Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Cu ce suma lunara v-ati descurca?

- - - - -
  • Please log in to reply
1074 replies to this topic

#1063
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

 Alka10, on 17 aprilie 2015 - 10:48, said:

N-ai inteles, nu au refuzat indienii...au constatat beneficiarii ce servicii "calitative" ofera aia si s-au reorientat catre Europa. Unde mai pui ca si calatoria cu avionul e mai scurta Posted Image
Mi se pare normal.  Adica , daca e ieftin, de ce sa nu fie si prost?
Asa se reface echilibrul. Ieftin si prost, scump si bun. Si s-a rezolvat.
Dar sa platesti prost cu pretentia ca muncitorii sa faca calitate, deja minse pare ipocrizie.

#1064
RIMAX

RIMAX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.04.2015

 barbosa, on 10 aprilie 2015 - 08:28, said:

Cu asa o replica ... Eu te-as fi dat afara din casa cu 28 de ani in urma.
Bravo tie. Poate ar fi fost mai bine, avand in vedere zecile de nopti, daca nu chiar sute, in care dormeam cu capul pe banca la scoala sau ma ducea tata sa dorm la bunici la 3 noaptea, pentru ca pe mama o apuca cheful de bautura si scandal. Sau avand in vedere momentele in care fuma in aceeasi camera cu mine, cand eram in criza de astm si ma injura ca tuseam (si pe vremea aia nu existau medicamentele de acum). Nu ma cunosti, nu imi stii viata si nu ii stii nici pe parintii mei. Aia cu sa iti respecti parintii e o idiotenie. Parintii trebuie sa isi castige respectul. Pana la urma, ma bucur ca am ajuns aici, pentru ca trebuia rupta de mult legatura asta bolnavicioasa. Intotdeauna a avut placerea sa ma distruga din temelii si sa nu ma lase sa fac nimic.

Acum plec in afara, undeva unde nu o sa imi stie niciodata adresa, si nu pot decat sa ma gandesc cu parere de rau ca nu o sa am satisfactia sa prind momentul cand o sa ceara o cana de apa la batranete si nu o sa aiba cine sa-i dea, pentru ca nu ma mai intorc. Dar as vrea sa fiu acolo, sa savurez din plin fiecare secunda.

 paso87, on 10 aprilie 2015 - 12:32, said:

Totusi, daca ai o afacere a ta care se presupune ca iti aduce un profit, atat de neintelegatori sa fie ai tai parinti ?
Urma sa inceapa sa aduca profit. O firma nu o faci peste noapte. Si si-a ales momentul perfect, cand mai aveam maxim o saptamana pana lansam oficial afacerea, ca sa faca ce a stiut dintotdeauna mai bine: foarte mult rau.

 Clovis, on 11 aprilie 2015 - 17:47, said:

Mie imi par niste parinti super.
Foarte tare! Facem schimb? Posted Image

 Byblos4, on 12 aprilie 2015 - 17:56, said:

Cat de la*ba sa fii, sa nu fii in stare sa castigi un salariu chiar si de rahat la 28 de ani, si sa te mai si bati cu pumnul in piept cum ca , vai de mine, ce destept esti tu ca stai acasa pe banii parintilor, cand fraierii muncesc pe 1000 de lei.

Acum intelegem de unde si expresia "esti pielea p**ii "

cica viitor cap al familiei... vai si-amar
Am castigat chiar foarte multe salarii, dar aceste salarii sunt atat de misto incat dupa 3 zile ajungi sa ceri bani de la parinti. Si da, numai FRAIERII muncesc pe 1000 de lei. Aia care nu le au cu ganditul si cu d-ale mintii in general. Altfel refuzi politicos si cauti mai departe. Si cauti, si cauti, si cauti, si cauti, si cauti...

 kittysor, on 14 aprilie 2015 - 11:10, said:

job in Anglia, un trai cu mult peste ce ar fi obtinut in Romania daca se angaja pe studii medii.
Exact acolo plec si eu, momentan imi fac actele si pregatesc plecarea.

 Relache, on 14 aprilie 2015 - 11:25, said:

Incearca sa muncesti, sa te obisnuiesti cu munca, eu am fost la munca, la primul job, sa ma obisnuiesc cu munca, eram deja pe cont propriu cu oarecum "afacerea" mea, dar am mers la munca sa vad cum este cu sculat devreme, cu respectat programul si etc...
Am incercat vreo 7 ani. Nu cu munca am o problema, mi-e cam dificil sa ma obisnuiesc cu salariile din care ramai fara nimic in cateva zile.

 Relache, on 14 aprilie 2015 - 11:25, said:

In clipa asta am numai hartiute trase cu check-in pentru cei care pleaca in Anglia, daca spun pe aici macar cateva din motivele care i-au determinat sa faca pasul asta? Par ireale, par desprinse din filme S.F. - majoritatea pleaca la munca sa isi intemeieze o familie, cu joburile actuale nici nu indraznesc sa se gandeasca sa faca o familie, sa faca un copil, sa isi faca o casa.
Am ajuns de merg prin tara si simt ca visez, saracie mare.
Si eu simt ca visez, cand ai mei imi spun ca in Anglia nu o sa fac nimic. La ei nu exista oameni care ajuta pe altii (cunosc pe un profesor care te tine acasa la el o luna-doua pana incepi sa te descurci si iti faci actele), la ei chiriile acolo sunt minim 3000 de lire pe luna (cica), la ei nu se munceste decat pe negru etc. etc.

 MembruAnonim, on 15 aprilie 2015 - 21:35, said:

Deci tu cu 1400 lei plătești chirie, intretinere, mașina si mai ce? Haleala cat te duce?
La garsoniera, cu toate indexele date la apa si caldura, ca sa nu vina pausal, am avut 450 de lei intretinerea (o singura luna). Incep sa cred ca Bucurestiul e un fel de iad al Romaniei. Ma pregatesc pentru plecarea in Anglia, si pentru logodnica mea am rezolvat toate actele posibile si imposibile in vreo 3 ore la Calarasi (cu vreo maxim 3 deplasari ici-colo), iar in Bucuresti dupa vreo 4 zile FULL de nervi si zeci de drumuri, inca mai am de umblat si nu stiu cand o sa termin.

Edited by RIMAX, 17 April 2015 - 21:27.


#1065
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
RIMAX, imi pare rau ca treci prin asa ceva si ma bucur in acelasi timp ca ai gasit forta sa scapi de asta.
Totusi nu ii poti condamna pe co forumisti ca au reactionat asa de vreme ce le-ai dat doar franturi de informatii.

Iti doresc mult succes in continuare in demersuri si sper sa ai parte de o viata mai buna peste hotare!

#1066
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
In alta ordine de idei, no offense, dar "aschia nu sare departe de trunchi".

Asta e adevarul.

Edited by Byblos4, 18 April 2015 - 13:39.


#1067
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Mai mult de 3000 nu cheltui lunar. Aici intra o haina sau incaltare in fiecare luna, chirie, distractie, mancare si pana in 300 lei deoparte pentru urgente gen sanatate sau reparatii mari la masina. Daca nu e cazul se duc la fondul de excursii. Ce e peste se duce la fondul de casa.

#1068
Haotik

Haotik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.12.2004
Eu zic ca m-as descurca cu 5000 de lei pe luna, familie cu 2 persoane adulta. Probabil in caz de nevoie se poate si un 4000 dar cu un efort financiar pe care eu unul nu as fi dispus sa-l fac.

#1069
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Cam veche fila, am citit cateva pagini si am aflat ca sunt urs, cam 1500 lei pe luna cheltuieli (mancare, utilitati), fara benzina/excursii/absorbante/altele.

Nu beau
Nu fumez
Nu ma droghez
Nu am rate
Nu am alte datorii
Nu beau sucuri (decat la ocazii)
Nu merg la bar/pub/restaurant/fastfood/altele (ies f rar)
Am haine destule deci nu imi trebuie geci/tricouri/camasi/incaltaminte (azi imi iau niste salomoni, nu ca mi-ar trebui ci ca mi-a casunat pe ei)
Nu am prieteni, doar amici
Nu am amanta sau nu cheltui cu ea bani, nu merg la curve
Nu incerc sa ies in evidenta

Deci na daca vrei si nu ai rate merge lejer sa te descurci si in facultate aveam in jur de 650 lei bursa + pensia de urmas la care mai ma ajuta bunica, fie-i sufletulluminat, cu mancare sau bani.

Banuiesc ca daca ai rate cam esti terminat, insa poti sa te descurci si in bucuresti lejer, daca sunteti 2, fara fite, desigur.

#1070
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Nu ai precizat unde stai, daca trebuie sa platesti chirie sau nu.

#1071
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Am scris ca n-am rate/datorii, stau intr-un oras din top 10 din ro, am stat in bucuresti, merg des acasa, ca si venit cu garzi pot ajunge sus chiar spre 17-20k,doar eu, ca am si sotie.

#1072
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Am inteles ca n-ai rate/datorii. Pentru mine chiria nu este o datorie, ar intra la cheltuieli lunare.

#1073
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

 yan27, on 18 martie 2015 - 19:29, said:


Uite, mie imi pare rau ca nu am facut o facultate, am fost prost.
mie imi pare rau ca am ales facultatea din motive gen merg acolo ca asa a facut si tata, sau ca nu-mi plac alea alea, deci aleg ailalta. Nici un strop de viziune spre viitor. Imi pare rau ca nu am ales altceva, mai practic, farmacie, medicina, drept.

Edited by tfmercedez, 25 March 2021 - 22:33.


#1074
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 Daian95, on 18 martie 2015 - 19:36, said:

Am si eu un coleg de genul acesta, iar la finalul lunii imi cere mie bani imprumut ca ramane fara bani, desi dispunde de peste 2.000 si ceva de lei lunar, dar ce sa faci?! Tigarile, alcoolul si hainele de cocalari sunt scumpe. Ce e drept, nici eu nu ma pot plange, am cam 800-900 de lei lunar si domiciliez la doar 50 de kilometri de facultate, iar cazarea nu o platesc.
Ce e ala cocalar?

#1075
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 aaaa4567, on 25 martie 2021 - 23:31, said:

Ce e ala cocalar?
https://dexonline.ro/definitie/cocalar

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate