Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Pot pleca sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,963
  • Înscris: 14.08.2006

 tigerheart, on 10 august 2015 - 07:57, said:

Probabil nu ai citit contractul. Garantia apare in contract, iti zic 100% sigur pentru ca am avut si eu un contract cu ei. Parca 10% retinea din salariu in fiecare luna, bani pe care NU ii mai vezi daca faci ceva prostii, gen spargi ceva obiecte din magazin sau alte motive care apar stipulate in contract. Nu ai mai vazut banii pentru ca pe raionul tau au fost descoperite ori produse furate(si atunci tu si colegii ati platit pentru ele - da, cam asa se face), ori ai avut alte probleme pe la ei(sau cei din magazin au avut ceva gauri si ti le-au pus tie ca sa le platesti din garantie). Eu de exemplu am primit toti banii pe care i-am dat ca si garantie.


@msearts - citeste contractul cu atentie, vezi acolo ce scrie mai exact.


Da, se fura ca in codru si au venit sa mai accept sa-mi mai traga 10 % din salar ptr. pierderi..de aia am si plecat ca in 3 luni am pierdut 2 nopti cu inventare facute pe coli albe si cu pixul. Unde-i gestiune comuna, unii fura si altii platesc..o mare vrajea acu garantia, cel putin pe la noi.

#20
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011
Dute si lasa-le o notificare, din care sa reiese ca incepand de astazi doresti sa renunti la contract conform articolului mai sus mentionat de un coleg. Neaparat sa o faci in doua exemplare, si sa treaca un numar de inregistrare pe ea.
Daca refuza din orice motiv, mergi la ITM si fa o plangere. Se rezolva relativ repede si in favoarea ta.

P.S. Spor pentru orele de noapte muncite ai primit? Eu ma indoiesc de asta...

Edited by RCmake, 10 August 2015 - 10:06.


#21
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010

 atupi, on 10 august 2015 - 09:40, said:

Deci: concediu medical si la revedere daca zici ca nu mai poti. Demisia se da in scris si de atunci se numara cele 20 de zile. Ia-ti la revedere de la acea garantie. Din ce povestesti tu asta nu e un loc in care sa se respecte oamaneii sau legile.

Zilele de concediu medical nu se iau in calcul la preaviz.

#22
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 msearts, on 10 august 2015 - 05:47, said:


@tsunami: garantia mi s-a oprit din primul salariu, adica 250LEI. Am semnat pe o coala suma ridicata + garantia, pe acea coala au semnat si restul coleggilor .

Sincer nici eu nu mai auzisem de asta pana acum, insa m-am conformat si am fost de acord stiind ca ii primesc la final.

e ceva care-mi scapa.
TU ai semnat pe o hartie sa-ti ia banii?
Dat TU CE DOVADA AI ca le-ai dat banii? O fotocopie a hartiei respective? Apare pe fluturasul de salariu?
UNDE APARE dovada ta ca ti-au luat 250 de lei din salariu?

Cu ate cuvinte, daca ei neaga ca tu ai dat banul, cum ii poti actiona in judecata? Pe baza a ce?

#23
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Din ce a scris el este ca doar EL a semnat pe o hartie ca i s-au retinut banii. Nu stiu, nu scrie nicaieri ca el are dovada acestei retineri

#24
msearts

msearts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.06.2012
Nu, nu am dovada acestei garantii oprite ilegal. O sa-mi fie invatatura de minte pentru viitor.

Fluturas? Scuza-ma, m-ai facut sa zambesc. Nu am primit niciun fluturas pana acum. Doar o hartie(un fel de plic) in care sunt banii, iar pe hartie scrie suma. Fiecare coleg isi ridica banii de la sediu. Atunci cand ii ridicam semnam pe o simpla foaie(a4 - nume, data, suma de bani, semnatura).

Sincer, m-am impacat cu gandu ca nu voi mai lua acea garantie, insa nu am ce face pentru ca nu am o dovada. Am fost oarecum amenintat ca o sa primewsc "litera i" si ca nu voi mai putea fi angajat de nimeni.  Astept pana pe 14august,  cand dorrsc sa fac ultima tura si dupa am sa vad ce se intampla.

Nu primesc niciun fel de spor..
Ps: daca nu se va rezolva in favoarea mea, am sa fac numele companiei public pentru a nu mai patii si altcineva ce patesc eu.

O seara placuta!

Edited by msearts, 12 August 2015 - 19:54.


#25
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

 msearts, on 10 august 2015 - 04:14, said:

Salut,

Lucrez la o firma de jocuri de noroc de 2 luni. Pe data de 4 august, "i-am inmanat" (verbal - greseala mea ) demisia, managerului.

Cauza acestei demisii prematura este: la semnarea contractului mi s-a spus ca lucrez 2 zile (tura de zi/tura de noapte 12h), liber 2 zile. Ideea este ca am obosit fizic cat si pshic datorita turelor foarte multe in ultima perioada deoarece colegii intra in concediu si trebuie suplinit intr-un fel. Nimic de zis, insa eu nu mai fac fata acestui program. Am slabit destul de mult in ultima perioada din cauza oboselii si a stresului.

La primul salariu incasat, mi s-a oprit suma X ca garantie. In cazul in care plec fara sa anunt pe cineva, ei sa ramana oarecum cu acei bani, iar daca plec dupa perioada preavizului, acei bani imi vor revenii mie.

In mod normal eu pe 24 august(durata preavizului esre de 20 zile) ar trebui sa-mi inchei activitatea, insa eu nu mai rezist, adica va fi ceva de genul:  "ori la bal ori la spital" daca raman pana la data de 24 august.

Salariu este de 1100LEI, si se incaseaza pe data de 15 a fiecarei luni. Eu daca am anuntat pe data de 4 ca vreau sa demisionez, cum s-ar calcula? Turele de pe 15 iulie-4 august + 20 de zile preavizul? Insa eu daca raman doar 11 zile din preavizpreaviz(pana la data de 15 august cand estw ziua de salriu), acestea se pot platii daca perioada nu a fost de 20 de zile? Nu ar fi o problema ca as mai lucra inca 9 zile, insa nu mai rezist fizic. Va dau un exemplu,in 6 zile(144h), 5 zile(60h) le am lucrate. Prefer sa pierd acea garantie decat sa ma mai chinui inca 9 zile.

Va multumesc pentru atentie si va rog sa ma scuzati daca am facut unele greseli, probabil din cauza oboselii.
Îți scrii demisia si motivezi nerespectarea programului de lucru. A doua zi patronul te va ruga să pleci si îți va accepta demisia.

Edited by iDorin, 29 August 2015 - 16:46.


#26
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013
Sau faci o sesizare la ITM........!Posted Image

#27
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 msearts, on 12 august 2015 - 19:36, said:

Nu, nu am dovada acestei garantii oprite ilegal. O sa-mi fie invatatura de minte pentru viitor.

Fluturas? Scuza-ma, m-ai facut sa zambesc. Nu am primit niciun fluturas pana acum. Doar o hartie(un fel de plic) in care sunt banii, iar pe hartie scrie suma. Fiecare coleg isi ridica banii de la sediu. Atunci cand ii ridicam semnam pe o simpla foaie(a4 - nume, data, suma de bani, semnatura).

Sincer, m-am impacat cu gandu ca nu voi mai lua acea garantie, insa nu am ce face pentru ca nu am o dovada. Am fost oarecum amenintat ca o sa primewsc "litera i" si ca nu voi mai putea fi angajat de nimeni.

Reportofon sau telefonul pe ingergistrare sunete in buzunar si cerele sa repete amenintarea sau eventual cere o hartie, email in care sa scrie chestia asta

Pe forum nu rezolvi nimic, cauta un email de la vreo televiziune si sune-le povestea.
Atentie!, NU MINTI cu absolut nimic daca vrei sa te ia in seama, spui adevarul chiar daca nu te favorizeaza cu lux de amanunte, iar astia le vor proiecta un flagrant

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate