load simultan procesorul si placa grafica.

Edited by Seb, 15 October 2015 - 21:39.


#103
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
As opta pe acesta Seb. E ok ? Se potriveste la ce am eu sau trebuie sa mai cumpar ceva in plus la ea?

http://www.mediadot....-80-plus-bronze

#104
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Da, e OK pentru sistemul actual. Daca vei dori insa sa faci un upgrade la o placa grafica mult mai performanta, va trebui sa schimbi si sursa (la fel pentru S12II-430 Bronze).

#105
epurean

epurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.12.2007
ok .Am sa iau ramii tot de la ei
ce ma sfatuiesti de aici ,avnad in vedere memoria mea Kingston 99U5474-026.A00LF 4GB

http://www.mediadot.ro/memorii/

#106
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
te-ai obosit sa citesti ce am scris aici?

daca da, si dadeai click pe primul link, ajungeai aici si vedeai ca e cu 10 lei mai ieftina.

o sa dai cumva 20mil doar pe placa video? daca nu, atunci ramai linistit la sursa asta.
daca da, atunci scoate acum 350-400 lei pentru sursa.

deja m-am plictisit sa zic aceleasi chestii de 3 ori.

Edited by shmu, 15 October 2015 - 21:59.


#107
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
E mai ieftina sursa aia la PC Garage, dar nu o pot livra decat peste o saptamana. Daca are toate celelalte componente, nu se justifica sa astepte o saptamana pentru 10 lei.

#108
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ideea era ca i-am dat link direct si el nu o gasea :|

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate