Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

Situatia din Grecia si impactul asupra vacantelor noastre.

* * * * * 9 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4956 răspunsuri în acest subiect

#4555
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.905
  • Înscris: 22.12.2005

View PostOvidiuNS, on 13 septembrie 2021 - 16:49, said:


Ai băut ceva ?


Sănătate şi Yamas şi ţie !

View PostOvidiuNS, on 13 septembrie 2021 - 16:49, said:


Ai băut ceva ?


Sănătate şi Yamas şi ţie !

pai e Grecia. Am facut dus cu apa, in rest sunt sanatos ( sper, sa dea Domnul).

View Postalin1974, on 13 septembrie 2021 - 17:07, said:

#foxbat

Te rog sa-ti pastrezi sugestiile pentru tine. Vacanță placuta.

multumesc frumos man. Speram sa te ajute.

#4556
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postfoxbat, on 14 septembrie 2021 - 09:41, said:

cum ti s-au parut oamenii vs turisti in raport cu Grecia?
Personal nu prea suporta comparatii la nivel de "balcanism turistic". Reci spre agresivi..

Hai ca intre timp iti raspund eu referitor la ce tratament am primit la cazarea din Trogir, un studio pe care am platit undeva intre 25-30 euro/noapte, e adevarat ca in luna aprilie, ca in august e peste 50. Am ajuns seara destul de tarziu, dar am fost asteptati de toti membrii familiei, s-au prezentat frumos, cu nume si prenume, ne-au prezentat chiar si pisica. Am gasit pe masa din bucataria micutului studio o paine proaspata, suc, apa, cateva smochine alaturi de un biletel cu "bine ati venit", iar cand am deschis frigiderul am avut o si mai mare surpriza: un platou frumos cu salam dalmatian feliat, cascaval feliat, salata si masline. Cum venisem seara, oamenii s-au gandit ca sigur vom fi flamanzi si obositi si nu vom mai avea chef sa iesim sa cautam ceva de mancare, asa ca ne-au pregatit totul acolo. In ziua plecarii ne-au invitat cu ei la masa de pranz, era duminica si in fiecare duminica se strange familia si organizeaza un mic gratar pe o plajuta de langa cazare. Am refuzat cu cea mai mare parere de rau pentru ca in ziua aia trebuia sa ne intoarcem spre casa si chiar nu aveam cum sa ramanem pana la ora pranzului acolo. Enorm de rau mi-a parut, sigur ne-am fi simtit grozav cu ei. De ramas bun am primit cadou o sticla de vin cu inscriptiile pensiunii si o sacosa de panza cu aceleasi inscriptii si cu nr de tel gravat. De fiecare data cand imi cade in mana sacosa de panza sa o iau la cumparaturi, imi amintesc cu drag de ei. Iti poti da seama ca dintr-o mie de cazari, cand vom mai ajunge in zona tot acolo vom sta.

Editat de camelia19, 14 septembrie 2021 - 09:59.


#4557
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.905
  • Înscris: 22.12.2005
raportez de la fata locului.S-a redus drastic numarul de conationali urlatori ( ma rog, aia de au copii ce nu stau in lesa, pardon, nesupravegheati).
Se poate respira, la taverne nu mai urla puradeii si nu se mai agita dupa pisici si dupa catei ( cat stress pentru animalele alea..), pe plaja nu mai sunt pampersi de unica folosinta lasati " la uscat". Asta inseamna ca o masa mare de de'ai nostri inca se reproduc, Doamne ajuta sa nu disparem ca natie.
Locuri de parcare gramezi, se circula super misto! ( ba chiar mia misto ca in mai/iunie,pesemne ca turistii is mai potoliti).
Temperatura PERFECTA! pur si simplu e cea mia misto perioada - nu te tampeste soarele, apa minunata, briza usoara, nori pufosi din cand in cand.

In schimb a crecut numarul celor "la buget"( ma refer la cei cu baxuri de bere ( 24 bucati baxul!!) , apa ( x8), haritie inginerica samd ).
Ieri am facut o gafa- am crezut ca e grecul de la aprovizioanare ( era  haionul ridicat ) si am comentat cu parteneri despre faptul ca au la Lidl in Grecia berea saracului ( aia ARgus sau cum ii zice ca era cutia aia maro ) si ca ce oare fac cu ea ! Cand colo imi raspunde "carausul" :)). Cu e frate oare sa ai porbagajul burdusit (la propriu) cu asa ceva? Ciorba mai lipsea.

Taverenele "mele" ( alea traditionale, linistite) sunt aproape goale si e relaxare totala cand stai sub platanii uriasi la un ouzo, inconjurat de natura si de munte, privind apusul - parca ai rezervat-o toata :)
Oamenii au timp/chef de povesti, la taverne revine "slow cook-ul".
Preturile parca sunt o idee mai mici ( de fapt ca in luna mai cu aproximatie), daca este de internes ( ex - o masa de 2 persoane cu bautura cu tot, undeva in zona 19 ...21 eur + tip).
Pana si netul merge mult mai bine si se poate lucra!

nu venitz!

#4558
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.112
  • Înscris: 28.02.2006

View Postfoxbat, on 14 septembrie 2021 - 09:41, said:

cum ti s-au parut oamenii vs turisti in raport cu Grecia?
Personal nu prea suporta comparatii la nivel de "balcanism turistic". Reci spre agresivi..
Foarte foarte OK. De la cei de la cazari, pana la cei de la restaurante si magazine, mi s-a intamplat sa iasa cu mine din magazin sa ma ajute sa duc cumparaturile la masina de exemplu, sa imi dea ditamai recipientul de inox in care aveam midiile comandate "to go" cu expresia "mi-l aduceti cand treceti pe aici, desi era prima oara cand ma vedea, sa ii aduca copilului baloane sa se joace pana venea comanda etc. Foarte OK. Si vorbesc de experienta de anul acesta in care am rezervat "pe drum" si am facut Zagreb + Coasta Dalmata de la Zadar pana la Dubrovnik, cu cazare principala in Zagreb si Brela.

Dar repet, nu face obiectul unei comparatii, sunt tari diferite, comportamente diferite, oameni diferiti. Dar e misto Croatia, chiar pentru moto cred ca e si mai fain.

#4559
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.905
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcamelia19, on 14 septembrie 2021 - 09:55, said:

Hai ca intre timp iti raspund eu referitor la ce tratament am primit la cazarea din Trogir, un studio pe care

da, da! asa am patit si eu in tinerete cand mergem la ei, turismul impecabil ( oarecum ca in Elevetia ).
Insa "apropierea" umana ( ma refer in general ) cel putin fara de romani, naspa rau Bg si Gr sunt la ani lumina aici.
De exemplu - cand merg in Gr/Bg mai stau la disutii cu gazdele despre ce e vizitat, ce recomanda, cum e viata in zona aia, mai o problema la masina/motor, mai o discutie despre fotbal/politicam - genul de small talk de seara la o bere la taverna. MAi un zambet la casa de bilete ( ex Plidvice). Ma rog, intelegi ce zic.
In Croatia erau cei mai ciufuti ( aici bag si vamesii big time) ever.
Sa mai zic de cum rapundeau cand sunt intrebati de diverse info de soferii de caravan ???:)) Parca ii injuri. In Gr in schimb vin localnicii sa te indrume, sa te invite, sa ti explice.
MA rog, poate si eu sunt genul sa mai fac o gluma, sa ma simt bine si in armonie cu civilizatia locului in care ma duc.

#4560
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.688
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Taverenele "mele" ( alea traditionale, linistite) sunt aproape goale si e relaxare totala
Cred ca e am ca in anii de dinainte dar prin Octombrie p-acolo :D

Imi ziceau grecii acu 2 saptamani ca luna August a fost cam ca un sfarsit de Septembrie comparativ cu anii buni... Macar nu au mai iesit pe pierdere ca anul trecut.

#4561
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.905
  • Înscris: 22.12.2005

View PostMirceaDWC, on 14 septembrie 2021 - 10:05, said:

Foarte foarte OK. De la cei de la cazari, pana la cei de la restaurante si magazine, mi s-a intamplat sa iasa cu mine din magazin sa ma ajute sa duc cumparaturile la masina de exemplu, sa imi dea ditamai recipientul de inox in care aveam midiile comandate "to go" cu expresia "mi-l aduceti cand treceti pe aici, desi era prima oara cand ma vedea, sa ii aduca copilului baloane sa se joace pana venea comanda etc. Foarte OK. Si vorbesc de experienta de anul acesta in care am rezervat "pe drum" si am facut Zagreb + Coasta Dalmata de la Zadar pana la Dubrovnik, cu cazare principala in Zagreb si Brela.

Dar repet, nu face obiectul unei comparatii, sunt tari diferite, comportamente diferite, oameni diferiti. Dar e misto Croatia, chiar pentru moto cred ca e si mai fain.

pesemne ca s-au mai schimbat, nu neg,Doamne ajuta sa fie asa de vine.Desi vara asta mi-au povestit niste amici care au mers cu moto cam ce am zis ei eu ( reci, nationalisti, neprietenoi).Eu am ramas "abuzat" :) si o vreme nu mai incerc :))
de moto, da . e misto.
dar iti iese os prin os sa faci coasta lor pe drumul ala care e de o banda jumate si full de full:).noroc de el ca e spectaculos deci nu te induri sa renunti :)

E de interes cum e cu "petii" pe acolo. Astia cu 4 "roti"

#4562
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.688
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

In Croatia erau cei mai ciufuti ( aici bag si vamesii big time) ever.
N-am fost in Croatia dar am fost la vecinii Sloveni - si astia niste ciufuti.
Vamesii batuti in cap, personalul de la restaurant sictirit, am vizitat pestera lor de la Postojna - stateau ghizii pe capul nostru si urlau sa nu facem poze in permanenta... Numai de-al naibii n-am facut... Am filmat tot :D Cu camera, fara blitz sau sursa de lumina ca sa se prinda...

Prefer oriunde in Europa , numai la Sloveni nu.
Si Norvegienii erau mai prietenosi.

De nemti nu mai zic - am stat la un neamt prin Valea Rinului, dimineata venea pe la fiecare la masa sa ne zica buna dimineata si sa ne serveasca un fel de rachiu din partea casei..

Dar, na , e topic de Grecia totusi, chit ca se cam termina sezonul..

#4563
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.112
  • Înscris: 28.02.2006
Pai iti cam cer sa nu faci poze tocmai din cauza blitz-ului. In pesteri deranjeaza fauna puternic. Dar sa revenim la greci, inca o data, nu cred ca e cazul de un versul Croatia - Grecia.

#4564
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.406
  • Înscris: 23.04.2007

View PostMirceaDWC, on 14 septembrie 2021 - 09:36, said:

Nu compara Grecia cu Croatia ca sunt multe de spus, si noi anul asta am dat Grecia in zona Rosie pe Croatia in Verde.
Grecii au o mare problema cu sistemul sanitar, la ei spitalele sunt rare, rar gasesti spital cu toate specializarile, de exemplu in zona Corfu/Igoumenitsa singurul spital cu sectie de Ortopedie este in Ioaninna. De aici si teama lor de o crestere mare a numarului de infectari, teste peste teste si restrictii peste restrictii. Adauga aici ca sunt balcanici si nesupusi prin excelenta (ceea ce ne si place la ei, sa recunoastem), nu rigurosi cum sunt croatii (ai vazut vreun croat fara masca in spatiu inchis?) si ai o reteta pentru dezastru. Plus, Grecia e o tara saraca, oamenii de rand se bazeaza pe subsistenta unei mici afaceri, un magazin, o taraba, o pensiune, o taverna etc. De aproape doi ani sunt in corzi.
Mircea, eu inteleg toate problemele lor.
Poti privi problema din punctul meu de vedere sau al lor.
Din pct. meu de vedere : Am bani, am timp liber, masina, ma duc unde mi-e mai bine , corect?
Din pct lor de vedere(sunt vanzatori practic, vand turism). Cum atrag eu turistul? Ii vars spre decontare toate problemele mele interne(enumerate de tine mai sus)? pe banii si timpul lui? Trebuie undeva sa fie un echilibru , zic eu.
Daca justificam masurile sanitare pt turisti , atunci sa justificam si alegerea noastra , a turistilor.
Si poate, eu as intelege asta, dar cand tocmai turismul e sectorul cel mai important al tarii, chiar acolo strictetea asta si in rest inchidem ochii?
Ceva nu e bine in toata povestea asta.
Oricum, nu duc lipsa de turisti, citeam azi ca Paros a avut de 10 ori turisti cat populatia insulei :)
Mi-au lipsit chestii in Croatia dar nu pot zice ca nu am fost impresionat de croati. Si ei au intrat in 2013 in UE(indirect acces la bani europeni).
Grecia e din 2000. Au de tras, nu putem spune la infinit : ah, sunt saraci, nu isi permit, sunt la pamant cu sistemul sanitar, etc.
In ultimii ani sunt mariri de preturi pe toate palierele la ei( am mai relatat) si nu se vede in calitate nimic in plus.
Doar autostrazi mai degradate, cazari mai scumpe (aceleasi cazari unde mai fusesem), ferry-uri mai scumpe, mancare la restaurant si supermarket mai scumpa, cozi la vami, restrictii sanitare mult mai severe decat in alte tari cu interes turistic, etc.
Daca alegi cu inima(cum aleg si eu de multe ori) treci cu vederea, dar o analiza obiectiva cu argumente valabile nu strica. Pana la urma e concediul nostru ,nu?
Sincer, nu imi doresc sa fac o comparatie cu litoralul nostru, unde multi merg in ciuda tuturor problemelor , pe principiul asta-i Romania, nu ai ce sa ii faci.

#4565
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.112
  • Înscris: 28.02.2006
Asa e, la asta se rezuma tot, ii inteleg pe greci, dar nu pot sa imi fac nervi pe banii mei, nici macar nu trebuie. Si in Croatia s-a scumpit totul, chiar masiv as spune, pe o inflatie medie anuala de 2% in ultimii 3 ani, o bere a ajuns la restaurant de la 13 Kuna in 2019 la 20 in 2021. Dar cumva au inteles sa isi faca un sezon turistic OK, stiu si ei sa faca turism bine chiar, influenta germana le da o anumita rigurozitate si concizie, drumurile sunt impecabile, chiar daca prin statiuni sunt inguste si abrupte multe dintre ele (Fox, drumul de coasta e doua benzi clare, e foarte OK sa mergi pe el), influenta italiana le da niste orase vechi minunate, Adriatica ii ajuta si ea si asa mai departe.

#4566
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.905
  • Înscris: 22.12.2005

View Posteiffel, on 14 septembrie 2021 - 10:08, said:

Cred ca e am ca in anii de dinainte dar prin Octombrie p-acolo Posted Image

Imi ziceau grecii acu 2 saptamani ca luna August a fost cam ca un sfarsit de Septembrie comparativ cu anii buni... Macar nu au mai iesit pe pierdere ca anul trecut.
da, in zonele "normale" turismul a fost slabut. In "judete" a fost ,,,grav! cum am zis.

#4567
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.650
  • Înscris: 12.12.2006
Nu sunt ciufuti slovenii, am petrecut 4 concedii la ei a minim o saptamana fiecare, in ani diferiti. Am dat de oameni draguti atat la cazare, restaurante cat si obiective turistice. Anul asta politista de frontiera mai ca nu ne-a pupat cand i-am zis ca mergem la ei in concediu si nu tranzitam.

In Germania am facut doua concedii a cate doua saptamani. O singura persoana s-a comportat rece si distant cu noi, o patroana de pensiune careia nu-i convenea ca am venit cu bebelus de 1 an. In rest draguti peste tot.

In Italia nu mai zic, multi se plang ca se comporta aiurea cu romanii, la noi nu a fost cazul, in n concedii petrecute la ei. La o pensiune si-a uitat cea mica plusul cu care dormea, ni l-a trimis italianca pe banii ei. In seara in care am ajuns a venit “bunica pensiunii” cu jucarii de la nepoti pentru fetele mele, sa aiba cu ce se juca in vacanta.

Peste tot sunt oameni si oameni.
Si mai e o chestie: multi romani sunt anti reguli. Si daca intr-un loc se respecta reguli (de exemplu interdictie de a filma/fotografia, de a parca in locuri neamenajate, necesitatea de a purta masca) oamenii astia o considera afront personal. Oamenii astia prefera locurile unde regulile sunt facute sa fie incalcate. Foarte bine, drum bun si vacanta placuta!

Editat de mdt, 14 septembrie 2021 - 11:49.


#4568
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.406
  • Înscris: 23.04.2007

View PostMirceaDWC, on 14 septembrie 2021 - 10:30, said:

Si in Croatia s-a scumpit totul, chiar masiv as spune, pe o inflatie medie anuala de 2% in ultimii 3 ani, o bere a ajuns la restaurant de la 13 Kuna in 2019 la 20 in 2021.
Inflatia asta de 3% e asa, o utopie.
Cazarile, mancarea la magazin, masa in oras, suvenirurile, serviciile, etc , cresc cu mult mai mult.

Editat de AdrianHH, 14 septembrie 2021 - 12:01.


#4569
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.650
  • Înscris: 12.12.2006
Da, din pacate preturile cresc peste tot. Iar acum cu pandemia statele au avut incasari mai putine, cheltuieli crescute (atat pe partea medicala, teste, samd) cat si diverse compensatii catre unele categorii profesionale si probabil vor “rezolva” gaura din buget tot prin inflatie.

Editat de mdt, 14 septembrie 2021 - 12:01.


#4570
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Nu stiu in Grecia cum variaza preturile, dar in Croatia(pe insula Rab) si Austria (in Tirol) pot sa va spun ca cei la care ma cazez, de mult timp, si-au cerut scuze ca trebuie sa-mi mareasca pretul, dar s-au scumpit utilitatile. In Croatia in special gunoiul.

Editat de alin1974, 14 septembrie 2021 - 12:15.


#4571
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postfoxbat, on 10 septembrie 2021 - 20:14, said:

cand o aiba o tara din vest Egeaica si Ionica Posted Image ma duc acolo
pana atunci mergem sa ne bucuram de natura nu de pofta grecilor de munca.
spor!

Pai e una care are ceva mai bun , Tireniana :)

#4572
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postgiuliani, on 20 septembrie 2021 - 15:31, said:

Pai e una care are ceva mai bun , Tireniana :)
Exact!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate