Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

transformare trimmer iarba de la fir la cutit

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
noonna

noonna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.10.2013
Buna.
Am un trimmer electric pentru iarba, no name. Exista adaptoare cu care sa scap de fir?  Sa poata fi transformat in cositoare cu cutit metalic?
Suprafata cu iarba nu e mare, dar pierd mai mult timp cu scosul firului la trimmer decat cu taiatul ierbii...
Multumesc. Posted Image

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Firul trebuie sa se scoata automat daca in momentul in care functioneaza trimerul in pozitia normala de lucru il apesi pe pamant

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Totusi, ce iarba cresti tu acolo pe suprafata aia mica de pierzi mai mult timp cu scosul firului?

Vezi ca se gseste de cumparat si fir separat. Cauta unul mai dur si cu sectiune patrata ca taie mai bine.

Edited by Super Chief, 22 May 2015 - 11:43.


#4
noonna

noonna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.10.2013
Da. Teoretic stiu ca daca lovesc usor pamantul trebuie sa iasa firul .. dar nu reusesc.
Iarba e o buruiana, seamana cu iarba dar are spic, habar nu am cum ii spune. Curtea nu e semisantier, inca nu am semanat iarba de gazon intre pomi. Nici pomii nu-s plantati toti.

#5
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Nu m-as incumeta sa fac modificari artizanale cu un cutit, decat daca as dori sa apar schilodit la stirile de la ora 5de pe protv, sau cine mai stie, decapitat copilul care sta pe langa dvs.  

Bagati secera si aia e.

Edited by pg-soare, 22 May 2015 - 12:36.


#6
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Muncitorul nostru de întreținere de la școală, a înlocuit guta aceea verzuie cu un cablu de oțel multifilar de la un cablu Romtelecom rămas de la ultima votare. Nu mai are moarte!

#7
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Buna idee.
Eu am cumparat fir mai gros, patrat. M-am chinuit sa-l pun pe rola, am reusit, dar proba inca n-am facut.

Constat ca rola originala inca mai avea o gramada de fir, dar era foarte prost, se rupea imediat si m-a enervat, am preferat sa scot coasa.

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Buna ideea si cu cablul de otel, numai ca dupa ceva timp rugineste si daca nu-l schimbi mai des risti mici accidente.

Ala de plastic cu sectiune patrata face treaba buna. Vazusem si fir cu sectiune triunghiulara.

#9
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 24.02.2011
Nu e buna ideea cu cablul de otel, ca se desfac firele foarte repede.

#10
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Io ma gandesc cum or sa se infinga in papuci degete picioare ochi cand se vor intalni cu ceva pietre muchii betoane etc.

#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 sandel1, on 23 mai 2015 - 17:51, said:

Nu e buna ideea cu cablul de otel, ca se desfac firele foarte repede.

Unde tai cablul dai un punct de sudura incat sa lipesti toate firele intre ele. Daca ai un TIG/WIG e si mai simplu. De fapt cel mai simplu.

#12
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 noonna, on 22 mai 2015 - 12:15, said:

Da. Teoretic stiu ca daca lovesc usor pamantul trebuie sa iasa firul .. dar nu reusesc.
Iarba e o buruiana, seamana cu iarba dar are spic, habar nu am cum ii spune. Curtea nu e semisantier, inca nu am semanat iarba de gazon intre pomi. Nici pomii nu-s plantati toti.
Posibil sa nu functioneze , ca marea majorite nu functioneaza , sint cu numele ...
Cel mai sigur il scoti tu , apasind pe tambur ...si merge brici !

#13
noonna

noonna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.10.2013
Sudura nu rezista la socuri si vibratii, cred ca punctul ala de sudura va sari mai repede decat s-ar dez-rasuci firele din cablul de otel...
Eu ma gandeam la scos capatul cu mosorul de fir si, pe ax montat un cutit ... S sau Y, eventul ala sudat pe o bucsa... si asigurat impotriva desurubarii in functionare...

#14
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Oare cu coarda de chitara ( cea mai subtire care nu este rasucita) nu merge inlocuita guta? O prinzi de rola cu un colier care se strange cu surub si scoti capetele corzii prin gaurelele de la colier si mai departe prin gaurile dedicate din capacul rolei.

Attached Files


Edited by bobocul, 27 May 2015 - 06:32.


#15
10feli

10feli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.02.2013

 bobocul, on 27 mai 2015 - 06:25, said:

Oare cu coarda de chitara ( cea mai subtire care nu este rasucita) nu merge inlocuita guta? O prinzi de rola cu un colier care se strange cu surub si scoti capetele corzii prin gaurelele de la colier si mai departe prin gaurile dedicate din capacul rolei.

cauta in piata la rusi, au un sistem mai simplu de folosit la 30 lei

#16
noonna

noonna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.10.2013
Coarda de chitara nu am la indemana iar sistemele rusesti sunt pentru trimmere mai mari. Asa imi par.
Am acces la prelucrari de tot felul si de aia imi parea mai simplu sa fac un "sistem" deja probat de vreunul dintre voi.
Pana la urma am luat alt fir, patrat si galben. Cel original se terminase oricum. Merge mai greu, crescusera mari buruienile cu ploile din momentul ala. Am bagat si secerea unde a fost cazul, coasa nu am si nici nu-mi doresc. :))
Dar cred ca pentru iarba trimmerul meu e ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate