Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Mini-PC, Media Player cu Android

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
7528 replies to this topic

#4807
Honkytonk

Honkytonk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 03.04.2017
@angelitto
Niciunul
Pentru kodi si filme altele. Pentru jocuri xbox, Playstation

@gigi
Părere proastă

Edited by Honkytonk, 02 July 2017 - 06:47.


#4808
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,029
  • Înscris: 08.08.2002
Pentru cateva jocuri din Google Play n-ai nevoie de Xbox One si sau/PS4! Doar o licenta pentru un joc bun de consola ajunge sa coste cat un media-box (din gama celor aflate in discutie)
Strict din ce ai trecut acolo angelitto ziddo este singurul nume restul sunt no-name-uri. Nu-ti pot recomanda nici X7 pentru ca este nou aparut si nu stiu cat de reusit este modelul si nici chipsetul Rockchip nu-l recomanda

Edited by MD, 02 July 2017 - 07:49.


#4809
Honkytonk

Honkytonk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 03.04.2017
Android box-urile nu sunt dedicate gamingului, ci pentru redare continut media. Orice telefon de 200 ron rulează mai bine orice joc din google, decât orice android box. Jocurile din google sunt foarte bine optimizate pentru telefoane/tablete

View PostMD, on 02 iulie 2017 - 07:26, said:

Pentru cateva jocuri din Google Play n-ai nevoie de Xbox One si sau/PS4! Doar o licenta pentru un joc bun de consola ajunge sa coste cat un media-box (din gama celor aflate in discutie)
Fiecare postare o dezinformare:
Watch Dogs, Cod, halo5, pes 2016, Mortal Combat X, Homefront, Battlwfield 4, Asassin Creed (doar câteva din titlurile sub 100 de ron)-jocuri pe care le găsești si in google play...wait...not😜
https://altex.ro/gam...ru/price/50-100
https://altex.ro/gam...rice/50-100/p/2

Edited by Honkytonk, 02 July 2017 - 08:27.


#4810
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,029
  • Înscris: 08.08.2002
Daca el vrea sa joace pe tv  jocurile respective din Google Play care-i problema ? Da, cutia cu android nu este pentru gaming dar pentru cine vrea si nu are pretentii se poate si asta.

S-a solicitat o parere pentru o cutie foarte ieftina/ieftina 35-60$ si tu ii recomanzi Xbox si PS doar pentru gaming argumentul fiind ca se gasesc si jocuri care costa mai putin decat vrea sa dea el pe mediaplayer (ce surpiza, chiar nu stiam, credeam ca toate jocurile pentru console costa peste 4-500 lei ...).

Nu-i vorba ca n-ai dreptate ca nu e foarte bun un Minix de 7-800 lei pe post de mediaplayer (nu i-ai spus inca de Minix dar probabil urma) si un Xbox One/PS4 pe post de consola pentru gaming dar recomandarea nu are legatura cu ceea ce vrea Angelitto, un mediaplayer foarte ieftin de maxim 50-60$ din China.

Edited by MD, 03 July 2017 - 08:13.


#4811
Honkytonk

Honkytonk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 03.04.2017

View PostMD, on 02 iulie 2017 - 07:26, said:

Doar o licenta pentru un joc bun de consola ajunge sa coste cat un media-box (din gama celor aflate in discutie)

View PostMD, on 03 iulie 2017 - 07:50, said:

pentru gaming argumentul fiind ca se gasesc si jocuri care costa mai putin decat vrea sa dea el pe mediaplayer (ce surpiza, chiar nu stiam, credeam ca toate jocurile pentru console costa peste 4-500 lei ...).
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#4812
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
MD ai dreptate. Vreau ceva ieftin si bun. Momentan am un R6S II care inca isi face treaba, dar vreau ceva cu android si wifi sa scap de cabluri/switchuri si sa am Kodi.
Am ales cele trei mediaplayere citind multe si pe acest forum cat si vazand review'uri pe youtube, cat si din prisma faptului ca toate 3 au Android 7. Nu vreau ceva mai jos de 7.

Dintre cele 3, R-TV Mini+ e cel mai ieftin. 30 Euro. O nimica toata. Citeste toate formatele sau aproape toate. @adriatic il lauda pe aici prin diferite topicuri si din ce zice el, se pare ca e bunicel. E clar ca nu poti avea asteptari foarte mari de la un mediaplayer care costa 150 lei dar daca merge fluent chiar si la 4k sau la formate mai pretentioase, atunci balanta se inclina spre el. Partea proasta e ca nu prea sunt review'uri video cu el pe net. Am gasit ceva asemanator WeChip V6 TV BOX.

Celalalt mediaplayer cu chipset RK3328 este Zidoo x7. E nou-nout, aparut abia de cateva zile. La meniu pare mai avansat ca celalat dar are si el buguri ca mai toate astlfel de mediaplayere, totusi sunt sigur ca va beneficia de update'uri regulate si astfel bugurile vor fi corectate. Pretul e cam mare (60 Euro), dar cel mai probabil va scadea in lunile ce vor urma. Ei, Zidoo x7 are in plus: wifi pe 2 benzi, bluetooth, 2gb ram, Android 7.1.2, SPDIF.

Al treilea mediaplayer este M8S PRO TV. Mi-a atras atentia pentru ca din review'urile video de pe net pare destul de meserias. Are cam tot ce are Zidoo x7 cu exceptia USB 3.
CPU: S912 Octa-Core @ 2 Ghz
GPU: Mali 820 @ 750mhz
3GB DDR4 RAM
16GB Internal Storage
Pe langa astea poate fi instalata si ultima versiune de Kodi (17.3) alaturi de versiunea personaliza de ei. Ceea ce la celelalte 2 mediaplayere nu cred ca este posibil. Totusi am vazut pe youtube ca sacada la doua teste cu 2 fisiere 4k UHD HEVC 10bit.

Fiecare din cele 3 are plusuri si minusuri Si e greu sa ma hotarasc. Mai astept sfaturi :)

Zidoo x7 review
M8S PRO TV review

#4813
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
De ce nu iei un Xiaomi Mibox?!

#4814
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
Pentru ca are Android 6 iar eu vreau 7  Posted Image

#4815
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Combinatia perfecta este un rtvbox si un chromecast2.

#4816
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 14.02.2007
Întrebare pentru cei care costul / prețul  nu contează si pentru cei ahtiati tehnologic ....cum vi se pare UI ul din poza?

Attached File  IMG_2331.JPG   533.87K   87 downloads

#4817
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005

View Postadiatric, on 03 iulie 2017 - 15:33, said:

Combinatia perfecta este un rtvbox si un chromecast2.

@adiatric, mai zi-mi niste chestii daca tot ai R-TV Box Mini.
La subtitrari se poate mari fontul?
Poti face un test sa vezi daca se instaleaza Kodi 17.3 pe langa RKMC'ul existent?
Exista vreun forum dedicat acestui mediaplayer ca eu nu am gasit nimic inca?
Wifi'ul e stabil?
Ti s-a intamplat sa se blocheze, restarteze, etc?
Are OTA? Se poate face actualizare de firmware? La pretul pe care il are, banuiesc ca nu, dar nu strica sa intreb :)
Ce versiunea de firmware are al tau? Am gasit AICI, (sper ca e situl lor official) actualizare pentru firmware 5.1. Dar mi se pare complicat de facut

#4818
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAngelitto, on 03 iulie 2017 - 16:05, said:


@adiatric, mai zi-mi niste chestii daca tot ai R-TV Box Mini.
La subtitrari se poate mari fontul?
Poti face un test sa vezi daca se instaleaza Kodi 17.3 pe langa RKMC'ul existent?
Exista vreun forum dedicat acestui mediaplayer ca eu nu am gasit nimic inca?
Wifi'ul e stabil?
Ti s-a intamplat sa se blocheze, restarteze, etc?
Are OTA? Se poate face actualizare de firmware? La pretul pe care il are, banuiesc ca nu, dar nu strica sa intreb Posted Image
Ce versiunea de firmware are al tau? Am gasit AICI, (sper ca e situl lor official) actualizare pentru firmware 5.1. Dar mi se pare complicat de facut

La banii pe care ii dai nu cred ca isi are rostul ota sau protectii harware.
De ce sa instalezi kodi cand deja are rkmc care este kodi modificat special pentru rk3328.
Wifi merge ok.
Nu s-a blocat dar cel mai important ca stie sa schimbe frame rate-ul automat pentru rkmc si se misca repede.

View Postdiabloss, on 03 iulie 2017 - 15:57, said:

Întrebare pentru cei care costul / prețul  nu contează si pentru cei ahtiati tehnologic ....cum vi se pare UI ul din poza?

Attachment IMG_2331.JPG

UI-ul , incarcat.

#4819
Honkytonk

Honkytonk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 03.04.2017

View PostAngelitto, on 03 iulie 2017 - 13:35, said:

Vreau ceva ieftin si bun. Momentan am un R6S II care inca isi face treaba, dar vreau ceva cu android si wifi sa scap de cabluri/switchuri si sa am Kodi.
Totusi am vazut pe youtube ca sacada la doua teste cu 2 fisiere 4k UHD HEVC
Nu există pe piata un android box ieftin si bun, sa decodeze fișiere de top, să joci jocuri, comunitate cu firmware,  in 300 de lei.
Mai taie din cerințe la ce suma observ că vrei sa dai. Sau mai pune ceva bani dacă vrei ceva cu suport tehnic si capabil.
S-a mai discutat aici subiectul concret, ce vezi tu la configurații similare, dar ieftin, nu are optimizare, suport. De partea cealaltă, adaugi ceva bănuți si ai suport, optimizare, comunitate, forum, solutii. Aici e diferența de bani intre configurații similare.
Modelele alea pe care le-ai postat sunt exact asta, ieftine, dar nu neapărat bune. Rasfoieste si tu putin acest topic si sigur ai sa regăsești ce "avantaje" au modelele la care te-ai oprit tu.

Edited by Honkytonk, 03 July 2017 - 17:18.


#4820
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 14.02.2007

View PostHonkytonk, on 03 iulie 2017 - 17:11, said:

Nu există pe piata un android box ieftin si bun, sa decodeze fiČ™iere de top, să joci jocuri, comunitate cu firmware,  in 300 de lei.
Mai taie din cerinČ›e la ce suma observ că vrei sa dai. Sau mai pune ceva bani dacă vrei ceva cu suport tehnic si capabil.
Clar si la obiect

@adiatric
Trendul este spre iot ... ce se vede in UI e cam tot ce îsi doreste un iubitor de Tech ... controlabil din fata televizorului prin intermediul unui box android.
Camere , masiina de spălat expresoar de cafea , cada cu apa pentru baie lumini etc etc... si la 300$ kitul cu box si senzori e chiar Ok.

Edited by diabloss, 03 July 2017 - 17:19.


#4821
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005

View Postadiatric, on 03 iulie 2017 - 17:06, said:

De ce sa instalezi kodi cand deja are rkmc care este kodi modificat special pentru rk3328.

Pentru ca nu sunt sigur ca RKMC stie sa citeasca adresele cu HTTPS. Si mai mult de asta, in curand o sa apara Kodi 18 Posted Image
Te gandesti si putin la viitor cand faci o achizitie, nu?
Tu ai recomanda ”rtv Box mini” in detrimentul lui ”Zidoo x7”?


View PostHonkytonk, on 03 iulie 2017 - 17:11, said:

Nu există pe piata un android box ieftin si bun, sa decodeze fișiere de top, să joci jocuri, comunitate cu firmware,  in 300 de lei.
Mai taie din cerințe la ce suma observ că vrei sa dai. Sau mai pune ceva bani dacă vrei ceva cu suport tehnic si capabil.

Ai dreptate, totusi incerc sa gasesc cea mai buna varianta dintre variantele ieftine Posted Image

Edited by Angelitto, 03 July 2017 - 17:18.


#4822
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAngelitto, on 03 iulie 2017 - 17:16, said:

Pentru ca nu sunt sigur ca RKMC stie sa citeasca adresele cu HTTPS. Si mai mult de asta, in curand o sa apara Kodi 18 Posted Image
Te gandesti si putin la viitor cand faci o achizitie, nu?
Tu ai recomanda ”rtv Box mini” in detrimentul lui ”Zidoo x7”?




Ai dreptate, totusi incerc sa gasesc cea mai buna varianta dintre variantele ieftine Posted Image

Pentru mine kodi sau ieftineala sunt doar pentru joaca.
Pentru chestii serioase Dune sau nvidia shield. la care se adauga netflix, amazon prime, youtube, mubi, hbo go si alte aplicatii pentru filme si seriale.
1 singura telecomanda , 1 singur device.

#4823
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
@diabloss, acum ca este "trendy" sa iti faci casa "smart" aplicatia este ok la prima impresie, UI-ul un pic cam aglomerat, partea de smart home ar trebui impartita pe mai multe pagini(derulante) pictogramele mai mari(pe un tv de 55" de la o distanta de 5m nu cred ca prea vezi bine(daca mai bei si o bere...)), interoperabilitate cu ajutorul unei tablete/spartphone, compabilitate cu camere IP, detectori alti senzori, meniu in romana etc, este mult de lucru...

#4824
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 14.02.2007

View PostRaduMX, on 04 iulie 2017 - 08:32, said:

@diabloss, acum ca este "trendy" sa iti faci casa "smart" aplicatia este ok la prima impresie, UI-ul un pic cam aglomerat, partea de smart home ar trebui impartita pe mai multe pagini(derulante) pictogramele mai mari(pe un tv de 55" de la o distanta de 5m nu cred ca prea vezi bine(daca mai bei si o bere...)), interoperabilitate cu ajutorul unei tablete/spartphone, compabilitate cu camere IP, detectori alti senzori, meniu in romana etc, este mult de lucru...
Momentan e doar concept , versiunea finala va fi gata cam in vreo 1-2 luni... dar ma bucur ca sunt măcar câteva persoane care apreciază conceptul si Trendul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate