Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Cu masina in Ungaria si Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#55
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Posteumorocanosul, on 10 iulie 2017 - 16:45, said:


Problema e ca poti alimenta doar cu card bancar.
E o regula in austria sau numai la unele benzinarii?

#56
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008

View Posteumorocanosul, on 10 iulie 2017 - 16:45, said:

Vinieta o cumperi de la benzinăria shell ce se afla la ieșirea din vama.
Combustibilii cei mai ieftini i-am găsit la benzinăria din Scs.
Am luat motorina cu 0.99 euro.
Problema e ca poti alimenta doar cu card bancar.

View Postsailor62, on 10 iulie 2017 - 17:34, said:

E o regula in austria sau numai la unele benzinarii?
Colegul @eumorocanosul precizeaza ca este vorba de banzinaria de la centrul comercial SCS (Vosendorf)

#57
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View Postsailor62, on 10 iulie 2017 - 17:34, said:

E o regula in austria sau numai la unele benzinarii?

Nu.Asa cum spunea si colegul @w140 este vorba doar de benzinaria de la centrul comercial SCS (Vosendorf).
Este o benzinarie sub brand ENI.
E o benzinarie automata,fara operator.
Valorile care pot fi alimentate : 20 euro,50 euro,70 euro.
Practic,introduci cardul ,setezi valoarea,ei iti trag banii si apoi poti incepe sa alimentezi.

#58
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Nu am mai trecut granita cu masina incolo si as duce unui prieten din viena un kil de tuica da ardialPosted Image , dar cineva mi-a zis ca legal e interzis cu tuica la bord , ca amenda e 100 E. A facut misto de mine sau asa e?

Aici zice ca am voie...

Edited by sailor62, 19 July 2017 - 21:23.


#59
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
E pentru uz personal, nu e nicio problemă. Prietenul a făcut mişto, evident.


Sănătate şi tcb !

#60
soldoveanul

soldoveanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.03.2008
La iesirea din tara pe la vama Bors sunt gherete care vand vignete pentru Austria. Exista pericolul ca acestea sa fie false?

#61
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postsoldoveanul, on 27 iulie 2017 - 21:56, said:

... la vama Bors sunt gherete care vand vignete pentru Austria ...

Habar n-am avut. Ştiam că poţi să cumperi vigneta pentru Ungaria, tocmai ce am experimentat asta în iunie acum, dar de Austria n-am ştiut şi nici nu m-am gândit niciodată. Pentru Austria ne luam vigneta de la Shell-ul de după fosta vamă ungaro-austriacă, de ce s-o iei mai devreme nu înţeleg.


Sănătate şi tcb !

#62
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Nu mi-a cerut-o nimeni prin Austria sa verifice, da' nici vreo "felicitare" n-am primit acasa.  As zice ca-s in regula.

#63
soldoveanul

soldoveanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.03.2008
Vigneta pentru Ungaria prefer sa o cumpar de la statiile de combustibil Mol. Pentru cea de Austria as prefera sa nu opresc la Shell. Are un renume... .Acum 4 ani am cumparat din vama Bors dar eram cu o masina inchiriata si n-am nici o informatie daca au fost probleme. Am lasat in masina atat bonul fiscal cat si stikerul. Alte pareri? Poate fi falsa?

#64
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
vigneta pe Austria o poti cumpara pe autostrada din Ungaria in directia Austriei cam la orice benzinarie si cred ca este mai sigur acolo. Pentru Ungaria ori Mol ori tolltickets.com

#65
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Vigneta pt Ungaria poti sa o cumperi online cu cardul, e electronica, nu e niciun sticker. Noi am cumparat-o de pe site-ul oficial: http://www.autopalyamatrica.hu

Atentie cum mergeti in Austria, un coleg a primit recent vreo 3 amenzi de viteza pentru excursia din mai.

Edited by mdt, 05 August 2017 - 11:49.


#66
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Impresii dupa vre-o saptamana de calatorit spre vest (prima data) zona Stutgart-Nuremberg  si acolo cateva locatii istorice ...
-benzina cea mai ieftina in Austria am gasit-o la Sankt Valentin (1.159) in sat , in germania peste 1.25-1.30  si prin sate...Din Ungaria nu am luat.Pe autostrazi nu am incercat
-Vinieta de la Shell Austria imediat dupa vama dar la benzinarie  nu afisau sau nu am vazut eu  pretul /litru, doar canitatea si pretul total. Mi s-a parut o inselatorie si am coborat in sat la Nikelsdorf.
-Se circula civilizat , pentru mine mult mai putin obositor decat in tara. Numai in Ungaria m-a flashuit unul din spate ca sa ma grabesc -eram in depasire si loganutul meu nu putea mai tare...In rest foarte amabili ,daca vin din spate si vad ca vrei sa depasesti ,incetinesc putin si te incurazeaaza s-o faci...minunat sa ai de-a face cu civilizatia...
-Binenteles ca se circula si tare ,multe masini,tir-uri si asta are un pret-Stau pe limba lor...cel mai mult 3.5 ore inainte de Viena la intoarcere. Un tir s-a rasturnat ,marfa pe jos, deci au adus alt tir s-o transbordeze, macara, etc. Chiar in primele minute am avut ocazia sa cobor de pe autostrada –asa zicea Waze-ul dar indecizia  si lipsa de experienta m-a facut sa pierd vremea alaturi de inca 7 Km de masini...
-La intoarcere prin Ungaria am venit pe E60 dupa Budapesta ,nu mai stiu in ce localitate cam la 60 km de Bors se facea o intersectie cu 3 cai ,gps-ul tot zicea sa tin stanga ,nu recunosteam din afisajul stradal nici o localitate urmatoare  si cred ca am intrat pe interzis sau asa ceva. Dupa nici 50m politia statea la cotizat.Nu am fost singurul fraier , pe scurt a trebuit dupa negocieri (m-a amenintat ca pe papir face 250 euroi) sa dau “numai” 30E. Si se uitra la mine cu o mutra cam ca –ba da’ sarac esti ,saracule ...Niste magari
Aici a fost si singurul loc unde Gps-ul offline folosit m-a indus in eroare (sau nu am fost eu atent-eram obosit ) , e vorba de Here Drive pe telefon lumia. Prin orase per-pedes am folosit google maps pe Android- recunoaste obiectivele istorice .La navigare pe masina e mai slab ca Here –sacadeaza si mai scapi cate o intersectie...Here zice stanga dreapta la secunda.
Parcarile- Austria si Germania nu au cosuri de gunoi in marea lor majoritate da’ nu vezi hartii si alte cele pe jos.
In schimb in Ungaria mai mizerie ca la noi ,cosuri superpline si in jur la fel.
-Am circulat intre cateva localitati  istorice in Germania  pe drumuri nationale si judetene...o placere. Limita de viteza 100 km/ora, semnalizate de mai mare dragul, asfalt fara gropi sau petece. In schimb autostrada mai putin calitativa ca in Austria  Nu sunt limitari prostesti de viteza ca la noi sau bulgari sau unguri ,facute numai si numai ca sa te faca sa cotizezi la planul de amenzi.
M-a mirat ca nimeni dar absolut nimeni nu taia curbele , in sate conduceau perfect legal chiar daca sa zicem acea localitate avea numai 200 m lungime .Nimeni nu era disperat sa ajunga mai repede la destinatie nimeni nu facea depasiri de dragul adrenalinei. Cand am intra in Romania in schimb ,o gramada de “italieni” goneau nebuneste si la risc cu masinile lor incarcate de tot ce n-au avut parte in copilarie....
Cam asta a fost...poate pentru unii am povestit  lucrururi care sunt deja banale, pentru incepatori poate nu. O experienta placuta per total

#67
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005

View Postsailor62, on 07 august 2017 - 19:22, said:

M-a mirat ca nimeni dar absolut nimeni nu taia curbele , in sate conduceau perfect legal chiar daca sa zicem acea localitate avea numai 200 m lungime .Nimeni nu era disperat sa ajunga mai repede la destinatie nimeni nu facea depasiri de dragul adrenalinei.

Eu interpretez altfel. Nimeni nu merge "ca in vacanta" sa admire peisajul. Lumea are treaba si vrea sa ajunga la destinatie in cel mai scurt timp. Toata lumea merge cu maximul permis si atunci nu ai nevoie sa depasesti.

#68
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
In Germania spre seara se ieftineste pretul la benzina. Chiar era un studiul facut de ADAC. Cele mai mari preturi sunt intre orele 00:00-14:00. Apoi incep sa scada, iar intre 18:00-20:00 sunt cele mai mici, apoi iar cresc.

#69
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

View PostBursul, on 08 august 2017 - 10:12, said:

In Germania spre seara se ieftineste pretul la benzina. Chiar era un studiul facut de ADAC. Cele mai mari preturi sunt intre orele 00:00-14:00. Apoi incep sa scada, iar intre 18:00-20:00 sunt cele mai mici, apoi iar cresc.

Exista o lege in Austria si in Germania, pana in ora 12 a pranzului au voie benzinariile sa creasca pretul cat doresc. Dupa ora 12 au voie doar sa scada pretul benzinei. Astfel ca la ora 12 de exemplu toate benzinariile modifica pretul si il cresc cu 10-20 de centi, dupa care il scad treptat.

#70
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Postc_alecs, on 08 august 2017 - 10:08, said:

Eu interpretez altfel. Nimeni nu merge "ca in vacanta" sa admire peisajul. Lumea are treaba si vrea sa ajunga la destinatie in cel mai scurt timp. Toata lumea merge cu maximul permis si atunci nu ai nevoie sa depasesti.
Nu e clar la ce tara te referi, in general lumea are treaba peste tot...restul e civilizatie si frica. Frica pazeste bostanaria.

Edited by sailor62, 08 August 2017 - 18:18.


#71
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Ma bucur ca ai observat asta:

Quote

[...]Toata lumea merge cu maximul permis si atunci nu ai nevoie sa depasesti.[...]
Si as mai adauga ca nici nu simti nevoia sa mergi mai tare. Dar din pacate multi de la noi, cat si sefii politiei romane nu constientizeaza ca mai putine depasiri inseamna mai putine accidente. Pe la noi e plin de "destepti" ce merg mult sub viteaza maxima admisa si cica ei fac asta din prudenta. Dar numai prudenta nu e, sa stangi coloana dupa tine, nervi, inclestare si depasiri riscante. Iar viteza de dupa e oarecum un fel de descarcare.
Am dat si eu in Ungaria peste un destept din asta si bineinteles ca l-am depasit. Toata faza a fost vazuta de politie, erau undeva in fata. Initial am zis ca na, o sa ma opreasca. Cand colo nici nu m-au bagat in seama si l-au oprit pe respectivul. Nu stiu de ce, dar mi-ar place sa cred ca l-au intrebat de ce merge incet si incurca circulatia.

#72
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Ma refer la tarile din vest. Incepand cu Ungaria si chiar si Grecia. Daca "esti in vacanta si vrei sa admiri peisajul" opresti in parcare, faci o poza si ce mai vrei ca sa te simti in vacanta, dar lasi pe altii sa mearga cu viteza maxima permisa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate