Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Bridge=DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009
Ceau
Credeti ca exista bridge ce sa egaleze ca performanta un dslr?Acel  bridge sa nu depaseasca 400 euro.Stiu ca intrebarea mea este ridicola de aceea va rog seriozitate maxima Posted Image

#2
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

View Postnandy007, on 05 septembrie 2015 - 18:52, said:

Stiu ca intrebarea mea este ridicola de aceea va rog seriozitate maxima
Reciteste ce ai scris.
Daca ar exista un bridge care sa fie la fel ca un DSLR, s-ar numi DSLR.

Edited by tatarduka, 05 September 2015 - 19:04.


#3
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009

View Posttatarduka, on 05 septembrie 2015 - 19:04, said:

Reciteste ce ai scris.
Daca ar exista un bridge care sa fie la fel ca un DSLR, s-ar numi DSLR.
Dar bridge care sa concureze cu un DSLR?

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Posttatarduka, on 05 septembrie 2015 - 19:04, said:

........
Daca ar exista un bridge care sa fie la fel ca un DSLR, s-ar numi DSLR.
a intrebat clar "bridge ce sa egaleze ca performanta un dslr", deci raspunsul tau e si el un pic ridicol, deoarece diferenta dintre bridge si DSLR este de natura tehnica, nu de performanta.

un raspuns corect poate fi dat doar dupa ce se indica in mod clar indicii de performanta doriti.
de exemplu: daca te intereseaza rezolutia, atunci Sony DSC-HX300 (bridge) are 20.3 MPx, iar Canon EOS 600D (DSLR) are 18 MPx.

#5
Fifi_v3

Fifi_v3

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.05.2015
Eu de bridge cu obiectiv interschimbabil si senzor de 1" macar nu am auzit.

#6
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009

View PostFifi_v3, on 05 septembrie 2015 - 19:34, said:

Eu de bridge cu obiectiv interschimbabil si senzor de 1" macar nu am auzit.
Obiectiv interschimbabil nu, dar senzor de 1 inch da.Lumix FZ1000

View Post_Smiley_, on 05 septembrie 2015 - 19:34, said:

a intrebat clar "bridge ce sa egaleze ca performanta un dslr", deci raspunsul tau e si el un pic ridicol, deoarece diferenta dintre bridge si DSLR este de natura tehnica, nu de performanta.

un raspuns corect poate fi dat doar dupa ce se indica in mod clar indicii de performanta doriti.
de exemplu: daca te intereseaza rezolutia, atunci Sony DSC-HX300 (bridge) are 20.3 MPx, iar Canon EOS 600D (DSLR) are 18 MPx.
Prin performanta nu ma refer doar la aspectele tehnice ci si  la rezultatul foto,la ce poze scoate.

Edited by nandy007, 05 September 2015 - 19:44.


#7
Fifi_v3

Fifi_v3

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.05.2015

View Postnandy007, on 05 septembrie 2015 - 19:44, said:

Obiectiv interschimbabil nu, dar senzor de 1 inch da.Lumix FZ1000



"Eu de bridge cu obiectiv interschimbabil și (și =/= sau :) ) senzor de 1" macar nu am auzit."

#8
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
te referi la un mirrorless?
http://www.tomsguide...news-17736.html

eu cred ca pentru un amator este mai bun decat un DSLR.

#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Dar bridge care sa concureze cu un DSLR
Brigiurile concureaza cu DSLR..pe aceeasi piata, cum nici unul nu e mort se concureaza in continuare.

Edited by crokodilu, 05 September 2015 - 20:17.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Mai intai trebuie sa definim termenii, ca sa ne asiguram ca nu exista confuzii.

Bridge, numite si DSLR-LIKE, numite si tzeapa pt. fraieri, sunt camere mari ca un DSLR, dar cu senzori in general mult mai mici chiar si fata de ce au unele telefoane mai pricopsite..., si in orice caz de zeci de ori mai mici decat are un DSLR decent.

DSLR-urile au vizor optic TTL (throungh the lens), si se numesc digital single lens reflex pt. ca utilizeaza acelasi obiectiv si pt. vizor si pt senzor, spre deosebire de camerele TLR ( twin lens reflex), care aveau doua obiective simultan, unul pt vizor si unul pt. film.

DSLR-urile au senzori de zeci de ori mai mari - fortat de necesitatea a putea utiliza acelasi obiectiv si pt vizorul optic...
Cu senzori de zeci de ori mai mari, si fotositii sunt de zeci de ori mai mari, si atunci si zgomotul de imagine este de zeci de ori mai mic Posted Image, plus pierderi mai mici datorate difractiei, zgomotului de imagine, filtrarii agresive si distructive a zgomotului de imagine, si nu in ultimul rand ceva mai putine probleme cu micro-miscarea imaginii...

Exista in categoria mirrorless camere cu senzori comparabili cu cei de DSLR:
- inclusiv format APS-C ( care de fapt si el e o tzeapa pt DSLR dar OK pt mirrorless),
- si inclusiv full frame 35
- posibil sa apara si de format mediu (mai mare decat FF35)...

In general camerele mirrorless permit si ele schimbarea obiectivelor ca la DSLR.
Exista si exceptii, inclusiv la DSLR dar sunt f rare.

Mai exista si camere rangefinder cu senzori decenti ca marime si nu numai, dar se pot incadra si ele la mirrorless, chit ca ele au un telemetru care are si el un sistem reflex...

Edited by loock, 05 September 2015 - 20:42.


#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postnandy007, on 05 septembrie 2015 - 19:44, said:

.............
Prin performanta nu ma refer doar la aspectele tehnice ci si  la rezultatul foto,la ce poze scoate.

pai treaba sta cam asa:
-daca esti profesionist, iti cumperi un DSLR si cateva obiective care sa-ti acopere nevoile
-daca esti amator, iti cumper o sapuniera (point-and-shoot) buna, usoara, cu care iti faci treaba
-daca esti amator dar vrei ca alti amatori sa te creada profesionist, iti cumperi un bridge

poze frumoase poti scoate si cu telefonul, daca ai noroc si lumina destula.

#12
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Prin bridge se inteleg lucruri total diferite in functie de cine da definitia.

Exista definitia ca bridge e camera care este intre un dSLR si o compacta si face legatura intre ele. Acesta poate avea caracteristici atat de compacta cat si de dSLR.

Un exemplu de bridge este Sony R1 care era asemanator unei camere compacte insa avea un senzor intre cel de compacta si cel de APS-C (cel mai intalnit la dSLR-uri). Un alt exemplu de bridge este un Olympus E-PL5. Are un corp asemanator compactelor, nu are nici macar vizor electronic insa are un senzor intre cel de compacta si cel de APS-C si are obiective interschimbabile.

Bridge sunt denumite si camerele dSLR-like care arata ca un dSLR insa nu sunt un dSLR nici ca peformanta nici din punct de vedere al calitatii pozelor. Cele mai multe sunt superzoom-uri care au diferit de camertele compacte numai obiectivul cu un raport de zoom extrem de mare (Canon SX50 are un raport de zoom de 50x dar am vazut superzoom-uri si cu 83x). Acest raport de zoom se realizeaza prin folosirea unui senzor mic astfel incat obiectivul sa nu trebuisca sa fie folosit de pe turete de tanc.Aceasta denumire este incorecta deoarece nu fac legatura intre dSLR si compacte ci numai seamna cu dSLR-ul si sunt mai mari. Insa sunt multi care o folosesc. In aceasta a doua definitie intra aparate care au o calitrate slaba a imaginii atat din cauza senzorului mic cat si a compromisurilor pe care trebuie sa le faca un proiectant de obiective ca sa obtine rapoarte mari de zoom (necorectarea unor aberatii, contrast mai scazut, claritate redusa, diafragma mai mica, distorsiuni mari). Problemele de la obiectiv nu sunt specifice acestor aparate, aceleasi probleme fiind intalnite la obiectivele superzoom pentru dSLR-uri sau mirrorless-uri.

Deoarece exista vanzari inseamna ca exista nevoia pentru fiecare din aceste tipuri de aparate foto.

Iei un superzoom daca este obsedat de fotografiile facute la distanta. Iei un dSLR cu obiectiv cu focala fixa (adica raport de zoom 1x) daca esti obsedat de calitate. Iei un dSLR sau mirrorless-uri cu obiective zoom decente daca vrei calitate dar si flexibilitate.

Tu trebuie sa-ti alegi compromisul. Ceea ce e bine la dSLR si mirroless e ca poti pune obiective specializate (daca vrei sa faci fotografii la distanta pui un obiectiv cu focala mare, numit telefoto).

View PostFifi_v3, on 05 septembrie 2015 - 19:34, said:

Eu de bridge cu obiectiv interschimbabil si senzor de 1" macar nu am auzit.

Pentru ca habar n-ai ce este un bridge. Iti spun eu de un bridge cu obiectiv interschimbabil si senzor de 1". Este Nikon 1.

#13
Fifi_v3

Fifi_v3

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.05.2015

View Postbaloo2009, on 05 septembrie 2015 - 23:27, said:




Pentru ca habar n-ai ce este un bridge. Iti spun eu de un bridge cu obiectiv interschimbabil si senzor de 1". Este Nikon 1.


Nikon 1 nu cumva e Mirrorless? Posted Image

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbaloo2009, on 05 septembrie 2015 - 23:27, said:

.. si face legatura intre ele. ..
In ce sens face legatura?

#15
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008

View Postnandy007, on 05 septembrie 2015 - 19:44, said:

Obiectiv interschimbabil nu, dar senzor de 1 inch da.Lumix FZ1000

Mai e si Sony RX10 / II, dar la acelasi pret nesimtit ca si Panasonicul ala, ba chiar mai mare.
Pacat ca nu se mai produce Fuji X-A1 (mirrorless), era minunat la un pret decent. Se mai gaseste dar doar pe site-uri din "afara". X-A2 se pare ca nu ar fi asa bun.

Edited by andrei100, 06 September 2015 - 08:17.


#16
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postcrokodilu, on 06 septembrie 2015 - 00:39, said:

In ce sens face legatura?

Distanta dintre compacte si dSLR era destul de mare. Nu toata lumea era multumita cu calitatea livrata de compacte si unii din acestia nu aveau nevoie de calitatea livrata de dSLR-uri sau nu erau dispusi sa care asa de mult ca un dSLR pentru acea calitate.
Din aceasta cauza a aparut un segment de piata intre compacte si dSLR-uri: aparatele bridge. Primul a fost Sony R1 dar acum sunt multe: de la Sony RX100 la mirrorless full frame.

#17
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nope. N-are nimic de-a face cu "calitatea", cu atat mai putin cu calitatea imaginii.
Bridge-urile pur si simplu arata ca un soi de DSLR-uri (sigur, doar pentru necunoscatori). In rest, au sensor mic (de compacta) si - de regula - un obiectiv cu multi icsi.

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Cred ca e un fel de pacaleala asta cu "brigi" ca legatura intre p&s prost si dslr bun, exista si compacte bune, dar exista si multe brigi cu senzor prastie. Termenii de "brigi" sau "dslr like" sunt pusi oarecum ca momeala, fara o substanta reala.

Edited by crokodilu, 06 September 2015 - 13:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate