Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Taxa RAR tractor

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
andronoiu

andronoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.02.2010
Salut, stie cineva cat costa sa faci RAR-ul la un tractor sh pentru inmatriculare pe comuna?
Vreau sa cumpar un tractor si am inteles ca pentru inmatriculare pe comuna trebuie sa aiba RAR-ul facut.
Multumesc.

#2
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012
http://www.jurnalded...-rar,25363.html

Mai pe scurt, nu trebuie.

#3
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Cred ca in cazul tau,daca inmatriculezi tractorul pe comuna nu trebuie sa mai mergi la RAR.

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Aia ar fi culmea, dacă vrei să înmatriculezi un tractor pe o comună de la 120 km de capitala de județ să trebuiască să mergi cu el (pe platformă, eventual) la RAR.

#5
asoare

asoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 22.08.2015
Tractor rutier ?
Tractor agricol ?
Amandoua sunt  " tractoare " .

#6
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
La primaria comunei in inregistrezi (nu il inmatriculezi), mai mult din motive de impozit si primesti numere locale
Nu iti trebuie RAR nici ITP dar nici nu poti sa mergi pe drumurile publice decat in anumite conditii

#7
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

 validoe, on 04 septembrie 2015 - 16:05, said:

La primaria comunei in inregistrezi (nu il inmatriculezi), mai mult din motive de impozit si primesti numere locale
Nu iti trebuie RAR nici ITP dar nici nu poti sa mergi pe drumurile publice decat in anumite conditii

Asa cum spunea si validoe, uite cam ce scrie in lege

CAPITOLUL II - VehiculeleSECTIUNEA 1 - Conditiile privind circulatia vehiculelor si controlul acestora
Art. 7. – Orice vehicul care circula pe drumurile publice trebuie sa corespunda normelor tehnice privind siguranta circulatiei rutiere, protectia mediului si utilizarea conform destinatiei.

Art. 8. – Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul, tractor agricol sau forestier si tramvai trebuie sa fie dotat cu trusa medicala de prim ajutor, doua triunghiuri reflectorizante si un stingator de incendiu, omologate.

Art. 9. - (1) Pentru a fi inmatriculate, inregistrate sau admise in circulatie, autovehiculele, remorcile si tramvaiele trebuie sa fie omologate in conditiile legii.

Si continuatea este in Codul rutier.

Edited by ionsteg, 04 September 2015 - 23:00.


#8
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012
Numerele de primarie nu sunt emise pentru circulatia pe druumuri publice a tractoarelor. Nu induce in eroare.

#9
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

 Antirsipowermate, on 04 septembrie 2015 - 23:42, said:

Numerele de primarie nu sunt emise pentru circulatia pe druumuri publice a tractoarelor. Nu induce in eroare.

Unde scrie ca vehiculelor cu numere emise de primarie le este interzisa circulatia pe drumurile publice?


Edited by ionsteg, 05 September 2015 - 10:10.


#10
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Trebuie sa ai itp daca vrei sa circuli pe drumurile publice.Numerele de la primarie inseamna ca a fost inmatriculata si se platestc taxe.
Numerele si itp-ul sint 2 lucruri total diferite,exact ca si la masinile personale:una este inregistrarea si plata taxelor si alta este controlul periodic pentru a circula pe drumurile publice.fFara itp nu ai voie pe drumuri publice.Ca nu te opreste politia din comuna,aia e alta mancare de peste.
Cu numerele de primarie ai voie sa circuli (daca ai itp-ul facut) pe drumurile publice pe raza de 30 km,cel putin asa era.

#11
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 alexbjorg, on 05 septembrie 2015 - 13:54, said:

Trebuie sa ai itp daca vrei sa circuli pe drumurile publice.Numerele de la primarie inseamna ca a fost inmatriculata ...
Înregistrat.
Seamănă cuvintele, da' nu-s la fel...

Mai simplu:
Numere pe fond galben, egal vehicul înregistrat.
Numere pe fond alb înseamnă vehicul înmatriculat.

#12
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

 alexbjorg, on 05 septembrie 2015 - 13:54, said:

Trebuie sa ai itp daca vrei sa circuli pe drumurile publice.Numerele de la primarie inseamna ca a fost inmatriculata si se platestc taxe.
Numerele si itp-ul sint 2 lucruri total diferite,exact ca si la masinile personale:una este inregistrarea si plata taxelor si alta este controlul periodic pentru a circula pe drumurile publice.fFara itp nu ai voie pe drumuri publice.Ca nu te opreste politia din comuna,aia e alta mancare de peste.
Cu numerele de primarie ai voie sa circuli (daca ai itp-ul facut) pe drumurile publice pe raza de 30 km,cel putin asa era.
Nu exista limitare (nici 30km nici alta distanta) de distanta pentru vehiculele inregistrate la primarie... poti sa pleci de la Nadlac si sa te duci pana la Ungheni pe drumuri publice daca vrei. Singura conditie e ca pe drumurile respectiv sa fie permiss circulatia vehiculului respectiv.

 andronoiu, on 04 septembrie 2015 - 12:11, said:

Salut, stie cineva cat costa sa faci RAR-ul la un tractor sh pentru inmatriculare pe comuna?
Vreau sa cumpar un tractor si am inteles ca pentru inmatriculare pe comuna trebuie sa aiba RAR-ul facut.
Multumesc.

Cred ca anul trecut era in jur de 800lei... soer sa nu vorbesc prostii

#13
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Daca te duci la primarie cu RAR si ITP sa ceri numere locale rad aia de tine.
La mine e 50 lei/an impozitul si parca vreo 30 lei am dat pe numere, nu mai retin. Iti trebuie contractul de vanzare-cumparare sau alt act de proprietate
Daca ai bani de cheltuit, fa-o totusi ca poate mai tarziu vrei sa il inmatriculezi. Nu iti vorbesc din carti, am inregistrat tractoare la primarie si nu o data
Cu numere galbene (locale) ai tractor agricol, nu rutier, poti merge doar ocazional pe drumurile publice, de exemplu sa ajungi din curte la tine la teren. Nu sa faci curse regulate intre localitati. Iarasi nu vorbesc din carti, am avut si un dosar de cercetare penala la un moment dat deschis de un agent zero-zero-barat care avea pretentia sa ma teleportez peste drumul public, incheiat cu NUP, bineinteles
Ai grija si la categoria permisului ca s-a schimbat legislatia in 2014, asta daca ai doar cat B
Intai ia tu tracorul, vezi cu ce se mananca, daca are peste 3500 kg,etc si de acte te ocupi in timp

#14
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

 validoe, on 05 septembrie 2015 - 17:21, said:

Daca te duci la primarie cu RAR si ITP sa ceri numere locale rad aia de tine.
La mine e 50 lei/an impozitul si parca vreo 30 lei am dat pe numere, nu mai retin. Iti trebuie contractul de vanzare-cumparare sau alt act de proprietate
Daca ai bani de cheltuit, fa-o totusi ca poate mai tarziu vrei sa il inmatriculezi. Nu iti vorbesc din carti, am inregistrat tractoare la primarie si nu o data
Cu numere galbene (locale) ai tractor agricol, nu rutier, poti merge doar ocazional pe drumurile publice, de exemplu sa ajungi din curte la tine la teren. Nu sa faci curse regulate intre localitati. Iarasi nu vorbesc din carti, am avut si un dosar de cercetare penala la un moment dat deschis de un agent zero-zero-barat care avea pretentia sa ma teleportez peste drumul public, incheiat cu NUP, bineinteles
Ai grija si la categoria permisului ca s-a schimbat legislatia in 2014, asta daca ai doar cat B
Intai ia tu tracorul, vezi cu ce se mananca, daca are peste 3500 kg,etc si de acte te ocupi in timp
Discutam "din" carti, ca daca n-ai carte s-ar putea sa ai parte fe dosar.... penal
Fiecare face cum crede, dar legea e una in Romania


#15
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Dosar penal iti poate face orice Garcea ca asa vrea tabla lui de pe umar, ca nu ai vrut sa ii dai 5 kg de samanta de porumb pt tacsu
Te cerceteaza si in final o ia prin guritza tocmai pt ca nu a citit macar codul rutier, app, partea de infractiuni acum e inclusa in noul cod penal

Daca vrei sa te duci cu numere galbene de la Nadlac la Ungheni, mult succes
Eu am raspuns initiatorului, care ca si tine , e liber sa faca ce vrea

#16
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Depinde de la comuna la comuna.
Insa in majoritatea comunelor nu poti sa inregistrezi tractorul daca nu ai CI pentru tractor si cand iti face CI automat iti face si ITP.  
Eu a trebuit  sa fac CI ( carte de identitate a vehiculuiui ) pentru fiecare tractor inregistrat la primarie.
Referitor la impozite, pentru cele inregistrate, primaria este libera sa puna impozit pe tractoare pana la limita maxima a celor inmatriculate  ( 18 lei pentru fiecare 200 cm3 , parca atat era ultima data la cele inmatriculate)

Edited by IdI1, 05 September 2015 - 20:17.


#17
andronoiu

andronoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.02.2010
Am fost luni la primaria de comuna sa-mi inscriu tractorasul si nu au acceptat fara cartea tehnica, cand ma gandesc ca trebuie sa merg cu el in rar ma ia groaza, a mai fost cineva la rar, ce teste ii face?

#18
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003

 ionsteg, on 04 septembrie 2015 - 22:58, said:

CAPITOLUL II - Vehiculele
SECTIUNEA 1 - Conditiile privind circulatia vehiculelor si controlul acestora
Art. 7. â€" Orice vehicul care circula pe drumurile publice trebuie sa corespunda normelor tehnice privind siguranta circulatiei rutiere, protectia mediului si utilizarea conform destinatiei.
Art. 8. â€" Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul, tractor agricol sau forestier si tramvai trebuie sa fie dotat cu trusa medicala de prim ajutor, doua triunghiuri reflectorizante si un stingator de incendiu, omologate.
Art. 9. - (1) Pentru a fi inmatriculate, inregistrate sau admise in circulatie, autovehiculele, remorcile si tramvaiele trebuie sa fie omologate in conditiile legii.

Quote

Art.10. - (1) Este interzisa circulatia pe drumurile publice a vehiculelor care nu corespund din punct de vedere tehnic, a celor al caror termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat, precum si a celor neasigurate pentru raspundere civila pentru caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie.

Aparent, articolul din urma obliga sa ai ITP si RCA.
Dar e formulat foarte interpretabil. Daca despre RCA e clar, trebuie sa-l ai, la ITP au dat-o in diverse cu acea inspectie care sa nu fie expirata. In loc sa spuna ca trebuie sa aiba inpectie valabila.

De aici interpretari permise:
1. dom'le n-am avut inspectie in viata mea, deci nu a avut ce sa expire. N-am ITP expirat. Si asa scapi.
1.1 pai atunci pot sa scap daca n-am ITP la masina? Nu prea, pentru ca la masina ai avut ITP odata, inevitabil. Ca musai ai trecut pe la RAR iar aia te obliga sa ai itp valabil cand ii vizitezi cu masina. Ca de nu, incearca sa-ti dea ei ITP. Daca vor.

Si uite-asa faci scapata de ITP o caruta. Ca si carutele se inmatriculeaza inregistreaza la primarie.
Dar tot iti trebuie RCA la caruta, aparent.


DAR, cum inregistrezi o caruta, daca Art 9 obliga ca vehicolul sa fie omologat? Exista modelul "Caruta cu un cal" omologat la RAR? Sa fim intelesi, e o mare diferenta intre a fi omologat si a avea ITP valabil.

Pentru initiatorul topicului: in mod normal RAR ar trebui sa aiba in baza toate vehiculele fabricate in serie pe lumea asta, deci si tractoarele. Deci toate modelele produse ar trebui sa fie deja acceptate ca omologate. E o presupunere a mea, nu o certitudine. Poate ca de fapt producatorul sau dealerul trebuia sa vina sa le omologheze? Pai o fi fost Same in anii '60 la Bucuresti sa-si omologheze fiarele? Nu prea cred.


In fine, ideea e ca e o diferenta dintre omologare si ITP, poate ca-ti trebuie doar o hartie de la RAR cum ca tractorul marca X model Y e omologat.



Din fericire, la cele doua primarii la care am inregistrat pana acum fieratanii nu am avut probleme. Am avut si noroc ca aveam ceva hartii (CIV austriaca la remorca, contract si factura la japonezul antic, CIV vechi la U650).
Dar la primele doua nu am avut ceva care sa demonstreze ca sunt modele omologate in Romania.

Edited by til, 08 October 2015 - 12:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate