Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Dinamica economica, sociala si culturala a oraselor din Romania

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12561 replies to this topic

#7039
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009
Niciodata Clujelul nu a dominat la capitolul evenimente in Romania, poate doar in frustrarea care te macina de ani de zile fata de Bucuresti. Stiu ca postul tau nu e decat incitator, insa n-o sa-ti dau nici de data asta satisfactia de a ramane macar cu iluziile.
Evenimentul anului, daca tot e sa vorbim de asa ceva, prin amploare, rafinament si calitate este Festivalul George Enescu. Untoldul marcheaza la cantitate, pt ca la 400 lei abonamentul pt toate cele 4 zile si toti cei peste 150 de artisti, calitatea/actul artistic e mai discutabil. Si asta chiar si cu line up-ul de care faci atata caz, care nu sunt altceva decat tot niste armini, dimitri, hardwelli, etc, adica întâlnirea anuala de la Cluj. Chiar tu reacunosteai oarecum acest lucru spunând ca important e afluxul de spectatori care lasa banii in Cluj. Deci mai mult e valoare economica decat artistica. Iar daca dam la o parte actul artistic, atunci Untoldul rivalizeaza de exemplu cu sarbatoarea Sf. Paraschiva din Iasi, unde locuitori din toata tara iau cu asalt Iasiul. Concert cu valoare adaugata artistica mare este, intradevar, Depeche Mode, insa asta doar pt voi, fiindca in Bucuresti deja celebra trupa a concertat de 2 ori. Andreea Bocelli este un alt concert cu act artistic insa la Bucuresti nu produce valva pe care o produce la voi, si acest artist concertând deja la noi.
La capitolul sportiv cele doua campionate, de baschet si gimnastica, se organizeaza la voi doar pt ca Bucurestiul nu si-a facut sala polivalenta asa cum planuisera, la fel la fotbal, doar pt ca Arena Nationala e suspendata pt echipa nationala. Deci, la mica ciupeala as putea spune. Insa lucrurile astea sunt temporare, când Bucuretsiul va avea sala polivalenta gata, iar Craiova isi va fi inaugurat arena, sansele voastre de a organiza vreun asemenea eveniment sportiv vor scadea dramatic.
Stiu ca detesti asta, insa Bucurestiul ofera cele mai calitative si cea mai mare varietate de evenimente de entertainment si culturale din Romania, e de ajuns sa intri pe eventim sa vezi ca mai mult de jumatate din evenimente sunt in capitala tarii tale.

#7040
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttoniq, on 26 martie 2017 - 11:37, said:

Stiu ca detesti asta, insa Bucurestiul ofera cele mai calitative si cea mai mare varietate de evenimente de entertainment si culturale din Romania, e de ajuns sa intri pe eventim sa vezi ca mai mult de jumatate din evenimente sunt in capitala tarii tale.
Doar ca din primele 5 la vanzari pe Eventim, 4 sunt la Cluj, inclusiv primele 3 locuri ;) Da, la numar de evenimente de importanta medie sau redusa sunteti lideri, ca de obicei.

PS: si locul 4 e in Mures :)

#7041
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 26 martie 2017 - 11:57, said:

Doar ca din primele 5 la vanzari pe Eventim, 4 sunt la Cluj, inclusiv primele 3 locuri Posted Image Da, la numar de evenimente de importanta medie sau redusa sunteti lideri, ca de obicei.

PS: si locul 4 e in Mures Posted Image

E vorba de un asa zis clasament care se schimba permanent, acum vreo 2-3 luni avea alta configuratie, insa nu asta e important, repet, daca s-ar fi vandut bilete pe eventim la sarbatoarea Sf Paraschiva din Iasi evenimentul era pe locul 1 marea majoritate a anului. Nu mai zic ca totul e in functie de interes, eventim e bun când arata ce vrei sa vezi, in caz contrar il acuzai ca e de sorginte bucuresteana. Stiu ca e frustrant când deschizi site-ul sa vezi ca marea majoritate a evenimentelor sunt in Bucuresti si, mai nasol, doar o mica parte din ce se intampla in Clujel e pe placul tau.

#7042
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,766
  • Înscris: 01.10.2002

View Posttoniq, on 26 martie 2017 - 11:37, said:

Iar daca dam la o parte actul artistic, atunci Untoldul rivalizeaza de exemplu cu sarbatoarea Sf. Paraschiva din Iasi, unde locuitori din toata tara iau cu asalt Iasiul.
...
Stiu ca detesti asta, insa Bucurestiul ofera cele mai calitative si cea mai mare varietate de evenimente de entertainment si culturale din Romania, e de ajuns sa intri pe eventim sa vezi ca mai mult de jumatate din evenimente sunt in capitala tarii tale.
Singurele evenimente notabile de care imi amintesc sunt Vanghelioanele, care, luand in considerare actul artistic, chiar imi amintesc de sarbatoarea Sf. Paraschiva...

View PostHunor_66, on 06 martie 2017 - 23:09, said:

Turismul pentru degustari de vinuri este un domeniu extrem de profi si de restrans, trebuie sa ai deja o mare deschidere turistica ca sa faci si acest turism de nisa.
Lucrurile se misca in vest deja si in acest domeniu, Vinvest, cel mai mare eveniment din Romania dedicat vinului va avea loc saptamana viitoare:
http://www.timisoren...despre/vinvest/

Edited by Wotan, 26 March 2017 - 13:00.


#7043
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttoniq, on 26 martie 2017 - 12:15, said:

E vorba de un asa zis clasament care se schimba permanent, acum vreo 2-3 luni avea alta configuratie
Doar ca in 90% din timp are in top evenimente clujene ;)

Nu prea e mare competitie anul asta, primele trei evenimente muzicale si primele trei sportive sunt la Cluj.

George Enescu cu concerte de 1.000 de spectatori pe "main event" nu poate fi comparat cu evenimente care au 75.000 de spectatori/"main event", plus ca e un eveniment finantat din greu de stat, nu are legatura cu piata "reala" de evenimente, nu l-ar organiza nici un privat daca n-ar veni statul sa bage milioane de euro. De aia si impactul lui media e mai redus fata de Untold/marile concerte, e sustinut media tot de stat, adicã TVR, Radio Romania, etc.

Eu n-am nici o problema cu George Enescu, e binevenit (nu doar ascult mult mai multa muzica clasica decât ce e la Untold, dar pot sa si cant câteva piese de muzica clasica la pian), problema e ca alte festivaluri de anvergura gen FITS sau TIFF nu se bucura in aceeasi mãsura de finantari de la stat, nici pe departe. E mult prea favorizat ca si finantare fata de alte festivaluri culturale si componenta de evenimente nationale e inca prea slaba, tinand cont ca e fãcut si din banii mei. Din aia 8-9 milioane de euro de la stat, clujenii dau proporțional vreo 400.000 de euro si in schimb primesc de la George Enescu un eveniment care se poate face cu maxim 20.000 de euro. Si nu e ca si cum restul de bani ar merge mãcar spre Toamna Muzicala Clujeana, Festivalul Mozart sau alt eveniment de profil clujean.

Edited by utopium, 26 March 2017 - 13:26.


#7044
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,766
  • Înscris: 01.10.2002
Daca luam in considerare si evenimente culturale din vestul tarii, gen Festivalul de Jazz de la Garana, care aduna peste 10.000 de oameni in fiecare an,  respectiv JazzTM din Timisoara, care aduna si el cateva mii de spectatori, Bucurestiul cade si mai jos in clasament...

#7045
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 26 martie 2017 - 13:00, said:

Doar ca in 90% din timp are in top evenimente clujene Posted Image

Nu prea e mare competitie anul asta, primele trei evenimente muzicale si primele trei sportive sunt la Cluj.

George Enescu cu concerte de 1.000 de spectatori pe "main event" nu poate fi comparat cu evenimente care au 75.000 de spectatori/"main event", plus ca e un eveniment finantat din greu de stat, nu are legatura cu piata "reala" de evenimente, nu l-ar organiza nici un privat daca n-ar veni statul sa bage milioane de euro. De aia si impactul lui media e mai redus fata de Untold/marile concerte, e sustinut media tot de stat, adică TVR, Radio Romania, etc.

Eu n-am nici o problema cu George Enescu, e binevenit (nu doar ascult mult mai multa muzica clasica decât ce e la Untold, dar pot sa si cant câteva piese de muzica clasica la pian), problema e ca alte festivaluri de anvergura gen FITS sau TIFF nu se bucura in aceeasi măsura de finantari de la stat, nici pe departe. E mult prea favorizat ca si finantare fata de alte festivaluri culturale si componenta de evenimente nationale e inca prea slaba, tinand cont ca e făcut si din banii mei. Din aia 8-9 milioane de euro de la stat, clujenii dau proporțional vreo 400.000 de euro si in schimb primesc de la George Enescu un eveniment care se poate face cu maxim 20.000 de euro. Si nu e ca si cum restul de bani ar merge măcar spre Toamna Muzicala Clujeana, Festivalul Mozart sau alt eveniment de profil clujean.

Am mai vorbit de anvergura Festivalului George Enescu, e un eveniment de top mondial si când zic de top inteleg ca este in primele 3 la nivel mondial, daca intelegi semnificatia acestui cuvant, adica festivalul bucurestean este dupa BBC Proms si Festivalul din Lucerna. Nu exista ceva echivalent in Romania sunb aspectul calitatii. La Bucuresti vine crema cremelor, ca sa zic asa, in domeniu. Adica Orchestra Scala di Milano, Orchestra Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Royal Concertgebouw Amsterdam, Munchner Philharmoniker, London Philharmonic Orchestra. Plus dirijori ca Zubin Mehta, Antonio Pappano, Daniele Gatti, Valery Gergiev, Charles Dutoit,  Riccardo Chailly, Michail Pletnev și Vladimir Jurowski, sau alti pianisti, tenori, soprane, etc de super-clasa. Prin urmare si pretul abonamentelor este ceva gen 2.800, 2.700, 2.200 lei, etc, nu 400 lei precum la adunarea voastra clujeana. De aici si nevoia de finantare publica practicata in toate statele lumii si inclusiv la Cluj. Chiar Untold-ul e prilej de sifonare de bani publici, stai linistit ca dedesubturile afacerii nu sunt cunoscute in totalitate. Nu prea exista mare eveniment fara sprijin local sub diverse forme.
Deci Festivalul Enescu nu are echivalent in Romania prin clasa, calitatea artistilor si rafinamentul actului artistic. Un Untold mai apare pe ici si acolo, chiar Zutopia care nu cred ca a fost conceput ca festival anual, ci un eveniment creat in jurul concertului Rihannei, insa a avut un line up ca medie superior, chiar net superior, Untoldului si cu vreo 70-80% din vanzarile festivalului vostru in doar 2 zile, nu 4 zile ca la voi.
Asadar cam degeaba te agiti, 1-2 evenimente unde se aduna lume multa nu inseamna valoare adaugata artistica mare, varietatea si multitudinea evenimentelor din Bucuresti arata o piata matura, la un alt nivel. Dupa logica ta Clujelul ar fi mai tare decat multe capitale din Europa unde este destul de dificil sa ai in fiecare an cate un eveniment unde vinzi circa 70-80.000  bilete/abonamente. Mai mult, ar inseamna ca unele orasele din Europa unde au loc festivaluri monstru/adunari generale gen Untold sa fie cotate mai bine decat orasele dezvoltate din pct-ul asta de vedere, insa care nu au intr-un anumit an un eveniment cu o asemenea vanzare de bilete, insa are suficiente evenimente ca multitudine si varietate incat sa fie la o distanta preciabila fata de oraselul care gazduieste festivalul-monstru.
Daca e sa ne uitam la cifra de afaceri pe acest domeniu ai sa vezi ca Clujelul nu are absolut nicio sansa, adica este, folosind expresia cu care te-am obisnuit, la ani lumina distanta. Eu cred ca  asta e un criteriu sau indicator mult mai relevant pt a dimensiona corect piata evenimentelor din cele 2 orase. Te las pe tine, ca tot iti place statistica, sa ne spui cifra de afaceri totala in Bucuresti si Clujel pe caen 9001, 9002, 9003 si 9004. Posted Image

Edited by toniq, 26 March 2017 - 14:44.


#7046
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,766
  • Înscris: 01.10.2002

View Posttoniq, on 26 martie 2017 - 14:40, said:

Am mai vorbit de anvergura Festivalului George Enescu, e un eveniment de top mondial si când zic de top inteleg ca este in primele 3 la nivel mondial, daca intelegi semnificatia acestui cuvant, adica festivalul bucurestean este dupa BBC Proms si Festivalul din Lucerna. Nu exista ceva echivalent in Romania sunb aspectul calitatii.
Festivalul din Salzburg, orasul lui Mozart, are loc din 1920, si are un numar mai mare de participanti, cu concerte in locatii diferite, intinse pe durata a 10 zile:  http://www.salzburge...piele.at/summer
Iar la 7 ore de condus pe autostrada, Salzburg e mai aproape pentru melomanii din zona noastra.

Edited by Wotan, 26 March 2017 - 16:33.


#7047
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
7 ore pe autostradă e mai aproape decât jumate de oră + o altă oră cu avionul? Serios, uneori oferi niște argumente nedemne de threadul ăsta. La fel ca și postarea anterioară în care spui că tot ce știi despre București e că are vanghelioane.

#7048
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,766
  • Înscris: 01.10.2002
Ai evident si optiunea zburatului, daca ti se pare mai usor, desi de pe Timisoara nu este cursa directa, asa ca tot cam la acelasi numar de ore ajungi. Pentru mine 7-9 ore pe autostrada sunt confortabile, nu ma obosesc, dar prefer flexibilitatea oferita de masina. In schimb, aceeasi durata de timp pe minunatele drumuri nationale patriei mi s-ar parea un cosmar. Anul trecut am urcat pe Moldoveanu prin Valea Rea, a trebuit sa trec prin defileul Oltului. Aglomeratie, blocaje, idioti disperati care fortau depasiri in curbe. Din pacate, nici Transfagarasanul nu e o alternativa pentru in weekend e aproape blocat in partea sudica, ies argesenii si pitestenii la gratar: https://epitesti.ro/...-transfagarasan
Avand in vedere ca am facut mai multe concedii in Salzkammergut, e evident normal sa stiu mai bine Salzburg decat Bucurestiul. De fapt, sincer vorbind, nu cunosc pe nimeni care sa fi mers la Bucuresti pentru concediu...Posted Image

Edited by Wotan, 26 March 2017 - 17:26.


#7049
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Eu vorbeam de București... :)  Că tu spuneai că preferi festivalul nu știu care pentru că îți e mai accesibil. Dar în realitate îți este mult mai accesibil orice din București.

Dar înțeleg că pentru tine tot ce ține de România e urât. Acum inclusiv oamenii care circulă pe șosele... :)

#7050
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,766
  • Înscris: 01.10.2002

View Postcristi7, on 26 martie 2017 - 17:37, said:

Eu vorbeam de București... Posted Image  Că tu spuneai că preferi festivalul nu știu care pentru că îți e mai accesibil. Dar în realitate îți este mult mai accesibil orice din București.
Dar înțeleg că pentru tine tot ce ține de România e urât. Acum inclusiv oamenii care circulă pe șosele... Posted Image
Doar partea de sud, Transilvania e adorabila...Posted Image
Si sincer, fara sa glumesc acum, n-am auzit pe nimeni care sa mearga la Bucuresti pentru activitati recreative, doar daca avea treaba.
Tu de exemplu, cand ai mers ultima oara la un concert in Bucuresti?

Edited by Wotan, 26 March 2017 - 18:00.


#7051
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
În toamnă.

#7052
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttoniq, on 26 martie 2017 - 14:40, said:

Am mai vorbit de anvergura Festivalului George Enescu, e un eveniment de top mondial
O fi in top mondial, nu top 3, dar prin primele 20 din domeniu probabil ca e, vorbim oricum de un domeniu mai de nisa. Aia e valabil si pentru Untold oricum pe domeniul lui, tot in top mondial e ... ideea e despre ce beneficii aduc acele festivaluri la nivel local, cati turisti aduc, cati bani, etc. Abonamente de 2.800 de lei la 80 de evenimente si vandute in numar de 100 de exemplare nu mi se par ca ar fi vreo smecherie (exista si abonament de 9999 de lei la Electric Castle daca o luam asa, conteaza cate sunt de alea si cate se vand, nu valoarea lor). Numarul de locuri la G.E. e incomparabil mai mic (cu sali intre 500 si 4000 de locuri), de aia nici nu atrage un public asa de numeros din alte zone, la multe evenimente participa aceiasi oameni care sunt numarati de mai multe ori (o treime din locuri sunt abonamente, adica acelasi om merge la zeci de evenimente si asa ajunge totalul la 120.000). Daca la Untold aceiasi oameni sunt numarati de 4 ori in 4 zile diferite (cei cu abonamente), la George Enescu aceiasi oameni cu abonamente sunt numarati pe eveniment, si cum sunt 80 de evenimente si abonamentele acopera zeci de evenimente fiecare, numarul distinct de persoane e incomparabil mai mic decat la Untold. Si la fel e si cu strainii, numarul distinct de straini e mult mai mic decat la Untold. Hotelierii clujeni sunt la 100% in acele zile, in Bucuresti multi hotelieri au declarat ca nici nu se simte evenimentul in rezervari (normal, in oricare zi nu sunt mai mult de 1.000 de oameni cazati pentru George Enescu, fiind si un festival care se intinde pe vreo 20 de zile, iar numarul de locuri disponibile zilnic la evenimentele din Bucuresti e la o medie de 5.000 de locuri). Impactul economic al Untold e aproape dublu, sigur, cu diferenta ca nu se cheltuie 8-9 milioane de euro de la buget pentru el, ci e privat. Si evident ca 7 milioane de euro/zi de festival la Cluj se simt incomparabil mai puternic decat 0.7 milioane de euro/zi de festival la Bucuresti, mai ales ca e si diferenta de marime intre orase.

In rest e clar ca unul e festival de entertainment, altul e cultural. Cum insa clujenii nu duc chiar deloc lipsa celor culturale, sunt binevenite si astea mainstream.

View PostWotan, on 26 martie 2017 - 17:41, said:

Tu de exemplu, cand ai mers ultima oara la un concert in Bucuresti?
Inca nu te-ai prins ca el iubeste centralismul/Bucurestiul, problema lui e cu Clujul/descentralizarea? Posted Image

Si eu stiu persoane care mai merg la Bucuresti in alte scopuri decat business ... nu multe, dar exista. Stiu si pe cineva care de cand sunt zboruri ieftine spre Bucuresti a mers de cel putin 2 ori, desi inainte nu prea ajungea, deci conexiunile ieftine schimba destinatia de "weekend" (are si ceva prieteni la Bucuresti, deci are si o motivatie extra). Stiu si altii care calatoresc anual in o gramada de tari dar la noi nu ajung prin sud (litoral, Valea Prahovei, Bucuresti) decat o data la 10 ani ... pana la urma e treaba fiecaruia ce prefera. Eu inca n-am ajuns la Bucuresti pentru entertainment, nu exclud varianta asta dar cat timp am variante mai interesante la indemana sunt sanse mici sa o fac. In general un eveniment ma convinge greu sa merg in alta localitate (sau la distanta mai mare de o ora de mers cu masina), nu e vorba de Bucuresti aici ci in general ... nici daca as fi bucurestean n-as veni la Cluj la Untold/Electric Castle, chiar daca as fi fan al artistilor invitati. Ma rog, daca as avea 18-25 de ani si as veni cu o "gasca", de ce nu ... dar acum am nevoie de o motivatie mult mai serioasa sa merg undeva si Bucurestiul e departe de ce vreau eu de la o destinatie de weekend.

Edited by utopium, 27 March 2017 - 07:48.


#7053
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,766
  • Înscris: 01.10.2002

View Postutopium, on 27 martie 2017 - 07:38, said:

O fi in top mondial, nu top 3, dar prin primele 20 din domeniu probabil ca e, vorbim oricum de un domeniu mai de nisa.
Exact asta am remarcat si eu, exista festivale mai mari in Europa, si am dat un exemplu, cel din Salzburg. Dar e intr-adevar Festivalul Enescu e o activitate pozitiva care incet, incet, incepe sa puna Bucurestiul pe harta, alaturi de orasele cu mai multa traditie.

#7054
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postutopium, on 27 martie 2017 - 07:38, said:

Inca nu te-ai prins ca el iubeste centralismul/Bucurestiul, problema lui e cu Clujul/descentralizarea? Posted Image

Nu știu sigur despre ce s-a prins Wotan sau nu, dar știu sigur despre ce te-ai prins tu la mine: că nu accept o descentralizare prin centralizare regională cum ți-ai dori tu. Adică într-o Românie în care există atâta discrepanță să ne trezim că mimăm că luăm puterea de la centru și o dăm în două-trei orașe care oricum au adunat deja mult capital privat și cu care e greu să mai concurezi în condițiile în care le mai dai și puterea de a decide în regiune. Adică cât de convenabil ar fi pentru Cluj sau Iași de exemplu să mențină județele din jurul lor exact în situația în care sunt și să le ia resursele umane în același ritm în care o fac și acuma?

Păi tu chiar spui că e calea de urmat. Ești chiar încântat de idee, după care îmi vinzi gogoși de descentralizare. Tu militezi doar de fațadă pentru descentralizare sau ți-ai dori-o până la un punct în care ar avea Clujul de profitat de pe urma ei.

View Postutopium, on 27 martie 2017 - 07:38, said:

Si evident ca 7 milioane de euro/zi de festival la Cluj se simt incomparabil mai puternic decat 0.7 milioane de euro/zi de festival la Bucuresti, mai ales ca e si diferenta de marime intre orase.

Jură-te că pentru Untold nu s-au cheltuit bani de la bugetul local :))

#7055
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Prima Shops Oradea inaugrează primii 5000 mp de spații comerciale peste o săptămână și ceva din care au ocupați 75%. Clienții sunt: CCC, Takko, Deichman, Pepco, Flanco, Noriel și Intersport.

https://www.profit.r...itoare-16872431

#7056
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcristi7, on 27 martie 2017 - 15:21, said:

Păi tu chiar spui că e calea de urmat. Ești chiar încântat de idee, după care îmi vinzi gogoși de descentralizare. Tu militezi doar de fațadă pentru descentralizare sau ți-ai dori-o până la un punct în care ar avea Clujul de profitat de pe urma ei.
Stii foarte bine ca daca ar fi dupa mine as merge cu descentralizarea/federalizarea pana la nivel de judet sau oras, adica daca as putea sa am o regiune Cluj fara nici un judet vecin, nu as ezita sa o fac ... Resursele umane merg singure acolo unde pot avea un nivel de trai mai bun, daca Clujul nu le-ar oferi salarii mai bune, educatie/cultura/sanatate/evenimente mai bune, nu ar veni aici. Cand o sa puteti si voi sa oferiti asta, o sa vina si la voi, momentan aveti unul dintre cele mai mici salarii medii din Romania, un invatamant universitar mediocru, cultura/evenimente mediocre, hai sa zicem ca la spitale sunteti peste medie (asta si pentru ca media e foarte jos). Lumea nu se muta la Oradea pentru ca primarul a modernizat infrastructura si a renovat cladiri/piete, e nevoie de mai mult pentru a atrage resurse umane. Momentan Bihorul e doar un judet care, la fel ca si restul in afara de Cluj, trage media regiunii Nord-Vest in jos (la salarii, PIB, etc).

View Postcristi7, on 27 martie 2017 - 15:21, said:

Jură-te că pentru Untold nu s-au cheltuit bani de la bugetul local Posted Image)
Bugetul local e una, bugetul national e alta. La George Enescu beneficiile sunt locale, doar bugetul e national. In plus la Untold suma (acordata doar in primul an, pana a fost pus festivalul pe picioare si in contextul Cluj - Capitala Europeana a Tineretului) a fost nesemnificativa raportat la banii adusi de festival, adica undeva la 2% au fost banii de la buget raportat la banii adusi de eveniment in oras. La George Enescu banii care vin sunt de la bugetul central, pentru fiecare editie, iar finantarea reprezinta jumate din beneficiile aduse de festival. Pot sa inteleg o finantare mai mare initiala, pana "creezi" un eveniment nou, dar daca in fiecare an dai mai mult de la buget decat incasezi din vanzari/sponsorizari, exista o problema.

Deci sunt trei mari diferente:
- la unul finantarea a fost 2% din beneficiile aduse la altul 50%
- la unul finantarea de la buget a fost doar la prima editie la altul la toate editiile
- la unul au fost buget local si beneficii locale, la altul a fost buget national, beneficii locale

In plus eu n-am nimic cu finantarea culturii de la buget, dar evenimentele trebuie sa se poata auto-sustine, daca au finantare mai mare decat incasarile din bilete/sponsorizari (cum e cazul la George Enescu) deja e clar ca nu e sustenabil evenimentul. La fel face si Robu la Timisoara cu JazzTM, finanteaza mai mult decat se incaseaza/exista interes pentru eveniment. Adica finantarea de la buget trebuie sa fie suficient de mica raportat la alte surse de venit incat evenimentul sa poata exista si fara finantarea de la buget. Si evenimentul finantat de la buget trebuie sa aduca beneficii vizibile orasului, beneficii de imagine, turisti, incasari, imbunatatirea nivelului de cultura/educatie/trai al populatiei, etc.

Edited by utopium, 27 March 2017 - 19:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate