Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Sclav modern pe plantatia companiei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
109 replies to this topic

#19
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View Postgaleo, on 17 aprilie 2015 - 11:12, said:

pai si ce castiga ?

Recitește postul meu. Sunt absolut convins că nu e fair față de tine care poate chiar nu ai nici o vină dar asta e, suferi pentru că majoritatea-s sacoșari de profesie.

View Posttfmercedez, on 17 aprilie 2015 - 11:13, said:

Wtf. Din moment ce nu e angajatul tau, ce te fute grija?

Da' ce, e al tău?
Voiam doar să-i explic omului de ce se întâmplă asta. Tu n-ai nimic de explicat, deci poți la fel de bine să te abții în a exprima un nimic.

Edited by benis, 17 April 2015 - 11:16.


#20
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postgaleo, on 17 aprilie 2015 - 11:12, said:

pai si ce castiga ?

reducand mobilitatea fortei de munca cu inalta calificare pot sa tina salariile jos, plus ca isi pastreaza oamenii calificati in firma, reduc riscul ca acestia sa plece.  Posted Image
agreementurile astea se aplica la forta de munca inalt calificata: ingineri, contabili, de-astia... şurubarii sunt liberi sa plece cand vor ei.

judecand strategic, pe termen lung este o aberatie. but who the fuck thinks longterm???
acum nicio companie nu are vizibilitate mai mare de 3-5 ani. se traieste de azi pe maine..

Edited by Pollux, 17 April 2015 - 11:16.


#21
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View PostPollux, on 17 aprilie 2015 - 11:15, said:



judecand strategic, pe termen lung este o aberatie. but who the fuck thinks longterm???

Toată structura legislativă a muncii e o aberație și pentru angajator și pentru angajat.

#22
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014
Dap, la fostul loc de munca una din clauzele contractuale era ca timp de un an dupa incetarea contractului sa nu incerc sa conving sa plece pe vreun fost coleg care ramanea in firma.

#23
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Postpv7722, on 17 aprilie 2015 - 11:19, said:

Dap, la fostul loc de munca una din clauzele contractuale era ca timp de un an dupa incetarea contractului sa nu incerc sa conving sa plece pe vreun fost coleg care ramanea in firma.

Prin asta prcatic angajatorul se face de cacat recunoscand ca sunt alte firme mai bune la care angajatul poate pleca

#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View Postgaleo, on 17 aprilie 2015 - 11:21, said:

Prin asta prcatic angajatorul se face de cacat recunoscand ca sunt alte firme mai bune la care angajatul poate pleca

Relativ mai bune, de fapt managerii de top devin în timp independenți de multe ori și se folosesc de relațiile din companie (adică echipele formate de-alungul anilor).

Poate poți învăța ceva din asta. Sau te poți plafona în acest cerc vicios.

Edited by benis, 17 April 2015 - 11:25.


#25
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
am inteles ca in cultura asiatifca (japonia, coreea de sud) asemenea intelegeri se aplica de zeci de ani.
daca ai fost inginer la toshiba nici prin cap sa nu-ti treaca sa sa lucrezi la mitsubishi, sony sau stiu eu ce alt concurent... daca nu-ti mai place ce faci n-ai decat sa te faci pescar.
asta o stiu de la niste ingineri de la mitsubishi electric care au lucrat un proiect in metalurgia romaneasca pe vremea raposatului.

deci nu este vreo noutate autohtona...

am mai vazut ceva interesant la divizia europeana a unei companii asiatice - chestie care vine tot din cultura asiatica, se practica de toate corporatiile la ei:
favorizeaza ceea ce noi am numi "nepotisme". adica rudele de gradul 1 ale angajatilor sunt favorizate la concursurile pentru posturile noi (sau eliberate) in companie, in fata unor alti candidati care nu au pe nimeni in companie. bineinteles cu conditia ca acei candidati "nepoti" sa aiba calificarea necesara pentru postul respectiv.

angajatilor le convine, pentru ca le asigura un loc de munca si copiilor, pe o piata a muncii pe care lupta este acerba.

asta confera companiei un control sporit asupra angajatilor. daca ai ridicat glasul esti amenintat ca esti dat afara cu toata familia ta de acolo... si am vazut un astfel de caz. un inginer automatist care nu s-a mai inteles cu ei pe salariu a plecat din companie, iar luna urmatoare - intamplator, s-a desfintat un post de IT-ist pe care intamplator lucra nevasta-sa. Posted Image

Edited by Pollux, 17 April 2015 - 11:30.


#26
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View PostPollux, on 17 aprilie 2015 - 11:26, said:


asta confera companiei un control sporit asupra angajatilor. daca ai ridicat glasul esti amenintat ca esti dat afara cu toata familia ta de acolo... si am vazut un astfel de caz. un inginer automatist care nu s-a mai inteles cu ei pe salariu a plecat din companie, iar luna urmatoare - intamplator, s-a desfintat un post de IT-ist pe care intamplator lucra nevasta-sa. Posted Image
Politically correct pe paine.:)

#27
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
De unde stii ca firma din UK nu vrea sa te angajeze pentru ca are un contract/intelegere cu firma din Romania ? Ai dovezi concrete in sensul asta, sau doar presupui ?

Am auzit de contracte de munca prin care angajatului i se impune sa nu lucreze la o alta firma din acelasi domeniu timp de x ani chiar si dupa ce pleaca de la firma curenta, dar de contracte de acest gen intre firme nu am auzit.

Edited by WhatNot, 17 April 2015 - 11:41.


#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Păi da, și când îi vezi pe unii și pe alții că tot înjură România, chiar te scârbești, cine iasă prin lume știe că nu-s lucrurile doar alb-negru.

View Postmardraaxi, on 17 aprilie 2015 - 11:30, said:

Politically correct pe paine.Posted Image


#29
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,774
  • Înscris: 01.10.2002

View PostAlka10, on 17 aprilie 2015 - 10:51, said:

Si mai e si alt aspect : n-ai semnat niciodata o anexa la contractul de munca in care se spunea ca timp de X luni nu ai voie sa te duci la firme din acelasi domeniu ?
Din ce stiu eu despre aceasta, numita clauza de neconcurenta: Potrivit art. 21 din Codul muncii, „la incheierea contractului individual de munca sau pe parcursul executarii acestuia, partile pot negocia si cuprinde in contract o clauza de neconcurenta prin care salariatul sa fie obligat ca dupa incetarea contractului sa nu presteze, in interes propriu sau al unui tert, o activitate care se afla in concurenta cu cea prestata la angajatorul sau, in schimbul unei indemnizatii de neconcurenta lunare pe care angajatorul se obliga sa o plateasca pe toata perioada de neconcurenta”.
Deci trebuie sa te plateasca pentru asta ca sa fie valabila...

Edited by Wotan, 17 April 2015 - 12:00.


#30
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,160
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca personalul calificat e greu de gasit, iar la un moment dat (chiar si la noi in Romania), plecau oamenii pentru 100 lei mai mult in mana sau incepeau negocierile santaj: sefu, ala imi da 100 lei mai mult, ce facem?

Si uite asa, departamentele de HR nu mai pridideau cu interviurile.

#31
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View PostWhatNot, on 17 aprilie 2015 - 11:37, said:


Am auzit de contracte de munca prin care angajatului i se impune sa nu lucreze la o alta firma din acelasi domeniu timp de x ani chiar si dupa ce pleaca de la firma curenta, dar de contracte de acest gen intre firme nu am auzit.
Sunt dar depinde cât de mult se respectă în sensul că am lucrat colaborator la o firmă cu un contract de genul și când m-am dus la concurență chiar se bucurau ăia că am venit la ei de la firma respectivă. În principiu contează să-ți faci treaba, o scoți cumva la capăt, fie îți găsești de lucru, fie dacă ești bun îți deschizi ceva pe cont propriu.

#32
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostWhatNot, on 17 aprilie 2015 - 11:37, said:

De unde stii ca firma din UK nu vrea sa te angajeze pentru ca are un contract/intelegere cu firma din Romania ? Ai dovezi concrete in sensul asta, sau doar presupui ?

Am auzit de contracte de munca prin care angajatului i se impune sa nu lucreze la o alta firma din acelasi domeniu timp de x ani chiar si dupa ce pleaca de la firma curenta, dar de contracte de acest gen intre firme nu am auzit.

Nu m- am facut inteles.
Eu am plecat deja, dar dupa mine s- a semnat intelegerea iar toti ceilalti colegi cu cv depus au fost refuzati pe motivul acelei clauze

#33
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View PostAdm, on 17 aprilie 2015 - 11:43, said:


Si uite asa, departamentele de HR nu mai pridideau cu interviurile.
Paradoxal, partea de HR e cea mai dificilă, mai ales când vezi cv-uri cu câte 5-6 posturi în 2 ani de zile, firmele alea nu-și scot pârleala în scurtul timp cât stă ăla. Sigur, pentru asta sunt și firme în care activitatea de bază e țepuirea angajatului, e un cerc vicios.

View Postgaleo, on 17 aprilie 2015 - 11:46, said:


Eu am plecat deja, dar dupa mine s- a semnat intelegerea iar toti ceilalti colegi cu cv depus au fost refuzati pe motivul acelei clauze
Schimbă-ți și tu numele, oricum nu te ia după CNP.

#34
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Doar nu sunt doar firmele astea 2 in lume, aia din uk si asta din romania. Firmele de calibru or sa doreasca tot timpul cei mai competenti angajati, doar prin inovare si creativate isi pot creste cota de piata, imbunatati produsele.. etc.

#35
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostAdm, on 17 aprilie 2015 - 11:43, said:

Problema este ca personalul calificat e greu de gasit, iar la un moment dat (chiar si la noi in Romania), plecau oamenii pentru 100 lei mai mult in mana sau incepeau negocierile santaj: sefu, ala imi da 100 lei mai mult, ce facem?

Si uite asa, departamentele de HR nu mai pridideau cu interviurile.

asta-i viata in business... fiecare piata are elasticitatea ei. cand te apuci de business intelegi si iti asumi treburile astea, nu?
mie mi se pare practica anticoncurentiala asta.

#36
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View PostAdm, on 17 aprilie 2015 - 11:43, said:

Problema este ca personalul calificat e greu de gasit, iar la un moment dat (chiar si la noi in Romania), plecau oamenii pentru 100 lei mai mult in mana sau incepeau negocierile santaj: sefu, ala imi da 100 lei mai mult, ce facem?

Si uite asa, departamentele de HR nu mai pridideau cu interviurile.

Si ce fel de management e ala care pana in decembrie face angajari prosteste iar in ianuarie concedieri colective?

Edited by galeo, 17 April 2015 - 11:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate