Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Renault Megane 3 RS vs Mazda MX 5

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#19
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,147
  • Înscris: 08.12.2008

View PostBarboso, on 07 iunie 2015 - 14:34, said:

No shit, Sherlock !
I-auzi, n-a reusit varu' sa vanda nici un Renault pe-o piata pe care Renault nici n-a incercat sa intre.  Asta da rationament !   Posted Image

Ba a incercat sa intre. Nu acum, ci in anii '70. Si-a luat-o peste bot si au plecat cu coada intre picioare. De-asta le este teama sa intre din nou acolo, iar fanii sustin ca defapt Renault nu vrea ca nu este o piata cu potential. Si poate asa este pentru ca acolo de Renault au auzit prea putini.
In alta ordine de idei e cam ciudat ce ne cere initiatorul. E ca si cum ar intreba cineva ce sa aleaga dintre Ford Fusion sau VW Sharan.
Mazda este gandita diferit fata de Renault. Este o masina sport, cabrio si f fiabila. Este absurd sa-i reprosezi ca nu ai spatiu.
Renault este gandit si pentru mai multi de doi. Mai arunci in portbagaj un troler cand mergi in concediu si nu faci la gagica freza turbo daca mergi cateva sute de km cu peste 120 km/h.
La 26000 de euro, daca vrei ceva cu care sa impresionezi o gagica si ceva cool pentru tine, poate ca e ok sa te uiti si la Alfa Romeo Giulietta de 150 sau 170 CP. Ai de toate: spatiu, eleganta, sportivitate, dotari bune, motor bun... si o gagica in dreapta. Sau la Seat Leon pe care cred ca poti sa-l iei cu 1.8 TSI de 180 CP cu DSG.

Edited by LauCalin, 07 June 2015 - 20:31.


#20
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

1. Ba a incercat sa intre. Nu acum, ci in anii '70. Si-a luat-o peste bot si au plecat cu coada intre picioare.

2. De-asta le este teama sa intre din nou acolo, iar fanii sustin ca defapt Renault nu vrea ca nu este o piata cu potential.

3. Si poate asa este pentru ca acolo de Renault au auzit prea putini.
1. "Povesti" din secolul trecut, cand majoritatea celor de-aici nici nu erau nascuti.  Iar cei care eram nascuti abia incepeam sa mergem pe bicicleta.

2. Eu unu-s departe de a fi fan Renault.  Sau frantuzoaice.  Sau europene, in general.

3. Pai nu prea au auzit.  Si-n general de europenele non-premium, cu exceptia VW, si ala destul de timid...  abia in ultimii cativa ani a mai prins ceva teren.
Iar "ascutitorile" din Europa cu greu vor patrunde in SUA, asa cum si "monstrii" lor greu intra in Europa.  Cum am zis mai sus, cultura / filozofia auto difera foarte mult.
Cum zicea o poza luata de pe alt topic...
Attached File  aVWnjnd_700b.jpg   51.95K   15 downloads)
Cand ii propui americanului motoare de 0.9-2.0...
Si, sincer, la taxele si la preturile lor la benzina, nici eu nu m-as uita la ceva sub 3.0... da' mai probabil 4.0 si peste, vreun V8, ceva.

Edited by Barboso, 07 June 2015 - 21:11.


#21
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,147
  • Înscris: 08.12.2008
Faptul ca s-a intamplat acum vreo 40 de ani, nu este o scuza. Pana la urma acest domeniu nu se rezuma la ce s-a intamplat de cand existi tu sau eu. Ca off topic, asa am putea spune ca si Ford a avut uzine in Romania in perioada interbelica. Dar cui ii pasa?! Ca niciunul dintre noi nu traia pe vremea aia.
In ultimii 10 ani si mentalitatea americanilor s-a mai schimbat si motoarele mici aspirate sau supaalimentate incep sa-si faca loc. Iar primele semnale le-au dat japonezii in anii '90.
Iar despre VW, este prezent in SUA din 1955. Nu au avut vanzari mari... defapt vanzarile mai bune sunt de cand Wintekorn isi doreste ca VW sa ajunga pe primul loc. VW in America a crescut mai mult datorita lui Audi care de prin 2002-2003 vinde tot mai bine de la an la an si a "furat" multi clienti de la Mercedes si Lexus.

#22
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

Faptul ca s-a intamplat acum vreo 40 de ani, nu este o scuza.
De-acum 40 de ani, masina s-a cam reinventat.

Quote

In ultimii 10 ani si mentalitatea americanilor s-a mai schimbat si motoarele mici aspirate sau supaalimentate incep sa-si faca loc. Iar primele semnale le-au dat japonezii in anii '90.
Corect.  "Meritele" crizei.  Sa vedem cat o sa-i tina.
Dar tot japonezii (si coreenii) vor domina mult timp piata "motoraselor".

Quote

Iar despre VW, este prezent in SUA din 1955. Nu au avut vanzari mari... defapt vanzarile mai bune sunt de cand Wintekorn isi doreste ca VW sa ajunga pe primul loc. VW in America a crescut mai mult datorita lui Audi care de prin 2002-2003 vinde tot mai bine de la an la an si a "furat" multi clienti de la Mercedes si Lexus.
Si-asta-i corect dar, fara a intra in atatea detalii, asta am spus si eu: VW era si este singura masina europeana (non-premium si "non-sport") mai cunoscuta la ei, si abia de cativa ani a inceput sa vanda ceva mai mult.
Aaa, si mai era Saab.  Volvo il socotesc la premium.

#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Mi-e ca o sa ti se ia repede de oricare dintre ele si cam strici aiurea banii pe o masina noua de genul asta. Nu de alta dar mai mult o sa te tarai decat o sa te dai iar pe unde tu o sa te tarai alti vor trece fluierand.

Edited by underb, 07 June 2015 - 22:31.


#24
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

View Postbobalex18, on 07 iunie 2015 - 17:06, said:

Poti sa gasesti o oferta buna la Toyota 86 care este altceva
eu am mers pe toyota 86 pentru simplul motiv ca in mx-5 nu incapeam. lasand la o parte glumele cu golf cupra, leon rs si octavia gti (sau cum le-au mai invartit numele la generatia curenta), rs-ul este o masina excelenta, dar din cu totul alta clasa. dintre astea 2 eu as merge clar pe mx-5, dar depinde ce asteptari ai de la ea. daca vrei sa fii primul la urmatorul semafor sau in track day pe adancata, clar rs-ul este optiunea corecta. daca vrei sa te bucuri de condus, nu te grabesti nicaieri si pt tine familia inseamna cel mult blonda aia din weekend pe care ai uitat cum o cheama, mx-5. sunt atat de multe de spus pe topicul asta ca nici nu stiu de unde sa incep.

#25
flashvlad

flashvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 03.01.2007
@ t-balt  si born2lose

Multumesc frumos pentru  niste sfaturi foarte bune care m-au pus pe ganduri. Ramane sa ma mai gandesc.

Multumesc de altfel si lui underb care m-a pus pe ganduri legat de aruncatul banilor pe geam pentru o asemenea masina - desi un RS sau oricare dintre cele mentionate de voi isi pastreaza valoare de revanzare destul de bine dat fiind faptul ca sunt masini de genul acesta.
UNDERB, de ce zici tu ca o sa "ma tarai" - nu am prins metafora...

Eu m-am documentat si m-am pus la curent cu toate HH si optiunea care mi-a placut cel mai mult a fost Meganul RS. Insa nu ma pot decide daca vreau acest HH sau mai degraba MX-5-ul care iti ofera o alta experienta.

#26
flashvlad

flashvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 03.01.2007
Eu sunt de parere ca cei care arunca cu cacat intr-o masina de genul Mazda MX-5 si zic ca e de muieri etc este clar ca nu prea au habar nimic de masini.
Ba mai mult, sunt convins ca unii considera masina doar bemvew si Audi ca doar romanul pana nu e meltean nu se lasa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8_5z15gA8K4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
eu sunt convins ca in momentul in care mai multe site-uri de specialitate -si nu ma refer la alea din romania zic ca Mazda MX5 este cea mai buna masina sport pentru femei au dreptate

#28
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Ia o Alfa 4c daca tot te gandesti la doua locuri

#29
flashvlad

flashvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 03.01.2007

View Postjoseph_lacroix, on 08 iunie 2015 - 10:23, said:

eu sunt convins ca in momentul in care mai multe site-uri de specialitate -si nu ma refer la alea din romania zic ca Mazda MX5 este cea mai buna masina sport pentru femei au dreptate

surprinzator 70% din cumparatori sunt barbati :)

#30
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004

View Postrobylup, on 08 iunie 2015 - 11:07, said:

Ia o Alfa 4c daca tot te gandesti la doua locuri
schimbam subiectul - deja de banii aia isi ia noul mustang (care nu este doar o masina superba, ci este mai nou si practica) si ii raman bani si de un rs...

#31
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Complet de acord, dar ce impozite si ce consum are un mustang 5.0 v8?
Am vorbit si eu ca sa nu tac. ;)

#32
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,794
  • Înscris: 06.09.2004
vorbesc de mustangul ecoboost de 2.3, care la impozit e sub 1000 ron pe an, iar consumul e sub cel de Megane rs     :)    imi place foarte mult Toyota gt86, dar cred ca as fi ales mustangul, daca as fi avut optiunea asta atunci    :)

#33
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,147
  • Înscris: 08.12.2008

View Postjoseph_lacroix, on 08 iunie 2015 - 10:23, said:

eu sunt convins ca in momentul in care mai multe site-uri de specialitate -si nu ma refer la alea din romania zic ca Mazda MX5 este cea mai buna masina sport pentru femei au dreptate

Ce face masina asta sa fie pentru femei? Chiar sunt curios sa-mi explici daca esti asa convins. Dar sa-mi spui cu (,) cuvintele tale. Lasa ce spune presa. Ca daca te iei dupa presa unele marci nici nu ar trebui sa mai fie pe piata. Plus ca uneori mai mananca si rahat.

#34
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013

View PostLauCalin, on 08 iunie 2015 - 13:37, said:


Ce face masina asta sa fie pentru femei? Chiar sunt curios sa-mi explici daca esti asa convins. Dar sa-mi spui cu (,) cuvintele tale. Lasa ce spune presa. Ca daca te iei dupa presa unele marci nici nu ar trebui sa mai fie pe piata. Plus ca uneori mai mananca si rahat.

corect numai ca atunci cand top 10 siteuri auto din lume o numesc perfect chick car e o pb ba maimult sunt site-uri care fac misto de barbatii care conduc MX5  

#35
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Asa fac misto si de Fiat 500, dar da-mi mie un 500 Abarth sa vezi cum le dau m*** din mers ziaristilor astia atotstiutori. Gusturile omului nu se discuta. Punct. Vreau sa imi iau masina roz , imi iau masina roz, chiar daca am 1.85 si 100 de kg, asta e placerea mea, fetish-ul meu sau ce-o fii si atat.

Ontopic, eu as merge pe Megane doar pt ca e mai spatioasa, mx-ul l-as alege ca a doua masina

Edited by robylup, 08 June 2015 - 15:30.


#36
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,147
  • Înscris: 08.12.2008
Chiar cunosc pe cineva solid, de vreo 90 de km si 2 metri inaltime care conduce un 500 Abarth si face ceva pe parerea unora. Eu am un New Beetle si la fel procedez si eu. Am multe motive sa-mi placa masina aia si chiar nu ma intereseaza parerea altora. Masina, ratele, taxele, impozitele, benzina nu o platesc aia care fac gura si misto de masina ta. Motiv pentru care ai tot dreptul sa te doara in cot de ce zic sau cred ei. ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate