Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

Acoperire Telekom România.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
1018 replies to this topic

#505
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,606
  • Înscris: 11.02.2016

 aris86, on 11 septembrie 2018 - 18:29, said:

Dacă e pe MW, la Orange nu ai mai mult de 25/15, iar la telekom ai la jumătate, fiind doar 5MHz.
Am prins eu 16. Site fără fibra, 800mhz

#506
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,969
  • Înscris: 26.02.2010
Nu mai cumpără telekom, folosește ce are, poate sa pună pe B3 și păstrează doar 5MHz pentru 2G.

Eu n-am prins mai mult de 12 Mbs la telekom pe MW și 25 pe Orange.

#507
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 19.11.2010

 aris86, on 11 septembrie 2018 - 18:31, said:

Au și pe 900, depinde de zone.
unde au 900Mhz pe 4G in Orase sau in afara Oraselor sau peste tot ?

 aris86, on 11 septembrie 2018 - 18:34, said:

Nu mai cumpără telekom, folosește ce are, poate sa pună pe B3 și păstrează doar 5MHz pentru 2G.
Eu zic ca pentru 4G pe 800Mhz  daca gandesc pe termen lung merita sa cumpere inca 5Mhz sa faca 10Mhz ca si ceilalti Vodafone, Orange

Edited by July02, 11 September 2018 - 18:41.


#508
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,606
  • Înscris: 11.02.2016

 aris86, on 11 septembrie 2018 - 18:34, said:

Nu mai cumpără telekom, folosește ce are, poate sa pună pe B3 și păstrează doar 5MHz pentru 2G.

Eu n-am prins mai mult de 12 Mbs la telekom pe MW și 25 pe Orange.
Am mintit, aia s-a intamplat pe orange :)
Sorry
Asta e cea mai mare viteza pe care am prins-o pe telekom pe un site fara fibra

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? http://www.speedtest...lt/a/4166696515

Ba nu am mintit in totalitate :D
Am prins le 3G viteza aia
Check out my Speedtest result! How fast is your internet? http://www.speedtest...lt/a/4166473748

Edited by heinz, 11 September 2018 - 18:51.


#509
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 19.11.2010

 aris86, on 11 septembrie 2018 - 18:34, said:

poate sa pună pe B3
Eu n-am prins mai mult de 12 Mbs la telekom pe MW și 25 pe Orange.
la ce faci referire cand spui MW si  B3 ?

Edited by July02, 11 September 2018 - 19:16.


#510
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,442
  • Înscris: 26.04.2016

 MembruAnonim, on 11 septembrie 2018 - 10:38, said:

Depinde de zona, dar statistic Telekom sunt sub Vodafone.
Statistic? Statistic vodafone are cea mai mare viteza pe 4G acoperirea 4G cea mai buna volte peste tot...etc...
Statistic.

#511
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,606
  • Înscris: 11.02.2016
Statistic au 100% acoperire 4G
Vorbesc serios, asa "scrie "la ei pe site. :lol:

#512
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,442
  • Înscris: 26.04.2016
Cine ? Vodafone ?
Ptiu,sa-mi dau suturi. La mine noroc cu releul telekom si sharingul cu orange ca nici 2G nu aveau.
De fapt au un 2G de rahat.

#513
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,606
  • Înscris: 11.02.2016
Arunca o privire pe harta lor :naughty: peste tot 4G cu viteze de pana la 150mbps. Peste tot! Chiar si acolo unde nu e semnal :D

#514
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,969
  • Înscris: 26.02.2010

 heinz, on 11 septembrie 2018 - 18:48, said:

Am mintit, aia s-a intamplat pe orange :)
Sorry
Asta e cea mai mare viteza pe care am prins-o pe telekom pe un site fara fibra

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? http://www.speedtest...lt/a/4166696515

Ba nu am mintit in totalitate :D
Am prins le 3G viteza aia
Check out my Speedtest result! How fast is your internet? http://www.speedtest...lt/a/4166473748

Pe 3G au spectru mai mult și atunci e plauzibila viteza.

B3 este 1800 MHz și MW = microunde și FO = fibra optica, orice antena de emisie cu FO va prinde aproape de maximul declarat, altfel sunt doar povești.

#515
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 19.11.2010

 aris86, on 11 septembrie 2018 - 21:18, said:

asa e merci de explicatie MW e prescurtarea de la microwave iar B3 e notatia benzii de 1800 probabil  

 aris86, on 11 septembrie 2018 - 18:34, said:

Eu n-am prins mai mult de 12 Mbs la telekom pe MW și 25 pe Orange.
cam putin 12Mbsp B3-ul de 4G dar te referi la upload nu ?  pe 4G B3 nu trebuia sa fie de pana la 150Mbs ?
sau o fi fost pe vreun site cum ai zis tu fara fibra ? dar majoritatea siteurilor au fibra nu ?

- Ai idee 4G-ul de la Vodafone si TElekom de pe 800Mhz se emite exclusiv numai in rural sau si in orase ?

Edited by July02, 12 September 2018 - 00:44.


#516
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,969
  • Înscris: 26.02.2010
Pe B20 rural, am prins valori de maxim 25 Mbs prin MW. Prin FO, pe B20 la orange am prins 65 real din 75 Mbs teoretic.
La B3, poți prinde 150 Mbs teoretic, real cam 135-140.

Vodafone are și în orașe B20, face CA cu B3, în schimb orange/telekom au preponderent B3 în orașele mari și B7 (doar Orange) și B20 în orașe mai mici, iar telekom am observat ca pune B8 pentru CA.

Edited by aris86, 12 September 2018 - 06:42.


#517
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 19.11.2010

 aris86, on 12 septembrie 2018 - 06:42, said:

Telekom are B8 si in orase sau doar rural ?
(daca telekom face CA cu B8 normal ar fi sa aibe B8 cam in toate orasele mari sau mici)

telekom pune pe B8 pentru CA ca pe B20 au doar 5Mhz probabil

daca zici ca Telekom are B20 in orase mai mici de exempu in Pitesti are B20?

Edited by July02, 12 September 2018 - 14:43.


#518
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,655
  • Înscris: 30.08.2006

 July02, on 11 septembrie 2018 - 18:18, said:

am verificat pe telekom si asa apare, satul se numeste bogati apare cu 2G edge la telekom la orange nu stiu....,dar acordul Telekomului cu Orangeul pentru 4G scria ca e pentru abonamentele de 10euro acu nu stiu s-o fi schimbat.
La Telekom sti cumva 4G de 800Mhz are banda de 10Mhz sau de 5Mhz?
Telekom au 4G si pe 900Mhz din ce am auzit eu daca se confirma
Salut,
Banuiesc ca te referi la sat Bogati, comuna Bogati, judet Arges, aflat pe DJ702C, cum urci de langa Leordeni de Arges?
Daca este asa, atunci in zona ai minim:
->2G+3G Orange
->2G+3G Vodafone
->2G Telekom(dupa harta se pare ca nu au facut swap)
->3G Digi
Acoperirea in localitate vine de la cei 3 piloni aflati pe deal spre Priboieni(cel mai inalt Orange si inca 2 ancorati->unul Telekom si altul Digi).Se vad si din masinuta Google.Nu ar trebui sa ai probleme de semnal.
In zona mai e de notat:
->Priboieni cu pilon Vodafone(mai mic, dar sunt pe deal)
->Orange si-a tras piloni in Bogati, Ludesti si Glambocata si Calinesti(piloni la peste 40m).Pe statiile din Ludesti si Calinesti e si 4G B20.Inainte peste ei era si Vodafone in colocare(inca un rand de antene pe pilon si alte echipamente radio), din 2014/2015 se emite din aceleasi antene/de pe aceleasi echipamente radio(cu unele diferente la nivel de benzi si capacitate:ex Orange are 3G 2100 pe cand Vodafone 3G 900).
->Topoloveni:posbil ca doar Telekom sa aiba LTE [email protected] portocala sunt sanse sa fie gatuit B20.
Poate imi scapa mie:
->calatoresti mult sau iti trebuie internetul doar in Bogati?
->in zona pe ce retea este populatia?
->cam ce buget ai pentru telecomunicatii?
->arde/trebuie sa ai internet mereu?Vorbesti mult la telefon? Faci trafic intens de internet? Practic ce fel de consumator esti?
->ce retea folosesti in prezent?

In primul rand asigura-te ca ai un telefon ce stie minim 3G 900/2100 si LTE B20/B8. Spun asta intrucat, cel mai probabil, Vodafone emite 3G 900 la Bogati, pe cand Orange 3G 2100. La nivel de LTE, cand va fi sa ai, cel mai repede va veni Orange sau Telekom(cand va face swap).Orange pe rural, baga la greu B20, pe cand Telekom B20 sau B8 in functie de cati clienti au.Sunt si statii cu trafic mare ce au primit si B3(dar nu putem generaliza).Cum Dambovita a trecut bine la magenta, ma astept, ca in zona ta, sa fie LTE B20/2G B8/3G B1 de la Telekom(ma repet dupa ce vor dace swap).La fel de bine, daca nu prea are clienti in zona, Telekom poate pune LTE B8.

Hartile de acoperire sunt mai mult pentru marketing(vezi ce e pe site la rosii->toata tara are 4G). In plus nu vei vedea niciodata incarcarea acolo. Sunt sanse ca un operator cu 3G/4G sa mearga mai prost ca unul ce are doar 3G.
Acele cifre de la ANCOM sunt bune, dar atata timp cat nu sunt informatii despre conditiile in care s-au facut masuratorile(cel mai probabil cu o masina de teste ce are antene dedicate pe plafon), realitatea din teren este alta.Sa nu mai spun de acoperirea indoor care depinde de foarte multi factori.Degeaba a trecut ANCOM pe drumul principal si a masurat cu masina -100dBm RSCP(deci e ok e acoperire in sat)ca tu in casa vei fi spre -115dBm si abia vei putea vorbi/s-ar putea sa nu ai semnal deloc(depinde si de telefon).

Cel mai sanatos este sa testezi singur serviciile acolo unde petreci macar 80% din timp.
Ori iti iei cartele de la toti si le invarti in telefon/telefoane(investitia e pana in 20 de euro daca ai deja terminal compatibil si decodat), ori te portezi, pe rand, la fiecare(prepay ca sa nu stai sa te chinui cu reziliatul) si stai minim o luna(sau cat ai nevoie sa tragi o concluzie). Aici sunt 2 probleme(la Digi nu vei avea 4G, iar la Telekom sunt unele limitari ciudate la prepay).
Nu neglija Digi, chiar daca multi spun sa ii arunci direct la cos. In DB lumea nu prea a auzit asa de mult de ei ca nici pe fix nu au fost prezenti(doar Gaesti si ,mai de curand, Targoviste).Sunt zone(ex mai spre nordul judetului) unde daca e semnal, merge bine 3G-ul.
Este posibil la la Bogati sa fie la fel.
Telekom mai are probleme, dar la partea radio/povestea cu lipsa de semnal, incepe sa fie gura satului(care adesea nu prea are habar). In prezent se face swap si in final va fi o retea full Ericsson(cu echipamente noi) si acces 2G/3G/4G(deja in multe localitati este peste concurenta). La ritmul actual si daca nu se intampla nimic din partea celorlalti, sunt sanse, ca pana la finele anului sa fie sigur nr I la acoperire 4G.

Asadar raspunde-ti la niste intrebari legate de tine ca si consumator apoi testeaza si in final vei avea raspunsul corect.
Pot fi mai multe variante:
->un Orange prepay de 5 euro si un Digi de 2 euro(chiar daca pare greu de crezut sunt zone unde Digi merge chiar mai bine/mult mai bine ca ceilalti sau este singurul cu 3G acolo)
->daca ai buget mai mare poti merge pe un Telekom 5 euro(chiar abonament fara perioada contractuala) pentru net nelimitat si Orange prepay de 5 euro(pentru acoperire in teritoriu). Inca mai este de swapat la Telekom si poti da de statii 2G only->cam adio net!
->Telekom 5 euro(chiar abonament fara perioada contractuala) si un Vodafone cu o optiune la 2 luni(din nou ca si solutie secundara daca dai de statii Telekom 2G only)
->Telekom 5 euro(chiar abonament fara perioada contractuala) si un Digi de 2 euro(pentru zonele cu statii Telekom 2G only daca ai noroc sa fie Digi 3G acolo)
Daca nu doresti decat o singura retea->as merge pe Orange, tocmai pentru zonele unde inca ai doar 2G Telekom.

Ce inseamna Bx (x este un numar natural ce identifica o banda de frecventa din spectrul alocat telefoniei mobile).
https://en.wikipedia...frequency_bands

 July02, on 12 septembrie 2018 - 14:20, said:

Telekom are B8 si in orase sau doar rural ?
Telekom are pe B8 2x10Mhz ? face CA sa aibe 20MHZ pe B8?
daca zici ca Telekom are B20 in orase mai mici de exempu in Pitesti are B20?
B8 este si in orase si in rural, asa cum am scris mai sus, depinde de numarul de clienti. Orase cu B8:Oradea, Arad, Sibiu.
B8 complet are 2X10Mhz(este doar FDD ca si standard).Nu se poate face CA intre 10 MHZ FDD DL si 10 Mhz FDD UL ca sa dea 20Mhz.
Sunt sanse ca Pitesti sa devina un oras cu B8 ca si banda de acoperire pentru LTE. In oras exista deja B3.

Edited by yblu, 12 September 2018 - 14:50.


#519
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,726
  • Înscris: 21.03.2014
Și la Timișoara este CA între B3 și B8.

#520
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 19.11.2010

 yblu, on 12 septembrie 2018 - 14:42, said:

am fost abonament vodafone dar am trecut azi la abonament la telekom , la tara ma duc mai rar dar am zis asa poate sa am net si acolo cat stau deasta...
dar zici ca si telekom ca imbunatati si va fi si acolo in urmatorul an semnal 3G sau 4G ? imi convin si B20 si B8 sunt ok tot ca me acolo amandoua numai sa faca ceva
daca zici ca in prezent se face swap si in final fa fi o retea full Ericsson(cu echipamente noi) si acces 2G/3G/4G inseamna ca va fi bine si pe Telekom cand ma voi duce la tara
telekom daca va ajunge nr I la acoperire 4G ar fi bine , macar sa fie asa, poate la vara cealalta sa stau mai multe zile pe la tara anul acesta nu am apucat sa prea stau
dar de ce zici mereu TElekom swapat la Orange ca am inteles ca Telekom nu mai au acord cu Orange pe partea de 4G si-au facut propria infrastructura sau isi fac...

Edited by July02, 12 September 2018 - 15:02.


#521
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,655
  • Înscris: 30.08.2006
Mersi Eric, uitasem de Timisoara....oricum B8 este de curand(maxim o luna as zice).
Telekom schimba tot si se vine full 3G, 4G. Nu inteleg de ce nu ai deja la Bogati, caci in dambovita s-a lucrat mult(poate statia este in alt cluster). Vei avea cu siguranta(poate chiar anul asta).
Cartela sau abonament?
Oricum recomand insistent testat inainte! Este cel mai sanatos!

Edited by yblu, 12 September 2018 - 14:55.


#522
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,606
  • Înscris: 11.02.2016
@yblu
Subt diferente de calitate intre echipamentele ericsson folosite de Telekom si cele huawei folosite de orange?
Ma interesează mai mult partea de semnal(care acoperă mai bine) deoarece am observat ca Telekom are semnal mai slab ca orange si Vodafone desi au antenele montate in acelasi loc.

Mentionez ca emit pe aceeasi frecventa 800mhz 4G orange si Telekom si 2100mhz 3G orange si Telekom.

Edited by heinz, 12 September 2018 - 14:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate