Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Ghicitul in cafea-argumente,exemple,pareri....credeti in asa ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Vi s-a ghicit vredata in cafea,?In cazul meu pot spune ca prima persoana care mi a ghicit a fost o matusa acum multi ani care "le zicea" destul de bine,multe dintre lucruri urmand sa mi se intample exact cum mi-a prezis ea,iar mai nou o vecina are aceasta îndeletnicire.


#2
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Offf....


....am fost in perioada Anului Nou la tara la bunica, împreună cu....împreună....
Si, nu am avut ce face, ne-a ghicit in cafea. A spus numele celeilalte persoane, si mai
multe cele, a ghicit, nu avea de unde sa stie., clar!

...a spus ca nu ne vom despărți, ca nu vom avea copii, dar....ca eu, ma voi îndrăgosti (!)
...evident, de altcineva....dar, cum deja sunt cu cineva, il voi plasa alteia...
...aceasta "alta" ar avea pe picior, mai sus, o pata cafenie ca si semn distinctiv, pe partea interioara, pe pulpa piciorului.
...si, cei doi se vor cupla, vor dispărea din viață mea undeva dintr-un loc ca un munte negru cu alb, ceva ca un zid...
...vor dispărea ca printr-o fanta, (o intrare in peșteră, sau...o punte, ar urca pe un vapor...)
......  .....
...mergând la ginecolog, i-am cerut sa îmi facă cunoștință cu o persoana...
...puteam cere sa îmi caute pe cineva cu semnul respectiv....
...am lăsat sa se întâmple, daca va fi așa....

...având probleme medicale diverse, am cunoscut astfel o doamna. (căsătorită, respectabila, medic...colega cu acel medic...)
...îmi e teama sa aflu daca are semnul distinctiv, îmi e teama sa mai cunosc bărbați.
...nu mai am nevoie, dar...daca se va întâmpla?

...evident, cu doamna medic nu am discutat asta....
...rămâne ceva ce se poate întâmpla, sau cum?
...doar ma gândesc așa, uneori. (...  ...)

#3
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Deci e adevarat :-)

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,204
  • Înscris: 27.06.2007
nu cred in ghicitu in : carti, cafea, boabe, astre si alte obiecte pamantesti sau ceresti
in rest, noi sa fim sanatosi ca necazurile vin singure Posted Image

Edited by STARTREK1, 10 June 2015 - 07:28.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003
Eu mai imi ghicesc mie in cafea. Intodeauna imi vad viitorul negru ... exact ca zatul de cafea :lol:

#6
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Dar nu arata doar necazurile,ci si bucuriile :-)

 STARTREK1, on 10 iunie 2015 - 06:58, said:

nu cred in ghicitu in : carti, cafea, boabe, astre si alte obiecte pamantesti sau ceresti
in rest, noi sa fim sanatosi ca necazurile vin singure Posted Image
Si atunci cum iti explici faptul ca ele chiar se intampla,se adeveresc?

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 missionnad, on 10 iunie 2015 - 07:48, said:

Si atunci cum iti explici faptul ca ele chiar se intampla,se adeveresc?

Oamenii sint foarte dispusi sa potriveasca trei vorbe vagi cu ce se intimpla in viata lor si dupa aia sa creada ca viata lor a fost prezisa in detaliu, nu ca de fapt au fost niste afirmatii generale. Exemplu aici: http://forum.softped.../#entry16554104

Sa prezica ceva precis precum numerele de la loto (o data, de doua ori, de sapte ori pina inchid aia pravalia) si dupa aia mai discutam.

#8
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
eu unu sunt sceptic , cam 99,9 % nu cred. Dar cine stie ...

off: Cunosc o persoana (zodia scorpion ca cica in acest domeniu conteaza foarte mult zodia) care a citit intr-o cafea si a spus ca vede ceva rau , ca cel care a baut va pati ceva. Intr-un an persoana careia i-a fost citit acest subru viitor a murit. Dar tot nu prea cred Posted Image)

As incerca sa ma duc la un clarvazator sau ghicitor dinasta si sa il las sa citeasca, in timp ce citeste sa-i trag o palma... Sa vad daca a stiut ce se va intampla

Edited by iulyusfagaras69, 10 June 2015 - 08:06.


#9
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,501
  • Înscris: 13.10.2010
La drum de seara, la o cotitura....cam la asta se rezuma ghicitul.

 Bursul, on 10 iunie 2015 - 07:32, said:

Eu mai imi ghicesc mie in cafea. Intodeauna imi vad viitorul negru ... exact ca zatul de cafea Posted Image
Dap...e naspa sentimentul cand ajungi la fundul cestii si ibricul este gol. Posted Image

#10
niculina

niculina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 12.11.2006

 missionnad, on 10 iunie 2015 - 05:18, said:

Vi s-a ghicit vredata in cafea,?In cazul meu pot spune ca prima persoana care mi a ghicit a fost o matusa acum multi ani care "le zicea" destul de bine,multe dintre lucruri urmand sa mi se intample exact cum mi-a prezis ea,iar mai nou o vecina are aceasta îndeletnicire.

Nasol daca crezi in chestiile astea.

#11
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

 f300, on 10 iunie 2015 - 08:02, said:



Oamenii sint foarte dispusi sa potriveasca trei vorbe vagi cu ce se intimpla in viata lor si dupa aia sa creada ca viata lor a fost prezisa in detaliu, nu ca de fapt au fost niste afirmatii generale. Exemplu aici: http://forum.softped.../#entry16554104

Sa prezica ceva precis precum numerele de la loto (o data, de doua ori, de sapte ori pina inchid aia pravalia) si dupa aia mai discutam.

Cred ca ei nu făuresc destine.
Am spus ce mi s-a ghicit, încerc sa trec totul prin filtrul rațiunii.
Ma consider o persoana superstițioasă totuși...


#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 09.01.2007
Tehnica poate varia (cafea, stele, chiromantie) dar baza e influenta de medium, adica influenta spiritista. Este o poarta spre occult (asta e de rau). Desigur, mai sunt si habarnistii, care le potrivesc.

#13
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Dura a fost faza ca a cerut sa beau cafeaua, desi nu am voie de la medic.
Am vărsat mare parte jos, nici alta persoana nu trebuia sa bea.

#14
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Ce spune Biblia despre ghicit şi vrăjitorie? : http://moldovacresti...t-si-vrajitorie

"Ghicitul şi vrăjitoria este lucrarea dracilor

Iată un caz descris în cartea Faptele Apostolilor, care scoate în evidenţă acest adevăr:

Pe când ne duceam la locul de rugăciune, ne-a ieşit înainte o roabă care avea un duh de ghicire. Prin ghicire, ea aducea mult câştig stăpânilor ei. Roaba aceasta s-a luat după Pavel şi după noi şi striga: „Oamenii aceştia sunt robii Dumnezeului celui Preaînalt şi ei vă vestesc calea mântuirii.” Aşa a făcut ea timp de mai multe zile. Pavel, necăjit, s-a întors şi a zis duhului: „În Numele lui Isus Hristos îţi poruncesc să ieşi din ea.” Şi a ieşit chiar în ceasul acela. Când au văzut stăpânii roabei că s-a dus nădejdea câştigului lor, au pus mâna pe Pavel şi pe Sila şi i-au târât în piaţă înaintea fruntaşilor. (Faptele Apostolilor 16:16-19)


Roaba a fost în stare să ghicească atât timp cât a fost stăpânită de acel duh necurat şi el era cel care vorbea prin ea. Din moment ce a ieşit duhul din ea, nu a mai putut să ghicească. Tocmai de aceea Dumnezeu condamnă categoric ghicitul şi vrăjitoria, pentru că cei care apelează la vrăjitori şi ghicitori vin sub călăuzirea duhurilor necurate şi a Satanei."

#15
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Noi ne-am dus cu sufletul curat, eu...deja am trecut prin atâtea, încât nu ma mai sperie prea multe.
De partea cealaltă, invers...fara sa treacă prin momente grele, ca multi alții, crede ca nu se poate întâmpla ceva rău.
Optimismul e ceva necesar, oricum.
Pur si simplu ne plictisisem, a fost si un viscol slab...(buna parte ploaie)

#16
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 niculina, on 10 iunie 2015 - 08:08, said:



Nasol daca crezi in chestiile astea.
Cred pentru ca,chiar mi s-au intamplat unele chestii,repet.Îmi aduc aminte cu multi ani in urma,copil fiind cand i-am facut o vizita matusii din Moldova dupa ce le-a ghicit părinților am rugat-o sa se uite si in cana mea.
Mi-a prezis ca voi lua o nota mica la scoala,binenteles ca am luat-o in râs stiindu-ma un elev constiincios,note mai jos de 7 nu am luat niciodată.
Culmea ca peste un timp am luat un 4 sau 5 la o lucrare care ma luase pe nepregatite.
Mai nou,in urma cu un an altcineva mi-a prezis ca o anumită fata se gândeste la mine,fata care a fost cu mine cu masina in locatia x...etc....mi-a spus inclusiv initiala numelui ei..
Nu avea de unde sa stie aceste detalii....
Nici eu nu credeam in asa ceva,sunt un tip normal,pasionat de audiofilie,de casti,boxe,masini...aruncati un ochi pe postarile mele pe acest forum si va veti convinge.Dar asta m-a facut sa deschid topic pe acest subiect...


#17
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Eu sunt pasionata de meteorologie, statistici, fizica, șah...deci de chestii logice.
Cu politica....orice om mai simte nevoia sa spună ceva. Nu noi dărâmam guverne.


Ah, am uitat sa zic de forex. Tot de la statistici vine.

#18
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 02.02.2011

 missionnad, on 10 iunie 2015 - 07:48, said:

Dar nu arata doar necazurile,ci si bucuriile :-)


Si atunci cum iti explici faptul ca ele chiar se intampla,se adeveresc?

Exista efectul de placebo... Daca iti dau o pastila (dar in realitatea e o aspirina combinata  cu ceva) care vindeca leucemia si a doua zi, spui ca te simti extraordinar, deci chiar "te-ai" vindecat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate