Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Casa mica in Timisoara

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1440 replies to this topic

#379
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
"Binenteles ca da,  deoarece urmareste alt scop, si anume reducerea pierderilor de caldura din casa spre sol. Elementele cladirii in zone incalzite au +20 grdC si solul are +10 grdC.."

Elementele verticale si orizontale ce vin in contact cu solul sunt "amortizate " de termoizolarea pe exterior a placii de sol si de termoizolarea pe interior(reducand pierderea catre elementele verticale -grinzile de soclu).
Asa ca termoizolarea de sub placa pentru restul de elemente e egal sau aproximativa cu 0 (aportul termoizolarii acestor elemente e nesemnificativ).

"Elementele cladirii in zone incalzite au +20 grdC si solul are +10 grdC.."
Acest mic ecart si a faptului ca exista o bariera (termoizolare la placa sub si peste ea) face ca pierderile de caldura sa fie foarte mici (dar depinzand de grosimea acestui strat de termoizolatie).


Edited by doarUNom, 17 September 2015 - 16:49.


#380
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Scuza-ma @doarUNom, dar pe mine m-ai pierdut... daca nu te superi sa explici pentru un "beneficiar ingnorant" Posted Image

Quote

Asa ca termoizolarea de sub placa pentru restul de elemente e egal sau aproximativa cu 0 (aportul termoizolarii acestor elemente e nesemnificativ).

Care ar fi acele elemente? In mintea mea termoizolarea de sub placa e doar pentru placa, spatiile care vin in contact cu solul. Tocmai pentru asta ma gandesc ca e nevoie si de izolarea elementelor verticale "exterioare" (elevatia), pentru ca ele nu beneficieaza de acea termoizolare sub placa.. sau asta voiai sa spui de fapt?!

Inca nu sunt sigur daca merita izolarea elementelor verticale "ingropate" (talpa)...

Sper ca folosesc termenii corecti...

Quote

Acest mic ecart si a faptului ca exista o bariera (termoizolare la placa sub si peste ea) face ca pierderile de caldura sa fie foarte mici

@kolfleading intreba daca mai e necesara termoizolarea de sub placa din interiorul elevatiei. Deci, mai e necesara sau nu? Avand in vedere izolarea sub placa nu ajuta elementele vericale..

Edited by oMariusRO, 17 September 2015 - 17:14.


#381
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostdoarUNom, on 17 septembrie 2015 - 16:53, said:

"Binenteles ca da,  deoarece urmareste alt scop, si anume reducerea pierderilor de caldura din casa spre sol. Elementele cladirii in zone incalzite au +20 grdC si solul are +10 grdC.."

Elementele verticale si orizontale ce vin in contact cu solul sunt "amortizate " de termoizolarea pe exterior a placii de sol si de termoizolarea pe interior(reducand pierderea catre elementele verticale -grinzile de soclu).
Asa ca termoizolarea de sub placa pentru restul de elemente e egal sau aproximativa cu 0 (aportul termoizolarii acestor elemente e nesemnificativ).

"Elementele cladirii in zone incalzite au +20 grdC si solul are +10 grdC.."
Acest mic ecart si a faptului ca exista o bariera (termoizolare la placa sub si peste ea) face ca pierderile de caldura sa fie foarte mici (dar depinzand de grosimea acestui strat de termoizolatie).

Posted Image  @doarUNom ne abatem de la subiectul deschis.. Lasa cu determinarea fluxurilor de caldura si cantitatii de energie '"strecurata'" pe "'acolo"' sa se ocupe termotehnicienii Posted Image.. Eu cer ajutorul inginerilor structuristi sa ne lumineze daca merita efortul sa se caute o solutie de fundare care sa aiba consum minim de beton, de fier si de termoizolant nu in detrimentul rolului infrastructurii.Posted Image
Eu accept solutia chiar daca in reglementarile nationale asa ceva ar lipsi cu desavarsire.. Deci, se poate sau nu, vorbind ca ingineri nu ca procurori.Posted Image

Edited by andreilesan, 17 September 2015 - 17:10.


#382
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Andrei, hai sa iti spun ce vad eu, ca "ignorant" (era sa zic "infidel" :)) ce diferente vad intre fundarea clasica si fundarea de genul celei prezentate de tine.

Avand in vedere ca elevatia se va izola atat pe interior cat si pe exterior, apare in plus area izolarea terenului perimetral din jurul casei, rezultand o adancime mai mica de fundare. Adica un cost in plus cu polistirenul contra unui cost in minus cu betonul. Probabil ca la fier nu va fi o mare diferenta...

Deci ramne de calculat cat de mult castigi la beton comparativ cu cat pierzi la izolat terenul. Nu stiu cat beton intra in talpa unei fundatii, sa ne dea cineva un exemplu, atancimea de fundare si cantitatea de beton (cu pretul aferent) si calculat economia in jur de 50% (nu cred ca ar scadea adancimea de fundare sub 50 cm ca mai e putin si turnam elevatia direct pe sol...).

#383
marian26

marian26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 22.05.2006

View PostKendo, on 17 septembrie 2015 - 11:25, said:

Multumesc mult.
Azi am luat decizia finala (pana cand ma razgandesc iar Posted Image ) sa folosesc la pereti grafitat de 20cm. E ~50lei/m², la care se mai adauga accesorile si manopera.
De unde iei grafitatul si ce marca?

#384
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostoMariusRO, on 17 septembrie 2015 - 17:29, said:

Deci ramne de calculat cat de mult castigi la beton comparativ cu cat pierzi la izolat terenul. Nu stiu cat beton intra in talpa unei fundatii, sa ne dea cineva un exemplu, atancimea de fundare si cantitatea de beton (cu pretul aferent) si calculat economia in jur de 50% (nu cred ca ar scadea adancimea de fundare sub 50 cm ca mai e putin si turnam elevatia direct pe sol...).
Si care ar fi impedimentul?Posted Image  De ce la altii se poate si la noi nu? Uite aici: http://www.isoquick....on-process.html
Posted Image

#385
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Andrei, am mai vazut si chiar am postat pe SP filmulete de genul asta, dar se pare ca "zona seismica" a noastra e cel putin un motiv invocat impotriva acestui sistem. Plus, ca din filmele asa, asa cum sunt ele prezentate, eu unu nu imi dau seama ce este sub aceasta izolatie si ce se va intampla "peste". Daca se pleaca cu stalpii din interiorul acelui perimetru, practic toata casa va apasa pe acea izolatie. Are rezistenta la compresiune suficienta?

Si apropo, ai idee cat costa chestiile alea ? :)

#386
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Din start repet nu sunt inginer structurist, insa sunt inginer si imi place sa gandesc, si daca e nevoie s-ar putea sa ma descurc si eu sa fac un calcul de rezistenta sub indrumarea vre-unui coleg de specialitate.

View PostoMariusRO, on 17 septembrie 2015 - 18:29, said:

Andrei, am mai vazut si chiar am postat pe SP filmulete de genul asta, dar se pare ca "zona seismica" a noastra e cel putin un motiv invocat impotriva acestui sistem..
Nu vad nici-o legatura cu ""zona seismica'".. Am vazut si in Constanta radiere exectutate pe pat/perna de piatra si radierul nu erau sub cota de inghet.

View PostoMariusRO, on 17 septembrie 2015 - 18:29, said:

Plus, ca din filmele asa, asa cum sunt ele prezentate, eu unu nu imi dau seama ce este sub aceasta izolatie si ce se va intampla "peste".
Deacord, tocmai de asta rog implicarea colegilor ingineri structuristi care ar putea aduce la lumina ce presupune o astfel de solutie.

View PostoMariusRO, on 17 septembrie 2015 - 18:29, said:

Daca se pleaca cu stalpii din interiorul acelui perimetru, practic toata casa va apasa pe acea izolatie. Are rezistenta la compresiune suficienta?
Eu zic ca toate acestea se calculeaza si exista si termoizolant cu rezistenta de compresiune la 500 kPa. Insa, revenind la cladirile de P+E sau P+M nu cred sa se ajunga la o asa presiune sub radier, incat sa se depaseasca 500 kPa, adica cca 50 tone/mp.. Uite daca iau un bloc de beton armat care are la baza 1x1m si o inaltime de 7m (ca sa echivaleze cu P+E) , pus in picioare acesta ar avea o greutate in jur de 18 tone.. si ar actiona asupra solului cu 18 tone/mp.. ceea ce este cca de 3 ori mai putin decat ar tine acel termoizolant..

View PostoMariusRO, on 17 septembrie 2015 - 18:29, said:

Si apropo, ai idee cat costa chestiile alea ? Posted Image
Nu stiu, dar nu cred ca e imposibil de aflat, realizand un calcul.. Posted Image

Edited by andreilesan, 17 September 2015 - 18:44.


#387
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Nu stiu, dar nu cred ca e imposibil de aflat, realizand un calcul

Ma refer pret materialelor din film, pe mp (ml). In principiu ar fi doua componente, "marginile" (cele in forma de L) si "miezul". Am gasit undeva un pret de aproximativ 30 euro/ml marginile si 30 euro/mp miezul, dar era un produs similar, nu exact cel din film.Cred ca e destul de scump pentru un polistiren, cred ca se poate fabrica ceva asemanator din polistiren "normal"

#388
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostoMariusRO, on 17 septembrie 2015 - 18:49, said:

Ma refer pret materialelor din film, pe mp (ml). In principiu ar fi doua componente, "marginile" (cele in forma de L) si "miezul". Am gasit undeva un pret de aproximativ 30 euro/ml marginile si 30 euro/mp miezul, dar era un produs similar, nu exact cel din film.Cred ca e destul de scump pentru un polistiren, cred ca se poate fabrica ceva asemanator din polistiren "normal"
Posted ImageNerabdatorule, eu caut mai intai sa aud o parere avizata de la colegii din domeniul rezistentei, precum ca o astfel de solutie este potrivita si aici in Romania, iar d-ta deja ma intrebi cat costa solutia caci vrei sa o si pui in aplicare..Posted Image

#389
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Vreau sa stiu daca o iau in considerare. Ca daca are un pret prohibitiv, degeaba se poate :)

#390
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostoMariusRO, on 17 septembrie 2015 - 19:00, said:

Vreau sa stiu daca o iau in considerare. Ca daca are un pret prohibitiv, degeaba se poate Posted Image
Deacord, dar hai sa mai asteptam si parerile colegilor avizati in rezistenta.. Posted Image

#391
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
"Inca nu sunt sigur daca merita izolarea elementelor verticale "ingropate" (talpa)... "
Marius , ai un ecart de 10-12 grade care trebuie "stopat "cumva pentru a nu avea scurgeri termice catre elementul cu temperaura mai mica. Aria cea mai mare e data de placa ,pe care o termoizolezi pe fata si pe dos , ramanand zona grinzilor de elevatie pe care vin peretii. Acestia datorita inertiei absorb o cantitate de caldura cat sa amortizeze acea mica pierdere prin aceasta suprafata . Doar ca ecartul fiind prea mic si influenta peretilor o amortizeaza ,automat ai o pierdere sau consum nesemnificativ (chiar cumulata), in raport cu investitia facuta.




Altfel nu stiu cum sa.ti mai explic. Il las pe Andrei sa.ti.demontreze de ce e nevoie acea termoizolare la.interior :)


#392
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Imi cer scuze si imi pare rau ca nu pot participa la discutie. :(
Sper ca maine sa pot aduce si observatiile/nelamuririle mele :)
La ora asta nu sunt prea coerent in gandurile Posted Image

View Postmarian26, on 17 septembrie 2015 - 17:48, said:

De unde iei grafitatul si ce marca?
Nu am stabilit inca de unde. Din ce am vazut pe net se invarte in jurul pretului din acest link: http://www.preturima...-lambdapor-20cm

#393
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Altfel nu stiu cum sa.ti mai explic.

Ok, am inteles. Cu filmuletul de la Andrei cum ramane? Se poate? :)

#394
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Concluziile pe care le trag:
- o casa fara nicio izolatie, atat sub placa cat si a elevatiei, nu va avea temperaturi negative sub ea.
- pierderile de caldura sunt cu atat mai mari cu cat e suprafata de contact mai mare. Cu cat reduci aceste suprafete, cu atat mai mult reduci pierderile si din aceasta cauza e bine sa izolezi o suprafata cat mai mare, chiar totul daca se poate.
- grosimea izolatiilor trebuie sa fie conforma cu normativele care regleaza rezistentele termice ale fiecarui element de constructie.
- a ramas in neclar cum putem sa ridicam acesta adancime de inghet. In poza de mai jos care ar fi temeraturile in punctele B, C, D si E daca in punctul A avem -15°C?
Attached File  bottom_example.jpg   49.83K   23 downloads

Multumesc Posted Image

#395
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Pai nu stiu daca poti ridica temperatura de inghet.
Pui o patura Posted Image

Uite un articol. Poate te ajuta.
Legat te temperaturi, sunt anumite soft-uri de analizat imagini si iti pot da citiri pentru temperatura din culoarea unui pixel.
Dar poate e cinva care da cu presupusu bine si nu ai nevoie de asa ceva :)

Attached Files


Edited by papanini, 18 September 2015 - 09:35.


#396
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostKendo, on 18 septembrie 2015 - 09:18, said:

Concluziile pe care le trag:
- o casa fara nicio izolatie, atat sub placa cat si a elevatiei, nu va avea temperaturi negative sub ea...
...atata timp cat in aceasta casa este mentinuta incalzirea in limitele normalului.

View PostKendo, on 18 septembrie 2015 - 09:18, said:

- pierderile de caldura sunt cu atat mai mari cu cat e suprafata de contact mai mare. Cu cat reduci aceste suprafete, cu atat mai mult reduci pierderile si din aceasta cauza e bine sa izolezi o suprafata cat mai mare, chiar totul daca se poate..
Corect.Posted Image

View PostKendo, on 18 septembrie 2015 - 09:18, said:

- grosimea izolatiilor trebuie sa fie conforma cu normativele care regleaza rezistentele termice ale fiecarui element de constructie.
Daca ne referim doar la cele care reglementeaza rezistentele termice, apoi acestea impun niste valori minime ale rezistentelor, nici de cum maxime sau optime. Optimizarea se face pe fiecare caz in parte. Nu exista o solutie universal valabila.

View PostKendo, on 18 septembrie 2015 - 09:18, said:

- a ramas in neclar cum putem sa ridicam acesta adancime de inghet. In poza de mai jos care ar fi temeraturile in punctele B, C, D si E daca in punctul A avem -15°C?
Voi reveni.Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate