Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Contract de vizionare!

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View Postsfantu.dracu, on 11 octombrie 2015 - 11:43, said:

Corect, cu o singura observatie: acel contract sa fie inregistrat. Dar cum acele contracte se completeaza/semneaza in fata imobilului ce vat fi vizionat si nu i se acorda nici un numar de inregistrare, agentia nu mai are nici o sansa de a recupera un eventual comision daca a fost sarita din tranzactie.
inregistrat unde si cum?
daca te referi la numarul contractului, aia e doar o formalitate, poate fi completat cu pixul la semnare.


View Postbeatranga, on 11 octombrie 2015 - 12:29, said:


Cum poate fi dovedit faptul ca agentia a fost sarita , cand proprietarul nu are nici un contract semnat cu vreo agentie , mai putin cu aceasta cu care l'am vizionat , apoi asa cum anuntul a fost preluat din anuntul proprietarului dat pe site , a mai fost preluat si de alte agentii si daca in situatia asta eu poate il cumparam cu alta agentie , acum daca astia verifica in cartea funciara banuiesc ca nu specifica ca l'as fi cumparat cu o agentie sau in privat ....

Am mai intalnite o situatie in care un apartament era dat la 3 agentii , si daca l'as fi vazut cu toate trei asta insemna sa platesc la toate comision???chestia asta cu verificatul atat timp cat apart nu figureaza dat la agentie sau agenti spre vanzare cu incheierea vreunui  contract si obligarea mea de plati un comision pt ceva care nu reprezinta mi se pare abuz prin contractul de vizionare...acesta ar trebui sa fie valid doar celor ce ii reprezinta nu celor care ii ''pescuiesc'' ...
nu se chinuie nimeni cu doveditul. exista un contract intre tine si agentie prin care te obligi sa la achiti comision daca vei cumpara apartamentul de la o adresa si mai exista si dovada de la Cartea Funciara cum ca ai cumparat acel apartament. cu astea doua chestii agentia castiga in instanta aproape sigur.
daca ai semnat contracte de vizionare cu 3 agentii, platesti la toate comision. asa te-ai angajat prin contract.

normal/corect ar fi fost ca tu sa refuzi vizionarea acelui apartament daca stiai ca ai alte aranjamente (cu alta agentie sau direct cu proprietarul).

#20
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Esti constient ca initiatorul nu a semnat nici un contract, ci o alta persoana, care nu va fi cumparator.

#21
beatranga

beatranga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.11.2013
Deci in cazul de fata , daca sotia mea a semnat contractul de vizionare  si eu sunt titularul sau cumparatorul final (credit prima casa) , la cartea funciara poate apare si numele sotiei??

#22
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Pe cartea funciara apare numele proprietarului, adica al tau.

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmmm3, on 11 octombrie 2015 - 12:41, said:

Esti constient ca initiatorul nu a semnat nici un contract, ci o alta persoana, care nu va fi cumparator.
sunt casatoriti, e bun comun. nu initiatorul va fi dat in judecata, ci sotia lui, dar asta e irelevant din punctul de vedere al rezultatului.
nu stiu ce s-ar fi intamplat daca nu era bun comun (ex: era cumparat cu bani proveniti dintr-o mostenire), dar fiind vorba de un credit cu siguranta nu e cazul.
in cartea funciara (si pe contractul de v/c) o sa apara numele ambilor soti.

Edited by _Smiley_, 11 October 2015 - 14:04.


#24
beatranga

beatranga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.11.2013
in concluzie , in situatia in care ma aflu , imi recomandati sa platesc comision agentiei???maine ar trebui sa merg cu proprietarul la banca sa depuna actele ...chiar daca eu am vb cu el in particular si ne-am inteles la o anumita suma...sa chem agenta la banca??sau sa il cumpar direct cu proprietarul existand riscul sa ma someze astia de la agentie peste ceva timp la plata comisionului...pur si implu nu au intermediat nimic sau discutat in favoarea mea , ghinionul semnarii aceui contract de catre sotia mea...

Edited by beatranga, 11 October 2015 - 14:07.


#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
corect ar fi sa le platesti comisionul, din moment ce ei au aranjat vizionarea.

dar din punct de vedere al rezultatului, logic ar fi sa mergi pe burta (sa cumperi fara sa mai implici agentia) dar sa pui bani deoparte pentru cazul in care afla ce ai facut si te someaza sa-ti platesti datoria. mai mult decat comisionul nu-ti pot cere (cheltuielile de judecata nu sunt mari daca renunti din timp la proces si oricum sunt sanse foarte mari ca agentia sa te someze intai si abia apoi, daca nu cadeti de acord, sa te dea in judecata).

#26
beatranga

beatranga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.11.2013
In  verificarile care se pot face la cartea funciara ,se pot face cereri doar pentru anumite apartamente care le au date spre vanzare prin contract semnat de vanzator ???in cazull meu daca cumparatorul nu are nimic semnat cu ei , se poate verifica de catre ei la cartea funciara sa vada ca este cumparat de catre noi??sau care ar fi metodele prin care ei ne pot afla ca am cumparat acel apartament ??? Va multumesc anticipat pt info de pana acum ....

#27
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Postbeatranga, on 11 octombrie 2015 - 14:05, said:

in concluzie , in situatia in care ma aflu , imi recomandati sa platesc comision agentiei???maine ar trebui sa merg cu proprietarul la banca sa depuna actele ...chiar daca eu am vb cu el in particular si ne-am inteles la o anumita suma...sa chem agenta la banca??sau sa il cumpar direct cu proprietarul existand riscul sa ma someze astia de la agentie peste ceva timp la plata comisionului...pur si implu nu au intermediat nimic sau discutat in favoarea mea , ghinionul semnarii aceui contract de catre sotia mea...
Nu plati nimic, nu contactezi pe nimeni de la agentie, nu ai ce vorbi cu ei de acum inainte.
Daca iti place apartamentul si consideri ca il vrei, atunci faci actele cu proprietarul cum te-ai inteles anterior implicarii agentiei si iti vezi de treaba.
Nu te incomodeaza cu nimic chiar daca afla agentia, indiferent ce contract de vizionare a semnat sotia. Mai mult decat intimidari si "amenintari" cu instanta nu o sa faca.

View Post_Smiley_, on 11 octombrie 2015 - 14:31, said:

corect ar fi sa le platesti comisionul, din moment ce ei au aranjat vizionarea.
Corect ar fi sa nu le plateasca nimic. Intelegerea cu proprietarul s-a facut anterior implicarii agentiei, deci agentia nu a intermediat nimic.

Edited by mmm3, 11 October 2015 - 15:13.


#28
beatranga

beatranga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.11.2013
Ce nu inteleg eu , este faptul cum ar putea agentia imobiliara in cauza sa verifice daca apartamentul ,pe care nu il au dat spre vanzare printr-un contract cu vanzatorul, este cumparat de noi ???banuiesc ca ar trebui niste date despre imobil care le-ar putea afla doar de la proprietar date poate doar in momentul in care se semneaza un contract ceva cu agentia  pt a cere extras din cartea funciara...ms!!!adica dupa niste nume de familie nu cred ca poate sa afle mare lucru .....

View Postmmm3, on 11 octombrie 2015 - 15:12, said:

Nu plati nimic, nu contactezi pe nimeni de la agentie, nu ai ce vorbi cu ei de acum inainte.
Daca iti place apartamentul si consideri ca il vrei, atunci faci actele cu proprietarul cum te-ai inteles anterior implicarii agentiei si iti vezi de treaba.
Nu te incomodeaza cu nimic chiar daca afla agentia, indiferent ce contract de vizionare a semnat sotia. Mai mult decat intimidari si "amenintari" cu instanta nu o sa faca.


Corect ar fi sa nu le plateasca nimic. Intelegerea cu proprietarul s-a facut anterior implicarii agentiei, deci agentia nu a intermediat nimic.

In principiu a fost o ''pescuiala'' daca pot spune asa , eu am fost sa vad apartamentul nestiind ca e vorba despre acelasi cu care stabilisem telefonic cu proprietarul vizionare ....abia dupa ce am am ajuns acasa am studiat anuntul proprietarului cu poze date mai detaliate si anuntul agentiei care era bineneteles mai saracacios si fara poze...
Sincer mi se pare o practica de tot cacatul...daca ma prezentam a agentie sa imi caute apartament incheiam contract si nu mai stateam sa caut eu , atunci puteam spune ca sunt direct indreptatiti sa ceara comision , dar asa eu am facut toata treaba , numai ne'au ''agatat'' cu chestia asta numit contract de vizionare care in mod normal nu ar trebui sa isi aiba rostul in politica din ziua de azi de cumparare a unui apartament, plus ca vanzatorul nu are nici in clin nici in maneca nimic cu vreo agentie ..pur si simplu i-a preluat anuntul .....nu e normal ....

Edited by beatranga, 11 October 2015 - 15:22.


#29
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Nu e greu de aflat cine e proprietarul unui apartament/case. Poti afla atat legal cat si ilegal (verbal).
Daca ai si CNP afli de la primarie imediat.

La cum te vad speriat, oricum la prima intimidare/amenintare o sa cedezi, deci poti foarte bine plati de acum.
Asa se fac banii in Romania. Gasesti oameni usor de impresionat si le iei banii.

Edited by mmm3, 11 October 2015 - 15:32.


#30
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmmm3, on 11 octombrie 2015 - 15:12, said:

................Corect ar fi sa nu le plateasca nimic. Intelegerea cu proprietarul s-a facut anterior implicarii agentiei, deci agentia nu a intermediat nimic.
atunci ar fi trebuit sa refuze vizionarea si gata. din moment ce a acceptat sa vada apartamentul prezentat de agentie, intelegerile anterioare nu mai conteaza.

View Postbeatranga, on 11 octombrie 2015 - 15:27, said:

Ce nu inteleg eu , este faptul cum ar putea agentia imobiliara in cauza sa verifice daca apartamentul ,pe care nu il au dat spre vanzare printr-un contract cu vanzatorul, este cumparat de noi ???banuiesc ca ar trebui niste date despre imobil care le-ar putea afla doar de la proprietar date poate doar in momentul in care se semneaza un contract ceva cu agentia  pt a cere extras din cartea funciara...ms!!!adica dupa niste nume de familie nu cred ca poate sa afle mare lucru .....



In principiu a fost o ''pescuiala'' daca pot spune asa , eu am fost sa vad apartamentul nestiind ca e vorba despre acelasi cu care stabilisem telefonic cu proprietarul vizionare ....abia dupa ce am am ajuns acasa am studiat anuntul proprietarului cu poze date mai detaliate si anuntul agentiei care era bineneteles mai saracacios si fara poze...
Sincer mi se pare o practica de tot cacatul...daca ma prezentam a agentie sa imi caute apartament incheiam contract si nu mai stateam sa caut eu , atunci puteam spune ca sunt direct indreptatiti sa ceara comision , dar asa eu am facut toata treaba , numai ne'au ''agatat'' cu chestia asta numit contract de vizionare care in mod normal nu ar trebui sa isi aiba rostul in politica din ziua de azi de cumparare a unui apartament, plus ca vanzatorul nu are nici in clin nici in maneca nimic cu vreo agentie ..pur si simplu i-a preluat anuntul .....nu e normal ....
mai clar decat am spus deja in acest topic nu poate fi spus, dar poate intelegi daca o mai spun o data: oricine poate cere un extras de carte funciara pentru informare, fara sa fie nevoit sa ofere o justificare pentru cererea asta. extrasul poate fi cerut chiar si prin email si costa (daca nu ma insel) 20 de lei.

legat de restul postului tau, incerci sa gaseti o justificare morala pentru teapa pe care o sa o dai (probabil) agentiei. nu mai cauta, ca nu exista. ai semnat un contract, corect si moral e sa-l respecti. nu te-a obligat nimeni sa apelezi la agentie si sa semnezi ceva cu ei, a fost decizia ta si ar trebui sa ti-o asumi (cu tot cu consecintele ei).

#31
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Omule,  tu ori nu pricepi,  ori nickul iti descrie starea permanenta. Daca ai vizionat apartamentul in cauza cu cineva de la o agentie, nu ti-e clar ca vanzatorul ala a incheiat un contract cu respectiva agentie??????  Ori ai impresia ca agentii imobiliari bat la orice usa si intra peste locatari cu oricine doresc? Tu ai citit vreun astfel de contract de vizionare? Aaa,  mi-am adus aminte ca ati semnat contractul dar nici nu v-a interesat sa cereti un exemplar.
Deci,  vanzatorul are contract cu agentia pentru vanzarea apartamentului.  Voi ati incheiat un contract de vizionare, deci v-ati angajat la plata unui comision daca veti cumpara apartamentul. Presupun ca nu ati fost destul de inspirati incat sa dati un nume fals si nici sa folositi un numar de telefon de prepay cumparat special pentru asta.
In situatia asta,  din punct de vedere legal,  atat voi cat si vanzatorul sunteti pasibili de plata unor despagubiri catrea agentie, fie ca va convine sau nu. De regula aceste despagubiri sunt mai mari decat comisionul propriu-zis. Cum afla agentia ca v-ati inteles cu vanzatorul s-a explicat foarte clar.

Edited by ashtefan, 11 October 2015 - 15:49.


#32
beatranga

beatranga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.11.2013
Rezilierea contractului respectiv de vizionare din cate am inteles se face cu acordul partilor sau cand se vinde acel aprtament ...daca as incerca rezilierea contractului prin motivarea ca vreau sa il cumpar cu alta agentie care mi l-a gasit la un pret mai bun ???

#33
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

View Post_Smiley_, on 11 octombrie 2015 - 15:43, said:

atunci ar fi trebuit sa refuze vizionarea si gata. din moment ce a acceptat sa vada apartamentul prezentat de agentie, intelegerile anterioare nu mai conteaza.
Ce e drept si cei cu agentiile sunt niste banditi.
Te pun sa semnezi pe fuga sa nu vezi exact ce semnezi si doar un exemplar necompletat (in alb), nu doua cum ar fi normal. Si apartamentele vizionate s-au completat pe hartie ulterior, cu pixul.
E foarte posibil ca in momentul semnarii sa nu fi avut habar ce apartamente urmeaza sa vizioneze exact ci doar ceva vag precum: Am doua apartamente numai bune sa le vezi langa Carrefour.
Si "ghinionul" lui a fost sa vizioneze apartamentul pe care il doreau cel mai mult in clipa aceea.

Asta e, trebuie sa faca si banditii bani cu oameni ca astia.

#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Nu le-as da nimic, daca iti cer ulterior e altceva, pana atunci poti sta calm ca nu te da nimeni in judecata fara sa incerce mai intai sa-si recupereze dauna pe cale amiabila. In cel mai rau caz dai banii aia peste cateva luni.

#35
beatranga

beatranga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.11.2013

View Postmmm3, on 11 octombrie 2015 - 15:52, said:

Ce e drept si cei cu agentiile sunt niste banditi.
Te pun sa semnezi pe fuga sa nu vezi exact ce semnezi si doar un exemplar necompletat (in alb), nu doua cum ar fi normal. Si apartamentele vizionate s-au completat pe hartie ulterior, cu pixul.
E foarte posibil ca in momentul semnarii sa nu fi avut habar ce apartamente urmeaza sa vizioneze exact ci doar ceva vag precum: Am doua apartamente numai bune sa le vezi langa Carrefour.
Si "ghinionul" lui a fost sa vizioneze apartamentul pe care il doreau cel mai mult in clipa aceea.

Asta e, trebuie sa faca si banditii bani cu oameni ca astia.
Exact date legat de apartamente , au fost doua la nr pe care le-am vazut au fost printre cele mai vagi ....acum ca un apartament este dat la 4agentii sau preluate din anunturi de proprietar nu poti afla decat la momentul cand esti poate in zona si l-ai mai vazut sau daca din discutia care o ai telefonic cu agentul iti scapa cate o chestie sa iti poti da seama ca e vorba de un apartament care poate l-ai mai vazut ..

#36
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
@3m:Cum adica "sa nu vezi ce semnezi"??? Orice motiv ar invoca agentul,  daca vrea sa ii semnez ceva trebuie sa ma lase sa citesc ceea ce semnez.  Cine semneaza un act fara sa ia la cunostinta si SA INTELEAGA ce scrie acolo, isi merita soarta.
Iar ultima parte e epica.  Pai daca ajungi in fata blocului,  nu iti aduci aminte ca ai vazut un apartament acolo???

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate