Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Telefon display vizibil la soare

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Clearblack iti spune ceva? E a dracului de greu de comercializat....se da pe sub mana la pachet cu folia aia de buchet de flori.
http://www.windowsce...reen-technology

#20
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014

 pitbululrosu, on 23 mai 2015 - 20:43, said:



Ms frumos!


Are funcția aia de lizibilitate în lumină solară si Nokia Lumia 520, intri la setari/afișare,si este acolo funcția aia,da am activat-o si luminozitatea pe automat si nu se vede aproape nimic la soare !

Ms la toți pentru ajutorul informativ!


#21
vladonetcb

vladonetcb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 08.11.2014

 pitbululrosu, on 23 mai 2015 - 20:59, said:

Inseamna ca nu am fost informat cum trebuie,scuze. Insa pt celelalte modele de Lumia despre care am vb,te asigur ca sunt excelente in soare.( Lumia 520 nu am avut)

Edited by vladonetcb, 23 May 2015 - 21:07.


#22
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014

 vladonetcb, on 23 mai 2015 - 21:06, said:


Inseamna ca nu am fost informat cum trebuie,scuze. Insa pt celelalte modele de Lumia despre care am vb,te asigur ca sunt excelente in soare.( Lumia 520 nu am avut)

Am înțeles,o să-mi iau un Lumia cu funcția aia pentru soare,da nu știu ce model să aleg că ai zis mai multe?

Da sticla aia gorila 3 ajută cu ceva în contra reflexelor solare?(vb de display IPS LCD  la telefoane)

#23
vladonetcb

vladonetcb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 08.11.2014

 pitbululrosu, on 23 mai 2015 - 21:19, said:

Am înțeles,o să-mi iau un Lumia cu funcția aia pentru soare,da nu știu ce model să aleg că ai zis mai multe?

Da sticla aia gorila 3 ajută cu ceva în contra reflexelor solare?(vb de display IPS LCD  la telefoane)

Depinde de buget si pt ce ai nevoie. Sunt telefoane cu specificatii diferite,prin urmare si pretul difera cu destul de mult. Mai este si Lumia 735 pe care l-au recomandat colegii,care ar fi mai ieftin dintre modelele astea. A,si depinde si de unde e cumparat,pt ca difera preturile.
Legat de Gorila Glass,nu stiu sa raspund,nu ma pricep la chestii de genul...

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

 augustinionut, on 23 mai 2015 - 20:51, said:

Clearblack iti spune ceva? E a dracului de greu de comercializat....se da pe sub mana la pachet cu folia aia de buchet de flori.
http://www.windowsce...reen-technology

Din pacate nu este asa.
Clearblack este o tehnologie care face exact invers fata de ce povesteam eu.
Opreste lumina solara, de la parazitarea luminii de backlight.
Problema este ca la lumina naturala puternica, pupila ochiului se inchide, si ecranul iluminat doar cu backlight pare f. beznos, deoarece backlightul are intensitate luminoasa foarte mica fata de lumina soarelui, chiar daca pt. interior poate sa fie chiar absurd de exagerata.

Clearblack este OK doar daca ecranul acopera absolut tot campul de vedere, cu rama neagra in jur.
Altfel, daca vezi si in jur obiecte iluminate natural puternic, pupila se inchide, si ecranul se vede slab.

Pt. interior, 100-150 cd/m2 , este destul, nu ai nevoie de 300-500 care sa-ti arda retina.
Dar 200-550 cd/m2 , este infim fata de 100000-400000 lux cat ajunge lumina soarelui in exterior.

Edited by loock, 23 May 2015 - 22:57.


#25
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Nu incerca sa ma lamuresti....cand imi arati brevetul am sa discut cu tine :)
PS:  no offence :D

#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Tehnologia este patentata din anii '60 sec 20, si a fost deja utilizata la miliarde de ecrane.

Din aceste miliarde, cele full color au fost doar cateva milioane.

Edited by loock, 23 May 2015 - 23:03.


#27
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Si daca e asa de buna de ce nu se foloseste? :D Ca parca era cuantica si scumpa si costisitoare, valeu viata....

#28
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Pana la urma omul isi ia telefon cu ecran cu patent sau nu? Posted Image

#29
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 pitbululrosu, on 23 mai 2015 - 21:19, said:

Am înțeles,o să-mi iau un Lumia cu funcția aia pentru soare,da nu știu ce model să aleg că ai zis mai multe?

Acea functie nu este suficienta. Cred ca toate telefoanele Lumia o au, inclusiv cele mai ieftine.
Dar daca tu ai ramas cu impresia ca vezi pe Lumia 530 in lumina Soarelui la fel de bine ca pe 730, de exemplu, atunci faci o greseala, deoarece diferenta este enorma. Intamplator le-am vazut pe amandoua unul langa celalalt, ambele cu functia respectiva activata si luminozitatea maxima.
Daca vrei un Windows Phone pe care sa se vada bine in lumina Soarelui, atunci ia unul cu display OLED... Sau macar cu un display IPS, dar tot ar fi o diferenta.

#30
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014

 _-_, on 24 mai 2015 - 07:30, said:



Acea functie nu este suficienta. Cred ca toate telefoanele Lumia o au, inclusiv cele mai ieftine.
Dar daca tu ai ramas cu impresia ca vezi pe Lumia 530 in lumina Soarelui la fel de bine ca pe 730, de exemplu, atunci faci o greseala, deoarece diferenta este enorma. Intamplator le-am vazut pe amandoua unul langa celalalt, ambele cu functia respectiva activata si luminozitatea maxima.
Daca vrei un Windows Phone pe care sa se vada bine in lumina Soarelui, atunci ia unul cu display OLED... Sau macar cu un display IPS, dar tot ar fi o diferenta.

Ce diferență este colegule te rog?

#31
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pe Lumia 530 pur si simplu nu se vede in lumina directa a soarelui. Trebuie sa faci efort ca sa distingi cat de cat ce este pe ecran. Deci recomandarea mea este sa te orientezi spre un smartphone cu display OLED sau IPS.

Iar in ceea ce priveste display-ul OLED vs IPS nu pot sa ma pronunt, dar asa cum am scris mai sus, cred ca o diferenta tot ar trebui sa fie.
Nu pot sa ma pronunt, deoarece nu am avut ocazia sa verific cum se vede in lumina soarelui un Lumia cu IPS. In schimb este cert ca pe ecranul de la Lumia 730 (care are display OLED) cand fac fotografii in lumina soarelui cu soarele reflectandu-se drept in ecran pur si simplu vad mai bine decat pe oricare smartphone sau tableta cu display IPS pe care le-am detinut.
Cel putin la 730 tehnologia OLED imbinata cu luminozitatea puternica a ecranului face o diferenta fata de orice altceva am avut sau am vazut: detaliile se vad clar, culorile isi pastreaza caracteristicile si sunt mai vii.
In plus mai conteaza si un alt factor: display-ul OLED reduce mai putin din autonomia pe baterie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate