Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Despre prize si intrerupatoare MODULARE

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011
Unde gasesc un magazin de  prezentare Siemens, in Bucuresti ?
Ce stiti voi ca este ok.

#20
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postcspot, on 28 iulie 2015 - 21:00, said:



     Sincer sa-ti spun, esti in urma cam cu vreo 10 ani.
     Poate in perioada 2001-2005 oamenii ar fi fost interesati de prize 230V+mufa telefon+mufa UTP+coaxial.
     Nu stiu daca ai observat dar in ultima vreme oamenii nu mai au telefon fix iar internetul e WIFI. Cablu coaxial ?:LOL

Pentru aplicatii de retea serioase (a se citi stocare in retea pe nas si viteze de transfer 1 gbps, redare continut media cu bitrate ridicat) poti sa faci pipi pe acel wifi, tot firul e baza si va fi o buna perioada de vreme).  Telefonul fix e pe cale de disparitie in sectorul casnic, nimeni din cunoscutii mei nu mai au fix, coaxialul va mai dainui atat vreme cat avem satelit...

#21
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Mai sunt zone in care telefonia mobila capoteaza cu brio (si asta la nici 15km de timisoara!!!). Daca nu era "fixu" eram bine pierdut de lume.

#22
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postcrisstonne, on 14 august 2015 - 15:15, said:

Unde gasesc un magazin de  prezentare Siemens, in Bucuresti ?
Ce stiti voi ca este ok.
Automatica SA (Floreasca), Imsat SA (langa gara Basarab}, IPA (Pipera) au si magazine.

Edited by GeorgeTrisina, 27 August 2015 - 06:31.


#23
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Salutare. Ce parere aveti de prizele modulare de la Gewiss? Am achizitionat la oferta, 4 module de cate 6 pozitii, care contin prize cu impamantare, prize de tv si internet cu 300 de lei.

#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Calitate A+++.

#25
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 08.09.2010
da, sunt bune. eu am intrerupatoare si variatoare gewiss si sunt multumit. mi-a placut mult sistemele de prindere si conectare a firelor. dar sunt si mai scumpe,

#26
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Eu am pus Elmark. Sunt bulgaresti, copie fidela gewiss.
Foarte buna calitatea, pretul mult mai mic.
Sunt montate de doi ani, nu am avut nicio problema.

#27
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postclaz, on 26 mai 2016 - 08:55, said:

Eu am pus Elmark. Sunt bulgaresti, copie fidela gewiss...
Alea se numesc "facaturi" de Gewiss, nu copii. Nu le recomand nimanui.

#28
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Ma intereseaza cel mai mult calitatea prizelor de internet (UTP) si a celor de CATV, sa nu se piarda semnalul. A mai folosit cineva aceste modele? Acestea sunt: priza UTP si priza TV.

Despre priza TV am gasit urmatoarele informatii in catalogul Gewiss: COD: GW20228 Descriere: Priza TV Nr. module system: 1 Atenuare: 0 dB
Iar despre priza UTP am gasit asta: Cod: GW20271 Conector RJ45 1 UTP Utilizare Categorie: 5e

Imi poate explica cineva ce insemana asta mai exact?

Edited by maxx_bgd, 26 May 2016 - 11:03.


#29
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Salut,

As vrea sa montez prize modulare RJ45 CAT6 FTP de la Gewiss. Problema e ca in ghidul de utilizare de la aceste module apare ca suporta cablul 24-26AWG. Toate cablurile FTP CAT6 din cupru solid pe care le-am gasit au conductori 23AWG, deci mai grosi. Din cate am inteles si standardele EIA/TIA specifica conductori 23AWG pentru CAT6. E de neinteles de ce Gewiss specifica 24-26AWG pentru prizele lor CAT6.

Ce ziceti ? Voi avea probleme sa instalez un cablu CAT6 AWG23 in aceste module din cauza ca vor fi prea grosi conductorii de cupru ca sa intre in lacasurile prizei ? Nu se pot forta cumva conductorii sa intre ? Daca nu, trebuie sa trec la cablu CAT5E, caci acela este 24AWG. Dozele modulare Gewiss deja sunt instalate si nu mai pot sa folosesc al tip de module.

Merci.

Edited by laurcj, 04 March 2020 - 16:11.


#30
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
pana iti da cineva un raspuns concret, de ce nu incerci singur sa vezi daca merge?

Ce ai de pierdut? iei un capat de cablu cat6 si un modul RJ45 si testezi

#31
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Am trimis un email la Gewiss Romania si prima data mi-au raspuns acelasi lucru care apare in specificatii. Totusi dupa mai multe insistente mi-au zis ca in biroul lor si ei folosesc cablu CAT6 23AWG si au module Gewiss de tipul acesta care sunt putin diferite fata de ce vreau eu. Totusu si la acest tip in specificatii apare doar 24 - 26 AWG.

M-am gandit si eu sa testez, dar module din acelea de care vreau eu doar pe comanda cred ca le gasesc. Si am nevoie si de un punch down tool ca sa apas cablul inautru in modul. Sau ce as putea altceva folosi sa imping firele de cablu in clemele acelea ?

Edited by laurcj, 04 March 2020 - 19:02.


#32
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postlaurcj, on 04 martie 2020 - 18:57, said:

Am trimis un email la Gewiss Romania si prima data mi-au raspuns acelasi lucru care apare in specificatii. Totusi dupa mai multe insistente mi-au zis ca in biroul lor si ei folosesc cablu CAT6 23AWG si au module Gewiss de tipul acesta care sunt putin diferite fata de ce vreau eu. Totusu si la acest tip in specificatii apare doar 24 - 26 AWG.

M-am gandit si eu sa testez, dar module din acelea de care vreau eu doar pe comanda cred ca le gasesc. Si am nevoie si de un punch down tool ca sa apas cablul inautru in modul. Sau ce as putea altceva folosi sa imping firele de cablu in clemele acelea ?
Tot modelul asta am si eu acasa, dar am pus firele fara dispozitive sofisticate, doar o surubelnita subtire am folosit ca sa ghidez firele prin sentuletele alea, dupa care am pus capacul si strapunge izolatia din sentulete ca sa faca contact cu lamele prizei. Functioneaza de 3 ani fara probleme. Iti trebuie doar un pic de indemanare si rabdare.

#33
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
@GeorgeTrisina, merci de raspuns.

Poti sa-mi zici te rog ce cablu de date ai folosit ? Cablu de date UTP CAT6, 23AWG ?

#34
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Cablu obisnuit UTP cat5e 2x2x0,8. (nu cunosc echivalenta pentru standardul AWG)

#35
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Standardul AWG se refera la grosimea conductorului de cupru din fiecare pereche a cablului. De obicei cat5e e 24AWG si cat6 si cat6A 23AWG. Conductorul 23AWG e mai gros putin decat cel 24AWG.

Oricum am reusit sa testez si eu si au intrat fara probleme in modul conductorii de la un cablu cat6 23AWG.

Edited by laurcj, 06 March 2020 - 12:30.


#36
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
bravo!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate