Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI
 Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 

Ilie Șerbănescu: Scrisoare deschisă către bucureșteni și toți românii.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#91
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Acum, că am citit cu atenție această scrisoare, mi-am dat seama de un lucru.
Știi, dle Șerbănescu, că în calitate de mic întreprinzător ești obligat să plătești tot felul de taxe și impozite cum ar fi CAS, CASS, FNUASS, contribuție la un fond de șomaj, de risc, accidente și câte altele. Tot uitându-mă în Codul Fiscal am observat un lucru pe care vreau să vi-l împărtășesc, stimate pensionar, și anume că eu, ca și alți întreprinzători, plătim aceste taxe la bugetul central (care se face la București), nu bugetului local (acolo unde obțin profitul).
Deci cum plătesc o taxă (alta decât locală), am deschis o supapă prin care banii mei se duc la București.

Dacă bag benzină în rezervor, plătesc o acciză; ca să circul cu mașina mai plătesc și o taxă de drum, or aceste taxe se duc spre construcția de autostrăzi care, de regulă, leagă Bucureștiul de alte orașe decât cele în care îmi desfășor eu activitatea.
Dacă fac un credit, îl fac într-o agenție a unei bănci (e drept, o fiică a unei instituții străine) cu sediul în București.
Dacă umplu coșul cu produse românești în supermarket, 90% din ele sunt ambalate/importate în/din Ilfov.

Acest lucru trebuie să înceteze și orașele din românia trebuie să recapete controlul asupra serviciilor publice și asupra întregii economii locale; ele trebuie să fie în mâna băștinașilor și nu a celor din București, altfel ne trezim că diferența de salarii dintre capitală și orașele de provincie crește și mai mult.

Ia zi, bre nea Șerbănescu, ce-ai zice dacă matale ai lua cam jumate din pensia de acum și ai plăti de 2-3 ori mai scump m2 de apă sau gigacaloria (să zicem că la fel cum o fac locuitorii din Brad)?

#92
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Citind scrisoarea lui Serbanescu mi-am adus aminte de bancul ala cu Bulă, când cade Bulă în prăpastie și strigă după ajutor, iar tot ce aude e ecoul de la ce zbierase tot el mai înainte: du-te-n p_la mea !

#93
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View Postaaddyy2005, on 06 octombrie 2015 - 19:58, said:

Ilie Șerbănescu: DURERE ! Scrisoare deschisă către bucureșteni și toți românii

  [ http://ampress.ro/wp-content/uploads/2015/06/Ilie-Serbanescu-300x169.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Asta s-a trezit acu la pensie, cand a fost analist economic chiar ministru parca n-avea ochi sa vada incotr-o merge tara.
Asa or sa incerce sa se scuze toti, ca nu ei ci ailalalti au facut si dres.
O petitie ar merge catre companiile susmentionate sa-l puna la plata cu tariff majorat ca are de unde .
A fost ministru un an si a scos tara din incapacitate de plata in care a lasat-o PSD-ul.
A fost nevoit sa paraseasca guvernarea din cauza PD-ului si a  lui Basescu.
Daca mai ramanea guvernul Ciorbea nu puteau fura.
Aveau nevoie de oameni de-ai lor din servicii ca Radu Vasile si Isarescu.

Edited by Moftangiu, 07 October 2015 - 18:47.


#94
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 23.03.2008

View Postaaddyy2005, on 06 octombrie 2015 - 19:58, said:

Îmi petrec anii chivernisind banii de pensie în primul rînd pentru plată facturilor.
Nea ilie, stai domne ca nu e dracu asa de mare, stai sa vezi cand ti-o creste pretu la gigacalorie, de-o sa-ti inghete sangele-n instalatie, sa vezi atunci ce misto e in Romania

Ce credeai ca scapi asa usor ? Nu nene, te-ai invatat sa platesti 180 de lei pe gigacalorie, stai in chiloti cu caldura data la maxim si te doare la bascometru, că aranjază oprescu cu radetu sa faca blatu ...

Deh, o mică jmenozeală anuală de vreo 150 milioane de euroi, cam cât face sponsorizarea gigacaloriei la bucurești, ca să nu ajungi matale să plătești gigacaloria cu 360 RON. Adică in loc de 5 milioane pe lună cat te costa factura de caldură la nașu opresscu, să plătești vreo zece milioane cam cât ar fi prețu real

Vezi matale de ce ajunse RADETU să facă datorii de 4 miliarde de lei, adica aproape 1 miliard de euroi ?

Ca sa stai matale in februarie in chiloți prin casă cu fereastra deschisă ...

Pune matale in calcul ca pana la 1 Decembrie intra DNAul pe fir peste primaria lu oprescu sa vada ce e cu sponsorizarile astea la gigacalorie pentru toată populația bucureștiului, kit că are salariu minim, kit ca are venit de 2 mii de euro lunar, si o sa pricepi cam ce te așteaptă in perioada imediat următoare ...

La asta sa mai adaugi si faptul ca pana mai ieri platei 5 lei metru cub de apă, in conditiile in care prin alte orașe apa era 9 lei metru cub, iar acu te simti jignit ca platesti 7 lei ..

Io zic mai bine să te pregătești pentru o iarnă nasoală ...

#95
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View PostMoftangiu, on 07 octombrie 2015 - 18:46, said:

Daca mai ramanea guvernul Ciorbea nu puteau fura.
vai..vai! ce-a fost..si ce-a ajuns... ciorbea sluga psd...azi avocatu popoului.

#96
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View PostPatrulescu, on 06 octombrie 2015 - 20:10, said:

Solutia ar fi nationalizarea acestor companii, pentru a deveni ale noastre asa cum este corect.

Orbanelul a facut asta de vreo 2 ani si ati zis ca e populist.Voi va treziti intotdeauna in ceasul al 12-lea.Ca si cu gardul.Acum toti vor sa faca gard.

#97
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postaaddyy2005, on 06 octombrie 2015 - 19:58, said:

Ilie Șerbănescu: DURERE ! Scrisoare deschisă către bucureșteni și toți românii                

  [ http://ampress.ro/wp-content/uploads/2015/06/Ilie-Serbanescu-300x169.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Asta s-a trezit acu la pensie, cand a fost analist economic chiar ministru parca n-avea ochi sa vada incotr-o merge tara.
Asa or sa incerce sa se scuze toti, ca nu ei ci ailalalti au facut si dres.
O petitie ar merge catre companiile susmentionate sa-l puna la plata cu tariff majorat ca are de unde .

Știam demult ca este un prost cu gura mare. Minunata scrisoare este o noua dovada in acest sens.

#98
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postargonaut, on 07 octombrie 2015 - 09:00, said:



Este esenta marilor securisti, deveniti capitalisti peste noapte !

De fapt aia nu au fost o clipa capitaliști, hoți ordinari, mafioți, bandiți.

#99
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,438
  • Înscris: 16.03.2011
vad ca nu conteaza ce spui si cine spune,daca spunea iohannis toata lumea aplauda

#100
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostAirbag, on 07 octombrie 2015 - 23:32, said:


Orbanelul a facut asta de vreo 2 ani si ati zis ca e populist.Voi va treziti intotdeauna in ceasul al 12-lea.Ca si cu gardul.Acum toti vor sa faca gard.
Și bine a făcut Orban. Dar ce-a zis lumea din Ungaria, nu l-au acuzat că e comunist și că distruge comerțul liber, economia de piață, capitalismul și că vrea să confiște proprietățile în mod abuziv?

View PostNFS01, on 08 octombrie 2015 - 12:51, said:

vad ca nu conteaza ce spui si cine spune,daca spunea iohannis toata lumea aplauda
Normal că poate conta și cine spune. Așa poate vocifera și Nuțu Cămătaru împotriva practicilor mafiote, Adrian Năstase împotriva mitei și Relu Fenechiu împotriva furtului.

Principial Ilie de la Sculărie susține unele lucruri corecte dar ca ministru și economist a fost praf iar la Aneta 3 îi laudă și-i apără pe cei care sunt cei mai vinovați exact de situația pe care o reclamă el în scrisoare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate