Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 

Sclavia in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
123 replies to this topic

#91
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Prin definitie prostii fac munci repetitive, robotice. Desteptii ar trebui sa se ocupe de inventat chestii si de organizat prostii.

#92
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 test_driver, on 02 iulie 2015 - 04:19, said:

Eu am o vorba, nu de mult timp, prostii sunt cei mai buni muncitori. Acum fiecare face ce vrea. Mie imi place ca lumea sa ma placa. Totusi daca am un job de facut in echipa si mai greu, prefer prostii la munca de jos, desteptii gandesc prea mult si apar conflicte.
:) Eu zic ca tu minti...

 test_driver, on 02 iulie 2015 - 04:19, said:

In plus oamenii destepti isi pierd rapid interesul pentru actiunile repetate. Deci...
...altii le adora pentru ca nu le provoaca dureri de cap...

#93
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012

 test_driver, on 02 iulie 2015 - 04:19, said:

Eu am o vorba, nu de mult timp, prostii sunt cei mai buni muncitori. Acum fiecare face ce vrea. Mie imi place ca lumea sa ma placa. Totusi daca am un job de facut in echipa si mai greu, prefer prostii la munca de jos, desteptii gandesc prea mult si apar conflicte. In plus oamenii destepti isi pierd rapid interesul pentru actiunile repetate. Deci...


Depinde ce intelegi prin 'prost'. Daca te referi la indivizii care au dificultati de invatare atunci aia NU sunt cei mai buni muncitori. Daca insa te referi la indivizii capabili sa invete da' lipsiti de initiativa atunci aia pot fi extrem de performanti DACA au niste sefi care sa-i directioneze. Hehe ... cultura asiatica ii cere subordonatului sa fie umil si sa munceasca pana cade jos. Nu sa fie destept. Consecinta : China, Japonia si Coreea sunt mari puteri economice. Romania nu.

Edited by Val888, 02 July 2015 - 06:38.


#94
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
În mod normal, dusul la toaletă este normal odată la două-trei ore.   Să zicem de 3 ori în 8 ore.   Mă refer la femei.   Eu mă duc cel mult odată în 8 ore.   De regulă, de la ora 9 dimineața până la ora 4 după amiaza nu simt nevoia de a mă duce deloc la baie.  Însă eu sunt bărbat, prostata-mi mere corespunzător și nu înseamnă că pretind tuturor să fie asemenea mie.

Am remarcat că există o formă de a chiuli de la muncă prin ducerea la closet.   Mai ales fumătorii ....
Omul simulează că are o necesitate fiziologică și se duce la closet  cam din jumătate în jumătate de oră.   Acolo bagă o țigară stând pe budă, timpul trece.

În mod normal, astfel de angajați trebuie averitzați și dacă nu renunță la chiul, trebuie dați afară fără prea multe menajamente.

Atunci când o femeie are probleme reale (și nu mă refer la ciclu) care o determină să se ducă la closet mai des decât restul lumii, este normal să prezinte angajatorului un certificat medical.
Angajatorul  va putea să-i dea de lucru ceva care să-i permită a se duce la closet fără a stopa un flux de producție.

Important este ca cele două părți să colaboreze onest și nu cred că există angajator atât de insensibil încât să nu înțeleagă problemele unei femei bolnave.   Eu nu am întâlnit și nici nu am auzit de anagajatori care obligă femeia să se pișe pe ea.   Chestia este ca femeia (sau bărbatul) care are probleme de sănătate să-și informeze angajatorul, eventual să-i prezinte și un act medical  (dacă acesta poate fi prezentat), pentru a se putea face selecția dintre chiulangii și oameni cu probleme reale.

#95
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
barbatul sau femeia care are probleme de sanatate, n-are ce cauta in "campul muncii"
e absolut necesar sa fii apt de munca dpdv medical pentru a putea fi angajat
necesitatile fiziologice, pot si trebuie sa fie educate!...
repet, sunt foarte multe joburi care impun asemenea restrictii... trebuie doar sa gandesti putin...
cazul adus in discutie nu e nici pe departe unul exceptional...
cand lucrezi pe/la banda, nu intereseaza pe nimeni necesitatile tale fiziologice... nu se opreste banda pentru tine... nu dai tu tot ciclul de productie peste cap...
exista motive pentru care femeile respective accepta conditiile... (personal nu cred ca e vorba de 8 ore fara pauza)
in mod normal, ar trebui sa fie un inlocuitor care sa tina locul unei lucratoare care merge la toaleta sau alte indisponibilitati... dar... daca fondul de salarii e fix si se pune problema salarizarii inlocuitorului prin scaderea proportionala a salariilor celorlalti, e foarte posibil ca decizia sa vina de la angajati nu de la angajator!!!

Edited by Nero-d, 02 July 2015 - 07:34.


#96
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Nero-d, on 02 iulie 2015 - 07:33, said:

barbatul sau femeia care are probleme de sanatate, n-are ce cauta in "campul muncii"
e absolut necesar sa fii apt de munca dpdv medical pentru a putea fi angajat
necesitatile fiziologice, pot si trebuie sa fie educate!...
repet, sunt foarte multe joburi care impun asemenea restrictii... trebuie doar sa gandesti putin...
cazul adus in discutie nu e nici pe departe unul exceptional...
cand lucrezi pe/la banda, nu intereseaza pe nimeni necesitatile tale fiziologice... nu se opreste banda pentru tine... nu dai tu tot ciclul de productie peste cap...
exista motive pentru care femeile respective accepta conditiile... (personal nu cred ca e vorba de 8 ore fara pauza)
in mod normal, ar trebui sa fie un inlocuitor care sa tina locul unei lucratoare care merge la toaleta sau alte indisponibilitati... dar... daca fondul de salarii e fix si se pune problema salarizarii inlocuitorului prin scaderea proportionala a salariilor celorlalti, e foarte posibil ca decizia sa vina de la angajati nu de la angajator!!!

Realizezi, sper, că noi discutăm strict teoretic și că povestea cu pamersul de adulți e doar o dumă în același registru cu botnița pusă de regele Mihai culegătorilor de struguri de pe moșiile lui.

#97
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu am asistat in treacat la emisiunea (dialogul) la care face referire initiatorul...
o ascultatoare a sunat la radio zu, la buzdu si morar... nu neg posibilitatea de a fi fost trolleala dar nici pe cea de a fi adevarata relatarea...
oricum, aici, pe topic, se ia in considerare a doua varianta! dar nu gasesc ceva extraordinar sau iesit din comun nici la aceasta varianta...
unii angajatori te obliga sa porti tot felul de echipamente de protectie, care de care mai incomode (chiar "botnita" in unele cazuri)...
te toarnă fără? te da afara, fara drept de apel! cu ce ar fi pampersul mai deosebit? asta luand in considerare varianta improbabila in care angajatorul le-a obligat!

dialogul urmator poate parea cinic dar e cat se poate de real si justificat!
- domnule angajator, ma simt rau!
- nu-i treaba mea! mergeti la medic!


 bullterrorist, on 02 iulie 2015 - 08:06, said:

...........

asta am si subliniat, sunt foarte multe joburi care impun asemenea restrictii implicit sau explicit... doar ca oamenii nu le vad, din care cauza, li se pare ceva de senzatie

Edited by Nero-d, 02 July 2015 - 08:14.


#98
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,951
  • Înscris: 18.10.2007
Caz concret: in anul precedent in zilele de luni nu puteam sa merg la baie deloc intre orele 06.50 si 19.40, iar marti intre orele 06.50 si 15.00 nu fiindca ma obliga patronu' (ministerul) ci fiindca daca se intampla ceva cu un copil in ora sau in pauza (cand esti de serviciu) raspunzi cu capul si pentru 970 pe luna nu se merita riscul!

#99
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 bullterrorist, on 02 iulie 2015 - 08:06, said:

Caz concret: in anul precedent in zilele de luni nu puteam sa merg la baie deloc intre orele 06.50 si 19.40, iar marti intre orele 06.50 si 15.00 nu fiindca ma obliga patronu' (ministerul) ci fiindca daca se intampla ceva cu un copil in ora sau in pauza (cand esti de serviciu) raspunzi cu capul si pentru 970 pe luna nu se merita riscul!

Profesor?

#100
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,951
  • Înscris: 18.10.2007

 tomaso, on 02 iulie 2015 - 08:08, said:

Profesor?
Femeie de serviciu

#101
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 bullterrorist, on 02 iulie 2015 - 08:09, said:

Femeie de serviciu

Femeia de serviciu face și pe ofițerul de serviciu, mai nou?    :)

#102
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Sarmanele femei de serviciu....Posted Image ...sa tin minte asta Posted Image

#103
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,951
  • Înscris: 18.10.2007

 tomaso, on 02 iulie 2015 - 08:10, said:

Femeia de serviciu face și pe ofițerul de serviciu, mai nou? Posted Image
Nu, in schimb mai nou profesorul aduna dupa copii, da cu matura si cu mopul in clasa dupa ore, face mai multe hartii si rapoarte decat ore. In vara mai zugraveste, vopseste, toarna betoane, repara mobilier...chesti casnice.

#104
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,702
  • Înscris: 22.01.2015
Am lucrat in fabrica(la banda)vre-o 6 luni. 3 schimburi. Pontat cu.cartela. La 6 intram,la 8 aveam 10 min.,si din 2 in 2 ore pauza 10 min.La 12 pauza masa 30 min. La 14 timbram-plecam.Daca aveam urgente,colegii tineau ritmul cat lipseam.Era si o norma(afisata in timp real).Salar 1200 e.Pt. Fiat. Acum,ca cei din tara numesc pe aia de afara"sclavi" e treaba lor. Prefer oricand sa fiu sclav afara si respectat decat... .Dar sant tratati (cei ramasi) ca sclavii.Cu mici exceptii. Acum da-ti cu bolovani in mine(criss.)

#105
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,606
  • Înscris: 02.09.2006

 bullterrorist, on 02 iulie 2015 - 08:14, said:

Nu, in schimb mai nou profesorul aduna dupa copii, da cu matura si cu mopul in clasa dupa ore, face mai multe hartii si rapoarte decat ore. In vara mai zugraveste, vopseste, toarna betoane, repara mobilier...chesti casnice.


Se pare ca pentru 3 luni de concediu platit pe an si 16-18 ore lucrate pe saptamina, multi ar facea asta!

#106
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 tytysor, on 02 iulie 2015 - 11:59, said:



Se pare ca pentru 3 luni de concediu platit pe an si 16-18 ore lucrate pe saptamina, multi ar facea asta!

Tu in 16-18 ore pe saptamina tii ore, le pregatesti, completezi hirtzoage, zugravesti, vopsesti, torni betoane, bagi cuie-n lemne si alte bucurii de-astea de serviciu? :huh:

OK, faza cu zugravitul si turnatul betoanelor e chiar ciudata.

#107
PLA1N_3VIL

PLA1N_3VIL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 28.09.2014

 Nero-d, on 02 iulie 2015 - 07:33, said:

barbatul sau femeia care are probleme de sanatate, n-are ce cauta in "campul muncii"
e absolut necesar sa fii apt de munca dpdv medical pentru a putea fi angajat
necesitatile fiziologice, pot si trebuie sa fie educate!...
repet, sunt foarte multe joburi care impun asemenea restrictii... trebuie doar sa gandesti putin...
cazul adus in discutie nu e nici pe departe unul exceptional...
cand lucrezi pe/la banda, nu intereseaza pe nimeni necesitatile tale fiziologice... nu se opreste banda pentru tine... nu dai tu tot ciclul de productie peste cap...
exista motive pentru care femeile respective accepta conditiile... (personal nu cred ca e vorba de 8 ore fara pauza)
in mod normal, ar trebui sa fie un inlocuitor care sa tina locul unei lucratoare care merge la toaleta sau alte indisponibilitati... dar... daca fondul de salarii e fix si se pune problema salarizarii inlocuitorului prin scaderea proportionala a salariilor celorlalti, e foarte posibil ca decizia sa vina de la angajati nu de la angajator!!!

E aberant sa nu ai voie sa mergi la toaleta, doar nu esti animal.Ca angajat ai niste drepturi, nu numai obligatii, dar ma rog, cine accepta slujbe aberante de genul acesta...probabil isi asuma :)

#108
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
prietene... esti bine?
mecanicul de locomotiva nu merge la toaleta, cum ai vazut mai sus, nici femeia de servici, minerul, macaragiul turn, scafandrul, pilotul de vanatoare, de avion usor sau ultrausor, de elicopter, SPPistul, alpinistul, scafandrul, minerul in abataj frontal, soldatul pe front sau in garda, medicul intr-o operatie de 8 ore, exemplele pot continua la infinit... ce vezi aberant? e o chestiee destul de comuna... pentru orice loc de munca cu foc continu sau cu banda de productie-montaj
ca angajat, ai dreptul sa fii dat afara daca nu corespunzi cerintelor!!!...

Edited by Nero-d, 02 July 2015 - 21:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate