Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Scoala pe cutie automata - Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Vreau sa vad un exemplu de permis restrictionat.
Daca ar fi restrictionat ar trebui sa fie B1 sau B2 etc
Exista asa ceva? Caci eu nu stiu
Are cineva vreo fotografie?

In state si canada nu exista asa ceva
Alt permis intr-o alta tara n-am avut sa spun

 alexcrist, on 06 mai 2015 - 15:20, said:

Și ce te oprește? Citisem undeva tot azi (nu mai știu unde, nu mai caut) că e simplu: 6 ore de conducere pe manuală, examen și voila, ai scăpat de restricție. Mare brânză.

Lasa forumurile, lege daca exista.
O sa intreb un politist pe forumul lor sa ma edific.

Dar, daca vin tara si nevasta-mea preschimba permisul luat in State pe autoamata, nu-i scrie nimic la restrictionari..
E asta dreptate?

#38
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

 tsunnami, on 06 mai 2015 - 15:53, said:

Lasa forumurile, lege daca exista.
Am zis eu ceva de forumuri? Ți-am dat legea care spune ce conține un permis de conducere. Nu ți-e suficient? Dacă forumurile nu-s bune, caută singur, ”lasă forumurile”. :)

 tsunnami, on 06 mai 2015 - 15:53, said:

Dar, daca vin tara si nevasta-mea preschimba permisul luat in State pe autoamata, nu-i scrie nimic la restrictionari..
E asta dreptate?
Preferi să nu i-l schimbe fără școală și examen? Asta e, lacune legislative există și vor exista oricând, mai ales la echivalarea dintre țări diferite. Așa te poți plânge și de recunoașterea internațională a diplomelor de licență/master/doctorat, deși gurile rele spun că la noi nu se face școală ca ”afară”. Deci?

Există niște standarde (imperfecte) care se urmează, și atât.

Edited by alexcrist, 06 May 2015 - 16:00.


#39
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 alexcrist, on 06 mai 2015 - 15:59, said:

Am zis eu ceva de forumuri? Ți-am dat legea care spune ce conține un permis de conducere. Nu ți-e suficient? Dacă forumurile nu-s bune, caută singur, ”lasă forumurile”. Posted Image


Preferi să nu i-l schimbe fără școală și examen? Asta e, lacune legislative există și vor exista oricând, mai ales la echivalarea dintre țări diferite. Așa te poți plânge și de recunoașterea internațională a diplomelor de licență/master/doctorat, deși gurile rele spun că la noi nu se face școală ca ”afară”. Deci?

Există niște standarde (imperfecte) care se urmează, și atât.


Suficient mi s-ar parea legea sau o fotografie a unui permis valabil cu mentionuea data

Ba prefer sa i-l schimbe fara examen
Nu ca m-ar deranja sa-i faca mentiunea "autoamta", oricum n-o las sa conduca standard

#40
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

 tsunnami, on 06 mai 2015 - 16:09, said:

Suficient mi s-ar parea legea sau o fotografie a unui permis valabil cu mentionuea data
În legea deja postată (că partea cu ”adaptările” de care ziceam nu cred că se aplică mașinilor ”standard”):

Quote

Aspecte administrative
[...]
78. Limitat la vehiculele cu schimbator de viteze automat [Directiva 91/439/CEE, anexa II, pct. 8.1.1 alin. (2)]
Deja codul ăsta de restricție elimină orice dubiu.

Apoi ajungem la Directiva 91/439/CEE, anexa II, pct. 8.1.1 alin. (2), cu modificări:
http://eur-lex.europ...ELEX:32000L0056

Quote

B.   PROBA DE VERIFICARE A DEPRINDERILOR ȘI COMPORTAMENTULUI
5.   Vehiculul și echipamentele acestuia
5.1.   Conducerea unui vehicul echipat cu schimbător de viteze manual este condiționată de reușita la o probă de verificare a deprinderilor și comportamentului, care are loc la bordul unui vehicul echipat cu schimbător de viteze manual.
În cazul în care candidatul trece proba de verificare a deprinderilor și comportamentului pe un vehicul echipat cu schimbător de viteze automat, acest lucru va fi indicat pe orice permis de conducere eliberat pe baza unui astfel de examen. Orice permis care prevede această mențiune va putea fi utilizat numai pentru conducerea unui vehicul echipat cu schimbător de viteze automat.
Se înțelege prin «vehicul echipat cu schimbător de viteze automat» un vehicul în care doar o acțiune asupra accelerației sau frânei poate determina demultiplicarea între motor și roți.

Aș mai continua, dar deja sunt suficiente referințe pentru oricine vrea să continue.

Edited by alexcrist, 06 May 2015 - 16:36.


#41
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Am gasit si eu acum in DIRECTIVE 2006/126/EC OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL
of 20 December 2006

5.1. The driving of a vehicle with manual transmission shall be subject to the passing of a skills and behaviour test
taken on a vehicle with manual transmission.
If an applicant takes the test of skills and behaviour on a vehicle with automatic transmission this shall be
recorded on any licence issued on the basis of such a test. Licences with this indication shall be used only for
driving vehicles with automatic transmission.


Am intrebat si la politisti
Sunt curios unde se trece observatia

Mersi Alex

#42
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

 tsunnami, on 06 mai 2015 - 17:27, said:

Sunt curios unde se trece observatia

Mersi Alex
Ți-am spus unde se trece: coloana 12 ("Coduri") pe spatele permisului, în dreptul categoriei respective.

Cu plăcere ;)

#43
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 alexcrist, on 06 mai 2015 - 18:13, said:

Ți-am spus unde se trece: coloana 12 ("Coduri") pe spatele permisului, în dreptul categoriei respective.

Cu plăcere Posted Image

Aa

Sorry, sunt la munca si nu intotdeauna atent la text, in plus permisul romanesc e istorie

#44
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
Nu stiu cum sa ti spun dar permis romanesc nu mai exista.de la 19.01.2013 este un sg model pt toata Uniunea.Toate permisele eliberate anterior sunt valabil pana la expirare, cand vor fi inlocuite cu modeluo european.Difera doar indicativul tarii, si poza, color sau alb negru. Tsunami, ai lacune mari, dar insisti...

#45
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 petit_christian, on 06 mai 2015 - 20:04, said:

Nu stiu cum sa ti spun

Fii direct, nu ma menaja

 petit_christian, on 06 mai 2015 - 20:04, said:

Nu stiu cum sa ti spun dar permis romanesc nu mai exista.de la 19.01.2013 este un sg model pt toata Uniunea.Toate permisele eliberate anterior sunt valabil pana la expirare, cand vor fi inlocuite cu modeluo european.Difera doar indicativul tarii, si poza, color sau alb negru. Tsunami, ai lacune mari, dar insisti...
Problema persista, nu am permis european
Daca asta ar fi cea mai mare lacuna pe care as avea-o as fi super-fericit
Mersi de observatie

Edited by tsunnami, 06 May 2015 - 20:27.


#46
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
Si la rubrica 12 pe verso, se trec niste cifre, care reprezinta una,alta: ca soferul are ochelari de corectie, ca nu are o mana, ca are drept sa conduca numai automata.
Nu ca e romanul avangardist, ci pt ca asa cere Inalta Poarta, adica Bruselu'.
In Anglia, unde lumea are alta viziune, sunt multi care au permis numai pt automata.
Si daca punem poze cu rubrica 12, tot nu o sa intelegi nimic. Iti spune ceva codul 01.01?
Adica "corectie vizuala", ochelari sau lentile de contact.
Pe permisul eliberat in 2004 scria "poarta ochelari de corectie", iar pe cel din 2005 scria deja 01.01, dat pe fata, nu pe verso ca pe modelul UE.
Ro a introdus permisul tip cartela de cand haul, pe cand F, in sept 2013. Pana in ian 2013 au avut de hartie roz, A3, iar ian-sep ceva provizoriu. Si alti, nu numai ei.
Pt detalii concrete fa o adresa la tehnocratii UE, ca doar ei te pot lamuri 100%.  Asa ca las o mai usor cu pianul pe scari, ca nu vei fi tu sg intelept de pe forum.

Edited by petit_christian, 06 May 2015 - 20:54.


#47
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Chris, am cerut numai explicatii nu m-am certat cu nimeni

Aici se leaga numai de poza
Daca porit ochelari trebuie sa ai poza cu ochelari.
Daca te opreste si nu ai ochelari iar in poza de pe permis ai, te ia la intrebari
In rest, nu exista specificat tipul transmisiei

E un lucru bun ca s-au unificat permisele in iurop

#48
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
In USA. Aici e UE.Pe unele actele oficiale format UE (recunoscute la nivel unional) nu se pune poza cu ochelari.Pe permis sigur nu se pune, ca m a pus politistul sa i dau jos cand mi a facut poza. In plus, daca iti iei lentile sau faci operatie,ce faci? schimbi poza cu tot cu permis?E mai logic ce zice Briucselu.
Pe atestatul de marfa, cartela taho, (acte cu acelasi format in toata uniunea am poza cu). Ca o paranteza, pe cardul de sanatate francez nu (au cerut expres fara ochelari), dar pe titlu de sedere am cu.
Oi vedea cand oi schimba anul asta CI romaneasca, ce o sa zic politistul de la evidenta populatiei.
S au armonizat multe, permisele, atestatele de marfa si ADR, cartela tahograf, timpii de odihna si conducere, lungimile si latimile autovehiculelor (inaltimea si masa totala si pe axe difera de la tara la tara),cartile de identitate pt autovehicule.Sa nu mai zic de TVA intracomunitar si tarifele de roaming, maxim impuse, indiferent de operator si de tara unde te afli.Vor sa faca toate CI pt populatie tip card (ca permisul). Germania si Portugalia au introdus deja formatul asta.Baza de date comuna. In 5 min iti zice politistul/jandarmul unde, cand ai obtinut permisul.S a.
Tot pt stiinta ta, tot ordin de la UE, cu categoria B ai voie vehicul tragator pana in 3500 kg+remorca usoara pana in 750 de kg, per ansamblu 4250 kg. In tarile vestice era demult asa, din cauza de vacanta in caravan.In Est inca bate vantul prin buzunare.
Altceva, ce nedumeriri mai ai?

Edited by petit_christian, 07 May 2015 - 01:08.


#49
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 petit_christian, on 07 mai 2015 - 01:01, said:

In USA. Aici e UE.Pe unele actele oficiale format UE (recunoscute la nivel unional) nu se pune poza cu ochelari.Pe permis sigur nu se pune, ca m a pus politistul sa i dau jos cand mi a facut poza. In plus, daca iti iei lentile sau faci operatie,ce faci? schimbi poza cu tot cu permis?E mai logic ce zice Briucselu.
Pe atestatul de marfa, cartela taho, (acte cu acelasi format in toata uniunea am poza cu). Ca o paranteza, pe cardul de sanatate francez nu (au cerut expres fara ochelari), dar pe titlu de sedere am cu.
Oi vedea cand oi schimba anul asta CI romaneasca, ce o sa zic politistul de la evidenta populatiei.
S au armonizat multe, permisele, atestatele de marfa si ADR, cartela tahograf, timpii de odihna si conducere, lungimile si latimile autovehiculelor (inaltimea si masa totala si pe axe difera de la tara la tara),cartile de identitate pt autovehicule.Sa nu mai zic de TVA intracomunitar si tarifele de roaming, maxim impuse, indiferent de operator si de tara unde te afli.Vor sa faca toate CI pt populatie tip card (ca permisul). Germania si Portugalia au introdus deja formatul asta.Baza de date comuna. In 5 min iti zice politistul/jandarmul unde, cand ai obtinut permisul.S a.
Tot pt stiinta ta, tot ordin de la UE, cu categoria B ai voie vehicul tragator pana in 3500 kg+remorca usoara pana in 750 de kg, per ansamblu 4250 kg. In tarile vestice era demult asa, din cauza de vacanta in caravan.In Est inca bate vantul prin buzunare.
Altceva, ce nedumeriri mai ai?

Daca te decizi sa folosesti lentile de contact, mergi inapoi la permise si iti face un nou permis
Dureaza vreo juma de ora. Nu se bazeaza pe vreun raport medical, testul il dai acolo. E destul de simplu si permisul se ia foarte usor

Aia cu timpii de odihna e destul de dureroasa pentru Romania care nu prea are parcarile pe care le gasesti in vest.
Ce vorbesti de TVA intra-comunitar? Ce e ala?
Nu ma intereseaza limitarile de la categoria B pentru ca le am pe toate mai putin D-ul pentru Europa. Oricum Hummerul nu-l conduci fara C
E un lucru bun, cum am spus, aducerea la acelasi numitor in cadrul comunitatii

#50
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai nu ai cerut explicatii ci insisti cu aberatiile!!!
ti sa explicat si nu odata ca asa e legea europeana... ce-i atat de greu de inteles???
ti sa explicat ca nu-i vorba de regulile de circulatie!!! tu de ce ai toate categoriile??? camionul nu-l conduci dupa aceleasi reguli si pe aceleasi strazi?!?
si asa e destul de permisiva legislatia avand in vedere cat de dificil e sa conduci un autoturism cu remorca daca nu ai practica necesara... la fel si o motocicleta cu ataş...
dar tu ii dai in continuare ca nu-i in regulam ca nu-i corect, ca bla, bla...
tu nu cauti explicatii... tu nu vrei sa le accepti!!! nu faci decat sa cauti argumente care sa sprijine teoriile tale rupte de realitate!!!]
doar ca sa lungim aiurea o discutie care a devenit offtpoic!!!
unde e loc de interpretari, e... aici nu e loc!

Edited by Nero-d, 07 May 2015 - 05:46.


#51
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Nero-d, on 07 mai 2015 - 05:44, said:

pai nu ai cerut explicatii ci insisti cu aberatiile!!!
ti sa explicat si nu odata ca asa e legea europeana... ce-i atat de greu de inteles???
ti sa explicat ca nu-i vorba de regulile de circulatie!!! tu de ce ai toate categoriile??? camionul nu-l conduci dupa aceleasi reguli si pe aceleasi strazi?!?
si asa e destul de permisiva legislatia avand in vedere cat de dificil e sa conduci un autoturism cu remorca daca nu ai practica necesara... la fel si o motocicleta cu ataş...
dar tu ii dai in continuare ca nu-i in regulam ca nu-i corect, ca bla, bla...
tu nu cauti explicatii... tu nu vrei sa le accepti!!! nu faci decat sa cauti argumente care sa sprijine teoriile tale rupte de realitate!!!]
doar ca sa lungim aiurea o discutie care a devenit offtpoic!!!
unde e loc de interpretari, e... aici nu e loc!

gata omule, am inteles. daca citeai cu atentie reuseai sa intelegi ca alexcrist mi-a raspuns
potoliti-va acum si raspundeti cu respect ca n-am mancat din strachina impreuna
dupa postul 43 nu-si mai are rost nici un comentariu

#52
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai respectul trebuia sa vina din partea ta... eventual sa-ti arunci un ochi pe goagle...
daca ti-au trebuit 43 de posturi sa intelegi un lucru simplu?... nu vreau sa stiu ce a fost in strachină...

Edited by Nero-d, 07 May 2015 - 06:20.


#53
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 09.01.2007

 MariusH21, on 06 mai 2015 - 12:29, said:

Daca inveti sa conduci pe Dacie, vei stii sa conduci orice.

Daca inveti sa mani caruta inhamata cu magari ii vei sparge pe cei din F1.

#54
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015

 overseas, on 11 mai 2015 - 10:12, said:


Daca inveti sa mani caruta inhamata cu magari ii vei sparge pe cei din F1.

Ha, ha, ha :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate