Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Bridge=DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostTS030, on 06 septembrie 2015 - 13:50, said:

Nope. N-are nimic de-a face cu "calitatea", cu atat mai putin cu calitatea imaginii.
Bridge-urile pur si simplu arata ca un soi de DSLR-uri (sigur, doar pentru necunoscatori). In rest, au sensor mic (de compacta) si - de regula - un obiectiv cu multi icsi.

Ai citit despre ce am scris eu? Bridge nu prea are de-a face cu superzoom-urile sau aparatele dSLR like si este o denumire gresita dar care a prins (cum este si viteza obturatorului in engleza). Vorbeam de adevaratele aparate bridge.
Ce ai de reprosat din punct de vedere al calitatii unui Sony Alpha 7R sau chiar unui Olympus E-PL7?

View Postcrokodilu, on 06 septembrie 2015 - 13:54, said:

Cred ca e un fel de pacaleala asta cu "brigi" ca legatura intre p&s prost si dslr bun, exista si compacte bune, dar exista si multe brigi cu senzor prastie. Termenii de "brigi" sau "dslr like" sunt pusi oarecum ca momeala, fara o substanta reala.

Evident ca unele aparate slabe cum sunt majoritatea dSLR like sau superzoom au profitat si si-au pus eticheta de bridge. dSLR like nu este o momeala deoarece chiar arata ca un dSLR. Poate doar daca implica si ca au calitate asemanatoare.
Este vorba de marketing si stim cu totii cum este.
Nu demult McDonald's a scumpit hamburgerii cu 10%. Ghici cum au anuntat "evenimentul": Acum puteti lua la orice ora orice burger cu numai x,xx lei.

#20
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcrokodilu, on 06 septembrie 2015 - 13:54, said:

Cred ca e un fel de pacaleala asta cu "brigi" ca legatura intre p&s prost si dslr bun, exista si compacte bune, dar exista si multe brigi cu senzor prastie. Termenii de "brigi" sau "dslr like" sunt pusi oarecum ca momeala, fara o substanta reala.
Sigur ca e pacaleala.

View Postbaloo2009, on 06 septembrie 2015 - 14:04, said:

Ai citit despre ce am scris eu? Bridge nu prea are de-a face cu superzoom-urile sau aparatele dSLR like si este o denumire gresita dar care a prins (cum este si viteza obturatorului in engleza). Vorbeam de adevaratele aparate bridge.
Ce ai de reprosat din punct de vedere al calitatii unui Sony Alpha 7R sau chiar unui Olympus E-PL7?
De la a citi la a fi de acord este cale lunga. Am citit, nu sunt de acord.
Aparatele mirrorless nu sunt bridge-uri, si nu fac nici o legatura intre compacte si DSLR-uri. Dimpotriva, ele vor sa fie o alternativa la DSLR-uri.

#21
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostTS030, on 06 septembrie 2015 - 14:18, said:

De la a citi la a fi de acord este cale lunga. Am citit, nu sunt de acord.
Aparatele mirrorless nu sunt bridge-uri, si nu fac nici o legatura intre compacte si DSLR-uri. Dimpotriva, ele vor sa fie o alternativa la DSLR-uri.
Asta este parerea ta si este absolut normal sa o ai. Stii cumva ce inseamna bridge (in afara de jocul de carti)? Ce au superzoomurile sa faca puntea cu aparatele mai performante? Forma?

#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Forma?
Forma ar fi cam singura punte de legatura.

#23
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
@baloo2009:
Sunt destul de "batran" ca sa fi observat utilizarea termenului de "bridge" - care apropo, nu a aparut in 2005. Tu esti cel ce incearca sa aduca propriile definitii.

#24
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
https://en.wikipedia...i/Bridge_camera
Intr-adevar n-a aparut in 2005 ci in 1988 dar la digitale prin 2005 au aparut si camera digitale tip bridge. Superzoom-uri erau de prin 1997.
Uite cum se explica in germana
"Als Bridgekamera wird eine Kamera bezeichnet, die Eigenschaften von Spiegelreflexkameras und Kompaktkameras vereint, also in Bezug auf Ausstattungs-, Qualitäts- und Funktionsmerkmale eine Brücke zwischen beiden Konstruktionsprinzipien schlägt."
Tu intelegi superzoom=bridge sau dSLR like = bridge. Eu am alta intelegere.
Daca toata lumea ar gandi la fel atunci n-ar mai exista nici un progres in lipsa dezbaterii de pe pozitii diferite.

#25
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Daca lumea nu s-ar opri prea des sa discute in contradictoriu niste simple conventii de notare, am fi departe Posted Image

Edited by TS030, 06 September 2015 - 18:28.


#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Dece ai renunta la o compacta ca sa iei brigi si sa nu castigi nimic? Doar ca e "dslr like"?

Edited by crokodilu, 06 September 2015 - 19:00.


#27
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postcrokodilu, on 06 septembrie 2015 - 19:00, said:

Dece ai renunta la o compacta ca sa iei brigi si sa nu castigi nimic? Doar ca e "dslr like"?
Se da mare ca are aparat profesional? Si a dat si o gramada de bani pe el deci pozele trebuie sa iasa bune, nu-i asa?

#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Te intreb pe tine, ca zici ca e "de legatura".

#29
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
La superzoom nimic nu e de legatura de aceea nu le consider bridge desi multa lume foloseste aceasta denumire.
Ar mai exista unele bridge care sunt si superzoom (Panasonic FZ1000) si acolo ai un pic din caracteristicile dSLR (senzor maricel, obiectiv destul de luminos, RAW, o anumita separare a subiectului) dar si ale compactelor (obiectiv care nu poate fi schimbat, nu are vizor optic prin obiectiv).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate