Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

mihai bravu residence - blocnou.com (central place)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
75 răspunsuri în acest subiect

#55
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 253
  • Înscris: 17.04.2014

Vizualizare mesajsavramdaniel, pe 17 august 2015 - 14:28, a scris:


apreciez comentariul, si sunt de acord sa pierd 0,5 la imobil de 31mp, dar sa pierd 4mp inseamna furt pe fata, un prieten mi a spus ca se poate pierde mp cat iti intra metru in gura, oricum eu sunt fericit ca m am prins la timp. si sper sa deschid ochii si altor propietari, nu plang dupa bani ca nu este o pierdere mare si tind sa cred ca mii voi recupera, intre timp am achizitionat alt imobil de care sunt perfect multumit, aceias mp ca in contract, mentionez ca si acest bloc este unul nou abia terminat, deci se poate daca vrei sa fi corect dai la om ce este in contract, nu vii cu baliverne de genu " 4mp utili lipsa la suprafata de 31mp utili" si nici macar nu esti binevoitor sa aplanezi incidentul, si ramai pe pozitie crezand ca tu ai dreptate, cum a fost in cazul celor din BLOC NOU GRADINARILOR

Dacă e abia terminat si are deja cadastru, doar nu sunt prosti sa treacă in acte suprafețele din schițele de vânzare! Cine știe ce diferențe sunt si acolo! Cei ce au luat din execuție nu cred ca nu au diferențe!

Si unde ați achiziționat dacă nu suntem indiscreți?!

#56
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 09.06.2015
Asa cum ziceam si aici http://forum.softped...or/page__st__72 aveti grija si la urmatoarele aspecte:
1- Echipa CentralPlace are autorizatii de constructie anulate in instanta:
Un exemplu este dosarul 5231/3/2009:
„Solutia pe scurt: Admite acţiunea precizată. Anulează autorizaţia nr. 1280/06.11.2008 emisă de Primarul Sectorului 3. Respinge cererea de intervenţie ca nefondată. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 29.04.2009.”
2- dupa ce isi vand apartamentele isi lichideaza firma astfel incat sa nu ii mai puteti chema in judecata.

Editat de al-bundy21, 20 august 2015 - 12:43.


#57
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 276
  • Înscris: 27.07.2015
Ce frumos arata acest bloc...afara e vopsit gardul, inauntru leopardul.Toate problemele structurale enuntate anterior au fost frumos imbracate in polistiren...Multa bafta cumparatorilor, o sa aiba nevoie!

#58
filipokk

filipokk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 16.08.2015

Vizualizare mesajJoakin, pe 06 noiembrie 2015 - 10:04, a scris:

Ce frumos arata acest bloc...afara e vopsit gardul, inauntru leopardul.Toate problemele structurale enuntate anterior au fost frumos imbracate in polistiren...Multa bafta cumparatorilor, o sa aiba nevoie!
Joakin, cred că ar trebui să sesizezi ISC, ISU, ANPC, PS3, PMB și Parchetul, reluând cele menționate în postarea ta din iulie: http://forum.softped.../#entry17594041
Pot să fac eu asta, dar ce credibilitate aș avea dacă aș zice că am luat copy-paste de pe softpedia...

#59
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 276
  • Înscris: 27.07.2015
Inutil. Nu au ce sa faca. Au protectie asigurata. Eu nu.

Editat de Joakin, 06 noiembrie 2015 - 10:50.


#60
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 09.06.2015
@filipokk
In urma incendiului din Colectiv, ISU Bucuresti se spala pe maini afirmand ca nu au avut nici macar o adresa care sa le aduca la cunostinta faptul ca acolo era un club. In subliminal, daca ei ar fi stiut, aceasta tragedie era ca si evitata.
Nu este vb de credibilitate daca le ceri parerea in ceea ce priveste afirmatiile lui Joakin. Eu cred ca te vei amuza de cum vei fi plimbat de la o institutie a statului nimanui la alta Posted image (indiferent daca ei sunt protejati de spagi sau nu)

Acum, sa presupunem ca la un mic tremur de pamant va pica blocul. Dupa ce toate informatiile astea sunt facute public (plus alte doua bloguri), ar trebui sa port un moment de reculegere pentru decedatii care au stiut de existenta acestor probleme de structura?
Chiar stau si ma gandesc...

Editat de al-bundy21, 06 noiembrie 2015 - 17:42.


#61
filipokk

filipokk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 16.08.2015
Am sesizat ISC-ul la începutul săptămânii, aștept un răspuns.

#62
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 09.06.2015

Vizualizare mesajfilipokk, pe 21 noiembrie 2015 - 18:39, a scris:

Am sesizat ISC-ul la începutul săptămânii, aștept un răspuns.

Interesant.
Poti taia din sesizare numele tau, adresa etc. si sa postezi aici sesizarea?
Sa vorbim concret pe subiect si predicat in continuare.

#63
filipokk

filipokk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 16.08.2015

Vizualizare mesajal-bundy21, pe 23 noiembrie 2015 - 10:50, a scris:

Interesant.
Poti taia din sesizare numele tau, adresa etc. si sa postezi aici sesizarea?
Sa vorbim concret pe subiect si predicat in continuare.

Citat

Stimale dle Arghir,
Aș dori să vă atrag atenția asupra a două blocuri noi din București cu privire la care este posibil să nu fie respectate cerințele fundamentale prevăzute la articolul 5 alineatul (1) din legea nr. 10/1995 privind calitatea în construcții, în special cerința referitoare la rezistența mecanică și stabilitate.
Nefiind de specialitate, mă voi limita la a reproduce afirmațiile utilizatorilor de pe un cunoscut forum de discuții online, în speranța că vă veți exercita atribuțiile de control potrivit articolului 1 alineatul (2) din Ordonanța 63/2001 privind înființarea Inspectoratului de Stat în Construcții și articolelor 20 și 33 din Legea nr. 10/1995 privind calitatea în construcții.
De asemenea, în măsura în care constatați că problemele sesizate la aceste blocuri noi sunt reale, vă rog să extindeți controlul și la restul blocurilor noi din zona Mihai Bravu - Camil Ressu și poate chiar la nivel de sector sau municipiu, pentru a stabili dacă nu există probleme sistemice atât la nivelul dezvoltatorilor de blocuri de locuințe, cât și la nivelul controlului exercitat de Inspectoratul Regional în Construcții București-Ilfov.
Coordonatele primului bloc se găsesc pe site-ul http://www.blocnou.com/
Iată ce spune un utilizator: http://forum.softped.../#entry17594041
<text>
Coordonatele celui de-al doilea bloc se găsesc pe site-ul http://centralplace.ro/
Iată comentariile aceluiași utilizator: http://forum.softped...0#entry18154217
<text>

Vă rog să-mi transmiteți la final concluziile verificărilor efectuate de Inspectoratul Regional în Construcții București-Ilfov.
Cu stimă,


#64
centralplace

centralplace

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 18.11.2014
@filipokk - laudabil efortul tau doar ca acest topic nu ar mai exista daca cei de la ISC isi faceau datoria. Sunt corupti pana in maduva oaselor. Constructia are avizul lor. Poti cere dezvoltatorului procesele verbale de inspectie in faze determinante. Ti le va flutura pe sub nas imediat.
O sa mai adaug doar ca sediul Inspectoratului de stat in Constructii se afla intr-o cladire construita ilegal avand avizul ,ai ghicit, al inspectorilor ISC.
Bafta !

#65
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 09.06.2015

Vizualizare mesajcentralplace, pe 23 noiembrie 2015 - 13:43, a scris:

Constructia are avizul lor.

Si atunci despre ce mai vorbim?
Daca este asa cum spui, ca sunt spagari, un rezultat imediat ar fi acela de a le creste cota de spaga acestor dezvoltatori Posted image)


ps. as vrea sa ne bucuram de un raspuns un rapsuns ISC in format pdf, numar de inregistrare, pentru credibilitate, nu de altceva.

Editat de al-bundy21, 23 noiembrie 2015 - 16:41.


#66
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 276
  • Înscris: 27.07.2015
Din pct meu de vedere demersul este inutil.
Atat timp cat exista un proiect de rezistenta stampilat si verificat, deci insusit de un proiectant si un verificator de proiect atestat MLPAT, competenta ISC-ului se opreste la a verifica daca in teren s-a facut ceea ce scrie in proiect, iar materialele sunt conforme.
Ce poate solicita maxim ISC-ul este o expertiza tehnica. Dar cum ISC-ul nu are in orgranigrama nici un expert tehnic, va reveni tot in sarcina dezvoltatorului sa o intocmeasca, si ghiciti raspunsul.
Vizionati in materialul urmator, la minutul 40 un alt imobil, tot de pe Gradinarilor, imobil locuit si in prezent
http://romaniateiube...sc-singure.html

#67
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 09.06.2015
Astia ar trebui sa vanda cateva imobile si unor interlopi Posted image))))
Pe bune daca asta nu ar reprezenta garantia calitatii Posted image)))

Vine interlopul la usa lor sa indrepte blocul ca altfel...

ii vad pe trepadusii de pe acolo. Ca stai sa vezi, ca nu ma cheama Vizitiu Viorel, ma cheama Stefan cel Mare, ca mi-a fost adus la cunostinta pe forum ca nu ma cheama Marian, George sau Georgel ( eu inca astept raspunsuri la postul meu kilometric) , ca una ca alta...

Au tupeu? Posted image

Editat de al-bundy21, 24 noiembrie 2015 - 18:07.


#68
filipokk

filipokk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 16.08.2015

Vizualizare mesajJoakin, pe 23 noiembrie 2015 - 21:38, a scris:

Ce poate solicita maxim ISC-ul este o expertiza tehnica. Dar cum ISC-ul nu are in orgranigrama nici un expert tehnic, va reveni tot in sarcina dezvoltatorului sa o intocmeasca, si ghiciti raspunsul.
Într-adevăr, articolul 4 din anexa I la HG 525/2013 (pentru aprobarea atribuţiilor generale şi specifice, a structurii organizatorice şi a numărului maxim de posturi, precum şi a normării parcului auto şi a consumului de carburanţi ale Inspectoratului de Stat în Construcţii - I.S.C.) nu detaliază procedura de alegere a expertului și există riscul să fie unul pe placul dezvoltatorului:

Citat

În realizarea funcţiilor sale, I.S.C. exercită următoarele atribuţii specifice: [...] e) dispune proprietarilor, administratorilor sau utilizatorilor, pentru reducerea riscurilor privind siguranţa vieţii oamenilor, în condiţiile legii, după caz: - efectuarea de expertize tehnice la construcţii, indiferent de forma de proprietate şi de destinaţia acestora, atunci când în urma inspecţiei se concluzionează astfel;
Asta s-ar putea corecta, de exemplu, prin desemnarea aleatoare a expertului dintre experții la nivel de județ/regiune. Pentru introducerea unei asemenea proceduri ar fi necesar un ordin de ministru sau, eventual, un HG. Pe termen lung ar fi utilă evaluarea și modernizarea legislației din domeniu, multe norme sunt deja vechi de 20 de ani.

#69
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 09.06.2015
Istoricul dezvoltatorului - partea a 2-a:

http://www.tribuna.r...rele-23978.html

1.Firma care construieşte este Adi Construct, aceeaşi despre care acum două săptămâni am dezvăluit că îl are diriginte de şantier pe un membru din personalul contractual al Serviciului Urbanism din Primăria Sibiu - Valeriu Mărunţelu, şi care, totodată, controlează şantierele firmei

2. Noi am făcut sesizarea la Primărie pe 13 martie, iar după două zile, pe 15, patronul Ruja Adrian deja ştia de plângere şi a venit să ne ameninţe. Chiar el s-a lăudat că are oameni în Primărie şi că nu o să i se întâmple nimic. Aşa a fost.

Editat de al-bundy21, 25 noiembrie 2015 - 10:32.


#70
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 09.06.2015

Vizualizare mesajJoakin, pe 23 noiembrie 2015 - 21:38, a scris:


Atat timp cat exista un proiect de rezistenta stampilat si verificat, deci insusit de un proiectant si un verificator de proiect atestat MLPAT, competenta ISC-ului se opreste la a verifica daca in teren s-a facut ceea ce scrie in proiect, iar materialele sunt conforme.


Superb!
Deci toate institutiile se spala pe maini, iar responsabili cu posibila prabusire a blocului in caz de cutremur sunt cei doi: Proiectantul si verificatorul atestat MLPAT.
Aceste informatii sunt publice undeva?
Avem nume, firma, ceva?
Sau trebuie sa se duca cineva (sa faca pe cumparatorul) si sa ii traga de limba, sa le ceara aceste documente?

#71
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 46
  • Înscris: 09.06.2015
Si avem un raspuns prin care se spala pe maini Inspectoratul de Stat in Constuctii?
In format PDF de preferat pentru a nu lasa loc interpretarilor cu ca e un text chior care poate fi scris de oricine.

Ceva de genul ca "Nu intra in atributiile institutiei" sau "adresati-va Primariei Sector 3"... din astea... :))

#72
filipokk

filipokk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 70
  • Înscris: 16.08.2015

Vizualizare mesajal-bundy21, pe 05 ianuarie 2016 - 15:18, a scris:

Si avem un raspuns prin care se spala pe maini Inspectoratul de Stat in Constuctii?
In format PDF de preferat pentru a nu lasa loc interpretarilor cu ca e un text chior care poate fi scris de oricine.

Ceva de genul ca "Nu intra in atributiile institutiei" sau "adresati-va Primariei Sector 3"... din astea... Posted image)

Nu am primit nimic. Azi am retrimis prin poștă sesizarea la ISC național, menționând depășirea termenului de răspuns la petiții.
[ https://i.imgur.com/b5g8K1i.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/TELHgpX.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate