Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Cu masina in Ungaria si Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#19
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008

 alecsus27, on 06 august 2015 - 19:03, said:

Clujul l-am mai vizitat, acum oprim doar sa dormim o noapte, sper ca se descurca gps-ul sa ne duca la hotelul rezervat, chiar daca sunt devieri. Zonele bus only banuiesc ca sunt doar portiuni de sosea, nu toata banda, ne descurcam noi.
Sunt sensuri întregi de mers dedicate doar transportului public în Cluj, la fel și zone unde are acces doar tramvaiul (de genul - tramvaiul are voie să taie intersecția, tu o ocolești). Sunt permanente, nu au legătură cu lucrările stradale. Zic doar să fiți atenți pentru că am văzut multe mașini din diferite zone ale țării care, datorită GPS-ului, s-au trezit pe un sens de mers dedicat mijloacelor de transport, fără posibilitate de a se întoarce / a depăși. Sigur, prin urmărirea indicatoarelor aceste mici neplăceri nu ar trebui să apară. Atenție și la parcatul în zonele marcate cu oprire interzisă, să nu vă treziți cu amenzi sau cu mașina ridicată (sunt marcate și zonele unde există acest „risc”). Concediu plăcut!

#20
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 01.07.2006
Multumesc, o sa fim atenti. Normal gps-ul ar trebui sa stie de astea, daca are facut ultimul update (luna trecuta), dar ma astept sa nu fie asa - el nu stia de o deviatie din Bucuresti la lucrari incepute cu cel putin jumatate de an inainte.
Hotelul are parcare gratuita (publica, sper sa fie locuri libere), cel putin asa scrie pe booking.com

Intre timp am schimbat Heviz (unde nu era decat un singur lac temal) cu Zalakaros, care are mult mai multe piscine cu apa termala si unde am gasit cazare (in aceleasi conditii) la jumate de pret.

#21
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Vigneta de Austria şi instrucţiunile de amplasare a acesteia…
[ http://img32.olx.ro/images_mercadorro/50980503_1_1000x700_vand-vigneta-austria-valabila-inca-o-saptamana-sibiu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
in  ungaria  ai un aquapark urias la  hajduszoboszlo,la  szeged,chiar  si  la  budapesta.

#23
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007
Intrebare de baraj(poate parea stupida dar mai bine decat sa am probleme ulterior) :
La intrarea in Hu si AT,pe site-ul MAE se spune ca am voie cu max 800 tigarete respectiv 200 buc la vama,insa nu se precizeaza daca de persoana sau per auto.
Ma poate lamuri cineva?

#24
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
200 ţigarete de persoană, dar nu stă nimeni să le numere. Eu mereu am mai multe (cca. 2 cartuşe), dar nu las cartuşul întreg, îl desfac şi împrăştii pachetele prin bagaje, ca să se vadă clar că sunt pentru consumul propriu.
De fapt asta e ideea, ţigările să fie pt. consumul propriu, nu pt. comercializare.


Sănătate şi tcb !

#25
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,392
  • Înscris: 23.04.2007
Multumesc Ovidiu !

#26
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015
Pentru Austria este valabil ptr o persoana care vine dintr-o tara UE:

800 Zigaretten, 400 Zigarillos, 200 Zigarren, 1 kg Rauchtabak

Atentie: a se citii ORI nu SI. Deci daca ai 800 tigari nu mai ai voie altceva.

Edited by Passenger001, 26 October 2015 - 14:07.


#27
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 01.07.2006
Salutare, n-am mai facut excursia asta in sept. (am fost in schimb in Santorini), ramane pentru la anul, 1-15 iunie, pe alt traseu: Iasi-Cluj-Budapesta-Viena-Salzburg si retur.
Cat stam in Salzburg (6 nopti) vom face o excursie de zi pe soseaua muntelui Grossglockner si posibil alta la Munchen.
La intoarcere, in drum spre Viena facem un ocol prin Hallstatt, iar dupa Viena in drum spre Budapesta un ocol prin Bratislava (3-4 ore).
Ramane de vazut cat de lunga va fi asteptarea la granite.
Dar mai e pana atunci.

#28
vipfigo

vipfigo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.06.2013
salut. cat ai platit vigneta pt ungaria si unde anume? ms peste o saptamana ma pregatesc sa plec si eu pana in germania :D

#29
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 vipfigo, on 29 noiembrie 2015 - 12:22, said:

salut. cat ai platit vigneta pt ungaria si unde anume? ms peste o saptamana ma pregatesc sa plec si eu pana in germania :D

Ia-ti din benzinariile mol de la noi. Drum bun!

#30
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 01.07.2006
Pentru Ungaria e electronica, am platit-o pe net, 11 euro/10 zile parca (anu trecut).
Cele pentru Austria si Slovacia trebuie lipite pe parbriz.

Edited by alecsus27, 30 November 2015 - 11:19.


#31
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
va salut,
o intrebare pentru cei care au trecut recent, dupa atentatele de la Paris, prin  PF Nadlac Autostrada: se mai fac controale amanuntite la autoturisme, sunt cozi sau timpi mari de asteptare ?
o zi buna va doresc,
agp

#32
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,596
  • Înscris: 17.08.2007
Un coleg a primit 2 amenzi radar din martie 2015 din Ungaria. Total cam 700 ron. Mașina e a firmei și tocmai au cerut numele șoferului.

#33
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

 atupi, on 04 februarie 2016 - 19:39, said:

Un coleg a primit 2 amenzi radar din martie 2015 din Ungaria. Total cam 700 ron. Mașina e a firmei și tocmai au cerut numele șoferului.

Si au ajuns amenzile la firma unde lucra colegul? Cum si unde se pot plati aceste amenzi?

#34
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,596
  • Înscris: 17.08.2007
Da, masinile sunt in leasing si firma de leasing a cerut numele șoferului din acel moment
Încă nu s-a ajuns la momentul plăČ›ii dar cred ca e f simplu să faci un transfer bancar

Edited by atupi, 05 February 2016 - 11:22.


#35
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Se pot cumpara vignete pentru Ungaria si Austria pana la iesirea din tara, fara a iesi de pe A1? Sau singura solutie e sa iesi de pe austostrada, iei vignetele din Nadlac si apoi revii pe A1?
Multumesc!

#36
ionutste

ionutste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.05.2007
Nu..
Vigneta de ungaria se poate lua de la orice benzinarie Mol din Romania.
Cea  de Austria se cunpara la 200m dupa ce intri in Austria, o benzinarie Shell.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate