Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Sclavia in Romania

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
123 răspunsuri în acest subiect

#109
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.121
  • Înscris: 01.10.2013

 Val888, on 02 iulie 2015 - 02:35, said:

NU. Exista patroni jmekeri. Treaba e simpla : ai dreptu' sa te duci moka la buda O DATA in timpu' programului. Daca te duci de doua ori, produci pierderi pentru firma = tre' sa ti se retina din salariu. Daca te duci de mai multe ori deja esti caz de dat afara. Da' fiindca patronu' e baeat bun si de comitet, s-ar putea sa nu te dea afara. In schimb nu-ti plateste ziua de munca. Si tre' sa zici mersi ca inca mai ai de lucru. Avantaju' patronului : intrucat e practic imposibil ca salariatele sa n-aiba cel putin cateva zile lunar in care sa aiba nevoie sa mearga mai des la closet, el poate castiga cateva sute/mii de euroi din sanctiuni si amenintarea cu pierderea locului de munca. Solutia salariatelor. : se pi pe ele si nu-si schimba tampoanele in caz de nevoie. Nu vreau sa ma gandesc cam ce duhori sunt in firma lu' domn' patron ... Da' banii n-au miros.

In alta ordine de idei, initiativa nu-i romaneasca. Se practica pe scara larga in vest pe vremuri. Si, intr-o forma mai atenuata, se practica si-acu' pe alocuri :


The union, Teamsters local 743, filed a complaint with the National Labor Relations Board claiming WaterSaver unfairly disciplined 19 workers in June for "excessive use" of washrooms.
The company's human resources department described "excessive use of the bathroom as... 60 minutes or more over the last 10 working days," according to the affidavit. Do the math and it works out to 6 minutes a day.


http://money.cnn.com...m-time-penalty/
eu stiam ca ai pauza 10 minute la fiecare 2 ore, atat la contract de 6 ore cat si la cel de 8 ore. S-o fi schimbat?

Editat de redcamel, 02 iulie 2015 - 21:42.


#110
PLA1N_3VIL

PLA1N_3VIL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.138
  • Înscris: 28.09.2014

 Nero-d, on 02 iulie 2015 - 21:39, said:

prietene... esti bine?
mecanicul de locomotiva nu merge la toaleta, cum ai vazut mai sus, nici femeia de servici, minerul, macaragiul turn, scafandrul, pilotul de vanatoare, de avion usor sau ultrausor, de elicopter, SPPistul, alpinistul, scafandrul, minerul in abataj frontal, soldatul pe front sau in garda, medicul intr-o operatie de 8 ore, exemplele pot continua la infinit... ce vezi aberant? e o chestiee destul de comuna... pentru orice loc de munca cu foc continu sau cu banda de productie-montaj
ca angajat, ai dreptul sa fii dat afara daca nu corespunzi cerintelor!!!...

Prietene eu sunt bine, tu esti bine?Ai cumva firma si te crezi Stalin?:))))))))))))))))))))))))))))))))
Angajatii nu sunt sclavi,nu le convine jobul te lasa cu fundul in balta sau ce impresii ai?Crezi ca un angajat trebuie sa suporte orice pentru bani?
Scuza-ma ca te intreb, dar ai stat langa toate categoriile de mai sus si stii ca nu se duc la toaleta?Daca ai facut asta, atunci palaria jos pentru ca esti multi talent, daca nu, inseamna ca doar faci afirmatii din auzite :)

#111
Marius330

Marius330

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 583
  • Înscris: 19.03.2015
Ce tampenie. Eu am prieteni englezi si romani in Anglia, mai exact in celebrul centru financiar City, care dau intre 100-150 click-uri pe zi (nu exagerez) si fac cam 2500-3000 euro. Nu toti romanii sunt sclavi, cum nici toti englezii sunt regi. Eu cunosc pe cineva din Bucuresti, un englez, care munceste pe 400 euro. De ce crezi ca a plecat din tara care detine centrul financiar global? Iar faze d-astea cu pampersi sau nu stiu ce, se intampla o singura data la 4-5 ani, prin 2007 am mai vazut o situatie, unde un angajator isi lega angajatii in weekend intr-o camera. Deci nu cred ca trebuie iar sa exageram :)

#112
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.022
  • Înscris: 12.02.2009
Exceptând multinationalele care respecta regulile cu sfintenie,inclusiv codul muncii, 80% din antreprenorii din ro ar fi luati pe sus de orice control dintr o tara civilizata. Si le ar iesi pe nas toate practicile smecheresti.
De ce sunt someri multi ? Pt ca patronake forjează 2 insi ilegal in loc sa angajeze 3. CONCEDIU???? Ce gluma buna.... Lucrători la negru ? Hai ca merge si asa...

#113
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.138
  • Înscris: 30.01.2004
e ok si cum zici tu... dar atunci n-ai mai lua lesinatul ala de salariu, ci doar jumatate din el... si toata lumea ar fi multumita...
respecta multinationalele... respecta...
n-ar treica sa faci un stagiu la mec :P... sa vezi respect... respecta ele dar sa vezi ce respecti tu...

#114
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.945
  • Înscris: 18.10.2007

 Dihorul Razboinic, on 02 iulie 2015 - 20:58, said:

Tu in 16-18 ore pe saptamina tii ore, le pregatesti, completezi hirtzoage, zugravesti, vopsesti, torni betoane, bagi cuie-n lemne si alte bucurii de-astea de serviciu? Posted Image

OK, faza cu zugravitul si turnatul betoanelor e chiar ciudata.


Daca ai sub o norma (16 ore in exemplul de mai sus) salariul scade drastic, nu ai vechime intreaga, adica la 1 an scolar lucrat se considera 9 - 11 luni vechime in munca.
3 luni de concediu poate in reviste gen cancan...........
In plus, la cate posturi neocupate exista (in judetul Cluj la invatatori sunt neocupate peste 100 posturi), daca lucrurile ar fi asa roze ar trebui sa se inghesuie lumea nu?

Despre renovat si curatat: mai tineti minte pe un nene Boc?  mai tineti minte reducerile de personal? care posturi credeti ca nu puteau fi ocupate?  asa am ramas fara femeie de serviciu si muncitor de intretinere.
Daca tot sunt vara in scoala (cadru de serviciu, pregatire elevi pentru corigenta, scris foi si registre matricole, etc) nu ma doare mana sa dau un lavabil sau sa repar si vopsesc mobilierul ori scarile sau ce o mai fi nevoie.
Daca-ti place munca, de lucru este destul.

Editat de bullterrorist, 03 iulie 2015 - 06:20.


#115
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.782
  • Înscris: 07.01.2012

 bullterrorist, on 03 iulie 2015 - 06:18, said:

In plus, la cate posturi neocupate exista (in judetul Cluj la invatatori sunt neocupate peste 100 posturi), daca lucrurile ar fi asa roze ar trebui sa se inghesuie lumea nu?.

Deficitul de posturi de invatatori ocupate sugereaza tocmai opusul cum ca lucrurile sunt pe roze... Cel putin in domeniul privat. Cu salarii mari in privat si preturi mari la cam tot devine dificilde trait dintr-un salariu de invatator.

Pentru partea cu munca fizica, stiu ca nu e treaba ta, consider in mare parte revoltator faptul ca s-a ajuns aici, dar si admirativ. Sincere felicitari!

Editat de iulian_k, 03 iulie 2015 - 09:16.


#116
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.322
  • Înscris: 01.10.2006

 iulian_k, on 03 iulie 2015 - 09:13, said:

Deficitul de posturi de invatatori ocupate sugereaza tocmai opusul cum ca lucrurile sunt pe roze... Cel putin in domeniul privat. Cu salarii mari in privat si preturi mari la cam tot devine dificilde trait dintr-un salariu de invatator.
Cei mai buni absolventi fug de scoala... pina in tarile calde. La catedra ajung de multe ori cei care nu au gasit altceva de lucru si ajung ca suplinitori.

Cind il aud pe unul ca "ce bine e sa fii prof, 16-18 ore de munca pe saptamina"... pai angajeaza-te frate in invatamint, daca ai facut o facultate fa cursuri de metodica predarii la o materie (2-3 semestre - citeva ore pe saptamina) si fa-te cadru didactic, spune-ne dupa aia cit de bine e. Iar sa ai pe cap vreo 20-30 de kinderi pe care sa-i tii ocupati, sa te asiguri ca vin la scoala ca sa nu-i calce masina si ca nu isi sparg capul "din greseala" ca e raspunderea ta, aia distractie!

Editat de Dihorul Razboinic, 03 iulie 2015 - 21:35.


#117
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.945
  • Înscris: 18.10.2007
Dihorul Razboinic:

- ai fi surprins cati absolventi buni de universitati vin in invatamant. Problema o reprezinta vocatia si nu stiinta.

#118
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.022
  • Înscris: 12.02.2009

 Nero-d, on 03 iulie 2015 - 03:32, said:

e ok si cum zici tu... dar atunci n-ai mai lua lesinatul ala de salariu, ci doar jumatate din el... si toata lumea ar fi multumita...
respecta multinationalele... respecta...
n-ar treica sa faci un stagiu la mec Posted Image... sa vezi respect... respecta ele dar sa vezi ce respecti tu...
Nu poti sa iei jumate din lesinatul ala pt ca exista sal minim. Si daca in stil mioritic incep inginerii salariale cu program de 6 ore pe hartie si 10 efective lucrate e treaba ITM sa l arda la cur pe descurcaret.
Ala care lucreaza pe minim la antreprenorul de Romania ar da fuga la mec,sa stii. Nu de alta dar aia au auzit de ore suplimentare,de norma de lucru lunara,de concediu de odihna,de concediu medical,de trebile alea scrise prin Codul Muncii,la a carui elaborare,culmea,reprezentantii patronatului au colaborat.

#119
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 7.838
  • Înscris: 15.03.2006

 tomaso, on 02 iulie 2015 - 07:16, said:

În mod normal, dusul la toaletă este normal odată la două-trei ore.   Să zicem de 3 ori ĂŽn 8 ore.   Mă refer la femei.   Eu mă duc cel mult odată ĂŽn 8 ore.   De regulă, de la ora 9 dimineața până la ora 4 după amiaza nu simt nevoia de a mă duce deloc la baie.  ĂŽnsă eu sunt bărbat, prostata-mi mere corespunzător și nu ĂŽnseamnă că pretind tuturor să fie asemenea mie.

Am remarcat că există o formă de a chiuli de la muncă prin ducerea la closet.   Mai ales fumătorii ....
Omul simulează că are o necesitate fiziologică și se duce la closet  cam din jumătate ĂŽn jumătate de oră.   Acolo bagă o țigară stând pe budă, timpul trece.

În mod normal, astfel de angajați trebuie averitzați și dacă nu renunță la chiul, trebuie dați afară fără prea multe menajamente.

Atunci când o femeie are probleme reale (și nu mă refer la ciclu) care o determină să se ducă la closet mai des decât restul lumii, este normal să prezinte angajatorului un certificat medical.
Angajatorul  va putea să-i dea de lucru ceva care să-i permită a se duce la closet fără a stopa un flux de producție.

Important este ca cele două părți să colaboreze onest și nu cred că există angajator atât de insensibil ĂŽncât să nu ĂŽnțeleagă problemele unei femei bolnave.   Eu nu am ĂŽntâlnit și nici nu am auzit de anagajatori care obligă femeia să se pișe pe ea.   Chestia este ca femeia (sau bărbatul) care are probleme de sănătate să-și informeze angajatorul, eventual să-i prezinte și un act medical  (dacă acesta poate fi prezentat), pentru a se putea face selecția dintre chiulangii și oameni cu probleme reale.


Certificate medicale emise de aceeași medici care au ajutat la pensionarea pe caz de boala, frauduloasa a sute de mii de indivizi apți de munca!?

Din păcate pentru cazurile reale, sistemul este asa de corupt si putred si parazitat incat cei care într-adevăr sunt cazuri speciale nu sunt crezuți si tocmai ei suferă.



#120
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.077
  • Înscris: 18.06.2006

 bullterrorist, on 04 iulie 2015 - 07:25, said:

Dihorul Razboinic:

- ai fi surprins cati absolventi buni de universitati vin in invatamant. Problema o reprezinta vocatia si nu stiinta.

nu pot sa cred. ai admis in sfarsit ca ar exista niste probleme in tabara profesorilor :D
un inceput timid dar promitator.

#121
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.945
  • Înscris: 18.10.2007

 BlueSoul, on 04 iulie 2015 - 09:48, said:

nu pot sa cred. ai admis in sfarsit ca ar exista niste probleme in tabara profesorilor Posted Image
un inceput timid dar promitator.

cand am dat eu impresia ca vad pe undeva padure fara uscaturi?

problema e ca tu vrei sa vezi doar uscaturi...... vorba lui Shakespeare: birds of a feather

#122
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.913
  • Înscris: 21.04.2011

 Nero-d, on 02 iulie 2015 - 08:02, said:

dialogul urmator poate parea cinic dar e cat se poate de real si justificat!
- domnule angajator, ma simt rau!
- nu-i treaba mea! mergeti la medic!
Nu vad nimic cinic in a fi trimis la medic daca ii spui angajatorului ca te simti rau.

#123
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.322
  • Înscris: 01.10.2006

 adcamo, on 04 iulie 2015 - 07:54, said:

Nu poti sa iei jumate din lesinatul ala pt ca exista sal minim. Si daca in stil mioritic incep inginerii salariale cu program de 6 ore pe hartie si 10 efective lucrate e treaba ITM sa l arda la cur pe descurcaret.
Se poate, daca e platit cu ora si nu incadrat cu un salariu.

#124
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.113
  • Înscris: 08.02.2013

 Nero-d, on 02 iulie 2015 - 07:33, said:

barbatul sau femeia care are probleme de sanatate, n-are ce cauta in "campul muncii"
e absolut necesar sa fii apt de munca dpdv medical pentru a putea fi angajat
necesitatile fiziologice, pot si trebuie sa fie educate!...
repet, sunt foarte multe joburi care impun asemenea restrictii... trebuie doar sa gandesti putin...
cazul adus in discutie nu e nici pe departe unul exceptional...
cand lucrezi pe/la banda, nu intereseaza pe nimeni necesitatile tale fiziologice... nu se opreste banda pentru tine... nu dai tu tot ciclul de productie peste cap...
exista motive pentru care femeile respective accepta conditiile... (personal nu cred ca e vorba de 8 ore fara pauza)
in mod normal, ar trebui sa fie un inlocuitor care sa tina locul unei lucratoare care merge la toaleta sau alte indisponibilitati... dar... daca fondul de salarii e fix si se pune problema salarizarii inlocuitorului prin scaderea proportionala a salariilor celorlalti, e foarte posibil ca decizia sa vina de la angajati nu de la angajator!!!

Tocmai din cauza necesităţilor fiziologice ale angajaţilor firmele au fost obligate la progres. Posted Image Au luat linii de credit de la bancă, au cumpărat roboţi "nepişători" şi au desfiinţat buda pentru a crea un nou spaţiu de producţie. Posted Image În acest fel au crescut productivitatea muncii, au eliminat concurenţa prin produse cu calitate crescută la preţuri foarte competitive. În concluzie, dacă doriţi să obţineţi succes în afaceri, începeţi activitatea cu personal care are probleme cu vezica urinară. Ulterior scăpaţi de controalele I.T.M.-ului şi garantat vă umpleţi de bani! Posted Image

L.E. Pe posturile unde nu se găsesc roboţi de cumpărat, patronii se pot clona. Posted Image

Editat de Marcel_P, 07 iulie 2015 - 19:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate