Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

CrossClimate, anvelopa de vara, omologata si pentru iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
429 replies to this topic

#325
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 09.08.2005

View Postunderb, on 22 aprilie 2017 - 21:03, said:

Sigur nu mai bine decat cele 8 cauciucuri de iarna din dotarea personala. Nu ca era nevoie dar macar eram acoperit dpdv legal.
[...]
Le veti folosi pana se tocesc? Jumatate din iernile in care le veti folosi nu vor oferi siguranta dar vor fi legale.


Cum ziceam, astfel de gume sunt o idee f buna dar doar daca rulajul cere schimbare anuala.
La primul paragraf - vezi că te contrazici singur. Ori e legal doar cu alea de iarnă, ori e legal și cu AS.
La la doilea - mai e o variantă: cei ca mine, care fac pînă în 5.000 km pe an din care 4.000 vara. O să le arunc de bătrînețe cu mult înainte să se uzeze fizic.

#326
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post86-APP, on 23 aprilie 2017 - 06:07, said:

Asta deoarece nu stie sa-si prezinte " cistigul "...
Cistiga si " linistea " deoarece nu este stresata de " cind sa schimbe caucioacele " , si statul la cozi prin vulcanizari .
Ai dreptate, am uitat sa mentionez castigul cel mai mare al anvelopelor AS, adica perioade de-astea incerte unde ba e iarna, ba e vara, sau de vremea pre-iarna, cand e frig dimineata de alea de vara cam dau rateu si la pranz se fac spre 20 de grade cand ar fi numa' bune. Asa am scapat complet de stress. Daca pentru @Barboso cheltuielile si comoditatea de a uita de schimbatul de anvelope nu conteaza, uite ca pentru unul mai sarac ca mine conteaza. Asa, daca nu ne-am uita la bani, am vedea pe toata lumea incaltata doar cu Primacy si mai nu stiu ce scumpeturi, pentru ca "in 5 ani inseamna 10 lei in plus pe luna". Asa si la telefon ar trebui sa avem toti ultimul iPhone sau galaxy, ca tot 30 de lei pe luna in plus inseamna, si lista de "10-20 de lei in plus" poate continua la nesfarsit. Dar asa se face economie, strangand un pic cureaua cu 15 lei la anvelope, cu x acolo, cu y dincolo... Asta e, toti avem un buget unde trebuie sa ne incadram. Si nu mi-e rusine deloc, atatia bani am la dispozitie, atatia cheltui. Plus ca, CC nu-s chiar ieftine. Sunt ieftine doar daca iei in considerare anvelope decente de vara+iarna, ca daca iei cele mai ieftine de vara si cele mai ieftine de iarna, cred ca ajungi mai ieftin...

Si ce am scris mai sus este cazul cel mai prost pentru CC, cand ar tine doar 3 ani, dar sincer-sincer, eu ma astept sa duca 4 ani fara sa faca fite iarna la cum vad ca s-au consumat pana acum. Nu am cum sa stiu cat o sa tina, de aia am zis sa nu sar calul, astept sa se faca timpul si decid atunci.

#327
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Eu am plătit pentru CC-urile mele 1100 lei în noiembrie anul trecut. M-a mai costat încă 80 lei montarea pe jante, echilibrarea și montarea roților pe mașină. La banii ăștia, dacă mă țin trei ani (cu aprox. 12000 km parcurși pe an) mă declar extrem de mulțumit.

#328
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Eu am mai spus-o, mai repet, faptul ca anvelopele allseasson si vorbesc aici de marci consacrate nu chinezarii, sunt in foarte multe cazuri avand in vedere climatul de la noi, stresul cauzat cu inlocuirea de doua ori pe an a rotilor(daca nu ai roti de schimb, deja dejantarea si montarea te duc la ...faliment, psihic), depozitare samd.
Eu am Eco5 de 4 ani, mai merg anul asta dupa care trebuie sa le inlocuiesc; de iarna am Semperit de 6 ani, timp in care n-am rulat 25 de mii cu ele(in genere fac `15 mii pe an).
Ce ar trebui sa fac? Sa iau anvelope de vara pe care sa platesc 1200 de lei si inca un set de iarna pe care sa dau ~ aceiasi suma? Adica peste 2600 cu toata distractia? Ce-s nebun?
Sau sa iau Cross-urile?
Evident e o intrebare retorica.

#329
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostiancuMIC, on 23 aprilie 2017 - 16:48, said:

Eu am mai spus-o, mai repet, faptul ca anvelopele allseasson si vorbesc aici de marci consacrate nu chinezarii, sunt in foarte multe cazuri avand in vedere climatul de la noi, stresul cauzat cu inlocuirea de doua ori pe an a rotilor(daca nu ai roti de schimb, deja dejantarea si montarea te duc la ...faliment, psihic), depozitare samd.

Ai uitat ce voiai sa spui? Ca nu are nici o noima.

#330
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View PostiancuMIC, on 23 aprilie 2017 - 16:48, said:

Eu am mai spus-o, mai repet, faptul ca anvelopele allseasson si vorbesc aici de marci consacrate nu chinezarii, sunt in foarte multe cazuri, avand in vedere climatul de la noi, stresul cauzat cu inlocuirea de doua ori pe an a rotilor(daca nu ai roti de schimb, deja dejantarea si montarea te duc la ...faliment, psihic), depozitare samd.,  o alternativa corecta.
Eu am Eco5 de 4 ani, mai merg anul asta dupa care trebuie sa le inlocuiesc; de iarna am Semperit de 6 ani, timp in care n-am rulat 25 de mii cu ele(in genere fac `15 mii pe an).
Ce ar trebui sa fac? Sa iau anvelope de vara pe care sa platesc 1200 de lei si inca un set de iarna pe care sa dau ~ aceiasi suma? Adica peste 2600 cu toata distractia? Ce-s nebun?
Sau sa iau Cross-urile?
Evident e o intrebare retorica.
Da, scuze; m-am pierdut printre randuri. :D

Edited by iancuMIC, 23 April 2017 - 17:32.


#331
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postericmario, on 23 aprilie 2017 - 06:35, said:

De ce sa schimbi anvelopele de 2 ori pe an?
Eu am 2 randuri de jante, identice, din aliaj.

Bridgestone Blizzak LM-25 - iarna
Michelin Primacy 3 - vara
205/55 R16

Rotile le schimb singur, ca nu-i mare inginerie.
Alea de aliaj cica nu-s recomandate iarna... sare, ghetoaie, alea-alea, se distrug.
De acord cu roti de vara + de iarna. Si eu tot asa am si tot singur mi le schimb.

#332
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Post_R_A_D_U, on 23 aprilie 2017 - 17:35, said:

Alea de aliaj cica nu-s recomandate iarna... sare, ghetoaie, alea-alea, se distrug.
De acord cu roti de vara + de iarna. Si eu tot asa am si tot singur mi le schimb.
Asa zic toti care nu au jante de aliaj iarna, ca de aia nu-si cumpara.
Bla bla bla, n-au nici pe dracu'.

#333
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Nu se mai da cu sare pe strazi de vreo 20 de ani...

#334
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGroot, on 23 aprilie 2017 - 17:50, said:

Nu se mai da cu sare pe strazi de vreo 20 de ani...
Daca zici tu...
http://www.aradon.ro...nicipiu/1491439
http://adevarul.ro/l...8a6a/index.html

#335
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostGroot, on 23 aprilie 2017 - 17:50, said:

Nu se mai da cu sare pe strazi de vreo 20 de ani...
Poate in Germania.

#336
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostGroot, on 23 aprilie 2017 - 17:50, said:

Nu se mai da cu sare pe strazi de vreo 20 de ani...

Zici tu?
La iarna viitoare să vii prin Valea Jiului. O să ai o mare surpriză!

#337
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostiancuMIC, on 23 aprilie 2017 - 16:48, said:

stresul cauzat cu inlocuirea de doua ori pe an a rotilor
Aoleu, da' ce mare stres este sa schimbi rotile ?


View Post_R_A_D_U, on 23 aprilie 2017 - 17:35, said:

Alea de aliaj cica nu-s recomandate iarna... sare, ghetoaie, alea-alea, se distrug.
De acord cu roti de vara + de iarna. Si eu tot asa am si tot singur mi le schimb.
Sunt vreo 12 ani de cand am exclusiv jante de aliaj, pe mai multe masini.  N-am distrus niciuna, si n-am lasat niciodata masina in parcare ca "eu nu conduc pe vremea asta".  Viscol, nameti... n-a contat, am avut treaba, am scos masina.

Si cu anvelope de vara / iarna dinainte de a deveni obligatorii.  Tocmai pt ca (si ca sa pot sa) merg oricand.

#338
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostBarboso, on 23 aprilie 2017 - 18:30, said:

Aoleu, da' ce mare stres este sa schimbi rotile ?

De fapt asta este placerea nationala in Romania. E mai placut schimabatul rotilor decat sexul.

#339
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Daca zici tu... asa o fi.  Pt tine.
Da' nici pt mine nu-i stres.  Pun rotile-n masina, ma vad la service cu un prieten, mai radem la un pahar de vorba si-o cafea, cat ne schimba baietii rotile... eventual de-acolo plecam la o pizza / bila...

Daca ma duc singur, am tableta cu mine, mai un forum, mai un sudoku, mai un poker, mai un ePub...

#340
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostiancuMIC, on 23 aprilie 2017 - 16:48, said:

Eu am Eco5 de 4 ani, mai merg anul asta dupa care trebuie sa le inlocuiesc; de iarna am Semperit de 6 ani, timp in care n-am rulat 25 de mii cu ele(in genere fac `15 mii pe an).
Ce ar trebui sa fac? Sa iau anvelope de vara pe care sa platesc 1200 de lei si inca un set de iarna pe care sa dau ~ aceiasi suma? Adica peste 2600 cu toata distractia? Ce-s nebun?
Sau sa iau Cross-urile?
Evident e o intrebare retorica.
Retorica, dar raspunsul optim nu l-ai selectat: ar trebui sa mergi doar cu cele de iarna pana se uzeaza, abia apoi iti iei all-season.

#341
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 22.12.2015

View Post-same-, on 22 aprilie 2017 - 20:59, said:

Sa va explic ce bine au prins CC-urile in zilele astea cu ninsoare la sfarsit de aprilie? Posted Image
Da, chiar cu detalii.
Pe unde ai mers   - prin oras, pe la  tara, pe drum drept, cotit, in curba, prin denivelari, in rampa si in panta ? Poze  ai ? Frine  bruste, demaraje in tromba, derapaje  controlate in curba ?Posted Image
Eventual  inregistrari  video  / video HD ?

Nici eu nu credeam ca  Michelin CC  pot  fi asa de  eficiente  in conditii de folosinta  normala rezonabila  ; am crezut ca este questie de  marketing.
Bravo  Michelin !
Singura  neplacere  minora  este ca intra  ceva pietricele  intre  profilele  anvelopei.
Oare  in West  nu exista  piertricele  peste tot ? Hmmm, greu de crezut !Posted Image

#342
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005
babaieti, eu ma bucur pentru voi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate