Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Renault Megane 3 RS vs Mazda MX 5

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#37
flashvlad

flashvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 03.01.2007
Este atat de "fain" sa ai decapotabila pana la urma?
Nu am avut niciodata una decapotabila si nu as stii la ce sa ma astept pe termen lung.

#38
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008
In Romania, nu prea.  Mai ales daca vorbim de soft-top... am vazut destule vandalizate.  Plus praful / mizeria... nici clima nu consider c-ajuta prea mult.  Daca esti friguros n-o poti folosi (decapotata) decat vreo trei luni, in miezul verii, daca esti ca mine, care fug de soare, o poti folosi doar primavara si toamna, eventual doar noaptea, in timpul verii.
Merge, eventual, ca a doua masina, de fun.

#39
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Alege Mazda, Renault e....Renault (chiar daca e RS). Nu e efectul placebo, dar am prieten de 30 de ani cu Clio RS si se plange intr-una de masina aia. Fiabilitatea nu este deloc punctul forte al marcii franceze.

#40
flashvlad

flashvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 03.01.2007
Apreciez comentariul pentru a merge cu Mazda.
Desi am un Megane 3 din 2010 cu 55 000 km, nu am avut niciodata nici o problema - dar am auzit ca altii au tot avut.

Mazda este fara nici o indoiala mult mai fiabila decat RS-ul.

Legat de Mazda si soft-top - am garaja deci ar diminua riscurile de vandalism.
Iar vremea calda de decapotabila tine chiar 6 luni.
Doar ca e cam nasol ca nu are nici macar torpedou si portbagajul este ultra mic.

Imi este aproape imposibil sa ma decid.

#41
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008
Ai tu garaj, da' cred ca mai parchezi si prin alte parti, nu iesi cu masina doar la plimbare.

#42
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
strict dintre cele doua meganeRS.
totusi in bugetul tau as cauta altceva.

#43
flashvlad

flashvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 03.01.2007

View Postcarmenclara1, on 08 iunie 2015 - 20:18, said:

strict dintre cele doua meganeRS.
totusi in bugetul tau as cauta altceva.

Ce altceva ai putea recomanda la banii acestia care sa aiba renumele si performantele acestor 2 masini?
Daca e de Focus sau Golf - versus Megane - e inutila sugestia deoarece oricum sunt asemenatoare iar meganul arata mult mult mai bine. Ca sa nu mai zic de performante!

#44
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Legat de tarait ma refeream la liniile de tramvai, trecerile de cale ferata, valurile din asfalt si eternele cratere.
La Mazda mai e si partea cu utilitatea f limitata a masinii si ca vei merge oricum prea putin cu ea decapotata.
De aia si ziceam ca poate n-ar fi indicat sa iei una noua. Daca iti dai seama ca nu e pt tine sa nu pierzi prea multi bani.

Mai bine tii Meganul si iei o decapotabila sh la jumatate din pretul la care te gandesti acum.

#45
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008
Ce garda are un RS ?  Ca eu, cu 13 cm si suspensie sport, chiar nu ma tarai.

#46
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,141
  • Înscris: 05.08.2005
daca iti place asa mult Mazda mergi la un test drive cu ea acuma, mai ales ca e perioada perfecta si vezi cum ti se pare, ca din poze e una, in realitate e alta. Daca tii meganul pe care il ai deja, poti sa iei mazda linistit.

#47
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostBarboso, on 08 iunie 2015 - 21:25, said:

Ce garda are un RS ?  Ca eu, cu 13 cm si suspensie sport, chiar nu ma tarai.
Daca ai merge pe 2 degete de guma intre asfalt si janta si suspensie sport te-ai tarai.

https://www.google.r...ved=0CAYQ_AUoAQ

#48
flashvlad

flashvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 03.01.2007

View Postt-balt, on 08 iunie 2015 - 21:28, said:

daca iti place asa mult Mazda mergi la un test drive cu ea acuma, mai ales ca e perioada perfecta si vezi cum ti se pare, ca din poze e una, in realitate e alta. Daca tii meganul pe care il ai deja, poti sa iei mazda linistit.

Nu mai au mazda MX-5 pana in toamna la teste. Se asteapta noul model 2015 in Octombrie cica.
Rs-ul l-am testat stiu ce poate.

View Postunderb, on 08 iunie 2015 - 21:14, said:

Legat de tarait ma refeream la liniile de tramvai, trecerile de cale ferata, valurile din asfalt si eternele cratere.
La Mazda mai e si partea cu utilitatea f limitata a masinii si ca vei merge oricum prea putin cu ea decapotata.
De aia si ziceam ca poate n-ar fi indicat sa iei una noua. Daca iti dai seama ca nu e pt tine sa nu pierzi prea multi bani.

Mai bine tii Meganul si iei o decapotabila sh la jumatate din pretul la care te gandesti acum.

As putea la juma de pret gunoiul acesta:
http://www.mobile.de...5001,vcg:cabrio

#49
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postflashvlad, on 08 iunie 2015 - 20:52, said:

Ce altceva ai putea recomanda la banii acestia care sa aiba renumele si performantele acestor 2 masini?
Daca e de Focus sau Golf - versus Megane - e inutila sugestia deoarece oricum sunt asemenatoare iar meganul arata mult mult mai bine. Ca sa nu mai zic de performante!
http://suchen.mobile...42&pageNumber=1

#50
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008

View Postunderb, on 08 iunie 2015 - 21:35, said:

Daca ai merge pe 2 degete de guma intre asfalt si janta si suspensie sport te-ai tarai.
Merg pe "doua degete si-o unghie".  RS (m-ai facut sa-l caut) are talon de 94, eu am de 97,5.
Nu-i gasesc, totusi, garda la sol.

#51
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,141
  • Înscris: 05.08.2005
http://www.mobile.de.../206811592.html uite aici ceva mai interesant daca tot vrei roadster.

#52
flashvlad

flashvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 03.01.2007

View Postt-balt, on 08 iunie 2015 - 22:05, said:

http://www.mobile.de.../206811592.html uite aici ceva mai interesant daca tot vrei roadster.

Asta este o masina din 2012 aproape lafel la pret ca Mazda care este una nou nouta....
nu inteleg de ce romanii sunt atat de disperati dupa bemvew...

#53
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Cati dintre parerologii de aici au condus ambele masini macar 2-3 zile ca sa isi dea cu parerea?

Sfatul 1. Plimba-te cu masinile, vezi in care te simti mai bine, care iti place.

Sfatul 2. Dupa ce te-ai hotarat pe care o vrei dintre cele 2, da cu banu', o moneda de 1 euro e ideala. Daca iese marca, iei Mazda, daca iese banu iei Renaultu.

Sfatul 3. Ignora cele 2 sfaturi de pana acum si cumpara-ti un golf diesel Posted Image

Sfatul 4. Ignora sfatul 3 si gandeste-te ce masina SH poti sa iti iei cu 26 de mii de euro. Adica nu o Mazda sau un Renault, poti de ex. sa iti iei o Honda S2000 (ceva legendar) sau un Civic Type R (daca esti cu japan ichi ban) sau un M3 90 sau un 123d (are 200 de cai diesel la 2.0) etc. si sa ramai si cu niste bani pe care sa ii spargi prin Ibiza cu noua masina.

Stii ce e M3 nu?

View Postflashvlad, on 08 iunie 2015 - 22:17, said:

Asta este o masina din 2012 aproape lafel la pret ca mazda care este una nou nouta....
nu inteleg de ce romanii sunt atat de disperati dupa bemvew...

Eu nu inteleg cum poti sa compari basina aia de mazda nou nouta (da, tragi tu prima basina in ea, dar cam asta e singurul avantaj) cu un z4 cu bodykit de m. Tre'sa fii tabula rasa dar rau de tot.

Edited by a3ds, 09 June 2015 - 02:06.


#54
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Posta3ds, on 09 iunie 2015 - 02:03, said:

Cati dintre parerologii de aici au condus ambele masini macar 2-3 zile ca sa isi dea cu parerea?

Sfatul 1. Plimba-te cu masinile, vezi in care te simti mai bine, care iti place.

Sfatul 2. Dupa ce te-ai hotarat pe care o vrei dintre cele 2, da cu banu', o moneda de 1 euro e ideala. Daca iese marca, iei Mazda, daca iese banu iei Renaultu.

Sfatul 3. Ignora cele 2 sfaturi de pana acum si cumpara-ti un golf diesel Posted Image

Sfatul 4. Ignora sfatul 3 si gandeste-te ce masina SH poti sa iti iei cu 26 de mii de euro. Adica nu o Mazda sau un Renault, poti de ex. sa iti iei o Honda S2000 (ceva legendar) sau un Civic Type R (daca esti cu japan ichi ban) sau un M3 90 sau un 123d (are 200 de cai diesel la 2.0) etc. si sa ramai si cu niste bani pe care sa ii spargi prin Ibiza cu noua masina.

Stii ce e M3 nu?



Eu nu inteleg cum poti sa compari basina aia de mazda nou nouta (da, tragi tu prima basina in ea, dar cam asta e singurul avantaj) cu un z4 cu bodykit de m. Tre'sa fii tabula rasa dar rau de tot.
Totul a fost logic in postul tau pana ai comparat o japoneza noua, o legenda a roadsterelor cu un BMW sh.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate