Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#3349
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Stire legata de energie

Europa, lovită în curând de al doilea val de ger arctic. Preţul energiei va exploda

#3350
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Sau 2 generatoare Ista Breeze de 2kW pe același ax orizontal ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 02 March 2018 - 12:50.


#3351
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Am mentionat de Downwind ca am vazut una in functiune. Cumnatul a schimbat barcuta cu una mai maricica, de pe care poti pescui linistit 4 persoane. Barca asta a venit cu un Leading edge downwind. Cum iesi din port pe mare, baga nonstop. Acuma scot Si o versiune terestra.

#3352
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postvast, on 02 martie 2018 - 10:44, said:


Off-topic... partea frumoasa e ca la Polul Nord temperatura e de 4 - 5 grd. C cu PLUS... (cu 50 - 60 grd. mai mare decat uzual). Interesant, nu? Ce se petrece...

#3353
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003

View PostScorpionul_Lenes, on 02 martie 2018 - 14:58, said:


Off-topic... partea frumoasa e ca la Polul Nord temperatura e de 4 - 5 grd. C cu PLUS... (cu 50 - 60 grd. mai mare decat uzual). Interesant, nu? Ce se petrece...
Ei si tu acuma le tii partea la astia de se agita cu incalzirea globala, maine poimaine o sa avem oportunitate de turism, plaja la polul nord, super! Posted Image

#3354
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Daca practic nimeni nu pune mana sa planteze un copac, ceva.... Suntem in incalzirea globala pana la gat, mai e un pic si ne inecam in ea. Un copac, lunar, timp de 30 de ani. Problema rezolvata.

#3355
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Raul, m-am uitat si eu pe specificatiile la un LE-600, dar din pacate a fost gandita pentru marine si nu pentru continent. Uite un grafic de putere functie de vant:
[ https://www.leadingedgepower.com/images/product/full/LE600-2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




O eoliana interesanta:
https://www.ecopower...-turbine-system

#3356
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Vast,
Multumesc, da era vorba de LE 600. Cei de la Leading Edge sunt in curs de a developa una Si pentru aplicatii terestre. Adica un downwind. Ce am observat ca ei recomanda Ptr Max eficienta e doar Morningstar. Forma palelor e un pic diferita fata de normalele uzuale Si Nu pare asa mare comparativ cu ce produce.

Edited by RaulPV, 02 March 2018 - 21:23.


#3357
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Grație programului Bid-O-Matic cu care câștig ce licitație vrea mușchii mei de vreo 6 ani, pentru că îi execut pe băieții doritori de chilipiruri în ultima secundă, am câștigat să cumpăr 5 pale de eoliană Ista Breeze cele mai mari pe care le au, cu 87€ transport inclus DHL, prețul fără licitație pentru aceste 5 pale este de 136€ cu totul, deci una peste alta le-am luat mai ieftine cu 49€ !. Vreau să mai cumpăr o pereche de 5 pale și apoi 2 generatoare ista breeze de 2kW, chiar dacă sunt pentru hidro, din câte observ pe grafic în funcție de turație, la 1100rot/min se obține o putere de 2kW ceea ce mi se pare destul de bine pentru un generator PMG de 367€, dar diametrul eolienei va fi mai mare cu vreo 30cm obținut din suportul metalic de oțel cu 5 brațe și o prelungire cu tablă de inox al profilului NACA până la axul generatorului .Vreau să m-apuc de o variantă DIY de eoliană dublă cu o singură coadă, chiar o să mă duc la Tulcea la om acasă pentru un ”training courses” pentru că eu sunt originar din Galați și mai am ceva rude de vizitat, poate m-acceptă să iau notițe, deși nu am eu o zonă de vânturi extraordinară ca la Tulcea, de aceea vreau să le montez câte 5 pale, oricum pe malul râului unde am terenul, adie vântul mai bine decât în orașul Motru situat la un km distanță și sunt zile și nopți când am vânt foarte puternic și fotovoltaicu-i” mort de-a binelea !.  Posted Image

#3358
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Discuri cu 12 magneți de neodim 40 x 20 x 10mm la preț de 48€ discul pe ebay, omul are 3 buc. cu expediție doar în Italia dacă sunteți interesați și aveți prieteni sau pe cineva să vă ajute să le expedieze ! În vânzările italianului sunt și statoare cu bobine turnate în rășină, dar trebuie întrebat la ce preț le vinde. Cred că prețurile sunt destul de avantajoase pentru cei interesați ! Posted Image

#3359
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am mai dat o lovitură pe ebay.de, am cumpărat ACEST SERVOMOTOR CU NEODYUM la numai 283€ !!! nou nouț, dar probabil am avut noroc că n-au fost pe fază băieții cu bani, altfel nu-l pupam sub 1000€ !!! Licitația de pe ebay este ACEASTA ! Mă gândesc că folosind un multiplicator de turație poate fi folosit ca generator eolian, chiar vroiam să cumpăr unul de ista breeze, dar culmea trebuia să plătesc mai mult cu 80€ decât pe acest servomotor ! Posted Image

#3360
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dacă mai sunteți careva interesați de un servomotor cu magneți de neodium serios ca acesta (are 28Kg), văd că tipul mai are o licitație pentru un servomotor nou identic cu ce am luat eu, peste vreo 23 de ore, cu puțin noroc puteți câștiga cu același preț la terminarea licitației ! Puteți folosi programul Bid-O-Matic și dacă oferta pe care o puneți nu este depășită, atunci câștigați licitația cu diferență de 1€ față de ultimul ofertant, chiar dacă aveați o sumă totală superioară de licitare ! PM dacă vă interesează scula ! Posted Image

#3361
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Da ! mi-am răcit gura de pomană ! Dacă pe niciunul de pe acest topic nu v-a interesat un servomotor Made in Germany de 28 de kile, nou nouț, ”0” ore de funcționare, plin cu magneți de neodymium, bune ca generatoare pentru eoliene, l-am licitat tot eu și l-am câștigat idem ca ieri la prețul de 282€ !. Servomotorul câștigat aseară mi-a fost expediat de neamț astăzi, dar cu părere de rău pentru unii care n-au catadicsit să studieze documentul tehnic, să vadă ce-au pierdut, o să pun la vânzare unul dintre cele două servomotoare chiar cu 1000€, fără supărare !!! Posted Image

#3362
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Eu am citit  datele despre el, dar pe mine nu ma intereseaza (momentan) sa fac o eoliana si nici nu stiu la ce l-as fi putut folosi, deoarece trebuie sa ai la ce-l pune la treaba pentru ca are putere mare.
Un amic are un motor (tot cu magneti neodinium) la 48Vsi 50A dar nu vrea sa-l vanda.

Pe mine ma intereseaza ceva de putere mai mica, de genul 500 - 1000 VA (daca am scris bine) pentru un strung.
Te rog sa pui niste poze atunci cand il vei desface  /demonta.

#3363
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Vreți pale serioase de 4.5m și 40 de Kg. bucata ieftine ca braga ? Uite AICI unul din Anglia care le vinde cu cca. 224€, problema este transportul, care poate fi făcut doar cu un furgon sau camion ! Probabil la aceste pale este nevoie de un generator sincron cu puterea de minim 20kW, dar cred că la o instalație cu injecție on-grid ar merita investiția !  Posted Image

#3364
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006
Viorele, nu te supăra, dar alea sunt vâsle de galeră romană, nu pale. Nu au nici o treabă cu aerodinamica.
Nu tot ce e ieftin e si bun.

#3365
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dă-le naibii, le dăm lu” Costel la Tulcea să le scobească  ! Posted Image

#3366
bad_user

bad_user

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2017
Am gasit asta :

https://vawt.ro/catalog-vawt/

Oare chiar acesti constructori sunt nebuni !

Ma bate gandul la un Bolotov.

Edited by bad_user, 11 March 2018 - 23:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate