Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 

PANASONIC NV-GS400 vs SONY DCR-HC1000

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Sal!Poate cineva sa compare aceste 2 modele?Care este mai fiabila?Care sunt diferentele?Eu am modelul de la Sony si un amic ma tot streseaza ca Panasonicul lui e mult mai tare,dar nu a vrut niciodata sa vina cu ea la mine sa fac si e niste teste cu ea.Mentionez ca am auzit numai de bine despre modelul asta de la Panasonic.
P.S.Oricum intentionez sa o schimb cu un VX 2100E
RESPECT! :peacefingers:

#2
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
nirosbog,eu am gs400 dar nu o sa te stresez ca ar fi mult mai tare decat hc1000.
hc1000 vs gs400 e un duel f interesant deoarece au aproape acelasi sitem 3ccd(ma refer la dimensiunea de 1/4.7 inch si nr de pixeli).La calitatea imaginii se bat cap la cap.Camcorderinfo zice ca gs400 are un foarte usor avantaj in "low light" datorita unei granulatzii usor mai fine.
In teste hc1000 ia laurii la precizie cromatica iar gs400 castiga in schimb la rezolutie/definitie.(conform videomax.ru)
In orice caz diferentele la calitatea imaginii sunt aproape neglijabile.
Singurul capitol la care gs400 castiga clar e nivelul de control manual net superior.gs400 are deasemeni stabilizare clar mai buna(am downloadat testul video de pe videomax.ru) si mai are si pseudoprogrssive scan(frame mode).
Ce imi place mie la hc1000 si nu are gs-ul e capabilitatea de inregistrare 5.1,si de asemenea culoarea neagra :coolspeak:
De fiablitate ce sa zic ,n-am auzit pe nimeni sa aiba probleme neprovocate cu gs-ul,iar de sony in general se stie ca la capitolul asta are cel mai bun prestigiu.Oricum nu prea e de discutat despre asta,ambele sunt MADE IN JAPAN.
Dar de ce sa ma tot dau eu interesant ca s-ar putea  sa devin subiectiv si nu vreau.Cea  mai tare comparatie o gasesti pe superbul site rusesc de mai jos(e de fapt un super test comparativ intre gs400/hc1000/trv950)

Ia url-ul asta :
  http://www.videomax....s/400-1000-940/
si da-l sa se traduca in engleza la :
http://babelfish.altavista.com/
Si cred ca o sa tragi  concluzia corecta.

Edited by andjar, 19 January 2006 - 00:01.


#3
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Interesant!Aproape ca m-am lamurit.Oricum,eu m-am invatat cu Sony si cat de curand o s-o schimb cu un VX2100.Multam pt.informatii.
Respect!
P.S.este interesanta si trv 950

#4
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
La ce  o sa folosesti mai mult viitoarea camera?
vx2100 a fost si e inca o super scula,ar fi un salt destul de important de la hc1000,adevarat,dar merita sa ti-o iei  daca o sa-ti castigi painea cu ea:nunti,botezuri etc(parerea mea).
Daca nu ,eu as mai astepta sa mai scada un pic pretul la fx1 sau as chiar cauta sa mi-o schimb chiar si cu un hc1(eu m-am imbolnavit de high definition).Pentru scopuri mai artistice (documentare,spoturi publicitare,filme de "scurt metraj") m-as uita  la panasonic dvx100.

Edited by andjar, 21 January 2006 - 12:42.


#5
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Pai,pana acum am tot filmat moca pe la prieteni,sefi,etc...dar odata ce-o sa-mi cumpar viitoarea camera... :death: s-a terminat cu pomana,ca sa pot sa-mi recuperez banii pe ea.Sa stii ca si HC1000 e o camera buna,nu am incercat niciodata sa prelucrez filmarile facute cu ea,fiindca n-am avut nici un motiv(ma refer la calitate),si pe langa asta n-am dus lipsa nici de lumina artificiala.
Despre sony-hdr-fx1nici nu poate fi vorba sa mi-o cumpar,este o super camera,dar nu cred ca se merita sa renunt la VX in favoarea asteia(aici respect si parerea maestrului in domeniu Gunx :coolspeak: ).
Eeeeeiiiiii,si acum vine marea dilema:Sony-HDR-HC1.Din cauza acestei camere,as renunta la VX,dar nu stiu mai nimic despre ea,decat ce am citit pe diferite site-uri.Mi se pare important ca e HD si la fel de important mi se pare si pretul ei.Intrebare:este cineva in masura sa compare aceste 2 camere(hc 1 vs. vx2100)?Are cineva camera asta si stie ce poate?
Astept pareri!
Respect! :peacefingers:

#6
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
N-am pus mana niciodata pe nici un hc1 dar am luat mai demult de pe net cateva clipuri la rezolutie  full f. usor compresate(wmv) si chiar un hd-mpeg2(1080/1920) "crud" de vreo 8 secunde.
M-au dat pe spate,o definitie de aproape zici ca te uiti pe geam.Am si cateva clipuri facute cu fx1 si nu e absolut nici o diferenta.Am scos niste frame-graburi-zici ca-s poze facute cu un aparat foto digital respectabil.
Bine fx1 la lumina putina se descurca mai bine.Am citit ca nici hc1 nu se descurca rau deloc in"low light",chiar a foarte bine avand pentru un senzor.Ia ceva zgomot la semi-intuneric dar isi pastreaza super definitia si ma gandesc ca daca faci un "noise reduction" mai agresiv la editare tot ramai cu niste detalii destul de bune decat daca ai face chestia asta la un clip de rez standard.Bine acum speculez...
Durerea de cap e cu editarea si conversia.Iti trebuie sistem pc puternic nu gluma,amd fx/intel 8..D.Dar hc1 stie sa filmeze si  SD nu numai HD.
Ar fi bine sa-ti dai hc1000-le cat mai e pe pretul asta bun(vechi) de-acum,ca s-ar putea sa scada.Stiu ca e o camera buna dar nu cred ca o sa mai dureze anomalia asta(pret hc1000>pret hdr-hc1).

#7
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
http://www.camcorder...-HC1-Review.htm
Ai dreptate,pe site-ul de mai sus se face comparatia cu FX1 si acum ma gandesc din ce in ce mai serios sa aleg HC1.Am rugat un amic de-al meu din Olanda sa-mi spuna care sunt preturile la HC1 si mi-a zis ca in jur la 1200 euro,asa ca la pretul asta o sa renunt la VX,fiindca nu cred ca diferenta de bani se simte f.mult la calitatea filmarii.
In privinta pc-ului meu,mai am de asteptat pana o sa fac ceva editari si conversii in HD.Oricum,cred ca HD este un format de viitor si HC1 o sa-mi prinda bine.
Stii vreo adresa pe net de firme care vand camere video digitale?As vrea niste liste cu preturi.

#8
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Nu stiu cati dintre cei interesati de acest subiect remarca CATA UNSHARPUL DE NEAM PROST are in mod "default" GS400

e vorba de chartul asta

albul ala dintre linia neagra si gri nu exista in realitate. este metoda amatoristica de a accentua detaliile pentru utilzatorul fraier, cu ochiul neantrenat. se poate face si din photoshop. este o practica intalnita cam la toate aparatele de 3 lei, asemanatoare cu cea de a scrie pe obiective de 20$, ZOOM (digital) 1000x !!! cand vezi ca ai de-a face cu trucuri din astea ieftine, stii sigur ca nu e vorba despre o camera serioasa, pentru ca ea se adreseaza in acest fel celor care musca cu toata gura din asemenea cioace si tertipuri.

nu va mai spun ce se bucura un algoritm de compresie (DivX, MPEG2 DVD) de sharpenul asta...

in plus la testul de filmare cladirea aia de sus (scoala sau ce naiba este) uitati-va la cer ce "super" dinamica are Panasonicul. Sony vede inca ceva din culoarea albastra, la GS400 e ALB....

Din astea trei eu as merge pe HC1000.

Attached Files



#9
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Multumesc mult Gunx,asteptam interventia ta pe acest thread,acum chiar cred ca am o camera buna,insa as fi vrut sa-mi dai un sfat si vis-a-vis de Sony HDR-HC1,fiindca acum discutia a deviat spre acest tip de camera,care se pare ca e un vertiginos concurent cu VX2100(ma insel? :nonobad: ),cel putin in raportul calitate-pret.
Respect! :peacefingers:

#10
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Sunt clase si formate diferite. Nu compara avioane cu sumbarine.

#11
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
Am tot respectul pt gunX, recunosc ca e un"videographer"cu mult mai experimentat ca mine de la care am multe de invatat.
Dar cu postarea de mai sus demonstreaza ca e un infocat suporter sony :D .
In primul rand nivelul de sharpness al lui gs400 poate fi coborat,pe manual obtinandu-se acelasi caracter mai soft al detaliilor pe care-l da sony.Eu am folosit destule softuri in care am aplicat filtre de "sharpening"  si stiu cum arata o imagine cu la care detaliile/contururile sunt "inflorite" in mod ieftin ,grosolan,de efect.
Stiu ca gs400 in "default" se ocupa de procesarea detaliilor si admit ca in unele situati,nu foarte frecvente,se observa o micropixelizare(asemeni unor f mici intepaturi injurul unor contururi)datorita acestei atentii pt contururi ,dar trebuie sa fi destul de atent sa obs..Insa asta apare numai in scenele de mare complexitate la care acea “ascutire” a contururilor e depasita .De exemplu:spargerea unei cascade,o multime de oameni care flutura stegulete.Eu dintr-o filmare care am facut-o acum 2 luni trecuta la tara ,la bunici ,recunosc ca am observat pt prima oara efectul asta intr-o singura secventa pe frunzisul unor copaci pe care-i agita vantul.Asta se intampla datorita unui numai mare de detalii aflate in miscare.In astfel de situatii intradevar manualul recomanda coborarea nivelului de sharpness si cu asta ai evitat aceste mici defecte .Si canon xl2 permite reglarea sharpnessului sau o fi si aia de 3 lei ,pt amatorii cu ochiul neantrenat si utilizatorii fraieri.
In rest imaginea gs-ului e deosebit de curata  cu o definitie destul de pura,nivelul de sharpness in auto/default este cat se poate de optim.O spun ca m-am “belit” mult la framegraburi
,am facut zoom-uri pe imagine,teste comparative… pt ca sunt chiar obsedat de calitatea imagini in general.
  

  E adevarat e  un  alb acolo .Dar nu e asa ca trebuie sa marim imaginea cam de 4-5 ori sa observam clar"nodul din papura" Luati si chart-ul lui hc1000 sa observati cam acelasi lucru ceva mai sters sau analizam doar gs-ul?.Nush cat de amatoricesc e .Hai sa fim seriosi...
Cresterea de contrast la interfata dintre pixelii de culoare diferita ,process in care conststau defapt majoritatea metodelor/algoritmilor de “sharpening”,este  destul de limitata si ordonata,facuta cu bun simt fara sa distruga microdetalii, in chart-ul acela al gs400-lui, ceea ce denota ca gs-ul un “sharpen”de nota 20.Uitat-va in schimb la acele raze orizontale din dreapta care converg,la hc1000 la un moment dat parca se impletesc,se unesc,la gs sunt distincte pana in centru ,si nu e singurul loc unde se intampla asa,vedeti si discul din stanga jos.De-aia e desenat eia1956 asa si nu poate fi pacalit cu oversharpen,de-aia se trage concluzia ca gs iese un pic in fata celor doua.
Se poate face in photoshop pe poze “imbogatirea” detaliilor,adevarat.Dar nu e numai un simplu efect de moft , photoshopul chiar amelioreaza si imbunatateste  imagini astfel.Dar daca te gandesti ca gs400 face asta in timp real cu 4 sutimi de secunda(1/25) de fiecare frame cu finetea photoshopului ne dam seama ca gs400 are niste chipuri destul de smechere(in speta "crystal engine-ul").Oare cate aparate de 3 lei o fac?Vreau sa aud de o camera video  ieftina care da detaliile gs-uli.
Aparatele foto sony sunt campioane la super procesat,la accentuat detalii(oversharpening) , si la suprasaturat  culori,uitati-va la review-urile majoritatii modelelor sony de pe dpreview.com,dar ele o fac doar o data (dupa ce ai apasat declansatorul si  dureaza apoi ceva).Numai ca sony sunt prea zgarciti sa ofere nivel de sharpness la camerele video sub nKeuro.

Eu va pun la dispozitie cate framegraburi vreti ,sa va uitati cu microscopul.In conditii normale ,repet claritatea si detaliile pe care le da gs-ul sunt impecabile. Si videomax.ru si magazinevideo.fr spun clar ca gs400 iese in fata lui hc1000 la capitolul asta.
  Rezolutia superioara pe care o obtine gs-ul fata de majoritatea camerelor de definitie standard nu se datoreaza in primul rand acestui proces de ascutire a detaliilor ci in primul rand acelui "crystal engine"
,a "tehnologiei pixel-shifting" a senzorilor de 1,070 mpixeli...Definitia camerelor SD chiar mai poate fi imbunatatita .
Sa vedeti mostre video facute cu XL2,inebunesti ,zici ca e HD dar nu e.Dupa ce am vazut ce poate face XL2 am inteles de ce costa cat costa.Fantastic.... 100% rezolutie pura.


Vreti sa va convingeti de calitate gs-ului,downloadati clipul  asta tras cu gs400(139mb-mpeg2) in mod procinema
http://www.pana3ccdu...tlandautumn.zip  
In secventa cu tufa de macese veti observa acel usor artifact de care va vorbeam,aproape sesizabil nu f usor. Apar si  niste ezitari la focalizare pe care eu sincer nu le am.
Daca poate cineva sa aduca calitativ in ce priveste detaliul/rezolutia clipuri trase cu vx sau hc1000dupa ce aplica"sharpening" la editare(daca vrea)si deintercalare ,la nivelul definitiei imaginii fragmentului video de mai sus declar ca imi manac gs-ul pe paine.

Oare asa de prosti,de amatori or fi fost aia  de  au   gs400-lui  titlul de camera anului 2004-2005 atat in state cat si in europa,premiul EISA in 2004...
  Eu sunt un fan panasonic pt ca au fost mereu mai darnici fata de consumatori ca raport performanta/pret,au fost primi care au adus tehnologia 3ccd sub 2000 si apoi 1000 de dolari,stabilizarea optica la amatori.Sunt mult mai inclinati spre cei pasionati,entuziasti oferind cel mai inalt nivel de control manual la modele ieftine.Ziceti-mi un sony sub 2000 de euro care sa aiba gain control sau xoom si bass enhance la audio...
Insa nu sunt maniac.Ca dovada ca i-am recomandat lui nirosbog hc-1 care e superioara gs-uli.Dar daca nu face nunti sin nu prea vrea editare video de ce sa nu-si ia hc1?

#12
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Interesanta interventia ta andjar,apreciez cutezanta ta de a-l infrunta pe Gunx,asta denota ca esti f.bun si tu si as putea conta pe raspunsurile tale si alta data.
Acum chiar ca sunt in ceata,vis-a-vis de HC1 si VX 2100.
*Sunt clase si formate diferite. Nu compara avioane cu sumbarine*Aici e dilema:HC1(pe langa mini dv)are un format video de viitor,asa ca as putea-o compare cu un submarin care stie sa si zboare.Daca gresesc,imi cer scuze lui Gunx.Deci, lasand la o parte HD-ul,este macar egala cu VX-ul?
Respect! :peacefingers:

#13
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Nu.

#14
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

View PostAnkh, on Jan 22 2006, 13:55, said:

Nu.
asa e.
vx-ul:-e mai performanta in luminozitate scazuta,are o sensebilitate excelenta,se descurca grozav in orice conditii
         -are control manual net superior,poti optimiza si tunna performanta/imaginea in multe feluri,vx-ul poate face din tine un profesionist
         -are precizie coloristica   superioara,formatul dv poarta cel putin teoretic informatie cromatica superioara HD-mpeg2-ului scos de hc1(totusi pot sa spun la culori imaginea  hc1-lui e f buna)
         -stabilizare mai buna
    Ii inteleg pe cei indragostiti de vx.
In schimb chiar daca hc-1 nu are pretentiile si optiunile vx-ului e o camera mai avansata tehnologic.Daca nu o sa te chinui cu editarea e o alegere foarte buna.Gunx avea dreptate cand zicea ca "nu omori muste cu tunul".In viitor daca acum nu ai,cand vei avea un televizor( hdtv),wide cu o diagonala mare,calitatea imaginii scoase cu hc1 iti va taia respiratia.Pe acelasi televizor daca o sa redai ce ai filma cu vx-ul nu vei avea aceleasi detalii si calitate nici pe departe.
Deasemenea daca te hotarasti sa pleci poimaine cu familia la munte s-ar putea sa nu-ti vina sa cari vx-ul dupa tine si o sa ramana la naftalina.Si n-ar fi pacat?Pe cand un hc1 poti sa-l bagi intr-un colt de geamantan.
Singura prblema e cum convertesti Hd-mpeg2-ul in sd-mpeg2 sa poti sa-l pui pe dvd si apoi in dvd player.
Mi se pare  ca hc1 are o functie  de conversie/streaming in timp real in sd-mpeg2 sau sd-dv(nu mai stiu) dar nu stiu care ar fi pierderea de calitate.Asta in afara de conversia pe pc.Oricum mai e un semn bun din punctul asta de vedere,au aparut deja dvd-playere cu chipseturi ce sunt in stare sa redea mpeg2 la 1080i.Problema ar fi cu atunci ca o sa ai doar vreo 21 de min maxim pe un dvd.,dar gandestete ca era blue-ray-ul si a hd-dvdului a inceput.
In schimb daca prioritatea e sa-i faci pe cei pt care filmezi sa scoata banul,atunci ia vx.Dar s-ar putea sa-ti para rau peste cativa ani cand vei trece in cele din urma la HD ca inregistrarile si amintirile care le-ai "memorat" cu vx nu au realismul si fantastica fidelitate a high definitionului la fel cum o sa-mi par rau mie ca n-am mai avut 600$ de dolari in plus sa-mi iau hc1  atunci cand mi-am luat gs400.Eu mi-am luat gs pt ca vreau totusi sa invat editare video fara sa-mi smulg parul din cap cu hd-mpeg2. Am inceput "total trainingul"pe adobe premiere de ceva timp si sper sa devin candva la fel de bun ca domnii Gunx,Night Elf,Ankh intro zi dar mai am mult.

#15
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Concluzie:tendinta e spre VX2100 :coolspeak:
Am auzit ca e o tendinta de scadere a preturilor in Occident si o sa mai pandesc un pic din umbra ca sacalul :D .
Multumesc tuturor pt.aportul adus :worthy:
Respect! :peacefingers:


P.S.andjar,ti-am trimis un p.m.

#16
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
nirosboq, s-ar putea sa te ajute in luarea unei decizii ceea ce s-a scris aici si aici. In ceea ce ma priveste, de ieri sunt mandrul posesor al unei VX-2100E si pot sa-ti spun ca GS-400(am una din februarie, anul trecut) desi poate fi considerata o camera decenta, pare o jucarioara comparativ cu VX-ul.  :)

#17
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postnexland, on Jan 22 2006, 21:48, said:

nirosboq, s-ar putea sa te ajute in luarea unei decizii ceea ce s-a scris aici si aici. In ceea ce ma priveste, de ieri sunt mandrul posesor al unei VX-2100E si pot sa-ti spun ca GS-400(am una din februarie, anul trecut) desi poate fi considerata o camera decenta, pare o jucarioara comparativ cu VX-ul.  :)

Multumesc mult nexland,dupa cum am spus mai sus,m-am cam hotarat la VX.Totusi,am auzit ca tipul asta de camere are *prostul obicei*(nu toate si nu intotdeauna)de a afisa pe display(lcd) un cod de eroare care incepe cu o anumita litera,in functie de gravitatea defectului si dupa care se opreste  :confuzzled: .Puteti sa dezvoltati subiectul?
P.S.Imi poti da si mie niste site-uri sau adrese de firme care vand VX-uri,sa fac si eu un test de piata?Daca vrei ,imi poti trimite un mesaj pe p.m.cu ce pret ai luat tu camera,etc.
Respect! :peacefingers:

#18
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Dupa cum spuneam, am camera de 36 de ore asa ca e prematur sa-ti dau relatii despre un presupus cod de eroare... Poate te(ne) lamureste GunX si alti utilizatori de VX, mai experimentati(sa nu zic mai vechi). Eu am gasit doua anunturi pe bursa.rol.ro si tinand cont de vremea de afara si increderea mea nemasurata in oameni, am comandat-o si primit-o prin FanCourier, cu ramburs. M-a costat in total 2750 $, 2600 camera si 150 $ un acumulator NFP970. End of story.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate