Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Router pe static IP - problema

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
@geo123
*am ip static.
*ma 'complic' asa pentru ca netul ce ajunge pe TPLink este in alta casa, la ~15m de routerul Telekom si prin 3-4pereti :))
*am mai avut chinul asta odata, dupa cum vezi mai sus, dar acum au schimbat routerul si nu mai reusesc sa ii fac setarile routerului Telekom. La tplink si la dvr nu mai are rost sa umblu, daca inainte a mers cu aceste setari. Doar Telekomul trebuie 'miscat' :))
*un an de zile a mers bine, acum nu stiu unde am gresit cifra/setarea :))

@carmenclara1
Care este setarea aiurea? Sa o modific...

Edited by Cristi-jxt, 20 June 2016 - 12:35.


#20
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
in primul rand pe routerul telekom trebuia setat la port forward 192.168.1.2 si nu 192.168.2.222.

nu se seteaza acelas server dns de doua ori.  daca ai nevoie de unul poti folosi de exemplu 8.8.8.8

ai vdsl sau adsl?

#21
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
In cazul asta setezi Router 1(Telekom) normal; DHCP activat,Pleci cu, cablu din Lan 1 Router 1 in WAN Router 2 (TPLiNK).
In Router 2 faci urmatoarele setari:
Conexiune WAN pui Dynamic IP/DHCP
Disable DHCP
Disable Firewall
Modifici IP-ul routerului sa fie in aceeasi clasa cu Primul(Daca primul are 192.168.2.1 pe al doilea pui 192.168.2.2 ca sa nu ai IP Conflict)   Gateway si DNS e IP-ul primului Router(in exemplul meu fiind 192.168.2.1)
La wireless il setezi ca AP
Poti pune dupa plac SSID-uri si /sau parole diferite cat si acelasi SSID si parola cu, conditia sa pui exact acelasi tip de criptare(Recomand WPA2 AES si disable WPS) si obligatoriu canale diferite, recomandat de ales doar inte 1, 6 si 11 in functie si de ce retele vecine mai sunt acolo.Vezi sa nu ramana setari pe AUTO la wireless.
DHCP reservation si NAT(pentru clientii pe care ruleaza servere) se configurea pe router 1(Telekom)
Vezi ca dupa ce dezactivezi DHCP-ul si schimbi IP-ul pe router 2 nu te mai poti conecta la el pana nu setezi manual pe pc-ul de pe care configurezi un IP din aceasi clasa si gateway IP-ul routerului.
Treaba aste e provizorie pana termini de facut toate setarile si il conectezi la router 1.Dupa ce ai terminat tot si ii dai reboot poti sa treci placa de retea pe modul automat (DHCP).
Daca faci totul corect fuctioneaza 100%
Recomand sa faci setarile de la 0 pe ambele routere(adica sa dai mai inatai factory default si abia apoi te apuci de treaba) Ar fi bine sa-ti notezi undeva inainte parametrii  setati la DSL.Userul si parola PPPoE le ai in contract.
Repet, daca nu te descurci apeleaza la cineva cu, cunostinte de retelistica.

Edited by geo123, 21 June 2016 - 09:04.


#22
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015

View Postcarmenclara1, on 21 iunie 2016 - 02:35, said:

in primul rand pe routerul telekom trebuia setat la port forward 192.168.1.2 si nu 192.168.2.222.

nu se seteaza acelas server dns de doua ori.  daca ai nevoie de unul poti folosi de exemplu 8.8.8.8

ai vdsl sau adsl?
Am schimbat IPul acela din Telekom asa cum mi-ai spus, dar:
Acum TPLinkul nu mai zice ca nu e conectat cablul pe wan, adica cand dau 'Detect' apare 'Static IP' (la WAN). In schimb net tot nu da mai departe :)

La ce te referi la port dns, porturile deschide 8889 si 8888?

Si am ADSL. Urmeaza sa apara pe zona un alt operator, promit de cateva luni ca apar, cu viteza mai buna (cica 70mbps prin fibra).

@geo123
Multumesc mult pentru ajutor, dar sincer nu mai am rabdare sa resetez tot :)) o sa incerc sa il fac cu setarile de dinainte. Adica sa modific decat in Telekom. Pana sa schimbe routerul netul mergea bine ('bine' pt un net de la Telekom:)) )
Incerc sa il fac singur pentru ca nu am vreo cunostinta in retelistica si nici sa aduc pe cineva, este mai departe de bucuresti. Ultima data am reusit cu ajutorul vostru. :D A mers bine pana a stricat distractia routerul ala (a tinut ~ un an).
Daca reusesc acum de nu fac printscreen la toate paginile din meniurile routerelor :))) sa nu ma mai chinui atat...

Attached Files


Edited by Cristi-jxt, 26 June 2016 - 14:30.


#23
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
te pot ajuta via TeamViewer daca ne sincronizam.

#24
xAndromeda

xAndromeda

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.10.2020
Din pacate am si eu aceeasi problema. Vad ca e un topic vechi dar speram sa gasesc un raspuns.

Am router telekom + un wifi6.
Toate bune si frumoase cu bridge-ul cand aveam ip dinamic de la telekom, dar nu-mi mergea port forwarding de niciun fel nici pe ala de la telekom nici prin bridge.

Am sunat la ei si am cerut ip static. Partea buna e ca port forwarding merge, partea proasta e ca nu mai merge bridge-ul.. adica ii fac bridge dar wifi 6 nu mai primeste net.

Cu ip dinamic, stergeam toate conexiunile de la telekom, adaugam eu una in modul bridge, debifam dhcp , ma duceam in routerul wifi6 , il setam pe dynamic ip si aia era.
Netul il dadeam prin portul lan 1 -> wan.

Nu stiu cum naiba sa-l fac bridge acum cand am ip static :(

#25
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Menționează concret ce device-uri ai, care cum este setat să se lege la net/alt_device și când și unde apare problema...

Device - ce router și ce bridge...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate