Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Televizoare Zanussi

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
da89ni

da89ni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.05.2014

 gingisKHAN2015, on 29 iulie 2015 - 23:23, said:

OEM ce inseamna  ?  Multumesc si iertati necunoasterea  .

Original Equipment Manufacturer:
https://en.wikipedia...nt_manufacturer

Sunt fabrici care produc electronice pe care apoi le vând altei firme care doar își pune numele pe ea (sau mai aplică schimbări minore).
La televizoare de exemplu este Vestel (din Turcia) care produce pentru Daewoo, HYUNDAI, Telefunken, Toshiba, etc
Problema este calitatea. Ca în orce domeniu și aici există "rebuturi" care sunt funționale ... și nu prea. De exemplu Toshiba cumpără de la Vestel doar TV-urile care sunt de calitatea I pe când o firmă ca MaxiLux se mulțumește cu produse de calitatea III. Deci un TV MaxiLux poate fi identic cu un Toshiba doar că există riscul să fie de o calitate inferioară (echipamente care la sfârșitul liniei de asamblare nu au funcționat din prima și a trebuit depanate un pic). Dacă Toshiba a luat un aparat catalogat ca fiind de calitatea I atunci își permite să-l și pună pe la vânzare la un preț exagerat de mare pe când un MaxiLux ajunge să se vândă într-o alimentară la un preț modic.
https://en.wikipedia.org/wiki/Vestel

#20
da89ni

da89ni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.05.2014
Revin tot eu cu informații suplimentare în cazul în care există și alți useri interesați.
Am fost la METRO și am aflat informații noi.

Televizoarele ZANUSSI sunt identice cu cele vândute sub brandul Smart Tech. Formatul, meniul, telecomanda, toate sunt identice, doar sigla și cutia diferă.
Garanția este de 5 ani iar service-ul este asigurat de Renaissance Public Service SRL (service @ rserv.ro) prin METRO (aparatul defect se predă la METRO care ia legătura cu service-ul).

Impresia mea este că nu se ridică la nivelul unui Samsung însă raportul preț/calitate/garanție este unul foarte acceptabil.

[ https://i.imgur.com/CZE39W9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/3B65d73.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Ai dreptate 'da89ni', par să fie o.k.
Nu e deloc un televizor scump :yes: la  1263 de lei pentru Full HD (1920 x 1080) și diagonală de 127 cm, plus ecran TFT ... etc.

#22
tupeu4you

tupeu4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 19.11.2006
Am cumparat si eu un Zanussi zn28z6000_r de la Metro ("Black Friday" 599 ron 71 cm) .
DE 30 min ma chinui sa gasesc posturile tv (am RDS ) fara succes
Stie cineva ce tara treubie sa aleg in momentul in care scanez ? (Romania nu este disponibila doar belgia, austria cehia , ungaria germania uk , si alte cateva).La fel si pentru mediu de cautare (aer / cablu )

Eventual cineva care il foloseste poate imi spune si mie cum i-a dat de cap.

#23
miriapodul

miriapodul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.10.2006
Ai reusit sa o scoti la capat cu tv-ul?..Ma bate gandul sa le iau unul de 71 cm parintilor meu..pretul e ok..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate