Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

mihai bravu residence - blocnou.com (central place)

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
scheffe

scheffe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.07.2013
salutare.

ce stiti despre mihai bravu residence - blocnou.com (central place) ?

dezvoltatorul este central place - centralplace.ro.

va multumesc anticipat.


#2
adrian.paul

adrian.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2006
Citeste aici si decide daca te mai intereseaza: http://forum.softped...lplace-dristor/

#3
scheffe

scheffe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.07.2013

 adrian.paul, on 22 iulie 2015 - 09:47, said:

Citeste aici si decide daca te mai intereseaza: http://forum.softped...lplace-dristor/

am citit si se pare ca central place nu e asa de naspa cum sta in blog.

dar cum e zona mihai bravu?

#4
adrian.paul

adrian.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2006
Depinde unde pe Mihai Bravu.
Chiar la strada intre intersectia cu Calea Vitan si Spaiul Unirii, incepand cu lasarea serii, este plin de prostituate si personajele dubioase aferente meseriei practicate de ei.
In ultima vreme mai patruleaza politia pe acolo, dar ele sunt in continuare la datorie.

Eu initial am fost interesat de seria de blocuri noi construite in spatele statiei de metrou Mihai Bravu, dar nu mi-a placut zona - este destul de intunecata si dubioasa.
Daca vrei sa te conving du-te in orice seara, dar mai ales in weekend, dupa ora 21-22.

#5
scheffe

scheffe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.07.2013

 adrian.paul, on 23 iulie 2015 - 08:34, said:

Depinde unde pe Mihai Bravu.
Chiar la strada intre intersectia cu Calea Vitan si Spaiul Unirii, incepand cu lasarea serii, este plin de prostituate si personajele dubioase aferente meseriei practicate de ei.
In ultima vreme mai patruleaza politia pe acolo, dar ele sunt in continuare la datorie.

Eu initial am fost interesat de seria de blocuri noi construite in spatele statiei de metrou Mihai Bravu, dar nu mi-a placut zona - este destul de intunecata si dubioasa.
Daca vrei sa te conving du-te in orice seara, dar mai ales in weekend, dupa ora 21-22.

eu ma refeream in preajma statiei de metrou mihai bravu (ambele parti a soselei mihai bravu).
blocurile in spatele statiei de metrou sint pe aceias parte cu vitan mall?

#6
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015
Un proiect ce lasa de dorit din toate punctele de vedere...multa reclama si atat.

#7
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015
Si imi argumentez parerea:
1. Consolele de 1.50 m incarcate cu zidarie, lipsite de orice element de inamare sau grinda de capat.(pana si casuta aia mica de un etaj de langa ei are centuri :))
2. Spaleti (pereti intregi) din zidarie perimetrala fara nici un element de inramare sau grinda ( actualul cod de proiectare interzice existenta unui perete de peste 3.00 m din caramida ce se zideste prin nut si feder fara elemente verticale de inramare, la fel si in cazul intersectiilor de pereti)
3. Forma in L cu o concavitate ce depaseste 20% din poligonul circumscris este o forma interzisa de actualul cod de proiectare seismica P100/2013.
4. Buiandrugi prefabricati din zidarie deja fisurati - la etajele superioare au remediat problema adoptand solutia turnarii in situu.
5. Pereti structurali haotic plasati - excentricitate foarte mare intre centrul de masa si centrul de rigiditate = torsiune in caz de seism.
6. Zidarie prost tesuta la colturi sesizabila cu ochiul liber - polistirenul acopera orice.
7. Cele doua asa zise subsoluri sunt evident nivele supraterane.
8. Reduceri de rigiditate pe nivele - structura are doua zone de graifuire a stalpilor .( actualul cod nu recomanda reduceri de rigiditate pe elevatie)
9. Retragerea in plan la etajele superioare nu respecta prevederile actualului cod.
10. Din fotografiile lor se poate observa usor ca nu cunosc notiunea de radier.  - sistemul de fundare nu este cel descris pe site si este mult subdimensionat ( etrieri de 8/15 cm otel OB37 in grinzile de fundare la un astfel de regim de inaltime creeaza multa adrenalina)
11. Pe site sustin ca folosesc doar otel PC52 cu rezistenta de rupere de 550 N/mm2 si cea de curgere de 500 N/mm2.  Evident un ochi avizat constata din poze utilizarea la greu a otelului Ob37, iar rezistentele expuse corespund otelului de tip BST 500C. Otelul descris de ei are in cel mai bun caz rezistenta de curgere 345 si ce de rupere 510N/mm2.
12. In fotografiile lor se poate observa usor ca in cazul armarii transversale a stalpilor, etrierii interiori (toti etrierii snt din otel ob37 cu R curgere 210N/mm2) sunt dispusi din 2 in 2. Au fost evitate fotografii ale elementelor verticale.
13. La nivelul planseelor se observa din fotografiile lor lipsa armaturilor de repartitie din zona centrala a placilor. Evident acest lucru conduce la fisurari din contractie, dar probabil ideea a fost sapa ca acopera.
14. Partea de zidarii este cea mai amuzanta - pe site sustin ca folosesc Brikston aproape portant iar in fotografii se observa de la distanta ca se foloseste clasa Low de la Wienerberger, fara elemente de inramare (stalpisori si centuri).
15. Canalizarea nu exista acolo.

Termenul definitoriu pentru proiectul Mihai Bravu residence este PREMIUM. :))

#8
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.06.2015

 scheffe, on 23 iulie 2015 - 07:04, said:

am citit si se pare ca central place nu e asa de naspa cum sta in blog.

La ce blog te referi?

@Joakin: trebuia sa ii mai lasi putin sa se agite pe topic, sa mai posteze dezvoltatorul in rol de "cumparator", sa ne mai zica una alta, ca e ok, etc. apoi le dadeai decisiva. Asa ai pus cruce prea devreme si pe teapa asta PREMIUM :)

#9
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015
Din punctul meu de vedere sunt un pericol public...dar este doar o parere si sunt convins ca polistirenul va acoperi totul. Mai au tupeul sa puna imagini pe youtube cu "primul ansamblu filmat integral"...LOL, nu s-au gandit ca poate se mai uita si persoane care mai si inteleg ce e pe acolo...

#10
scheffe

scheffe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.07.2013

 al-bundy21, on 31 iulie 2015 - 17:01, said:



La ce blog te referi?


https://topinvestrom....com/tzepe-noi/

#11
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.06.2015
Salut,

In atributiile carei institutii intra verificarea problemelor semnalate mai sus care tin de rezistenta si siguranta blocului?
Este Inspectoratul de Stat in Constructii cumva?
Sau singurul responsabil de blocul executat prost este dirigintele de santier (care poate fi tot din partea lor) si atat?
Sau dupa ce s-a pus polistiren nimeni nu mai poate dovedi nimic? Ca exista inadvertente intre proiect si executia lucrarii sau ca proiectul a fost prost gandit de la bun inceput, etc?

Multumesc.

Edited by al-bundy21, 07 August 2015 - 13:40.


#12
Joakin

Joakin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 27.07.2015
Atat timp cat si pe hartie este acelasi lucru si proiectantul impreuna cu verificatorul isi asuma, doar o expertiza comandata de o instanta sau un cutremur mai poate face ceva.

#13
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.06.2015
Superb!
Prevad urmatorul scenariu:
in urma unui cutremur, cade blocul. Rudele decedatilor (parinti, copii, soti, sotii) dau in judecata dezvoltatorul.
Onorata instanta impune o expertiza... dar nu mai exista obiectul de expertizat.

Sau ce sa ne mai complicam... dezvoltatorul isi lichideaza firma si gata. Chemati in judecata blocul cazut.

#14
Niki_B

Niki_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.06.2015
Nu dezvoltatorul răspunde în caz că pică blocul, cum a scris și altcineva mai sus.

#15
savramdaniel

savramdaniel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.08.2015

salut, am rezervat si am platit avansul pentru o garsoniera la mihai bravu "blocnou" penes curcanul
, si cand a fost gata la cheie garsoniera si am masurat-o am realizat ca mp din contract erau 31mp utili pe cand ea fizic avea doar 27,200mp utili,( am incercat sa negociez pretul corect si am fost refuzat si nici banii pe avans nu mi iau restituit) fapt ce ma facut sa i dau in judecata pentru inselaciune, AVIZ PENTRU CE I CE SI AU CUMPARAT IMOBIL LA MIHAI BRAVU PENES CURCAN BLOC NOU... FRATILOR MASURATI-VA GARSONIERELE CA TOATE SUNT Cu 3mp -5 mp MAI PUTIN DECAT IN CONTRACT, NU VA MAI LASATI PACALITI DE ACESTI NEMERNICI!!!!!


#16
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,669
  • Înscris: 29.08.2013
penes curcanu?

Ah, e zona.

Edited by sftpdt, 17 August 2015 - 13:00.


#17
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
asta e practica veche, am cumparat un ap. nou construit prin 2007 si avea de la 5cm pana la  18cm mai putin decat dimensiunile din cadastru..pe fiecare perete, din fiecare camera Posted Image
nu mai retin precis, cred ca am obtinut ceva "despagubiri" la mobila si amenajari interioare, dar cam atat, nimic semnificativ, cadastrul a ramas neschimbat, timpul presa, etc.
succes in demersuri

Edited by aeon, 17 August 2015 - 13:01.


#18
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,353
  • Înscris: 31.08.2006
Dumnezeule, cata hotie e in tara asta...! Nu cred ca Romania se va mai face bine vreodata de cancerul hotiei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate