Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Cumparaturi Ebay

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
rafy02

rafy02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.11.2014
Buna ziua,
Sunt o incepatoare in ceea ce tine de cumparaturi pe Ebay si zilele trecute am facut o comanda pentru mine/rude/prieteni  de ceasuri si coliere (ieftine). Specific ca ceasurile sunt in numar de 14( modele diferite, vanzatori diferiti) iar colierele sunt 15(modele diferite). Apoi, documentandu-ma despre cumparaturile online am citit ca pot avea probleme la oficiul postal (cand voi ridica produsele) deoarece sunt in numar destul de mare pentru o persoana fizica si poate fii interpretat ca le-am comandat pentru a face comert intern. Eu ca femeie, va dati seama ca atunci cand am facut prima comanda pe ebay, nu m-am putut limita la un produs, iar rudele mele neavand cont, le-am comandat eu. Legea este destul de interpretabila deoarece nu se specifica cate anume produse dintr-o anumita categorie am voie sa cumpar. Ce alte taxe (in afara de TVA si taxa vamala peste 150 euro) ma vor putea obliga sa platesc ca sa le pot ridica in cazul in care vor fii probleme? Exista anumite limite clare in privinta cumparaturilor de produse de acelasi fel? Si daca da, as dorii sa stiu ce pot face in situatia asta? Specific ca produsele au fost achizitionate de la un vanzator din China, deci vor fii colete externe.
Va multumesc anticipat!
O zi buna!

Edited by rafy02, 23 February 2015 - 00:42.


#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Stai linistita, nu o sa te lase sa le ridici, pana nu dovedesti ca ai firma de pe care le vinzi mai departe.
Mai era unu pe aici, dar acum mai bine de 6 luni, cumparase ceasuri, nu a avut o poveste la fel de buna ca a ta, dar asa cum am zis mai sus, nu l-a lasat.

#3
rafy02

rafy02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.11.2014
De ce nu m-ar lasa sa le ridic daca sunt pentru consum propriu? Sa inteleg ca nu pot intra pe site-uri gen Ebay si sa-mi cumpar mai multe produse ca sunt suspecta ca as putea face comert intern? Mi se pare penibil si patetic faptul ca nu este reglementata aceasta problema, sa se impuna niste limite clare. Iar dumneavoastra mi-ati raspuns la intrebare avand in spate o baza solida sau pur si simplu asa ati auzit ca se intampla in asemenea cazuri? Daca tot ati raspuns, as dorii sa ma lamuriti complet...

Si inca un lucru, din cate stiu eu pentru a le revinde produsele, trebuie cumparate ca fiind persoana juridica, ori persoana fizica care are calitatea de PFA, intreprindere individuala ori intreprindere familiala. Eu cumparandu-le ca si persoana fizica se deduce ca oricum nu am actele necesare pentru "firma" deoarece nu au fost cumparate pt a fii revandute! Din pacate pentru dumneavoastra, detin anumite notiuni de drept comercial.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 07.08.2008
Mergi doar cu comanda listata cand iti vin coletele iar daca intreaba ceva, spui ca sunt si pentru niste prieteni... Din cate stiu nu exista o limita in ceea ce priveste nr. de produse cumparate(http://www.customs.r...rin-colete.aspx). Eu am vazut persoane care au ridicat din vama si 9 colete in acelasi timp si nu a comentat vamesul. Atata timp cat le arati care e valoarea produselor si platesti eventualele taxe vamale + tva, nu au ce comenta.
Toate produsele sunt pe o singura comanda sau sunt mai multe comenzi? Nu prea am fost atent la tot ce ai zis...

#5
rafy02

rafy02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.11.2014
Multumesc pentru raspuns! Sunt mai multe comenzi, adica am cumparat de la mai multi vanzatori deci vor fii colete diferite. O singura exceptie este la coliere, unde am cumparat mai multe modele de la acelasi vanzator.

#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 07.08.2008
Cu siguranta coletele tale nu vor ajunge in acelasi timp... deci nu cred ca o sa comenteze ceva ca ai comandat asa multe.
In plus, sa fim seriosi ca aia din posta vamala nu iti tin ei personal evidenta.. majoritatea mai mult se uita pe comanda eventual iti verifica si coletul, daca e peste 10euro iti zice ca trebuie sa platesti TVA si apoi pa-pa, iar altii nici nu baga in seama pachetele mici, cum ai norocul.. Asa am auzit.
Eu zic sa nu iti faci griji. Mai mult de TVA si taxe vamale(daca un colet e peste 150euro) nu o sa platesti.

#7
rafy02

rafy02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.11.2014
Iti multumesc foarte mult pentru raspuns. Nu sunt colete peste 10$, am fost atenta sa comand produse incat sa fiu scutita de alte taxe, tocmai daia am comandat de la mai multi vanzatori.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,855
  • Înscris: 10.12.2006
Depinde din ce tara vin produsele.

Daca nu vin din UE nu convingi pe nimeni ca ai atatia prieteni incat ai avut nevoie de 14 ceasuri.
Data viitoare comanda de pe ebay.co.uk si filtreaza Item location: European Union.

#9
rafy02

rafy02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.11.2014
Din China si Hong Kong vin produsele. Sincera sa fiu majoritatea produselor sunt ale mele, cum am spus, produsele au valoare mica deci cred ca oricine isi permite sa isi cumpere mai multe accesorii(DE ORICE FEL) cand sunt sume gen 3$ bucata.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,855
  • Înscris: 10.12.2006
Da, si eu mi-am cumparat accesorii de orice fel, dar nu in astfel de cantitati. Ca nu port cate cinci ceasuri pe o mana.
Acum, vei vedea tu, poate ai noroc si vin coletele in saptamani diferite. Mai flirtezi putin cu vamesul, zambesti inocent, nu-i atat de grava situatia.

#11
rafy02

rafy02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.11.2014
Nici eu nu port 5 ceasuri pe o mana, dar imi place sa le schimb si sa le asortez la tinuta. Sper sa am noroc, oricum de acum in colo stiu la ce sa ma astept.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrafy02, on 23 februarie 2015 - 01:45, said:

................Din pacate pentru dumneavoastra, detin anumite notiuni de drept comercial.

pe forum toti sunt viteji, dar uita un lucru: ce se spune aici e irelevant, conteaza ce discuti cu vamesul :)

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si cat de mare e decolteul.

#14
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 25.04.2007
Eu am cumparat chestii multe si marunte de multe ori si nu m-a intrebat nimeni nimic. Cu foaia de hartie care  sa contina comanda si pretul, nu a comentat nimeni nimic. Iar vamesii de la mine din sat sunt foarte chitibusari.


Odata am luat 40 de cutii de acumulatori a6, altadata vreo 40 de sigurante pentru mobila (sa nu le poata deschide juniorii).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate