Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#3367
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Poate MOLOTOV ????

La ce sa te astepti daca la baza pilonului au pus panouri solare la 360 gr, unele practic in zona totala de umbra.....


Marketing si iar marketing.......

Edited by keta, 14 March 2018 - 00:53.


#3368
bad_user

bad_user

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2017
Amplasarea panourilor nu este la 360 de grade.

http://www.windrotor...om/history.html

Pe mine ma intereseaza eoliana. Ma gandesc la acest model la o scara mai mica (d=0.8) , h=6m. In varf poate pun o orizontala si la baza doua panouri.

#3369
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Alegerea TA, banii tai....

#3370
bad_user

bad_user

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2017
Multumesc pentru raspuns. Foarte folositor.

#3371
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
NU-i foarte folositor , dar te ajuta sa faci ceva economii.

Multe oferte par tentante la prima vedere,,,,,

Edited by keta, 17 March 2018 - 20:36.


#3372
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Astazi a fost ACEA zi pentru care m-am decis sa fac stalpul si sa-mi pun eoliana. Din pacate, ma uit cum zace!
Acum, e acea dilema intre grosimea statorului, a magnetilor si a numarului de spire pe bobina.
Eu acum am statorul la 20mm grosime, magnetii la 10 si un numar de spire. Vreau sa bobinez statorul in Tesla si ma intreb ce e mai important, numarul de spire sau grosimea statorului? Asta pentru randamentul eolienei. Pentru ca desi cu 20mm grosime, am vazut 2037w productie.

#3373
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Daca ai avea jucarica mea de eoliana si electronica ta de regulator iar ai putea sa ne inebunesti cu productia de curent.Nu mai incerca sa descoperi apa calda,fa ceva sa curga apa calda.
In esenta,baietii cu logica cumpara lucruri profi si apoi adapteaza la nevoile lor.
Recomandarea mea,este raspuns la recomandarea ta cu acumulatorii: cumpara-ti o eoliana direct de la mama ei,poate fi direct pe 48V in speranta ca s-ar putea sa mai visezi ceva realizabil,ai bijuteria de regulator,stilp, sa traiesti coane, montezi, si....supraveghere/teste/tutun/cafea/aer conditionat/ si ce mai vrei...
Lasa-l peTesla, acolo sunt visuri,idei si pierdere de timp pentru noi.
Succes in decizie!
Posted Image

#3374
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
O sa va pun niste poze de va las masca! Ce am putut sa patesc de la vant si putina neatentie.

#3375
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Test în gol și în sarcină cu un bec auto de 12V/55W servomotor/generator Kolormogen DBL- 7N02600 !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/50i7dJzEzKw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bx7ZDfobqJU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3376
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,435
  • Înscris: 13.02.2006

View Postdoega, on 18 martie 2018 - 17:58, said:

O sa va pun niste poze de va las masca! Ce am putut sa patesc de la vant si putina neatentie.
Hai uimeste-ne cu pozele.
......
Din cauza  de freez-rain , eoliana mea se invarte la relanti. La 8m/s viteza vantului.
Ca sa vezi cum distruge 2mm de gheata profilul palei.

#3377
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
sunt mai tare ca tine!

#3378
castel

castel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 06.05.2009
Sambata seara am fost pe la casa si surpriza batea vantul destul de bine am avut varfuri de 41 ....48amperi asa ca am lasat sa functioneze un semineu electric toata noaptea de dimineata avand 96%bateriile a facut treaba eoliana.https://www.youtube.com/watch?v=V-X3VGQgr7Y&feature=youtu.be

#3379
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Poti sa pui o poza mai in clar cu controlerul de eoliana sau sa dai modelul sa ma uit pe net dupa specificatii?

#3380
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
A batut vantul si a plouat orizontal. Apa a inghetat si a impins usa de la balcon si impreuna cu vantul a reusit s-o deschida. Nu a fost nici bine inchisa din maner. Si m-am trezit cu gheata pe tocul usii pana la 1.8m si in camera pe dusumea cam 1mp. Si asta cam in 1/2 de ora cred.
Si bineinteles ca astazi nu am putut incuia usile din exterior din cauza ghetii, a trebuit sa ies pe la centrala!

Attached Files



#3381
castel

castel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 06.05.2009

View Postvast, on 19 martie 2018 - 07:09, said:

Poti sa pui o poza mai in clar cu controlerul de eoliana sau sa dai modelul sa ma uit pe net dupa specificatii?
nu stiu marca eu am dat 420dolari acum 5 ani pe controler si 800dolari pe prima eoliana,cand ajung la tara pun poze cu producatorul k nu stiu unde se afla cartea tehnica cred k e la tara.

Attached Files



#3382
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Astazi a fost ACEA zi pentru care m-am decis sa fac stalpul si sa-mi pun eoliana. Din pacate, ma uit cum zace!
Acum, e acea dilema intre grosimea statorului, a magnetilor si a numarului de spire pe bobina.
Se face o bobina de proba si se determina toate cele neștiute.

#3383
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eoliene Kestrel de 3.5Kw, diametru 4m, control unghi variabil al palelor, trei variante dintre care una off grid 48V controller MPPT MidNite Solar Classic 200 și două variante on grid 50Hz și 60Hz care folosesc invertoare on grid Aurora PVI-3.6-OUTD-W, prețul eolienei 7000$ ! Nu știu dacă merită atâta bănet, dar cine are de aruncat pe fereastră cumpără ! Din calculul meu cu un set de pale solide de 4m cumpărate de la Panaitescu (1400ron), generator Siemens brushless PMG 1FT5102-0AA71 (1.200rot/min la 372V / Y 9.9A) SH la 440€ (arvunit deja de pe ebay.de !), invertor 3.6Kw on-grid Aurora 200€, interfață wind PVI-7200- 500€, pas variabil construit DIY, alte materiale 500ron, în total cca.1500€, cu siguranță și mai puțin dacă anulezi interfața de 500€ care este o punte de diode cu relee, protecții și comandă pentru dumpload !

#3384
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View PostXTH, on 18 martie 2018 - 15:51, said:

Daca ai avea jucarica mea de eoliana si electronica ta de regulator iar ai putea sa ne inebunesti cu productia de curent.
Recomandarea mea,este raspuns la recomandarea ta cu acumulatorii: cumpara-ti o eoliana direct de la mama ei,poate fi direct pe 48V in speranta ca s-ar putea sa mai visezi ceva realizabil...
Pai uite, eu am produs 11.5kwh in 18 ore cu vant moderat-tare cu amarata mea. Nu prea am vazut la altii peste 8kwh in nici macar o zi. Asa ca daca repar sau rebobinez statorul in Tesla la 48v ma astept la zile cu >20kwh.
E normal ca daca o busesti de la 16m sa apara ceva defectiuni, bine ca macar am putut s-o testez 2-3 luni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate