Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Alianta dintre Orange si Vodafone in rural are si consecinte negative

- - - - -
  • Please log in to reply
879 replies to this topic

#559
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am scris si pe topicul celalalt, cu LTE-ul. Ei ai zis ca semnalul 4G este bruiat de catre vecinii sarbi, fiind pe 800 MHz.

#560
lucica78

lucica78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 16.08.2007
Îți răspund cu o altă întrebare:
  Dacă ai fi în locul lor și ai vedea câti pleacă în fiecare zi de la ei din această cauză, le-ai spune măcar că nu mai durează mult și vor avea super servicii? Că am avut nevoie de puțin timp să facem niște setări la nivel național?
   Serios, chiar este așa greu?

#561
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004

View Postlucica78, on 31 mai 2015 - 18:05, said:

Îți răspund cu o altă întrebare:
  Dacă ai fi în locul lor și ai vedea câti pleacă în fiecare zi de la ei din această cauză, le-ai spune măcar că nu mai durează mult și vor avea super servicii? Că am avut nevoie de puțin timp să facem niște setări la nivel național?
   Serios, chiar este așa greu?

a, pai nu-i problema, ca nu prea pleaca lumea. unii au contracte facute si pe mai mult de 2 ani. putini nemultumiti pot sa plece. si daca ar fi 200 - 300 de oameni care pleaca pe luna la un arpu de 8 euro / client nu ii dezechilibreaza prea tare. banutii care vin de la vodafone compenseaza oricum. si sunt altii care vin din celelalte retele crezand ca la orange or sa aiba semnal, isi iau un telefon si semneaza pe 2 ani iar cand isi dau seama ca nu au semnal bun nu mai au cum sa dea inapoi, sunt legati.

View PostMembruAnonim, on 31 mai 2015 - 18:05, said:

Am scris si pe topicul celalalt, cu LTE-ul. Ei ai zis ca semnalul 4G este bruiat de catre vecinii sarbi, fiind pe 800 MHz.
din cate stiu ucrainienii ne bruiau cu reteaua lor. acum si sarbii? pfoaaa... cate scuze pot sa inventeze astia :)))

#562
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005

View PostGetodacul, on 31 mai 2015 - 17:26, said:

Un contrargument ar fi urmatorul:
E greu de crezut ca Orange ar investi in echipamente GPRS in 2015. Cei ce folosesc GPRS pe 2G sunt.... sunt.... Vo-da-fone!!!

Greu de crezut? Te rog sa accesezi http://www.orange.ro/acoperire -> alege Bucuresti -> la numele strazii completeaza "Pantelimon"
-> in fereastra imediat urmatoare selecteaza "Soseaua Pantelimon" (si nu Aleea) -> da click pe "cautare"

Vei primit acelasi mesaj ca cel de mai jos, cum ca Orange a instalat  "o noua statie 2G" in zona Posted Image

Rezultat primit astazi, 31.05.2015

Attached File  orange_implementare_site_iancului_2g.jpg   177.71K   71 downloads

Later edit: sau Orange s-a mutat pe site-ul VDF din zona respectiva, site 2G si au scris pe web partea cu instalarea unei noi statii in zona Posted Image

Edited by macsfx, 31 May 2015 - 19:00.


#563
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004
da, imi imaginez ca fix de o antena 2G era nevoie acolo :))))))))

#564
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 22.03.2008
Fix in zona aia e Mega Mall.

#565
lucica78

lucica78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 16.08.2007
Hai la mall că e net super viteză...pe 2G de la Orange...își fac upgrade la rețele B)

#566
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 25.03.2009
Proiectul de Ran-sharing e dirijat de Huawei. Dupa acceptanta, siturile ajung in grija Ericsson. Cei care au mai ramas la Orange incearca sa faca tot posibilul sa dirijeze aceste echipe dezorganizate de la Huawei si Ericsson dupa niste "proceduri" ad-hoc. Va dati seama ce "entropie" e in sistem. Sa ziceti merci ca inca va mai functioneaza, asa prost cum e. Oraganizarea Orange a fost dintotdeauna proasta dar acum s-a depasit orice limita.

Edited by hupogramos, 31 May 2015 - 21:47.


#567
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
21:43 Network busy   Posted Image

#568
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe 3G?

#569
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
Da, pe 3G.

#570
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 22.01.2004
Ca sa tragem linie si sa adunam treaba sta cam asa: Orange a avut o retea beton dar a fost interesat de banii de la Vodafone. Vodafone a inchiriat reteaua de la Orange (sau oficial nu e vorba de bani ca ar fi o impartire frateasca desi nu stiu daca este real fiindca oricum acoperirea Orange era mai mare decat a Vodafone, adica era clar ca Orange iesea in dezavantaj). Vodafone a dat mai departe acces in retea utilizatorilor Digi si a luat de la Digi alti bani.

Cel mai castigat in toata treaba asta e pe locul 1 Vodafone ca si-a extins acoperirea si si-a imbunatatit calitatea semnalului cam la nivelul la care era Orange inainte. Pe locul 2 e Digi care si-a asigurat back-up pentru clienti iar pe locul 3 Orange care a pierdut din calitatea semnalului si pierde in continuare din ce in ce mai mult.

Orange mai are de tinut in spate si problemele proprii pe care le avea la retea. Am aflat de la angajati ca doar pe Bucuresti nu era o zi sa nu aiba alarme pe cel putin jumatate de oras. In plus instalarea 4G-ului a fost bomboana de pe coliva, a afectat mult din calitatea semnalului 3G, nu stiu care este explicatia, dar asa mi s-a explicat ca ar sta treaba.

De ce accepta Orange o astfel de situatie? Nu se teme ca pierde clienti? Cel mai probabil motivul principal sunt banii. Vodafone clar plateste pentru colocare si ran sharing. Clientii "casnici" ca sa zic asa sunt mai putin importanti. De notat ca Orange a castigat multe contracte business cu statul si cu unele firme mari. Chiar daca pierd 10.000 de clienti "casnici" au incheiat alte 10.000 de abonamente stabile doar pe un singur contract business pe o perioada lunga de timp cu un arpu mai mare decat la abonamentele personale sau la cartele. Nu cred ca or sa piarda 1.000.000 de clienti ca sa fie vreun pericol sa ajunga pe locul 2.

Ce va fi pe viitor? Poate vor reusi sa stabilizeze reteaua. Vodafone se impaca foarte bine cu ran sharing-ul, nu au avut probleme cu optimizarea si se extind in draci deci ar trebui sa poata si Orange sa faca la fel. Sau poate or sa considere pierderi colaterale pe acei useri care nu mai au semnal bun si parasesc corabia.

Toti operatorii isi extind si isi imbunatatesc permanent reteaua. Unii o fac mai rapid (Vodafone), altii mai incet (Orange) sau foarte incet (Cosmote). Dar consumul in continua crestere de voce si mai ales date ii obliga sa faca acest lucru deoarece cine nu tine pasul cu nivelul de consum e condamnat la faliment. Deci oricum mai devreme sau mai tarziu vor exista imbunatatiri cel putin in locurile de unde se asteapta sa traga cei mai multi bani.

Sa speram ca vom avea si pe viitor de unde sa alegem si sa speram ca si cei care nu au mai multe optiuni vor putea pe viitor sa gaseasca alternative de comunicare. Cel putin teoretic nu are cum sa existe involutie. Mai lent sau mai rapid, dar va fi.

#571
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Orange pot sa zic ca au fost pe locul intai la extinderea retelei, mai ales la cea 4G. Au acum acoperire foarte extinsa pe LTE, insa, dupa cateva luni, observam ca situatia s-a inrautatit: acoperirea a crescut, insa de cand cu aceste modificari, vitezele atinse sunt mai slabe sau foarte slabe. In cazul meu, nu s-a facut sharing de echipamente si, totusi, viteza pe 4G a scazut dramatic.

Acoperirea 4G a fost cea care m-a determinat sa imi fac abonament Orange, desigur, alaturi de vitezele superioare. Acum, insa, nu mai vad nici macar un motiv pentru as continua sa platesc asemenea sume si sa am 10-15 Mbps download, ca si cand e tot un 3G. Diferenta a ramas la upload.


Vad ca si Vodafone pare sa inceapa sa miste cate ceva, pacat ca nu au LTE si la mine in zona.


Trendul puternic va continua si va urca mult pe acest segment - date mobile folosite tot mai mult si mai intens.

#572
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Posthupogramos, on 31 mai 2015 - 21:28, said:

Proiectul de Ran-sharing e dirijat de Huawei. Dupa acceptanta, siturile ajung in grija Ericsson. Cei care au mai ramas la Orange incearca sa faca tot posibilul sa dirijeze aceste echipe dezorganizate de la Huawei si Ericsson dupa niste "proceduri" ad-hoc. Va dati seama ce "entropie" e in sistem. Sa ziceti merci ca inca va mai functioneaza, asa prost cum e. Oraganizarea Orange a fost dintotdeauna proasta dar acum s-a depasit orice limita.
Pana la urma a cui a fost ideea asta cu RAN sharing si cum s-a motivat, cel putin formal?

#573
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Ăștia de la Orange și-au tăiat craca și s-au făcut de râs. Să sperăm că mai pot face ceva să-și repare greșelile făcute anul ăsta când i-au pe Varzafone de suflet. Și să vedeți ce agresivi erau unii de la roșii pe la mine prin zonă!
Vine o mașină cu 4 tineri (3 băieți și o fată) și o iau din poartă în poartă. Eram prin Slobozia (AG), comună vecină cu a mea, și-mi dau un pliant prin care mă informează că au super acoperire... bla, bla... Le spun că eu am telefonie, internet fix, internet mobil și tv de la Orange. Îmi zice: veniți la mașină să vă arăt ceva. Merg la mașină și începe șoferul să-mi spună că Orange este slab, că ei au 4g în zonă., etc. Îmi arată un ruter DP-link (parcă) și-mi zice că are acoperire 4g și că e un dispozitiv cu 4g.  Îi spun să îmi arate cum prinde 4g și îmi zice că nu poate, pentru că nu are telefonul cu 4g, iar ăla e sigilat. Eu îi spun că nu e nevoie, că-i bag cartela la mine, dar el insistă că nu se poate... Îmi zice altul că ei au semnal full pe H+, iar Orange 2/4 liniuțe. Îi spun că depinde de telefon ( eu aveam 4/4 full) și îi arăt telefonul meu, în timp ce al lui scăzuse și arăta doar 2. Îi dau scanare rețele pe telefon și-mi zice că nu în Slobozia este 4g, ci în Ștefan cel Mare. Îi spun că din Ștefan cel Mare sunt eu și nu este semnal bine nici pe 2g ( vecinii mei vorbesc de pe afară) și încep să-mi spună că eu nu știu, că ei sunt cei mai tari, etc.
Vin și cu un exemplu de persoană căreia i-au activat ei 4g-ul în Ștefan cel Mare și-mi spun că e tractorist.Insistau că le merge cu până la 75 Mbps. Le spun că eu nu sunt tractorist și de aia nu văd unde au 4g și plec, urându-le o zi frumoasă și spor la vânătoare. Și că le va merge cu 75, dar când vor avea acoperire 4g. Acum merge cam cu 5-7 Mbps, unde au semnal.

Concluzia: obraznici, mincinoși și agresivi. Iar în zona mea stau mai prost decât Orange. Mă întreb ce fac în alte zone?

Edited by vio73, 01 June 2015 - 05:29.


#574
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postvio73, on 01 iunie 2015 - 05:25, said:

Ăștia de la Orange și-au tăiat craca și s-au făcut de râs. Să sperăm că mai pot face ceva să-și repare greșelile făcute anul ăsta când i-au pe Varzafone de suflet. Și să vedeți ce agresivi erau unii de la roșii pe la mine prin zonă!
Vine o mașină cu 4 tineri (3 băieți și o fată) și o iau din poartă în poartă. Eram prin Slobozia (AG), comună vecină cu a mea, și-mi dau un pliant prin care mă informează că au super acoperire... bla, bla... Le spun că eu am telefonie, internet fix, internet mobil și tv de la Orange. Îmi zice: veniți la mașină să vă arăt ceva. Merg la mașină și începe șoferul să-mi spună că Orange este slab, că ei au 4g în zonă., etc. Îmi arată un ruter DP-link (parcă) și-mi zice că are acoperire 4g și că e un dispozitiv cu 4g.  Îi spun să îmi arate cum prinde 4g și îmi zice că nu poate, pentru că nu are telefonul cu 4g, iar ăla e sigilat. Eu îi spun că nu e nevoie, că-i bag cartela la mine, dar el insistă că nu se poate... Îmi zice altul că ei au semnal full pe H+, iar Orange 2/4 liniuțe. Îi spun că depinde de telefon ( eu aveam 4/4 full) și îi arăt telefonul meu, în timp ce al lui scăzuse și arăta doar 2. Îi dau scanare rețele pe telefon și-mi zice că nu în Slobozia este 4g, ci în Ștefan cel Mare. Îi spun că din Ștefan cel Mare sunt eu și nu este semnal bine nici pe 2g ( vecinii mei vorbesc de pe afară) și încep să-mi spună că eu nu știu, că ei sunt cei mai tari, etc.
Vin și cu un exemplu de persoană căreia i-au activat ei 4g-ul în Ștefan cel Mare și-mi spun că e tractorist.Insistau că le merge cu până la 75 Mbps. Le spun că eu nu sunt tractorist și de aia nu văd unde au 4g și plec, urându-le o zi frumoasă și spor la vânătoare. Și că le va merge cu 75, dar când vor avea acoperire 4g. Acum merge cam cu 5-7 Mbps, unde au semnal.

Concluzia: obraznici, mincinoși și agresivi. Iar în zona mea stau mai prost decât Orange. Mă întreb ce fac în alte zone?
copii aia erau de la d2d .nu sunt angajati ai multinationalei cu pricina. lucreaza pt un subcontractor,partener. traiesc doar din bonusurile din vazari daca isi fac targetul. valabil pt toti operatorii.

#575
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013

View Postvio73, on 01 iunie 2015 - 05:25, said:

Ăștia de la Orange și-au tăiat craca și s-au făcut de râs. Să sperăm că mai pot face ceva să-și repare greșelile făcute anul ăsta când i-au pe Varzafone de suflet. Și să vedeți ce agresivi erau unii de la roșii pe la mine prin zonă!
Vine o mașină cu 4 tineri (3 băieți și o fată) și o iau din poartă în poartă. Eram prin Slobozia (AG), comună vecină cu a mea, și-mi dau un pliant prin care mă informează că au super acoperire... bla, bla... Le spun că eu am telefonie, internet fix, internet mobil și tv de la Orange. Îmi zice: veniți la mașină să vă arăt ceva. Merg la mașină și începe șoferul să-mi spună că Orange este slab, că ei au 4g în zonă., etc. Îmi arată un ruter DP-link (parcă) și-mi zice că are acoperire 4g și că e un dispozitiv cu 4g.  Îi spun să îmi arate cum prinde 4g și îmi zice că nu poate, pentru că nu are telefonul cu 4g, iar ăla e sigilat. Eu îi spun că nu e nevoie, că-i bag cartela la mine, dar el insistă că nu se poate... Îmi zice altul că ei au semnal full pe H+, iar Orange 2/4 liniuțe. Îi spun că depinde de telefon ( eu aveam 4/4 full) și îi arăt telefonul meu, în timp ce al lui scăzuse și arăta doar 2. Îi dau scanare rețele pe telefon și-mi zice că nu în Slobozia este 4g, ci în Ștefan cel Mare. Îi spun că din Ștefan cel Mare sunt eu și nu este semnal bine nici pe 2g ( vecinii mei vorbesc de pe afară) și încep să-mi spună că eu nu știu, că ei sunt cei mai tari, etc.
Vin și cu un exemplu de persoană căreia i-au activat ei 4g-ul în Ștefan cel Mare și-mi spun că e tractorist.Insistau că le merge cu până la 75 Mbps. Le spun că eu nu sunt tractorist și de aia nu văd unde au 4g și plec, urându-le o zi frumoasă și spor la vânătoare. Și că le va merge cu 75, dar când vor avea acoperire 4g. Acum merge cam cu 5-7 Mbps, unde au semnal.

Concluzia: obraznici, mincinoși și agresivi. Iar în zona mea stau mai prost decât Orange. Mă întreb ce fac în alte zone?

În alte zone, uite, pot să îţi dau eu exemplu. În judeţul Mureş, în rural, într-o comună situată la 10 km de Tîrgu Mureş, Vodafone este lider detaşat pe semnal LTE. Ţin să îţi spun că sunt nu mulţumit, ci extrem de mulţumit de serviciile prepaid ale roşiorilor. Chiar dacă până acum nu prea îmi venea să cred, şi eu stăteam în faţa televizorului şi îl vedeam pe Ghiţă ăla cu chitara că făcea reclamă la Vodafone, cea mai bună acoperire, cea mai bună etc, am zis pe naiba. Până aflu de oferta cu 4G nelimitat o lună. Trag rapid o vizită pe vodafone.ro cu harta de acoperire, văd că am LTE la mine în zonă, a 2-a zi de dimineaţă am fugit la ei, în Tîrgu Mureş să iau un nanosim. Iacă surpriză, am rămas tâmpit când am cerut un NanoSIM, şi domnu, foarte amabil, a spus, 2 momente, mă duc să îl aduc din sertar. Am întrebat de 2 ori, credeam că face mişto de mine, pentru că era ceva unbelievable. Aceeaşi situaţie, să testez reţeaua Orange în urmă cu 2-3 luni, merg la Orange Shop principal din Târgu Mureş, cer nanosim, se uită la mine ca la felul 14, şi îmi zice, da, se poate, dar achiziţionaţi cartela cu 35 lei 6 euro pe ea, şi vă mai costă 20 lei convertirea din USIM pe NanoSIM. Şi îi zic eu tipei, credeţi că aţi găsit fraierul? Dacă aveţi acoperire mai bună, nu înseamnă că vă puteţi bate joc de clienţi, cerându-le 20 lei pentru convertire şi alte fiţe. Eram ferm convins că Vodafone oferă nanosim fără discuţii, convertiri, şi alte mişmaşuri, doar să tragă pielea de pe tine. Vine băiatu cu SIM-ul 4G Ready gata pentru 5s-ul meu, îmi încarcă cu 6E cartela, şi gata, aia a fost. Am activat-o, merge de rupe în tot judeţul Mureş, Tîrgu Mureş, Sîngeorgiu de Mureş, Sîncraiu de Mureş, Reghin, Nazna, Ernei, Cristeşti, oriunde vrei tu. Seara, de când am cartela, fac hotstop, şi de pe laptop descarc filme bluray, orice prind de mărime mare. Ţin să îţi spun că am 5.2 MBPS constant pe uTorent, şi sunt dea dreptul şocat. Am un FiberLink Popular de 20mbps de la RDS, cu 15 lei, şi când văd că o conexiune pe cablu coaxial, nu îmi poate oferii ceea ce îmi oferă conexiunea prin semnal, îmi vine să reziliez automat contractul. Concluzia: Vodafone, aşa cu bune, cu rele cum sunt ei, şi-au extins acoperirea în zona mea cel puţin, în ultimul an, nu mult, exagerat de mult. Ţin minte mai demult, chiar când m-am mutat prin zona, nu aveam semnal indoor 3G, cât să port o videoconferinţă cu o singură persoană pe Skype, de pe un Stick mobil, acum am 4G, folosesc FaceTime, merge impecabil, fără sacadări, fără pierderi de semnal, folosesc Skype pe telefon, merge impecabil, atâta tot că latenţele sunt puţantel mai mari decât pe Orange 4G.
Un vecin îmi zicea zilele trecute, are un S4, LTE, că Orange nu oferă în Târgu Mureş 4G, chiar dacă pe site-ul lor apare că Tîrgu Mureş este full 4G, nu 4G plus. Mi-a şi dovedit, el are un abonament de internet 2GB pe 4G, însă telefonul nu trecea nici cum de H plus. După 1 zi, mă sunase şi îmi comunicase că a discutat cu o cunoştinţă din interiorul Orange, care i-a confirmat cele spuse de către el. Concluzie 2, Orange s-a dezvoltat foarte repede ca şi LTE, însă sunt plini de minciuni, şi de mişmaşuri care mai pe care, să îţi fure banii, şi să îţi ofere calitate de căcat, vorba aia.

Îţi las nişte SS-uri făcute chiar acum, de pe laptop-ul meu, şi un SS de pe iPhone, cu traficul total realizat. Sunt abea în a 6-a zi de când am cartela, şi am de gând să o utilizez până se topeşte.
uTorent:
[ https://i.imgur.com/zJFxaNZ.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trafic:
[ https://i.imgur.com/WTJflLN.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Swagger, 01 June 2015 - 11:07.


#576
lucica78

lucica78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 16.08.2007

View PostSwagger, on 01 iunie 2015 - 11:06, said:


În alte zone, uite, pot să îți dau eu exemplu. În județul Mureș, în rural, într-o comună situată la 10 km de Tîrgu Mureș, Vodafone este lider detașat pe semnal LTE. Țin să îți spun că sunt nu mulțumit, ci extrem de mulțumit de serviciile prepaid ale roșiorilor. Chiar dacă până acum nu prea îmi venea să cred, și eu stăteam în fața televizorului și îl vedeam pe Ghiță ăla cu chitara că făcea reclamă la Vodafone, cea mai bună acoperire, cea mai bună etc, am zis pe naiba. Până aflu de oferta cu 4G nelimitat o lună. Trag rapid o vizită pe vodafone.ro cu harta de acoperire, văd că am LTE la mine în zonă, a 2-a zi de dimineață am fugit la ei, în Tîrgu Mureș să iau un nanosim. Iacă surpriză, am rămas tâmpit când am cerut un NanoSIM, și domnu, foarte amabil, a spus, 2 momente, mă duc să îl aduc din sertar. Am întrebat de 2 ori, credeam că face mișto de mine, pentru că era ceva unbelievable. Aceeași situație, să testez rețeaua Orange în urmă cu 2-3 luni, merg la Orange Shop principal din Târgu Mureș, cer nanosim, se uită la mine ca la felul 14, și îmi zice, da, se poate, dar achiziționați cartela cu 35 lei 6 euro pe ea, și vă mai costă 20 lei convertirea din USIM pe NanoSIM. Și îi zic eu tipei, credeți că ați găsit fraierul? Dacă aveți acoperire mai bună, nu înseamnă că vă puteți bate joc de clienți, cerându-le 20 lei pentru convertire și alte fițe. Eram ferm convins că Vodafone oferă nanosim fără discuții, convertiri, și alte mișmașuri, doar să tragă pielea de pe tine. Vine băiatu cu SIM-ul 4G Ready gata pentru 5s-ul meu, îmi încarcă cu 6E cartela, și gata, aia a fost. Am activat-o, merge de rupe în tot județul Mureș, Tîrgu Mureș, Sîngeorgiu de Mureș, Sîncraiu de Mureș, Reghin, Nazna, Ernei, Cristești, oriunde vrei tu. Seara, de când am cartela, fac hotstop, și de pe laptop descarc filme bluray, orice prind de mărime mare. Țin să îți spun că am 5.2 MBPS constant pe uTorent, și sunt dea dreptul șocat. Am un FiberLink Popular de 20mbps de la RDS, cu 15 lei, și când văd că o conexiune pe cablu coaxial, nu îmi poate oferii ceea ce îmi oferă conexiunea prin semnal, îmi vine să reziliez automat contractul. Concluzia: Vodafone, așa cu bune, cu rele cum sunt ei, și-au extins acoperirea în zona mea cel puțin, în ultimul an, nu mult, exagerat de mult. Țin minte mai demult, chiar când m-am mutat prin zona, nu aveam semnal indoor 3G, cât să port o videoconferință cu o singură persoană pe Skype, de pe un Stick mobil, acum am 4G, folosesc FaceTime, merge impecabil, fără sacadări, fără pierderi de semnal, folosesc Skype pe telefon, merge impecabil, atâta tot că latențele sunt puțantel mai mari decât pe Orange 4G.
Un vecin îmi zicea zilele trecute, are un S4, LTE, că Orange nu oferă în Târgu Mureș 4G, chiar dacă pe site-ul lor apare că Tîrgu Mureș este full 4G, nu 4G plus. Mi-a și dovedit, el are un abonament de internet 2GB pe 4G, însă telefonul nu trecea nici cum de H plus. După 1 zi, mă sunase și îmi comunicase că a discutat cu o cunoștință din interiorul Orange, care i-a confirmat cele spuse de către el. Concluzie 2, Orange s-a dezvoltat foarte repede ca și LTE, însă sunt plini de minciuni, și de mișmașuri care mai pe care, să îți fure banii, și să îți ofere calitate de căcat, vorba aia.

Îți las niște SS-uri făcute chiar acum, de pe laptop-ul meu, și un SS de pe iPhone, cu traficul total realizat. Sunt abea în a 6-a zi de când am cartela, și am de gând să o utilizez până se topește.
uTorent:
[ https://i.imgur.com/zJFxaNZ.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Trafic:
[ https://i.imgur.com/WTJflLN.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
confirm si eu extinderea vodafone dar vezi că sunt unii care se roagă la Dumnezeu să-și revină rețeaua lor preferată in loc sa ia atitudine. În loc să vorbească cu alte firme concurente cu orange și să le spună că aduce mai mulți utilizatori dacă le ofera calitate, preferă să se pună în gură cu ei că Orange are mai mult semnal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate