Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Cu ce suma lunara v-ati descurca?

- - - - -
  • Please log in to reply
1074 replies to this topic

#55
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postyan27, on 18 martie 2015 - 21:35, said:

Daian, iar o sa fii criticata.

Sunt baietel Posted Image Fara a la final.

Edited by Daian95, 18 March 2015 - 21:56.


#56
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011
Daian, stau asa si ma intreb de unde stii tu cum e sa traiesti cu sub 1500 ron pe luna.

#57
-Batranul-

-Batranul-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.03.2015
Eu cu 10 mii de euro si tot trebuie sa cumpar tigari pe datorie.

#58
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View PostByblos4, on 18 martie 2015 - 19:38, said:

Stiu o tipa, studenta, care izbucneste in hohote de ras cand aude de trait cu 1000-1200 de lei-  salariul care-o asteapta la terminarea facultatii.

In conditiile in care taticu' i-a luat apartament si nu plateste chirie .

Demoazela, care n-a muncit o zi in viata ei si n-a castigat un leu, se simte jignita si nu concepe asa ceva.

Când tu te vei închina cu doua mâini la 2000 lei , ea probabil o sa aibă banii ăștia rătăciți ca mărunțiș prin geanta! Ea știe ce vrea mult mai bine decat tine!

#59
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Ar trebui ca în școli să se facă educație financiară obligatoriu, în loc de religie,, facultativ.

Faptul că românii fac credite pentru porc și pleacă din supermarket nu numai cocoșați de cantitatea de produse, ci de produse de marcă nu sunt dovezi de maturitate financiară.

Nu că alte popoare n-ar pleca din supermarket cu coșul plin de tâmpenii inutile...

#60
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011

View PostDaian95, on 18 martie 2015 - 21:56, said:

Sunt baietel Posted Image Fara a la final.
Scuzele mele atunci.

#61
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011

View PostMaterium, on 18 martie 2015 - 22:06, said:


Când tu te vei închina cu doua mâini la 2000 lei , ea probabil o sa aibă banii ăștia rătăciți ca mărunțiș prin geanta! Ea știe ce vrea mult mai bine decat tine!

In order to be successful, one must project an image of success at all times.

#62
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostByblos4, on 18 martie 2015 - 19:31, said:



Daca as avea un copil de 19 ani, l-as indemna sa intre acum in campul muncii.

Sa nu mai piarda ani cu facultatea.

In 3-4 ani ar avansa in firma si ar ajunge sa castige ceva bani, iar in timpul asta s-ar intretine singur.


In 3 -4 ani ar avansa de la coada lopetii la impins roaba. Sa fim seriosi. Daca nu ai o diploma care sa ateste ca ai niste cunostinte intr-un anumit domeniu nu ai unde sa avansezi. Nu vorbesc aici de cei cu diplome luate la Spiru care habar nu au ce culoare are usa facultatii. Vorbesc de cei care chiar au facut studiile la modul serios. Si vorbesc de cazuri majoritare si reale. Nu toti au sansa sa ia bacul la 38 de ani cand deja sunt milionari in euro ca Vanghelie de exemplu.
Hai sa discutam despre cazuri regulate nu despre exceptiile de la regula.

#63
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postyan27, on 18 martie 2015 - 22:10, said:

Scuzele mele atunci.

Esti iertat!

View PostBokie, on 18 martie 2015 - 21:58, said:

Daian, stau asa si ma intreb de unde stii tu cum e sa traiesti cu sub 1500 ron pe luna.

Chiar daca am o situatie financiara stabile asta nu inseamna ca nu stiu cum e sa traiesti cu putin, am vazut multe cazuri, din care am tras foloase. Mereu mi-a placut sa am si eu un banut facut de mine, nu doar sa cer de la al mei, chiar daca ei mereu mi-au dat.

#64
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostPxelBland, on 18 martie 2015 - 23:51, said:

Ma scuzi atunci Posted Image


Da, bre, si altceva ce-ai mai vrea tu? Io te-nteleg ca traiesti in Olanda (asa parca) dar, frate, du-te si impune-ti tu regulile acolo in tarisoara ta. Sau cumva esti vreo balega de-a lui soros? Posted Image
Ce-mi plac mie genul asta de indivizi, care s-au vazut si ei plecati prin afara, si cred c-au dat de civilizatie, dar mai multa civilizatie gasesti in triburile alea din masancur de prin Africa decat in dughenele astea ce promoveaza homosexualii si alte dejectii Posted Image

Am recepționat mesajul tău. Nu merită un răspuns.

Edited by Cazimi, 19 March 2015 - 00:14.


#65
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View PostByblos4, on 18 martie 2015 - 19:31, said:

Daca as avea un copil de 19 ani, l-as indemna sa intre acum in campul muncii.

Sa nu mai piarda ani cu facultatea.

In 3-4 ani ar avansa in firma si ar ajunge sa castige ceva bani, iar in timpul asta s-ar intretine singur.

Daca face facultate, sa faca la fara frecventa.


Inteligent. Si ce firma l-ar angaja fara facultate? Sau zici sa se angajeze sofer? A, nu, ca abia a luat permisul. Ce anume te poti angaja intr-o firma la 19 ani, fara facultate, cu speranta ca poti avansa? Da-mi un exemplu.

Edited by feitosak1, 19 March 2015 - 03:19.


#66
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că vreo 2.200-2.500 lei (dacă aş sta în apartament propietate personală).

#67
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View PostMaterium, on 18 martie 2015 - 22:06, said:


Când tu te vei închina cu doua mâini la 2000 lei , ea probabil o sa aibă banii ăștia rătăciți ca mărunțiș prin geanta! Ea știe ce vrea mult mai bine decat tine!

:)))

Stie ce vrea, dar mai trebuie sa si poata.

Taticu' va da coltu' in cele din urma.

Esti tata de fete probabil. Nu uita sa le platesti abonamentele, si vezi ca apare noul HTC M9. Bine, taticule? :)))

#68
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostRhesus, on 18 martie 2015 - 19:38, said:

De baut nu beau
De fumat nu fumez
De ieseala nu ies
De manancat mananc
De baut apa beau apa.

Pt. mine (singur) o persoana, 1500 lei imi sunt suficienti. Asta in conditiile de mai sus (nu am vicii, nu merg in club, nu am fite)

Si nu e pacat sa traiesti? Doar asa, degeaba? Sa consumi resursele unuia normal?

"Si ce firma l-ar angaja fara facultate?"
Adevarul este ca sunt pline cimitirele cu d'astia fara facultate, morti de foame fiindca nu i-a angajat nimeni. Mai ales prin Strehaia, Costesti, Timisoara,....

Edited by myshyk, 19 March 2015 - 07:50.


#69
-Batranul-

-Batranul-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.03.2015
Ma bucur sa constat ca colectivul softpedia castiga peste 2000 de lei, mai ales femeile.
Da, sunt ironic, sarcasmul imi curge, daca nu cumva imi atarna un muc din cauza ca sunt racit.

Pe majoritatea va cunosc, sa nu zic pe toti, in mare stiu ce salariu aveti, nu va apropriati de 2000 de lei, nici eu nu castig o mie de euro pe cartea de munca.
Am urmarit bara de jos si am observ persoane, tipe si tipi, care lucreaza pe 650 de lei.

Edited by -Diana-, 19 March 2015 - 12:16.
limbaj!


#70
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

View PostDeria_Leena26, on 18 martie 2015 - 21:49, said:

Depinde si de oras. Intr-un oras mare - e nevoie sa dau exemple? - 1.500 de lei sunt bani de sters la cur, scuzati-ma. Iar orasele mai mici nu iti ofera la fel de multe oportunitati de munca precum cele mari. Basca te mai si plafonezi.



975 de lei BRUT, Clarra. Ce Dumnezeu, parca traiti prin nori. Plateste chirie, facturi, mancare din 724 de lei net, cat raman. Gizas, cred ca asa gandesc si aia din guvern, iete, Clarra scrie ca se descurca, deci se poate. Doar atatia locuitori ai planetei traiesc mor cu 1 dolar/zi.

http://www.calculato...-economie-2015/

Ma refeream la 900 net pentru absolventii de facultate. Cand ai un venit atat de mic te intinzi cat iti permite plapuma. Nu stai cu chirie, stai cu parintii/bunicii. Sunt mii de familii care se descurca cu venituri mai mici de atat. Nu spun ca se lafaie, nu spun nici macar ca au toti un trai decent, spun doar ca un sfert de tara se descurca cu astfel de venituri.

#71
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

View PostClarra, on 19 martie 2015 - 08:30, said:

Ma refeream la 900 net pentru absolventii de facultate. Cand ai un venit atat de mic te intinzi cat iti permite plapuma. Nu stai cu chirie, stai cu parintii/bunicii. Sunt mii de familii care se descurca supravietuiesc cu venituri mai mici de atat. Nu spun ca se lafaie, nu spun nici macar ca au toti un trai decent, spun doar ca un sfert de tara se descurca supravietuieste cu astfel de venituri.
Fixed it.

Ma indoiesc ca oamenii chiar se descurca cu banii aia, probabil ca mai au si niste surse alternative de venit.
In provincie se poate trai (nu supravietui) cu 1500 de lei, daca nu ai credite de platit si ai si propria casa.

#72
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View PostClarra, on 19 martie 2015 - 08:30, said:

Ma refeream la 900 net pentru absolventii de facultate. Cand ai un venit atat de mic te intinzi cat iti permite plapuma. Nu stai cu chirie, stai cu parintii/bunicii. Sunt mii de familii care se descurca cu venituri mai mici de atat. Nu spun ca se lafaie, nu spun nici macar ca au toti un trai decent, spun doar ca un sfert de tara se descurca cu astfel de venituri.

Hm, mai exista obligatia de a plati un salariu minim mai mare decat salariul minim pe economie pentru absolventii de facultate? Stiam ca doar companiile care au implementate grile de salarizare (si) in functie de studii aplica chestia asta.

Clarra, parerea mea este ca un sfert din tara se tampeste cu astfel de venituri. Zau. Nu stiu cat de "la misto" sunt clipurile vox (sau vax?) populi, dar mi-e ca nu foarte. Oamenii aia nu au niciun fel de aspiratie, niciun fel de vis, nimic, sunt mai terni ca ploaia londoneza. Au drept de vot, vandut pe-un kil de faina/zahar si unul de ulei, si cam atat.

Edited by Deria_Leena26, 19 March 2015 - 09:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate