Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Cu ce suma lunara v-ati descurca?

- - - - -
  • Please log in to reply
1074 replies to this topic

#73
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostDeria_Leena26, on 19 martie 2015 - 09:12, said:

Hm, mai exista obligatia de a plati un salariu minim mai mare decat salariul minim pe economie pentru absolventii de facultate? Stiam ca doar companiile care au implementate grile de salarizare (si) in functie de studii aplica chestia asta.

Companiile private nu aplica grile de salarizare pe baza studiilor efectuate. Asta se face mai degraba la stat unde poate e cineva interesat de cate doctorate ai la activ.
Pe de alta parte, mai bine s-ar plange medicii sau profesorii debutanti ca au salarii de mizerie.

Edited by mihaigerard, 19 March 2015 - 09:39.


#74
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Cu 1500 de lei, in Bucuresti, nu poti trai decent daca stai in chirie.
Preturile sunt mari pentru toate.
Chiria e minim 500 de lei ( o camera undeva la marginea orasului in cel mai bun caz). Daca stai la camin (ceea ce e destul de greu daca nu esti student) e pana in 200.
Iti mai raman 1000 de lei. Din aia mai scazi:
Abonament ratb/metrou: 50 roni
Mancare/Apa: 10 lei/zi*30 zile=300 lei lejer. Daca nu stii sa iti gatesti e chiar nasol. Nu poti trai doar cu sandwich-uri sau shaorme ietine. La un moment dat iti vine de hac viata si ajungi pe la cine stie ce spital cu probleme.
Iti mai raman 650 de lei din care trebuie sa mai:
platesti o cartela, un abonament la tv/internet, curentul si intretinerea: 30+30+30+100(intretinerea)=190, o ducem la 200 roni.
Si uite asa iti mai raman 450 de lei pentru restul lunii.
Presupunand ca esti perfect sanatos, nu ai nevoie de haine, incaltaminte, consumabile (sapun, sampon, pasta de dinti) ramai cu 450 roni. Fabuloasa suma, nu ?
Daca in schimb trebuie sa iei si de-astea ( pentru majoritatea sunt un must have, pentru unii optionale ) ai cam asa:
Sapun: 5 ron (daca vrei poti lua si de-ala la 2 lei)
Sampon: 10 ron
Pasta: 10 roni
Hartie igienica: 10 roni
Dero: 30 ron
Detergent de vase: 20 ron
Saci de gunoi: 5 ron
Diverse pe la bucatarie: 30 roni
Pana acum= 120 ron minim. Mai scadem din aia 450 inca 150 (rotunjim) = 300.

Daca vrei sa iti iei de incaltat si imbracat e nasol ca:
O pereche de adidasi/tenesi: 50 roni  (made in china)
O pereche de pantaloni: 50 roni
O bluze/haina/etc: 50 ron

Mai ramai cu 150 de lei.

Nu mergi la film, nu mergi la mall, nu mergi in club.  Prespui ca esti sanatos si nu ai nevoie de medicamente. Nu iti cumperi fructe  si alte chestii de-astea ca nu iti permiti.

In BUCURESTI daca nu ai unde sa stai ( parinti/rude) e greu. Eu o stiu pe propria piele. M-am chinui 4 ani in provincie la facultate, n-am platat un leu taxa, am beneficiat de o bursa de 250 de roni pe luna. Am facut naveta zilnic.
M-am mutat in Bucuresti si situatia nu e mai buna. Muncesc de 2 ani de zile. Platesc o chirie + facturi pentru a avea o camera unde sa dorm noaptea. N-am nimic pe numele meu decat buletinul si certificatul de nastere. N-am masina si nici nu o sa imi permit in viitorul apropiat (desi mi-as dori si o rabla de 1000 de euro dar sunt vise). Pe zi ce trece constat ca preturile sunt din ce in ce mai mari, nu consum decat strictul necesar si tot mi se pare ca nu ajunge. Mai am 300 de roni din care trebuie sa supravetuiesc pana luna viitoare.
Sunt totusi multumit cu ce am dar incerc sa imi fac o viata mai buna. Parintii nu ma ajuta foarte mult ( si nici nu imi doresc). Au si ei ratele lor pe care le platesc de ani buni si problemele lor.

Ii admir pe cei care reusesc sa se descurce cu salariul minim si au reusit sa-si ia ceva pe munca lor si pe putinii bani. Le doresc sanatate si forta de munca. Pentru unii viata e grea inca de la inceput iar pentru altii e mult prea usoara ( vezi cazul cu fata de mai sus, mentionata de unul din colegi si cazurile celor de 18 ani care primesc de la mami si de la tati masini de zeci de mii de euro).

Mie mi-ar fi suficient un salariu de 2.000 daca as avea o garsoniera sau un apartament. As trai foarte bine din ei.

Edited by paso87, 19 March 2015 - 09:59.


#75
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014
Ca sa stai singur cu chirie cu siguranta ai nevoie de un salariu peste medie - mie deja mi se pare fitza. Daca ai bani de dat singur pe o chirie, mai degraba ii dai pe o rata la o casa, ca e tot pe-acolo. In general cine sta cu chirie ori inchiriaza impreuna cu partenerul/partenera de viata, ori cu niste colegi/prieteni.

#76
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postmihaigerard, on 19 martie 2015 - 09:39, said:

Companiile private nu aplica grile de salarizare pe baza studiilor efectuate.

M-ai facut sa verific CIM-ul si grila de salarizare ale sotului. Este specificat criteriul "studii superioare" pe grila de salarizare. Studiile medii au alta grila de salarizare. Nu este companie de stat.

View PostClarra, on 19 martie 2015 - 11:37, said:

Ca sa stai singur cu chirie cu siguranta ai nevoie de un salariu peste medie - mie deja mi se pare fitza. Daca ai bani de dat singur pe o chirie, mai degraba ii dai pe o rata la o casa, ca e tot pe-acolo. In general cine sta cu chirie ori inchiriaza impreuna cu partenerul/partenera de viata, ori cu niste colegi/prieteni.

Am auzit de 100 de ori argumentul cu "rata e cat chiria". Nu mi s-a aplicat niciodata. Nicio banca nu mi-a oferit vreodata rata pe 25-30 de ani mai mica decat chiria. Locuiesc in provincie.

Vezi ca apar imediat saltimbancii din trupa Paradigma Pleistocenului, sa iti demonstreze ca nu poti avea partenera de viata daca nu... [insert random shit here].

Edited by Deria_Leena26, 19 March 2015 - 11:46.


#77
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

View PostDeria_Leena26, on 19 martie 2015 - 11:45, said:

Am auzit de 100 de ori argumentul cu "rata e cat chiria". Nu mi s-a aplicat niciodata. Nicio banca nu mi-a oferit vreodata rata pe 25-30 de ani mai mica decat chiria. Locuiesc in provincie.

Vezi ca apar imediat saltimbancii din trupa Paradigma Pleistocenului, sa iti demonstreze ca nu poti avea partenera de viata daca nu... [insert random shit here].
Am 3 colegi care au luat credit prin Prima Casa. Si-au luat apartamente cu 2 camere. Unul plateste 600 ron rata, altul 670 ron, iar celalalt 700 ron. Chiria pentru un apartament de 2 camere este in jur 150 euro.
Cine nu poate avea partenera de viata sa fie sanatos si sa stea impreuna cu prieteni/colegi.

Edited by Clarra, 19 March 2015 - 11:56.


#78
-Batranul-

-Batranul-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.03.2015
O sa va astept cu interes, cand o sa ziceti cat castigati voi pe luna, in mana, asta daca are careva curaj sa zica.

#79
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011

View Post-Batranul-, on 19 martie 2015 - 11:50, said:

O sa va astept cu interes, cand o sa ziceti cat castigati voi pe luna, in mana, asta daca are careva curaj sa zica.
Dar tu cat castigi?

#80
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011
Buna ziua.
Tot la bani va ganditi.?

#81
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostDeria_Leena26, on 19 martie 2015 - 11:45, said:


M-ai facut sa verific CIM-ul si grila de salarizare ale sotului. Este specificat criteriul "studii superioare" pe grila de salarizare. Studiile medii au alta grila de salarizare. Nu este companie de stat.


Grila de salarizare este specifica doar institutiilor de stat. La institutiile private, salariile sunt negociabile. Nu exista grile impuse. Bineinteles sunt niste limite minime si maxime in functie de profilul profesional. Nu stiu cum ai putea sa accesezi tu "grila de salarizare" a sotului, aia nu e trecuta in nici un contract individual de munca semnat cu vreo companie privata. :)

#82
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011

View PostBokie, on 19 martie 2015 - 11:56, said:

Dar tu cat castigi?
El, fara numar.:))

#83
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

View Postmihaigerard, on 19 martie 2015 - 12:00, said:


Grila de salarizare este specifica doar institutiilor de stat. La institutiile private, salariile sunt negociabile. Nu exista grile impuse. Bineinteles sunt niste limite minime si maxime in functie de profilul profesional. Nu stiu cum ai putea sa accesezi tu "grila de salarizare" a sotului, aia nu e trecuta in nici un contract individual de munca semnat cu vreo companie privata. Posted Image

Cunosc cel putin 3 institutii private care au grile de salarizare.

#84
-Batranul-

-Batranul-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.03.2015

View PostBokie, on 19 martie 2015 - 11:56, said:

Dar tu cat castigi?
Eu nu dau date private, dar am un salariu mult sub 1000 de euro.
Majoritatea de aici castiga sub 1000 de lei, doar ca internet si eu stiu ce mai viseaza.

Cum sa iti zic eu, tie, draga fata care imi esti draga, majoritatea celor care scriu pe aici, deci la obiect, fara tine, te exclud din discutie, au momente cand mai castiga ceva peste 1000 de lei, dar in rest? 700 de lei.

Am cunostinte(de pe forumul asta) care se jura ca daca ar avea garantia ca primesc 1000 de lei, sa primeasca suma asta, sa nu plece patronul din tara, sa nu fuga amanta cu tot ce are firma in cont, sa nu falimenteze firma, sa nu etc... Nu ar pleca din tara, nu ar culege capsuna, nu ar accepta tratamentul ala de ghetou/lagar nazist, cam la care este supus in mai orice alta tarisoara.

Ca vine vorba. 450 de lei = 100 de euro, 600 de euro este salariul prin Italia si dupa o luna de munca... pai iti ramane fix muia in mana, trimiti acasa 50-80 de euro si faci foamea.

#85
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011

View Post-Batranul-, on 19 martie 2015 - 12:06, said:

Eu nu dau date private, dar am un salariu mult sub 1000 de euro.
Majoritatea de aici castiga sub 1000 de lei, doar ca internet si eu stiu ce mai viseaza.

Cum sa iti zic eu, tie, draga fata care imi esti draga, majoritatea celor care scriu pe aici, deci la obiect, fara tine, te exclud din discutie, au momente cand mai castiga ceva peste 1000 de lei, dar in rest? 700 de lei.

Am cunostinte(de pe forumul asta) care se jura ca daca ar avea garantia ca primesc 1000 de lei, sa primeasca suma asta, sa nu plece patronul din tara, sa nu fuga amanta cu tot ce are firma in cont, sa nu falimenteze firma, sa nu etc... Nu ar pleca din tara, nu ar culege capsuna, nu ar accepta tratamentul ala de ghetou/lagar nazist, cam la care este supus in mai orice alta tarisoara.

Ca vine vorba. 450 de lei = 100 de euro, 600 de euro este salariul prin Italia si dupa o luna de munca... pai iti ramane fix muia in mana, trimiti acasa 50-80 de euro si faci foamea.
Du-te ma,unde ai vazut tu salar de 700 ron in mana?

#86
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011
Eu refuz sa cred ca sunt multi oameni care muncesc program normal pe sub 1000 ron. Ce fel de cunostinte ai?!

#87
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostClarra, on 19 martie 2015 - 12:02, said:

Cunosc cel putin 3 institutii private care au grile de salarizare.

Eu nu. Nu grile de salarizare.

#88
-Batranul-

-Batranul-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.03.2015
Stiu si care castiga 670 de lei in mana, de aici, deci nexam fitze.

V-am zis, mi-ar placea sa vad un subiect cu cat "ziceti" voi ca castigati pe luna, aici in Romania, sa vad care ziceti adevarul, macar pe aproape, la urma mai discutam.

#89
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011

View Post-Batranul-, on 19 martie 2015 - 12:10, said:

Stiu si care castiga 670 de lei in mana, de aici, deci nexam fitze.

V-am zis, mi-ar placea sa vad un subiect cu cat "ziceti" voi ca castigati pe luna, aici in Romania, sa vad care ziceti adevarul, macar pe aproape, la urma mai discutam.
De curiozitate, ce varsta are?

#90
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

View PostRhesus, on 18 martie 2015 - 19:38, said:

De baut nu beau
De fumat nu fumez
De ieseala nu ies
De manancat mananc
De baut apa beau apa.

Pt. mine (singur) o persoana, 1500 lei imi sunt suficienti. Asta in conditiile de mai sus (nu am vicii, nu merg in club, nu am fite)

da, corect, dar esti urs

esti un urs cu masca de om

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate