Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cu ce suma lunara v-ati descurca?

- - - - -
  • Please log in to reply
1074 replies to this topic

#1
Printul1

Printul1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.03.2015
Sunt uimit cu ce sume traiesc oamenii din Romania,printre care ma numar si eu.M-am saturat de un salariu mizer pe care il castig cu greu si facturile se maresc in fiecare luna si alimentele la fel.Voi cum reusiti sa va descurcati,ma refer la cei ce castigati sub 1500 lei.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPrintul1, on 18 martie 2015 - 19:07, said:

M-am saturat de un salariu mizer pe care il castig cu greu
Reprofileaza-te. Ce sa mai astepti ?!

Edited by neagu_laurentiu, 18 March 2015 - 19:15.


#3
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostPrintul1, on 18 martie 2015 - 19:07, said:

Sunt uimit cu ce sume traiesc oamenii din Romania,printre care ma numar si eu.M-am saturat de un salariu mizer pe care il castig cu greu si facturile se maresc in fiecare luna si alimentele la fel.Voi cum reusiti sa va descurcati,ma refer la cei ce castigati sub 1500 lei.

Prietene stiu cum e, 700-800 de lei nu iti acopera nici cheltuielile. Daca nu ai macar 1.500 trebuie sa iti tragi de la gura serios, bani de iesiri si haine chu chu. In situatiile astea e bine sa nu ai sotie sau copii, ca ei macar sa nu sufere. In tara asta sallariile sunt mizere, dar preturile sunt la nivel de UE.

#4
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View PostPrintul1, on 18 martie 2015 - 19:07, said:

Sunt uimit cu ce sume traiesc oamenii din Romania,printre care ma numar si eu.M-am saturat de un salariu mizer pe care il castig cu greu si facturile se maresc in fiecare luna si alimentele la fel.Voi cum reusiti sa va descurcati,ma refer la cei ce castigati sub 1500 lei.
nu stiu daca cineva se descurca bine cu un castig sub 1500lei mai ales daca are si familie, dar si cel fara familie nu o duce stralucit. Romania a trecut pe modul : supravietuire.

#5
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Ce ai facut pentru a-ti imbunatati conditia?

#6
Printul1

Printul1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.03.2015
Pai ce e de facut,de facultate nu poate fi vorba ca nu am bani nici timp iar cursurile la fel costa si experienta e o necesitate la angajare,.Ce sa fac?

#7
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Cum se descurca cei care castiga sub 1500 de lei?

Iti spun eu : pe banii altora.

Bani trimisi din strainatate de rude, sau le mai dau parintii.

#8
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostPrintul1, on 18 martie 2015 - 19:24, said:

Pai ce e de facut,de facultate nu poate fi vorba ca nu am bani nici timp iar cursurile la fel costa si experienta e o necesitate la angajare,.Ce sa fac?

Pleci in strainatate.

#9
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View PostPrintul1, on 18 martie 2015 - 19:24, said:

Pai ce e de facut,de facultate nu poate fi vorba ca nu am bani nici timp iar cursurile la fel costa si experienta e o necesitate la angajare,.Ce sa fac?

sunt n cu facultate someri, deci stai relax.

#10
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

View PostDaian95, on 18 martie 2015 - 19:16, said:


Prietene stiu cum e, 700-800 de lei nu iti acopera nici cheltuielile. Daca nu ai macar 1.500 trebuie sa iti tragi de la gura serios, bani de iesiri si haine chu chu. In situatiile astea e bine sa nu ai sotie sau copii, ca ei macar sa nu sufere. In tara asta sallariile sunt mizere, dar preturile sunt la nivel de UE.

Deci cei cu salariu sub 1500 ron ar trebui sa nu se mai insoare? Daca iti iei sotie, asta nu inseamna ca iti iei inca o gura de intretinut. Sotia munceste si ea si e mai usor un trai in doi, decat individual.

View PostByblos4, on 18 martie 2015 - 19:25, said:


sunt n cu facultate someri, deci stai relax.

Facultatea nu-ti da de mancare, doar iti ofera o sansa in plus sa-ti castigi singur painea.

#11
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Asteapta mai intai sa vada ce au facut altii. Nu vreau sa fiu rau, dar faptul ca vii si te plangi aici si astepti sa te bata altii pe spate compatimitor nu te ajuta cu nimic. Sunt sute de mii de familii care muncesc o luna pentru 800 de lei. Asa ca 1500 nu pare chiar asa rau.

#12
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View PostPrintul1, on 18 martie 2015 - 19:24, said:

cursurile la fel costa si experienta e o necesitate la angajare,

Cu mentalitatea asta nu o sa treci de 1000 lei in viata ta. Vezi ca sunt facultati care se fac si la buget, si mai poti lua si bursa, dar mai mult ca sigur nu e cazul tau.

Pe principiul bancului: Da doamne sa castig si eu la loto.......da joaca ma in plm o data!!!!!!

Edited by medelin992, 18 March 2015 - 19:31.


#13
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostByblos4, on 18 martie 2015 - 19:25, said:

Cum se descurca cei care castiga sub 1500 de lei?

Iti spun eu : pe banii altora.

Bani trimisi din strainatate de rude, sau le mai dau parintii.

Poate omul nu vrea sa fie parazit, chiar vrea sa munceasca, dar nu isi poate depasi conditia.

#14
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011

View PostClarra, on 18 martie 2015 - 19:27, said:

Deci cei cu salariu sub 1500 ron ar trebui sa nu se mai insoare? Daca iti iei sotie, asta nu inseamna ca iti iei inca o gura de intretinut. Sotia munceste si ea si e mai usor un trai in doi, decat individual.



Facultatea nu-ti da de mancare, doar iti ofera o sansa in plus sa-ti castigi singur painea.
Uite, mie imi pare rau ca nu am facut o facultate, am fost prost.

Edited by yan27, 18 March 2015 - 19:29.


#15
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View PostClarra, on 18 martie 2015 - 19:27, said:

Facultatea nu-ti da de mancare, doar iti ofera o sansa in plus sa-ti castigi singur painea.

Daca as avea un copil de 19 ani, l-as indemna sa intre acum in campul muncii.

Sa nu mai piarda ani cu facultatea.

In 3-4 ani ar avansa in firma si ar ajunge sa castige ceva bani, iar in timpul asta s-ar intretine singur.

Daca face facultate, sa faca la fara frecventa.

#16
So_Hot

So_Hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 03.10.2013
Cea mai simpla solutie este sa ramai la actualul job,pe salariul mentionat si in timpul ramas liber sa speri la mai bine,adica sa cauti un alt loc de munca cu mai multi bani,fie el si in strainatate,dar nici in afara tarii nu este mai bine daca nu esti meserias...

View Postmedelin992, on 18 martie 2015 - 19:27, said:


Cu mentalitatea asta nu o sa treci de 1000 lei in viata ta. Vezi ca sunt facultati care se fac si la buget, si mai poti lua si bursa, dar mai mult ca sigur nu e cazul tau.
Bursa aia de 300 lei ?

#17
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostClarra, on 18 martie 2015 - 19:27, said:

Deci cei cu salariu sub 1500 ron ar trebui sa nu se mai insoare? Daca iti iei sotie, asta nu inseamna ca iti iei inca o gura de intretinut. Sotia munceste si ea si e mai usor un trai in doi, decat individual.

Nu am zis sa nu se insoare, ma refeream la faptul ca e greu din punct de vedere financiar. Si da, un venit al sotiei e singura conditie pozitiva pentru un nivel de trai mai bun, cu conditia ca si aceasta sa aiba un venit decent.

#18
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View PostDaian95, on 18 martie 2015 - 19:29, said:


Poate omul nu vrea sa fie parazit, chiar vrea sa munceasca, dar nu isi poate depasi conditia.

Poate.

Dar nu despre asta era raspunsul, ci despre cum traiesc oamenii aia.
E simplu, daca mai au si rate, chirii, inseamna ca nu traiesc doar  din  ce castiga, ci  le mai vin bani din alte parti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate