Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Casa parter in afara Bucurestiului

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#109
Apolodor13

Apolodor13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 11.12.2006
Salutare @lup_batran

Ma bucur ca mai citeste cineva si jurnalele vechi. Spre deosebire de altii, eu o sa iti spun din experienta ca daca ai 40k eur ca sa te muti in casa, poti s-o faci. Casa noastra cand ne-am mutat in ea ne-a costat la momentul acela 42k euro. Aproape cat imi propusesem, desi multi de pe aici nu imi dadeau nici o sansa. Este adevarat ca de atunci, costurile au mai evoluat, dar cu banii aceia am reusit sa ne mutam si sa plecam dintr-un apartament cu doua camere in care stateam cu chirie.
Revenind la problemele reale ale tale: costuri, distanta, gradinite, scoli....vai de mine cand mi-aduc aminte, ma apuca groaza!!!!
Sa-ti zic in mare: problema cu costurile le rezolvi daca ai o echipa serioasa pe care s-o platesti numai atunci cand a terminat ce le-ai spus tu sa faca. Mi se pare corect sa ii platesti cu cat ati convenit fiecare etapa, la fel cum mi se pare corect ca si muncitorii sa faca ceea ce tu le spui ca au de facut. Nu uita niciodata ca banii sunt la tine!!!
Distanta: pai noi facem de....uite ca s-au implinit aproape 4 ani...30 de km ca sa ajungem in Bucuresti cu gradinita si cu servicii in maxim 30 de minute. Eu cu masina de la serviciu, sotia cu masina personala. Va spun cu sinceritate ca atunci cand trebuie sa-l iau pe fii-miu de la gradi (Baneasa) si sa strabat vinerea tot Bucurestiul ca sa ajungem in zona Trapezului, nu regret nici macar o clipa ca nu am metrou sau autobuz la scara blocului. Nici pe vremuri si nici acum nu fac mai putin de 90 de minute prin trafic, uit cum este sa schimb viteza a doua :)) de asta urasc traficul din Bucuresti. Daca e cineva pe aici care face 10 km in capitala in mai putin de o ora, il rog sa imi spuna :).
Stiu ca cei care mi-au mai citit jurnalul erau curiosi cat plateam la curent,  avand in vedere ca eu am absolut totul pe curent. In lunile de iarna, factura cea mai mare a fost de 1300 de lei/luna, casa doar parter 120mp. Mult, putin, nu conteaza acum, deoarece conducta de gaz ma costa 25000 euro.
In concluzie, casa te va costa atat cati bani ai! Terenul ala de o mie si ceva de metri, iti vor manca weekendurile si o mare parte din timpul tau liber :), dar o sa fie frumos.
Sfat: Asculta de oamenii de aici care se pricep si pune poze multe cu fiecare stadiu al lucrarii.
Succes!

#110
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostApolodor13, on 14 martie 2015 - 00:31, said:

..Stiu ca cei care mi-au mai citit jurnalul erau curiosi cat plateam la curent,  avand in vedere ca eu am absolut totul pe curent. In lunile de iarna, factura cea mai mare a fost de 1300 de lei/luna, casa doar parter 120mp. Mult, putin, nu conteaza acum, deoarece conducta de gaz ma costa 25000 euro..
Daca raportam 1300 lei la doar 120 mp - iti spun eu ca este enorm. Nu discut aici de veniturile si posibilitatile voastre - asta nu intra in discutie, ci doar consumul specific.. La 120 mp rezonabil ar fi un 400 de lei pe luna cea mai friguroasa (in care intra lemnele pentru incalzire si ACM si energia electrica)..
@lup_batran uite ca e foarte bine venit exemplul colegului @Apolodor 13 iti ofera posibilitatea sa compari intre ce are dansul si ce va doriti voi (ma refer la dimensiunea casei, anveloparea ei si costurile de intretinere).Posted Image

#111
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Buna. Imi place foarte mult cum e compartimentata .Spor la munca si o sa urmaresc jurnalul , sper sa fiu de folos. La aspectul exterior mai e de lucrat putin  , la culori  , stalpii de la terase  , dar imi place foarte mult cum e compartimentata. Bravo.

#112
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
casa mea ,la rosu,145mp construiti,115mp utili,parter,acoperis in 2 ape,pod de stat in picioare 80mp,invelitoare ceramic creaton balance 225mp,constructie vara-toamna anul trecut 125000 lei de la prima cazma in pamant pana la ultima tigla pe casa,in jur de 190euro mp

#113
Apolodor13

Apolodor13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 11.12.2006

View Postandreilesan, on 14 martie 2015 - 08:57, said:

Daca raportam 1300 lei la doar 120 mp - iti spun eu ca este enorm. Nu discut aici de veniturile si posibilitatile voastre - asta nu intra in discutie, ci doar consumul specific.. La 120 mp rezonabil ar fi un 400 de lei pe luna cea mai friguroasa (in care intra lemnele pentru incalzire si ACM si energia electrica)..
@lup_batran uite ca e foarte bine venit exemplul colegului @Apolodor 13 iti ofera posibilitatea sa compari intre ce are dansul si ce va doriti voi (ma refer la dimensiunea casei, anveloparea ei si costurile de intretinere).Posted Image
Pai costurile ar fi mult mai mici daca pe factura mea de curent nu s-ar regasi acele contributii pentru cogenerari si certificate verzi care impreuna depasesc 100 de lei...:(

#114
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostApolodor13, on 14 martie 2015 - 19:31, said:

Pai costurile ar fi mult mai mici daca pe factura mea de curent nu s-ar regasi acele contributii pentru cogenerari si certificate verzi care impreuna depasesc 100 de lei...Posted Image
De astea nu scapa nimeni, dar ""ponderea"" lor e in functie de cantitatea de kWh consumata.. Deci, daca reducem consumul de energie electrica se reduce si valoarea facturii aferenta ""contributiilor""..
Posted Image

#115
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View PostApolodor13, on 14 martie 2015 - 19:31, said:


Pai costurile ar fi mult mai mici daca pe factura mea de curent nu s-ar regasi acele contributii pentru cogenerari si certificate verzi care impreuna depasesc 100 de lei...:(

Adunati si la un tva aberant, aplicat doar in tari cu un  Gdp per capita consistent, aveti un total cat platiti guvernului xerox. Adica mafiei care ne conduce!
Imi rup masina in gropile lui oprescu, cand va scriu, si tocmai au trecut pe deasupra Berceniului 2 eliciptere militare echipate cu rachete! Or ajunge si deasupra ambasadei fosta? sovietica...


#116
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcrisbud, on 24 martie 2015 - 10:23, said:

.. tocmai au trecut pe deasupra Berceniului 2 eliciptere militare echipate cu rachete! Or ajunge si deasupra ambasadei fosta? sovietica...
Posted Image Radem noi, radem dar nu radem a bine... Dar partenerii strategici de peste balta mare nu prea au cum sa iasa din beleua consumatorista, daca nu ne imping din nou in razboi, asa poate le mai cumparam una alta, poate ne mai indatoram ca Ucraina, poate mai murim cu milioanele si poate se elibereaza locul pentru exploatarea nestingerita a resurselor.. Posted Image

Edited by andreilesan, 24 March 2015 - 10:44.


#117
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Deranjam ursul prin simplu fapt ca am ajuns sa nu mai depindem de el la importul de gaze (decat in proportie de 1-2 %) , plus ca am ajuns sa extragem mai multe resurse (gaz, electricitate) pe cars o vindem vecinilor nostrii , iar acest lucru deranjeaza pe fortele mai mari pentru ca le cam luam fata. Plus ca resursele ne pot duce catre un drum bun de independenta si imprumuturi mai mici. Insa istoria ne demonstreaza ca nu am fost lasati niciodata in pace ,tocmai pentru ca avem o tara bogata in resurse si ca putem oricand sa ne autogospodarim, si sa importam cat mai putin din alte tari.
Daca ne lasau in pace dupa revolutie si nu trimiteau (imputitele de forts) "investitori" cu scopuri bine precise de a ne distruge toata infrastructura realizata cu multa truda pe perioada ceausista , atunci puteam sa ne batem de la egal la egal cu economia germana -franceza - si chiar britanica sau norvegiana. Dar , ne.au cotropit ca asa cum au vrut domniile lor. Au facut parjol pe la noi ( au pus pe chituci aproape toata industria joastra) si au reusit sa ne faca datori (logic - neavand un motor al economiei , era si clar sa se franeze la un moment dat). Bucuria unora.
Iar legat de discutia de mai sus - ursul e pus intr.o postura nu prea roza , de a scoate tara de sub interdictiile impuse de nato si eu , fapt ce ii vor duce intr.o criza imensa(cu pierderi uriase).Asa ca se mizeaza pe tehnici de intimidare si manipulare a vecinilor cu sorginte din vechea garda unita (urss) pentru a starni mici revolutii cu scop de avansare catre zonele cu resurse. Iar acest lucru va atrage aliatii ce vor trebui sa intervina , si tocmai pe asta mizeaza ursul ca sa.si mai poata vinde din armament si pentru a cauta cai de eliminare a interdictiilor. Iar cine nu va fi cu el , logic va fi impotriva lui.
Are ursul o tactica imputita pe care o vrea aplicata pentru a intra in istorie. Vrea sa copie si el ceva din vechile metehne staniliniste , de infometare a poporului si supunerea acestuia pentru a se lupta cu fortele raului(asta e imaginatia lui) . La fel ca in perioada anilor '50 cand sub astfel de pretexte (desi era pace in lume) se infometa poporul rus si supus muncilor istovitoare doar pentru a se inarma cat mai bine (mai ales ca dupa al doilea razboi mondial erau invidiosi ca nu detineau si ei macar o bomba nucleara , dar cu pretul multo vieti , pe timp de pace ,au reusit sa realizeze un astfel de arsenal) . O "mandrie " imputita pe care nu o vom putea intelege niciodata.
Nu mai amintim si de intelegerile pe care le.am avut cu ei cand am participat cot la cot in razboi , si dupa aia ne.au intors spatele. Astfel de parteneri nu.s de nasul nostru.





#118
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 04.05.2007
Ai dreptate in ceea ce spui mai sus. Problema majora in cazul de fata este ca si cealalta parte a lumii are probleme majore si viata in paradigma capitalista din ultimii zeci de ani nu poate continua prea mult in viitor. Faptul ca nu invatam din istorie (noi toti, ca oameni) ci acceptam doar ceea ce traim pe propria piele incepe sa se adevereasca, deja cei care au trait razboiul si perioada de dupa el s-au dus. Iar noi consideram ca o putem lua de la inceput, manipulati in masa de interese obscure si meschine.

#119
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 04.05.2007
Am divagat noi la altele, dar poate asa vede si @lup_batran ca mai vizitam topicul asta si ne mai aduce niste vesti...

Edited by the_lion, 24 March 2015 - 17:15.


#120
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Vedeti voi, lucrurile nu sunt chiar atat de simple.. si tare mi-e ca odata cu acceptarea anumitor conditii de a fi ""bagati inainte"".. se poate astepta la o nenorocire venita din oricare alta parte, dar care poate fi ""aruncata'" pe urs .. exact ca in cazul avionului malaezian de anul trecut care deja nu mai intereseaza pe nimeni sau ca in 11.09.2001..  vietile acelea pierdute..

P.S. Scuze de off-topic.. Posted Image

Edited by andreilesan, 24 March 2015 - 17:22.


#121
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postthe_lion, on 24 martie 2015 - 17:15, said:

Am divagat noi la altele, dar poate asa vede si @lup_batran ca mai vizitam topicul asta si ne mai aduce niste vesti...

Chiar ma intreb ce s-a intamplat... ca sunt aproape 3 saptamani de cand nu a mai postat.. s-o fi razgandit? s-o fi speriat? :)

#122
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

View Postandreilesan, on 24 martie 2015 - 17:21, said:

Vedeti voi, lucrurile nu sunt chiar atat de simple.. si tare mi-e ca odata cu acceptarea anumitor conditii de a fi ""bagati inainte"".. se poate astepta la o nenorocire venita din oricare alta parte, dar care poate fi ""aruncata'" pe urs .. exact ca in cazul avionului malaezian de anul trecut care deja nu mai intereseaza pe nimeni sau ca in 11.09.2001..  vietile acelea pierdute..

P.S. Scuze de off-topic.. Posted Image
Sper sa NU ai dreptate desi nu te contrazic. Ba mai mult; te aprob.

Edited by adinosh, 24 March 2015 - 20:08.


#123
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postadinosh, on 24 martie 2015 - 20:07, said:

Sper sa NU ai dreptate desi nu te contrazic. Ba mai mult; te aprob.
Eu imi doresc ce am boldat din tot sufletul... Dar nu toti gandesc ca noi.. Posted Image
http://www.evz.ro/ca...l-ucrainei.html

#124
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

View PostApolodor13, on 14 martie 2015 - 00:31, said:

Stiu ca cei care mi-au mai citit jurnalul erau curiosi cat plateam la curent,  avand in vedere ca eu am absolut totul pe curent. In lunile de iarna, factura cea mai mare a fost de 1300 de lei/luna, casa doar parter 120mp.

Ce varianta ai ales pentru incalzire ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate