Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cu masina in Ungaria si Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#37
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Am vazut azi un PV de amenda venit din Austria pe numele unui coleg. Este formulat frumos in romana si germana cu termen de plata 4 saptamani. Depasire cu 23km/h peste limita de 60km/h suma de plata 60 Euro. Sistemul se pune in miscare ....

#38
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Nasol !  Cand a comis-o ?

#39
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
4 mai 2016 zona Nickelsdorf (aproape de frontiera cu Ungaria)

#40
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
S-au miscat repede.

#41
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
S-aveti noroc!

O intrebare pentru cei care au experienta cu autostrazile din Ungaria

In poza de mai jos, voi ce intelegeti, pe linia ingrosata trebuie sa platesti vignette au ba?

[ http://toll-charge.hu/files/img/articles/75/Hajdu_Bihar_megye_ENG.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://toll-charge.h...r_megye_ENG.jpg

Edited by Bucifon, 02 June 2016 - 10:42.


#42
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Da.
In Ungaria exista si vigneta regionala, iar linia ingrosata din imaginea postata de dumneavoastra arata limita in Hajdu-Bihar a acesteia.

Edited by o_dor, 02 June 2016 - 12:15.


#43
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Am inteles, multumesc. :)

#44
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Oricum, în Ungaria se plăteşte vigneta doar pentru autostrăzi, pentru orice alte drumuri nu e nevoie.
Ori ce e îngroşat acolo e autostradă, deci trebuie vignetă.


Sănătate şi toate cele bune !

#45
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Credeam ca pot fenta Debrecen-ul pe autostrada ca sa n-o iau prin centru si de asemenea sa nu platesc vigneta. Posted Image

Oricum ieseam de pe autostrada la prima iesire dupa Debrecen. Multam de info.

#46
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 30.04.2008
Drumurile marcate cu rosu necesita Vigneta http://toll-charge.h...0101_A3_ENG.jpg
[ http://toll-charge.hu/files/img/articles/75/HD_szakaszok_20160101_A3_ENG.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postw140, on 02 iunie 2016 - 19:29, said:

Drumurile marcate cu rosu necesita Vigneta ...

Aşa e, nu toate autostrăzile necesită vignetă, nu am mai precizat acest lucru, în ideea că orice drum care nu e autostradă nu necesită vignetă.
Dar ai dreptate, e bine să ştii şi ce segmente de autostrăzi sunt şi ele "free of charge".

Ce se întâmplă dacă circuli fără vignetă pe o autostradă "cu roşu" ? În prezent nu ştiu, însă în aprilie 2002 ne-am dus spre Austria pe ruta M5 - M0 - M1 şi ne-am întors din Austria pe M1, ca mai apoi de pe M0 să intrăm pe drumul 5. N-am cumpărat nicio vignetă, nici la dus, nici la întors, fiincă n-am ştiut de unde să cumpărăm, iar în benzinării n-am intrat pt. că la vremea aceea se ştia că în Ungaria şi Austria e mai scump combustibilul. Am alimentat abia la Livigno, unde era ieftin, iar de la Nădlac la Livigno n-a fost nevoie, rezervorul la VW avea 107 litri.
Ideea e că n-am păţit absolut nimic că am circulat fără "matrica". Bănuiesc că era prea nou sistemul şi nu puteau controla încă prin camere dacă o ai în parbriz sau nu.
Însă în ziua de azi sunt camere şi funcţionează, n-aş mai repeta figura din 2002.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 03 June 2016 - 03:26.


#48
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
In decembrie am dat pe vigneta austriaca 8 euro si ceva , iar acum luata tot din Shell 9.40 euro . S-a scumpit sau am fost inselata de casier?

#49
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postanonima1, on 29 aprilie 2017 - 22:16, said:

In decembrie am dat pe vigneta austriaca 8 euro si ceva , iar acum luata tot din Shell 9.40 euro . S-a scumpit sau am fost inselata de casier?

E tot atat, nu cred ca te-a inselat, eu trec des pe acolo, nu par sa se incurce cu nimicuri. Probabil un euro da cu rest la tine sau la el, fara intentie.

#50
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postanonima1, on 29 aprilie 2017 - 22:16, said:

In decembrie am dat pe vigneta austriaca 8 euro si ceva , iar acum luata tot din Shell 9.40 euro . S-a scumpit sau am fost inselata de casier?

S-a scumpit foarte putin, a ajuns la 8,90. Daca ai cumparat-o din Ungaria s-ar putea sa fie mai scumpa.

#51
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Deoarece trecerea clasica a frontierei dintre Austria si Ungaria pe la Hegyeshalom  imi face traseul ceva mai lung, am vazut pe harta ca exista posibilitatea trecerii si pe la SZOMBATHELY. Este un punct de trecere deschis, functional? A fost cineva pe acolo in ultima vreme? Ce variante de cazare de tip tranzit, pentru o noapte ar fi recomandate in zona? Sunt OK variante si in Ungaria si in Austria, unde la nevoie as merge cel mult pana undeva in zona Graz.

#52
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Aia e o sectiune noua de autostrada si am de gand sa o incerc cand o sa mai am drum prin zona.

#53
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
De unde exact se ia vinieta pt Austria la iesirea pe la Hegyeshalom ? Nu ma incurc cu online-ul

Daca cobor sa iau benzina din Nikelsdorf o fi mai ieftina?

Edited by sailor62, 10 July 2017 - 16:36.


#54
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View Postsailor62, on 10 iulie 2017 - 16:33, said:

De unde exact se ia vinieta pt Austria la iesirea pe la Hegyeshalom ? Nu ma incurc cu online-ul

Daca cobor sa iau benzina din Nikelsdorf o fi mai ieftina?

Vinieta o cumperi de la benzinăria shell ce se afla la ieșirea din vama.
Combustibilii cei mai ieftini i-am găsit la benzinăria din Scs.
Am luat motorina cu 0.99 euro.
Problema e ca poti alimenta doar cu card bancar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate