Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 

Casa mica in Timisoara

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1440 replies to this topic

#415
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Se poate face o imbunatatire a terenului de fundare.

#416
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Si ar costa mai putin decat sa fundeze la 1m?

#417
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@oMariusRo Imbunatatirea terenului de fundare se poate face prin mai multe metode.. probabil ca una din cele mai costisitoare (lasand la o parte pilotii forati sau altele metode mai ingineresti...vorbim de o casa) este umplutura de balast care oricum e mai ieftin decat betonul.

Eu imi aduc aminte de la bunica cum ingropa cartofii...facea o groapa in livada de 30-40 cm puneam acolo cartofii vrac, apoi astupam cu paie si panuse..peste alt strat de pamant de 10-15 cm sa zicem si stateau bine mersi pana in primavara... Nu vad de ce nu s-ar putea face acest lucru si cu terenul din jurul fundatiei... Poate o sa radeti dar rationamentul este corect zic eu...Si uite asa ridicam cota de inghet si poti face fundatia mai mica.

Attached Files


Edited by brawnie, 18 September 2015 - 13:31.


#418
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbrawnie, on 18 septembrie 2015 - 13:29, said:

.. Poate o sa radeti dar rationamentul este corect zic eu...
Numai sa incerce..Posted Image

Bravo @brawnie ! Foarte bine zici. Tine-o tot asa.Posted Image

#419
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Am atasat acestui mesaj studiul geo:
Attached File  all.pdf   1.05MB   64 downloads

#420
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postbrawnie, on 18 septembrie 2015 - 13:17, said:

Se poate face o imbunatatire a terenului de fundare.
Aceasta operatie impreuna cu cea de ridicarea a nivelului de inghet prin termoizolarea solului de pe anumita suprafata a perimetrului construit , te duc catre o solutie mult prea scumpa si mult mai complicata. Daca o sa incercati un exercitiu ,pe un caz la intamplare al unui p+1 ,de punere in practica a unei astfel de metode ,o sa intelegeti si care sunt incovenientele.  
Revin mai tarziu.



#421
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostdoarUNom, on 18 septembrie 2015 - 13:53, said:

... Daca o sa incercati un exercitiu ,pe un caz la intamplare al unui p+1 ,de punere in practica a unei astfel de metode ,o sa intelegeti si care sunt incovenientele.  
Revin mai tarziu.
Pai asta si ne dorim.. Posted Image .. sa intelegem care sunt incovenientele. De ce la altii se poate si la noi - nu ?Posted Image

View PostKendo, on 18 septembrie 2015 - 13:50, said:

Am atasat acestui mesaj studiul geo:
Uite ca acum avem si Studiul geo, ce mai e nevoie pentru a face aici un exercitiu pe cazul lui @Kendo?! Vin si eu cu partea de calcule termice, unde va fi nevoie, ca sa gasim care ar fi solutia optima in care sa fie impacate toate partile si de rezistenta, si de eficienta enertgetica si de costuri ale investitiei.Posted Image

Edited by andreilesan, 18 September 2015 - 14:03.


#422
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostKendo, on 18 septembrie 2015 - 13:50, said:

Am atasat acestui mesaj studiul geo:
Attachment all.pdf
Nu este nimic de speriat cu studiul geotehnic....Sapatura va trebui intradevar facuta la minim 1 metru sau poate  mai mult pana la depasirea cu 20 cm a stratului de umplutura. Asta nu inseamna ca acolo trebuie sa fundezi !!
In paragraful 9.4 spune ca "complectarea" (gramatica bat-o vina) se va efectua prin plombarea cu beton simplu. Eu spun cu mana pe inima ca se poate si cu un balast stabilizat sau cu o perna de pamant!
Deci se sapa la 1 metru...se face imbunatatire teren pe 0.5 metri, urmand ca fundatia propriu zisa sa o incepi de la cota -0.50...
Spor

#423
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbrawnie, on 18 septembrie 2015 - 14:21, said:

Eu spun cu mana pe inima ca se poate si cu un balast stabilizat sau cu o perna de pamant!
Deci se sapa la 1 metru...se face imbunatatire teren pe 0.5 metri, urmand ca fundatia propriu zisa sa o incepi de la cota -0.50...
Spor
Sa inteleg ca: sap 1m, apoi bag pamantul inapoi compactandu-l bine pana la cota minus 0,5. Apoi pot sa vin cu un strat de pietris pentru ruperea capilaritatii, peste care sa vin cu 20cm de termoizolant, pe care sa torn fundatia propriu zisa?Posted Image

Edited by andreilesan, 18 September 2015 - 14:28.


#424
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
O fundatie are latimea de 60cm? Daca da avem o economie de 0.6 x 0.5 x 1 = 0.3m³ la un ml de fundatie.
Casa ar aveaamprenta 8.5 / 8 si atunci la fundatie ar fi 8.7 / 8.2.
si am avea 2 laturi de 8.7m si 2 de 8.2 - (2 x 0.6) = 7m
(2 x 8.7 + 2 x 7) x 0.3 = 9.42m³
Betonul ar fi ~280RON/m³ => 280 x 9.42 = 2637 RON economie. E corect?
Iar costurile ar fi?Posted Image

#425
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postandreilesan, on 18 septembrie 2015 - 14:27, said:

Sa inteleg ca: sap 1m, apoi bag pamantul inapoi compactandu-l bine pana la cota minus 0,5. Apoi pot sa vin cu un strat de pietris pentru ruperea capilaritatii, peste care sa vin cu 20cm de termoizolant, pe care sa torn fundatia propriu zisa?Posted Image

Esti la limita asa Andrei, pracric fundatia va fi ingropata doar 30cm daca mai pui in groapa polistiren de 20 dupa ce ai ajuns deja la -0.5

@Kendo, cred ca economia e chiar mai mare la beton, pentru ca sapatura ne e doar perimetrala. In functie de proiect este un caroiaj mai simplu sau mai complex, deci si sapaturi in interiorul perimetrului.

Asteptam pe doarUNom sa revina, ca poate noi trecem cu vederea unele "chestii" care complica/scumpeste solutia

#426
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postandreilesan, on 18 septembrie 2015 - 14:27, said:

Sa inteleg ca: sap 1m, apoi bag pamantul inapoi compactandu-l bine pana la cota minus 0,5. Apoi pot sa vin cu un strat de pietris pentru ruperea capilaritatii, peste care sa vin cu 20cm de termoizolant, pe care sa torn fundatia propriu zisa?Posted Image
Perna de pamant se face cu pamant adecvat pentru compactare (umplutura in cazul de fata nu este buna). Nu pun termoizolant sub fundatie - doar in lateral; nu se pune pietris pentru ruperea capilaritatii sub fundatie - se toarna beton simplu de egalizare (stratul amintit de tine se pune sub placa); apoi trebuie sa fac ceva si cu pamantul din exteriorul fundatiei pentru al transforma intr-un "termoizolant" - vezi metoda gropii de cartofi de care am amintit mai sus.

View PostKendo, on 18 septembrie 2015 - 14:31, said:

O fundatie are latimea de 60cm? Daca da avem o economie de 0.6 x 0.5 x 1 = 0.3m³ la un ml de fundatie.
Casa ar aveaamprenta 8.5 / 8 si atunci la fundatie ar fi 8.7 / 8.2.
si am avea 2 laturi de 8.7m si 2 de 8.2 - (2 x 0.6) = 7m
(2 x 8.7 + 2 x 7) x 0.3 = 9.42m³
Betonul ar fi ~280RON/m³ => 280 x 9.42 = 2637 RON economie. E corect?
Iar costurile ar fi?
Pai calcul e simplu inapoi.... 9.42m³ x 50 RON/m³ (balast) = 471 RON + 10 saci de ciment x 20 ron = 200 RON. Total 471+200 = 671...mai pui osul la treaba pentru imprastiat balastul si cimentul si compactat...
Daca preferi sa il cumperi de la statia de betoane atunci: 9.42x160RON (balast stabilizat 4% ciment) = 1507.2 RON

#427
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postandreilesan, on 18 septembrie 2015 - 14:01, said:


Pai asta si ne dorim.. Posted Image .. sa intelegem care sunt incovenientele. De ce la altii se poate si la noi - nu ?Posted Image
Andrei la altii se poate pentru ca sunt nevoiti ,datorita adancimii de inghet mult prea jos in sol , iar la altii ca au o structura usoara neimpusa de o structura stufoasa datorita cutremurului ce nu isi face simtita prezenta pe acolo.
Iar luand pe cazuri concrete , putem distinge 3 tipuri de fundatii ce se pot preta la impunerea ridicarii adancimii de inghet prin termoizolarea solului perimetral :
- fundatii tip talpa continua sub ziduri - se pot doar in cazuri de structura rigida ,ceea ce impune placa peste sol .adica ai talpa de fundare plus o elevatie plus placa rigida-mult prea costisitoare.plus ca trebuie facuta imbunatatirea terenului prin sapatura generala (sau partiala,dar analizat de la caz la caz) si introdus un strat de umplutura compacta-perna .daca ridici mai sus nivelul de fundare-a adancimii de inghet , ce dai pe mere iei pe pere.adica nu cobori mai jos ca sa nu bagi umplutura,dar bagi in termoizolatia perimetrala,si invers
-fundatie de tip radier general -cu cat esti mai sus cu nivelul de fundare ,cu atat placa de radier trebuie sa fie mai groasa pentru ati asigura transmiterea incarcarilor de la partea superioara.in general solul creste in rezistenta(presiu e) odata cu adancimea.fac exceptie solurile necoezive gen pietris-piatra-stanca.nu e cazul la noi,decat foarte rar. radierul general trebuie coborat in sol cativa cm , de acolo logic ar trebui sa zidesti ,te aflii mult prea jos pentru a evita problemele din apa pluviala .ca sa ridici mai sus ,costa.
-fundatii de tip radier cu grinzi drepte-costisitoare ,complicata si cu incoveniente ,pentru ca trebuie sa aoli o retea de grinzi pe care logic ar trebui sa zidesti.unde ai usa ,goluri ,hol-scara ,ce faci ?
Ramanem la doua variante bunicele - 1.radier general "de suprafata"-dar costurile pot genera costuri ridicate cu grosimea acestuia ,termoizolatia perimetrala a solului si cu lucrarile de drenare.2.fundatia continua tip talpa ridica costurile la termoizolarea acestora ,sapatura si umplutura-perna,termoizolarea solului perimetral.
Si asta pentru ce? Ca sa nu mai bag beton la grinzile de elevatie pe o inaltime de 40-50 cm ?!! Sa fim seriosi. Faceti niste calcule si o sa vedeti daca merita.


#428
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postbrawnie, on 18 septembrie 2015 - 14:59, said:

Perna de pamant se face cu pamant adecvat pentru compactare (umplutura in cazul de fata nu este buna).
Bun, adica trebuie sa aduc pamant/material din alta parte.. Si in functie de caz, daca spre exemplu imi iese mai bine - pot sa pun si pietris?

View Postbrawnie, on 18 septembrie 2015 - 14:59, said:

Nu pun termoizolant sub fundatie - doar in lateral;  
Aici deocamdata nu vreau sa intram in discutie.. Deocamdata.Posted Image

View Postbrawnie, on 18 septembrie 2015 - 14:59, said:

nu se pune pietris pentru ruperea capilaritatii sub fundatie - se toarna beton simplu de egalizare (stratul amintit de tine se pune sub placa);
Daca pun pietris sub fundatie este gresit? Ma rog, si asta o putem lasa de discutat pentru mai incolo..Posted Image

View Postbrawnie, on 18 septembrie 2015 - 14:59, said:

..apoi trebuie sa fac ceva si cu pamantul din exteriorul fundatiei pentru al transforma intr-un "termoizolant" - vezi metoda gropii de cartofi de care am amintit mai sus.
Posted Image  Am sa ma gandesc cum pot sa-l folosesc rational pentru a nu cheltui bani in scopul de a-l duce de pe teren..Posted Image

#429
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostoMariusRO, on 18 septembrie 2015 - 14:57, said:

Esti la limita asa Andrei, pracric fundatia va fi ingropata doar 30cm daca mai pui in groapa polistiren de 20 dupa ce ai ajuns deja la -0.5
Corect Marius.  Ce am rezolvat daca tot sap pana -0.5 m , si apoi bag in termoizolarea solului petimetral ? Nimic.
Cand ai adancimea de inghet mai jos de 1,2-1.3 m posibil sa.merite ceea ce propune Andrei. Dar nu e cazul tarii noastre


#430
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu pun doar pietris pentru imbunatatirea terenului. Se foloseste balast stabilizat cu 4% ciment. In exemplul de mai sus cu 10 mc ai nevoie de 400 kg ciment  - 10 saci care costa 200 Ron.
Nu pun termoizolatie sub fundatie pentru ca aceasta (termoizolatia mai ales de 20 banuiesc ca polistiren expandat) nu poate prelua eforturile date de fundatie in sine - ma trezesc cu surprize
Poti sa pui ce vrei tu sub fundatie...se toarna egalizare dintr-un singur motiv: sa lucrezi pe curat...nu asezi fierul pe pamant. Betonul de egalizare nu are nici un rol structural.

Edited by brawnie, 18 September 2015 - 15:26.


#431
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Ce am rezolvat daca tot sap pana -0.5 m , si apoi bag in termoizolarea solului petimetral ?

Sunt 2 chestiuni aici.

1. Ideea, in general, ar fi daca izoland terenul permietral si reducant adancimea fundatiei de la 1m la 50cm reusesc sa fac o economie notabila... nu stiu... sa zicem 1000 euro

2. Gasirea unei solutii pentru a face o fundatie ca in filmul pus de Andrei in ideea ca genul asta de fundatie ar asigura o mai buna termoizolare a casei si nu numai (poate este si mai ieftin, si mai rapid).

Quote

Nu pun termoizolatie sub fundatie pentru ca aceasta (termoizolatia mai ales de 20 banuiesc ca polistiren expandat) nu poate prelua eforturile date de fundatie in sine - ma trezesc cu surprize

Poate fi si extrudat sau EPS cu o rezistenta la compresiune mai ridicata. Am vazut in Germania niste sisteme modulare special facute pentru a izola talpa fundariei, ceva in forma de U care se pune in groapa. (mereu am zis ca pun siteul ala la bookmarks si mereu uit, l-am mai postat pe unele jurnale, nu mai stiu unde)

#432
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Sistemul asta, cu polistiren sub talpa fundatie, l-ati gasit folosit si in zone cu seiscimitate ridicata? Ca is chiar curios, cum se comporta o constructie si la incarcari orizontale...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate