Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

petiție: salvează ciocârlia

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,136
  • Înscris: 10.07.2013
Daca petitia nu are succes, trebuie ca sa iesim cat mai multi in strada!

Ca altfel ramanem si fara fauna in Romania.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 05 May 2015 - 11:28.


#20
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Cum să fie canibalismul legal la noi? Numai tâmpenii postați unii.

Străinii ăia să facă mai bine și să împuște ciori. Mă refer la păsări nici o aluzie la alte etnii. Chestia e că ciorile s-au înmulțit foarte mult mai ales în București. Pe acoperișurile blocurilor sunt stoluri întregi care fac o galagie infernală. Astea nu sunt considerate delicatese?

Edited by gerbil, 05 May 2015 - 11:30.


#21
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,610
  • Înscris: 25.04.2007

 Nero-d, on 05 mai 2015 - 08:35, said:

foloseau la ceva???
daca iese banul, sa le mierleasca pe toate! sa ne scape de ciripitoare...
daca asa devin folositoare pentru cineva... go for it!
sa nu se inmulteasca necontrolat sa ajunga o problema, precum ursii!

UNIŢI SALVĂM!!!

 Nero-d, on 05 mai 2015 - 08:55, said:

deci sa nu se mai pescuiasca (sturioni)



limitat sau nelimitat... cui folosesc vii??? sau mai exact la ce?


tocmai!!! ce-ti face? cu ce te ajuta? ti-e de vreun folos??? din ce motiv n-ai valorifica-o?

eu inca nu-s pe lista de vanat!
ti-am platiti tie scoala!

in afara de propaganda post decembrista gen "nu ne vindem tara"
mai sunt si alte considerente? alte motive?
Nero, am vrut sa-ti raspund punctual la postarile tale dar ar insemna sa repet ce au spus ceilalti colegi. Asa ca doar iti spun, daca nu stiai, ca italienii si-au distrus populatiile de pasarele din tara lor si s-au mutat prin tarile in curs de dezvoltare, ajungand si pe la noi. La ei nu numai ca nu mai sunt aceste specii dar distrug si pe cele migratoare, de exemplu randunelele, asupra carora executa tir de placere, pentru a-si dovedi priceperea de vanatori.
Cand faci afirmatii de valoare nu preget sa-ti dau like dar acuma nu numai ca meriti doar dislike-uri, daca ar exista, dar chiar nu inteleg de ce te incrancenezi atata impotriva acestei actiuni si nu in ultimul rand impotriva bietelor pasarele. Esti cumva vanator?

#22
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu sunt vanator sunt impotriva activitatii de vanatoare... totusi ca persoana care ma trag din vanatori-culegatori nu pot sa nu fiu ce acord cu vanatoarea pentru consum... cu cea de placere e altceva!!!
dar salut actiunea... bietele pasarele sunt daunatori! diminueaza populatia de insecte... pe insecte cine le apara?!?
cu bietii şobolani ce facem?
zici ca au exterminat pasarelele de la ei din tara??? si atitudinea care a fost??? s-a bagat cineva sa le apere?
exista dovezi ca activitatea asta e ilegala???
frate... nu e pasarica mea... nu sunt eu for decizional? imi vad de treaba...
e ca si cum ai zbiera tu suporter si i-ai explica jucatorului cum sa joace fotbal... el isi vede de treaba lui... tu n-ai ce sa-i faci.. n-ai cum sa intervii... ramai cu zbieretele si cu nervii

Edited by Nero-d, 05 May 2015 - 11:38.


#23
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,610
  • Înscris: 25.04.2007
Noi nu zbieram la vanatorii italieni, ca nici nu i-am putea intalni. Dar semnam petitia si o popularizam printre cunoscuti. Eu o am in "Share status" de la Messenger de vreo doua saptamani, de cand am auzit de ea.
Dar tu, care zici ca esti impotriva vanatorii, de ce esti impotriva noastra?

 Nero-d, on 05 mai 2015 - 11:37, said:

nu sunt vanator sunt impotriva activitatii de vanatoare... totusi ca persoana care ma trag din vanatori-culegatori nu pot sa nu fiu ce acord cu vanatoarea pentru consum... cu cea de placere e altceva!!!
dar salut actiunea... bietele pasarele sunt daunatori! diminueaza populatia de insecte... pe insecte cine le apara?!?
cu bietii şobolani ce facem?
zici ca au exterminat pasarelele de la ei din tara??? si atitudinea care a fost??? s-a bagat cineva sa le apere?
exista dovezi ca activitatea asta e ilegala???
frate... nu e pasarica mea... nu sunt eu for decizional? imi vad de treaba...
e ca si cum ai zbiera tu suporter si i-ai explica jucatorului cum sa joace fotbal... el isi vede de treaba lui... tu n-ai ce sa-i faci.. n-ai cum sa intervii... ramai cu zbieretele si cu nervii
Da, au sarit multi in apararea bietelor randunele care nu mai ajungeau in Africa iarna sau in Europa in sezonul de cuibarit. Dar a fost prea tarziu. Si este ilegala cand impusti o mie de pasarele. Iar dovezile au fost gasite in masinile lor.

Edited by Cousteau, 05 May 2015 - 11:50.


#24
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu nu inteleg, nu-i inteleg pe cei ce vaneaza din placerea de a ucide...
vanatoarea pentru consum e justificata!
nu sunt impotriva voastra ci impotriva ideii de a incerca sa gestionezi o resursa care nu-ti apartine si fata de care nu ai nici un drept!!!
e putin abuziv... nu crezi?
e ca si cum te-ai opune vanzari oltchimului, sau CFRului, sau bancorexului, sau flotei, sau etc, etc, etc

sunt probleme in care eu, tu , altii ca noi, nu au nici un cuvant de spus... deciziile se iau la alte niveluri iar criteriile sunt altele... nu tine nimeni cont de petitiile unor nimeni...ar fi nebuni daca ar face-o... tara nu se conduce din strada!

Edited by Nero-d, 05 May 2015 - 11:53.


#25
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,610
  • Înscris: 25.04.2007
Ok, am inteles ideea ta dar vad ca tu nu o intelegi pe a celor care au initiat si promovat petitia. Iti repet: scopul ei este de a nu se ajunge in situatia in care sunt acum italienii.

 Nero-d, on 05 mai 2015 - 11:50, said:

eu nu inteleg, nu-i inteleg pe cei ce vaneaza din placerea de a ucide...
vanatoarea pentru consum e justificata!
nu sunt impotriva voastra ci impotriva ideii de a incerca sa gestionezi o resursa care nu-ti apartine si fata de care nu ai nici un drept!!!
e putin abuziv... nu crezi?
e ca si cum te-ai opune vanzari oltchimului, sau CFRului, sau bancorexului, sau flotei, sau etc, etc, etc

sunt probleme in care eu, tu , altii ca noi, nu au nici un cuvant de spus... deciziile se iau la alte niveluri iar criteriile sunt altele... nu tine nimeni cont de petitiile unor nimeni...ar fi nebuni daca ar face-o... tara nu se conduce din strada!
Desi nu vad totusi legatura intre pasarele si industriile de care ai pomenit.

#26
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
si italienii in ce situatie au ajuns??? de ce crezi ca e indezirabila situatia lor? pe ce te bazezi?
te-ai gandit ca poate asa ar fi mai bine? oare suntem noi mai destepti decat ei?
te-ai gandit ca ciocarliile alea nu ne aduc nici un folos oricum... dar vanate fiind, poate am avea de castigat... bine, nu noi, eu, tu, dar altii...
abia asta e un fel de sa moara si capra vecinului... daca nu exploatez eu resursa, sa n-o exploatezi nici tu!!! ce daca nu-i a mea!...

Edited by Nero-d, 05 May 2015 - 11:57.


#27
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,610
  • Înscris: 25.04.2007
Ce resursa? Ciocarliile, randunicile, sunt o resursa?
Dar bine, las-o moarta. Dar mai posteaza odata sa ai ultimul cuvant.

Edited by Cousteau, 05 May 2015 - 12:01.


#28
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,080
  • Înscris: 24.02.2011
Haideti cat mai multi sa-i dam raport.Eu am facut-o.Posted Image

#29
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,610
  • Înscris: 25.04.2007
Hmm, nu prea vad de ce sa-i dam raport. A incalcat o regula? Daca nu are aceeasi parere cu noi nu trebuie sa-i facem rau. E totusi un forum. Oricum, un moderator corect nu ar lua in seama raportul.

Mai bine il atragem de partea noastra, semneaza si el petitia si poate isi mai pune si pe cativa cunoscuti s-o faca.

Edited by Cousteau, 05 May 2015 - 12:43.


#30
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

 Nero-d, on 05 mai 2015 - 11:57, said:

daca nu exploatez eu resursa, sa n-o exploatezi nici tu!!! ce daca nu-i a mea!...

era un reportaj de tvr 1, filmau ceva prin munti...si dau peste 2 turisti tineri din Germania; el mai venise in ro, o adusese si pe prietane lui...stateau pur si simplu si priveau de sus peisajul...si il inreaba reporterul: ce va place cel mai mult aici? biodiversitatea...
putem exploata resursele si in alte moduri care sa nu duca la extinctia specie...ca s-a mai intamplat...in italia o fi voie sa vanezi asa orice pasare salbatica? aia nici fluturi nu mai au..

#31
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 03.02.2007

 gerbil, on 05 mai 2015 - 11:22, said:

Cum să fie canibalismul legal la noi? Numai tâmpenii postați unii.

Dar de unde ai dedus tu asta? Tâmpenie e ceea ce ai înțeles tu. Când mă refeream la o nouă specie, nu am spus că aceasta ar fi umană. Poate apare o caracatiță mai inteligentă ca omul. Are dreptul să ne vâneze?

#32
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

 SCORILO-CORYLLUS, on 05 mai 2015 - 10:01, said:



Si tu probabil cand vei creste vei invata efectul minunatelor pesticide in sol.
Eu cred că deja se află sub efectul lor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate